Συχνές Ερωτήσεις Αρχική σελίδα Forum Αναζήτηση Νέες Δημοσιεύσεις Κατάλογος Μελών Προφίλ
 Κανόνες λειτουργίας του Νίκος Γκούμας B.B. Ομάδες Μελών Εγγραφή  
 Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας Σύνδεση
AIFC- Ανακοινώσεις
A.E.K. Internet Fan Club - A.E.K. Without Frontiers - Since 1994

EUROLEAGUE 2018/19 Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα
Συγγραφέας Μήνυμα
ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

Ευχαριστώ: 3042
Τον ευχαρίστησαν 6772 φορές σε 4465 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Agia Paraskevi, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2018 21:00 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Οι ομάδες που θα παίξουν στην Ευρωλίγκα τη νέα σεζον

Anadolu Efes (κλειστό)
Barcelona (κλειστό)
Baskonia (κλειστό)
Bayern Munich (πρωταθλήτρια Γερμανίας)
Buducnost (νικήτρια ABA League)
CSKA Moscow (κλειστό)
Darüşşafaka (νικήτρια Eurocup)
Fenerbahçe (κλειστό)
Gran Canaria (καλυτερη Ισπανικη εκτός των 3)
Khimki (καλυτερη στη VTB εκτος CSKA)
Maccabi (κλειστό)
Olimpia Milano (κλειστο)
Olympiacos (κλειστό)
Panathinaikos (κλειστό)
Real Madrid (κλειστό)
Zalgiris (κλειστό)

ΑΕΚ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ
AEK QUEEN OF EUROPE
http://vasilissa.blogspot.com

ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 6699
Τον ευχαρίστησαν 2184 φορές σε 1291 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2018 21:14 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Αυτό το κλειστό ξέρουμε τί χωρητικότητα έχει;; (και κάπως έτσι αθωώνεται ο νταρκ)

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2018 21:18 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

τόση !
1-0 LOL

AEK QUEEN OF EUROPE

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ
ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 07, 2018 16:35 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

νεκρός ο Tyler Honeycutt

Tyler Honeycutt found dead after a shootout with cops in Sherman Oaks
Honeycutt barricaded himself in the house for hours after the shootout with the police
EuroLeague
Khimki forward Tyler Honeycutt was found dead by SWAT of Los Angeles Police Department after shootout with cops.
Honeycutt barricaded himself in the house for hours after the shootout with the police.
When the SWAT entered the house, they found Honeycutt dead.
The forward has played with Khimki this past season averaging 9.2 points and 5.4 rebounds in EuroLeague and 10.3 points and 6.4 rebounds in VTB League

https://sportando.basketball/en/cups/euroleague/280707/tyler-honeycutt-found-dead-after-a-shootout-with-cops-in-sherman-oaks.html

AEK QUEEN OF EUROPE

bratitsis
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 1015
Τον ευχαρίστησαν 1804 φορές σε 1385 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Φλώρινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 07, 2018 23:27 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Λάλησε λένε. Η μάνα του είπε στην αστυνομία ότι είχε περίεργες αντιδράσεις.

Πήρε τίποτα και τον βάρεσε;
Παίχτηκε κάτι άλλο;

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 08, 2018 21:04 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παράθεση:
Κυριακή, 8 Ιουλίου 9:15 μμ
Συγκλονίζει η μητέρα του Χάνεϊκατ με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η μητέρα του Τάιλερ Χάνεϊκατ μίλησε με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες για τις τελευταίες ώρες του γιου της.
Μοιράσου το σε:

Με άρθρο που φιλοξενείται στο «sport5.co.il» η μητέρα του Τάιλερ Χάνεϊκατ αναφέρεται στις συγκλονιστικές στιγμές μέχρι και τον θάνατο του γιου της ενώ ξεκαθαρίζει πως οι αστυνομικοί σκότωσαν τον Τάιλερ και δεν αυτοκτόνησε.

Ακολουθούν οι δηλώσεις της...

«Τις τελευταίες μέρες παρουσίαζε κάποια προβλήματα στη συμπεριφορά του, σαν να είχε κατάθλιψη γιατί δεν ήθελε με τίποτα να επιστρέψει στη Ρωσία. Τα πάντα άλλαξαν όταν τον κάλεσε ο ατζέντής του και του είπε πως ίσως η επιστροφή στη Ρωσία ήταν η καλύτερη προσφορά. Ήθελε να επιστρέψει στο ΝΒΑ και μάλιστα είχε κανονίσει να παίξει στο Summer League με τους Θάντερ, αλλά του έκαναν ιατρικές εξετάσεις και είδαν πως είχε πρόβλημα στο γόνατο. Μισούσε τη Ρωσία, δεν του άρεσε το κρύο και ότι σκοτείνιαζε νωρίς. Δεν ήθελε να επιστρέψει.

Εκείνη τη μέρα είχε αποφασίσει να δεχτεί κάποια βοήθεια, αλλά ξαφνικά έγινε επιθετικός και ακατανόητος. Δεν τον αναγνώριζα πια και τον απείλησα πως θα με ανάγκαζε να καλέσω την αστυνομία... Φοβήθηκα και το έκανα. Φοβόμουν για μένα και για αυτόν. Ήρθε η αστυνομία και σκότωσε τον γιο μου.

Προσπαθούν να με πείσουν πως αυτοκτόνησε, αλλά όχι. Ήταν καταθλιπτικός, αλλά με διαβεβαίωνε πως δεν θα έκανε κακό στον εαυτό του. Μου το είχε υποσχεθεί.

Το βράδυ πριν το θάνατό του τον παρακάλεσα να ζητήσει ιατρική βοήθεια διότι έλεγε περίεργα πράγματα. Κατέρρεε το παιδί μου. Το ήξερε κι ο ίδιος, καταλάβαινε πως κάτι δεν πηγαίνει καλά. Μου ζήτησε να κάτσω δίπλα στο κρεβάτι του και να του σφίξω το χέρι. Μου ζήτησε να του υποσχεθώ πως θα είμαι πάντα στο πλευρό του.

Δεν πυροβόλησε προς τους αστυνομικούς, έριξε στον αέρα επειδή πανικοβλήθηκε. Ηρθαν 30 οχήματα, τρία ελικόπτερα εναντίον του παιδιού μου. Τους ζήτησα να μπω μέσα αλλά δεν μου έδωσαν το τηλέφωνο. Δε μου επέτρεψαν να μιλήσω μαζί του.

Αφού τελείωσαν όλα και μπήκα μέσα στο σπίτι, είδα αίμα στους τοίχους. Αίμα σε πολλά δωμάτια. Δεν αυτοκτόνησε. Αν πυροβόλησε τον εαυτό του μένεις εκεί ακίνητος, δεν πας από δωμάτιο σε δωμάτιο.

Όταν πήραν το πτώμα του, τους ικέτευα να τον δω, αλλά μου είπαν πως δεν ήθελα να τον δω έτσι. Δεν ξέρω καν που δέχτηκε τη σφαίρα. Θα χρειαστούν 10 μήνες έρευνας, αλλά δεν μπορώ να εμπιστευτώ την Αστυνομία.

Ένα από τα τελευταία πράγματα που μου είπε ήταν πως ήθελε να γυρίσει στο Ισραήλ. Τον καλούσαν οι Άγιοι Τόποι. Είχε πρόταση από την Μακάμπι, τη Χίμκι και τον Παναθηναϊκό. Τα καλύτερα χρήματα τα έδιναν οι Ρώσοι, αλλά αυτός ήθελε να γυρίσει στην Μακάμπι. Ζήτησε περισσότερα χρήματα από την Μακάμπι, αυτοί αρνήθηκαν και αποσύρθηκαν. Μετά από λίγες μέρες είπε στον ατζέντη του να υπογράψει στην Μακάμπι με την αρχική προσφορά.

Ήθελε να ήταν καλύτερος άνθρωπος. Πριν τρεις μέρες έκανε πρόταση γάμου στην κοπέλα του, είχε πλάνα για τη ζωή. Δεν θα τον ξαναδώ το γιο μου και η ζωή μου δεν θα είναι ποτέ ξανά η ίδια. Μου λείπει...».

http://www.gazzetta.gr/basketball/euroleague/article/1248507/sygklonizei-i-mitera-toy-haneikat-me-anatrihiastikes-leptomereies?

AEK QUEEN OF EUROPE

Iofil
Member
Member

Ευχαριστώ: 43
Τον ευχαρίστησαν 34 φορές σε 25 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 08, 2018 22:08 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Από ότι φαίνεται η ψυχική του υγεία ήταν κλονισμένη (κατάθλιψη?), αν και δε νομίζω να μάθουμε περισσότερες λεπτομέρειες.

Δεν ξέρω αν είχε αναφερθεί στο τόπικ του NBA αλλά φέτος υπήρξαν αθλητές που μίλησαν για mental health issues, όπως ο DeMar DeRozan των Raptors:

http://www.nba.com/article/2018/02/26/demar-derozan-toronto-raptors-opens-about-depression-tweet

https://www.youtube.com/watch?v=XE93xahPxaE

Ενώ και ο Kevin Love είχε αναφερθεί στα δικά του προβλήματα:

https://www.theplayerstribune.com/en-us/articles/kevin-love-everyone-is-going-through-something

Κρίμα για τον Honeycutt, πάντως, όποιος και να ήταν ο λόγος που τον οδήγησε στην "παράκρουση"...

silvestro
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 39
Τον ευχαρίστησαν 147 φορές σε 108 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Χώρα του Ποτέ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 27, 2018 11:19 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Στη Νταρουσάφακα το πουλέν μου ο Τζέρεμι Έβανς όπου θα αντικαταστήσει τον Cory Jeferson που δεν πέρασε τα ιατρικά τεστ.. Κρατάει και Στάντον Κιντ, πήρε και τον σκόρερ Μαρκέλ Μπράουν. Θα κάνει πολλά σπασίματα στη φετινή σεζόν. Τη βλέπω σε ρόλο Χίμκι στην έναρξη της σεζόν. bet hint wink

ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 6699
Τον ευχαρίστησαν 2184 φορές σε 1291 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 11, 2018 20:32 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Τί υπερπαικτούρα αυτός ο Ουιλμπέκιν.

listarxos
AEK-l manager
AEK-l manager

Ευχαριστώ: 1596
Τον ευχαρίστησαν 2026 φορές σε 1249 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 11, 2018 22:13 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ έγραψε:

Ο Καρύδας απορούσε γιατί τον αφήσαμε να φύγει

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ
ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 11, 2018 23:14 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ξεκινησε η ευρωκλικα για φέτος

CSKA - Barcelona 95-75 (De Colo 17π-5ρ-2ασ, Clyburn 13π-9ρ-4ασ, Higgins 18π-5ρ/ Blazic 11π-2ρ, Singleton 7π-8ρ, Kuric 15π)
Παναθηναϊκός-Maccabi 89-84 (Langford 13π, Lojeski 20π-5ρ, Calathes 8π-14σ-3κλ, Θανασοκουμπο 10π/ Wilbekin 24π-8ασ, Roll 15π-3ασ, Black 14π-6ρ)
Bayern - Anadolu Efes 71-90 (Dedovic 17π-4ασ, Jovic 15π-5ασ-5κλ /Larkin 13π-5ασ, Motum 14π-4ρ, Anderson 12π, Pleiss 11π-6ρ-3ασ)
Real Madrid - Darussafaka 109-93 (Causeur 13π-3ασ, Randolph 16π-3ασ, Carroll 14π, Tavares 12π-6ρ, Llull 13π-8ασ, Taylor 13π-3ρ-3ασ/ McCallum 18π-6ρ-6ασ-3κλ, Kidd 12π-4ρ, Peiners 12π-2ρ)

AEK QUEEN OF EUROPE

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 11, 2018 23:15 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

listarxos έγραψε:
ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ έγραψε:

Ο Καρύδας απορούσε γιατί τον αφήσαμε να φύγει

Γιατί εμείς του διναμε νομίζω 30 χιλιαρικα το μηνα και η Νταρουσάφακα του έδωσε 70 αν θυμάμαι καλά.
Μικρολεπτομέρειες. Να μας αφήσει μόνο για 40 χιλιαρικα (το μηνα, δηλ. 400 τη σεζον)
Αλλά φυσικα φταίει ο κακός άμπαλος Σακοτα που τον άφησε (που φυσικά δεν πιστώνεται με το ότι τον βρήκε βέβαια)

AEK QUEEN OF EUROPE

bratitsis
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 1015
Τον ευχαρίστησαν 1804 φορές σε 1385 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Φλώρινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2018 13:40 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Έτσι, λεπτομέρειες

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2018 23:25 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

και τα σημερινά

Buducnost Voli - AX Armani Exchange Olimpia 71-82 (Earl Clark 22π-5ρ, Ivanovic 11π(1/5 3π)-4ρ-6ασ, Omic 11π-6ρ-2ασ/ James 13π-5ασ, Micov 15π-3ρ, Gudaitis 11π-5ρ, Nedovic 14π-5ρ-5ασ, Kuzminskas 12π-5ρ)
Khimki - Ολυμπιακός 66-87 (Shved 34π-6ασ, Gill 13π-5ρ/ Σπανουλης 8π-7ασ-4ρ, Milutinov 9π-9ρ, Vezenkov 13π-4ρ-2ασ, Leday 14π-5ρ)
Zalgiris - Kirolbet Baskonia 79-87 (Wolters 19π-5ασ-3ρ, Milaknis 12π-1ρ / Granger 15π-4ασ, Shengelia 12π-6ρ, Shields 14π)
Fenerbahce - Herbalife Gran Canaria 97-72 (Kalinic 16-3ρ-3ασ, Vesely 19π-11ρ-3ασ, Datome 12π-4ρ, Lauvergne 12π-4ρ/ Evans 13π-4ρ, Pasecniks 12π-3ρ)

AEK QUEEN OF EUROPE

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 4054
Τον ευχαρίστησαν 8104 φορές σε 5106 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 13, 2018 05:37 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παιδιά, είμαστε σίγουροι πως ο Τζορνταν ο Μίκη, αυτός ο τρομερός τζη λήγκερ που θα σαρώσει τα πάντα στο διάβα του, είναι ο ίδιος παίχτης με αυτόν που κονιορτοποιησαν χτες ο Πριντεζης, ο Ληντει, ο Βεζενκοφ κι ο Μιλουτινοφ???

Ιν αδερ νιουζ, έχω πουλεν φετινό (εκτός του παντοτινου Κορυ Χιγκινς) κι αυτός είναι ο Σαπούνης Ασπίδας της Μπασκονια. Μου είχε κάνει εντύπωση από πέρυσι δίπλα στον Νταστιν αλλά δεν ήξερα πώς θα ανταποκριθεί με τα μεγάλα παιδιά. Τρομερός.

Γενικότερες εντυπώσεις 1ης αγωνιστικής μαζί με τα αγαπημένα μου πρόωρα και επιπόλαια συμπεράσματα (disclaimer, δεν είδα ολόκληρο ματς παρά μόνο extended highlights)

ΠΑΟ - Μακάμπι: δεν θα μακροημερεύσει ΟΥΤΕ φέτος ο ΠΑΟ, εάν δεν υπάρχει σοβαρό μπακ-απ του Καλάθη. Ο Λεκαβίτσιους το παλεύει αλλά είναι ο Ξανθόπουλος των πλουσίων, το ταβάνι του δεν είναι για να παίξει ως αντι-Καλάθης. Ο Καλαϊτζάκης προφανώς δεν μπορεί, ενώ το δυστύχημα είναι πως κανένα από τα δυάρια (Παππάς, Λανγκφορντ, Λοζέτσκι) δεν βοηθάει στο 1. Είναι τρομερή ανισορροπία να σπαταλάς 2 θέσεις ξένων για όμοιους παίχτες στο σέντερ (Γκιστ - Λάσμε) και για δύο κλασσικούς σκόρερ στο 2 (Λοζέτσκι - Λάνγκφορντ), όταν είσαι τόσο άδειος στην πιο κρίσιμη θέση δηλαδή στο 1, πίσω από τον Καλάθη. Θα πρέπει να το διορθώσει αυτό. Η Μακάμπι, κλασσική Μακάμπι. Εξιμπίσιον, όσα έρθουν κι όσα πάνε, η χαρά του όβερ διαχρονικά. Δεν πάει μακριά με αυτό το στυλ αλλά αν τους αρέσει, εμενα μου περισσεύει. Πάντως με Γουίλμπεκιν - Πάργκο το μόνο σίγουρο είναι πως το ματάκι μας θα χορτάσει θέαμα.

ΤΣΣΚΑ - Μπαρτσελόνα: Η κεκτημένη ταχύτητα του τετραγώνου Σέρχιο - Ντε Κολό - Χίγκινς - Κλάιμπερν ήταν αρκετή για να σαρώσει το συγκρότητα του Πέτσις που παίζει απαρχαιωμένο μπάσκετ (πού ακούστηκε έξι παίχτες άνω του 2,07 στη 12άδα, αστεία πράγματα, πανεύκολο να τους τρυπήσει μια ομάδα με στοιχειώδη κυκλοφορία, πόσω μάλλον η ομάδα με την καλύτερη κυκλοφορία στην Ευρώπη). Βέβαια υπάρχουν "σύννεφα" πάνω από τη Μόσχα διότι οι Χάινς - Χάντερ κάθε χρόνο πλέον θα γίνονται χειρότεροι και όχι καλύτεροι. Πήρε υποτίθεται δύο Αμερικάνους για να φρεσκάρει λίγο τη φροντλάιν ο Ιτούδης, αλλά δεν περιμένω πολλά όταν διαβάζω βιογραφικό που αφορά τους Νόρδερν Αριζόνα Σάνς και τους Γουινσκόνσιν Χέρντ, για τους κυρίους Πέτερς και Μολομπόι. Μεγάλο θετικό η απόκτηση του Χάκετ που ισχυροποιεί ιδιαίτερα την περιφέρεια πίσω από τους δύο στάρζ. Η Μπαρτσελόνα βλέπω πάλι να κινείται σε χαμηλές πτήσεις. Ωραίο το δίδυμο των Ερτέλ - Πάνγκος, αλλά πλην του Σίγκλετον οι υπόλοιποι ψηλοί είναι "μονοκόμματοι", δεν βλέπω το κάτι παραπάνω στη χημεία.

Μπάγερν - Εφές: Η Μπάγερν δεν είναι ομάδα Ευρωλίγκας, προφανώς. Αποτελεί εμπορικό στοίχημα, να μπει η Γερμανία στο κόλπο με τη "ναυαρχίδα" του αθλητισμού και όχι με μία Μπρόζε Μπάμπεργκ που δεν την ξέρει ούτε η μάνα της, αλλά αγωνιστικά θα πέσει πολύ ξύλο. Η Εφές χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο την ισοπέδωσε. Είναι πλασματικό το διπλό ως προς τις δυνατότητες της Εφές: δεν την πιστεύω ιδιαίτερα, παρότι το διδυμο των Λάρκιν - Μπουμπουά είναι πολύ ενδιαφέρον. Αφού δεν κατάφερε όμως πέρυσι να αποκλείσει τον χειρότερο γαύρο της δεκαετίας, δεν ξέρω πότε θα βρει ξανά την ευκαιρία για την υπέρβαση.

Ρεάλ - Νταρουσάφακα: Η προσπάθεια της φετινής Ρεάλ να γίνει περισσότερο "ομάδα" μετά την αποχώρηση του Ντόνσιτς θα έχει ενδιαφέρον. Καμπάτσο, Κάρολ, Ρούντι, Τέηλορ και Κοζέρ θα μοιραστούν τα βάρη της περιφέρειας δίπλα στον Γιούλ: μου αρέσει σαν πρότζεκτ, θα το παρακολουθήσω. Βλέπω όμως αδυναμίες στη φροντλάιν. Πολλά βαριά κορμιά, Κούζμιτς, Ταβάρες, Ρέγιες. Δεν ξέρω αν ο Ράντολφ επαρκεί, και δεν ξέρω πόσο καλά θα επιστρέψει ο Τρέυ Τόμπκινς για να δώσει λεπτά στο 4 που είναι απαραίτητα. Η Νταρουσάφακα ελάχιστα πράγματα. Διελύθη εις τα εξ'ων συνετέθη με την αποχώρηση του Μπλάτ, του Γουίλμπεκιν, του Τζατζουάν Τζόνσον, του Κάμινγκς, του ΣανΡος. Έμειναν μόνο ο Έρικ και ο Κίντ από την περυσινή ομάδα. Δεν βλέπω ρόστερ και προπονητή ικανούς για το κάτι παραπάνω.

Μπουντούτσνοστ - Αρμάνι: Τίμια η προσπάθεια του Ζίγκιτς να παίξει στο ανώτερο επίπεδο, θα πάει άπατη όμως. Ο μόνος παίχτης που είναι ψηλοτάβανος γι'αυτό το επίπεδο είναι ο Ερλ Κλάρκ. Οι φαντασιώσεις του Ιβάνοβιτς ότι θα γίνει σκόρινγκ γκάρντ στο υψηλότερο επίπεδο μάλλον φάγανε χαστούκι χτες με το 4/14 σουτ. Ο Κότυ Κλάρκ, πουλέν πολλών στο ΒΒ, μιαούρισε βροντερά. Ο Γκόρντιτς και ο Τζάκσον που θα δώσουν υποτίθεται την εμπειρία στην περιφέρεια, υποκλίθηκαν στο δίδυμο των Νέντοβιτς - Μάικ Τζέημς. Κι όλα αυτά μέσα στην καυτή έδρα τους, υποτίθεται. Η Αρμάνι αντίθετα έφυγε από την εποχή των δεινοσαύρων του Ρέπεσα και μπαίνει σε μια νέα εποχή. Οι μεταγραφές των Νέντοβιτς - Τζέημς άλλαξαν επιπεδο την περιφέρεια, στους ψηλούς υπάρχει ποιότητα με Γκουντάιτις - Ταρζέφσκι - Μπρούκς, δεν θα είνα σάκος του μποξ όπως τα προηγούμενα χρόνια. Αυτό το εγγυάται ο Πιανιτζιάνι που δείχνει πως υπάρχει διαφορά μεταξύ του Πιανιτζιάνι και του βοηθού του Πιανιτζιάνι (καρφάκι, αλλά τι να κάνω, να μην το πω?)

Χίμκι - Ολυμπιακός: Ο Μποστ πέρυσι αποδείχθηκε ανίκανος να σταθεί στην Ευρωλίγκα και ο Σάρας τον έδιωξε. Κάτι τέτοιο θα γίνει και φέτος με τον Μπαρτζώκα, φαντάζομαι, οπότε πρέπει να είμαστε σταντ-μπάι αν βέβαια έχουμε τη διάθεση να πάρουμε έναν βαρβάτο αντι-Μέης δίνοντας και τα αντίστοιχα 3-4 κατοστάρικα. Ο τρομερός μπλοκέρ - ριμ προτέκτωρ Τζόρνταν Μίκευ επαναπαύθηκε στις δάφνες της Τζη Λήγκ και άφησε τον γαύρο να κάνει παρέλαση στο καλάθι: δύσκολο πράγμα πάντα η πρεμιέρα στην Ευρωλίγκα για έναν Τζη Λήγκερ. Ομοίως και ο έτερος ψηλός, ο Μάλκολμ Τόμας, δεν κατάφερε να σταματήσει τα συστήματα του γαύρου. Πολλή δουλειά για τον Μπαρτζώκα φέτος που δεν έκανε μία μεταγραφή - αλλαγή επιπέδου. Έχει τον Σβέντ μαζί με 6-7 ρολίστες και αυτό δεν είναι ρόστερ για πολλά πράγματα. Ο γαύρος από την άλλη πάει να γίνει πιο ομαδικός, περισσότερο ομάδα του Μπλάτ και λιγότερο του Σπανούλη. Το δίδυμο των Τίμμα - Βεζένκοφ στο 3-4 θα δώσει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ανάσες στους ταλαιπωρημένους Παπανικολάου - Πρίντεζη, ενώ αναμένεται να στροφάρει και ο Τουπάν, κι ενώ ο Γκος φαίνεται να είναι ΟΚ με το ρόλο του παίχτη που οργανώνει και αφήνει στον Σπανούλη τα περισσότερα σουτ. Επίσης ο Στρέλνιεκς φάνηκε πολύ καλύτερος ερχόμενος από τον πάγκο, παρά με το βάρος του βασικού όπως πέρυσι. Ωραίο πρώτο δείγμα, αναμένουμε τη συνέχεια, με ερωτηματικά στο δίδυμο Μιλουτίνοφ-ΛηΝτέη που χτες τελικά δεν βρήκε κόντρα από τους Μίκευ - Τόμας.

Ζάλγκιρις - Μπασκόνια: Ο Σάρας έκανε ένα λάθος: πίστεψε πως η υπέρβαση είναι κάτι που επαναλαμβάνεται με τα ίδια υλικά. Πολύ δύσκολο - κατά τη γνώμη μου αυτός είναι και ο λόγος που έφυγε ο...Χιμένεθ από την ΑΕΚ, καταλαβαίνοντας πως αν πάλι έπρεπε να βγάλει από τη μύγα ξύγκι, δεν θα τα κατάφερνε. Το ίδιο ισχύει και για την Ζάλγκιρις. Το παρόν ρόστερ ταβάνιασε πέρυσι και φέτος το ρηπήτ χωρίς 2 μεταγραφές που να κάνουν τη διαφορά, δεν είναι εύκολο. Ο Γκρίγκονις, ο Γουόλτερς και ο Γουόκαπ είναι άριστοι παίχτες για το Γιουροκάπ αλλά θα έπρεπε να πάρει το 150% από αυτούς ο Σάρας, για να κάνουν τη διαφορά στην Ευρωλίγκα. Δεν μπορείς συνέχεια να παίρνεις το 150% από τους παίχτες σου. Η Μπασκόνια που έχει ένα VFM ρόστερ με πολλή ποιότητα (Γκρέηντζερ ρε φίλε...) και τρομερή χημεία, πέρασε πειστικά από τη Λιθουανία. Χουέρτας, Τζάνινγκ, Σήλντς (επίσημο φετινό πουλέν) και Σενγκέλια συνθέτουν μια ωραία παρέα γύρω από τον Γκρέηντζερ, κι αν οι ρολίστες της υπόθεσης (Πουαριέ, Χίλιαρντ, Βόιτμαν) δώσουν τις βοήθειες που πρέπει, θα δούμε ΚΑΙ φέτος δυνατή Μπασκόνια.

Φενέρ - Γκραν Κανάρια: move on, nothing 2C here guys. Δεν υπήρξε ποτέ ματς και ούτε επρόκειτο να υπάρξει. Θα τη δούμε την Φενέρ στη συνέχεια. Η απώλεια του Νάναλι είναι σημαντική, παίχτης αντι-Ούντο δεν υπάρχει, οι ηγέτες μεγαλώνουν (Ντίξον - Σλούκας - Νταντόμε - Βέσελ), και η χρονιά θα εξαρτηθεί πολύ από τις βοήθειες που θα δώσουν οι Γκούντουριτς - Ένις - Λοβέρν.

Εκτιμηση ταχυτήτων:

1η ταχύτητα: ΤΣΣΚΑ, ΟΣΦΠ, ΠΑΟ, Ρεάλ, Φενέρ θα χτυπηθούν για τις 4 θέσεις του F4 (σιγά τα νέα θα μου πείτε)

2η ταχύτητα: Μπασκόνια, Μπάρτσα, Ζάλγκιρις, Χίμκι, Mακάμπι, Έφες, Αρμάνι Μιλάνο θα χτυπηθούν για τις θέσεις των πλέηοφ και θα προσπαθήσουν να κάνουν καμιά έκπληξη σε αυτά.

3η ταχύτητα: Νταρουσάφακα, Μπουντούτσνοστ, Γκραν Κανάρια και Μπάγερν θα παλέψουν για το καλύτερο δυνατό ρεκόρ και την αποφυγή της τελευταίας θέσης.

kosmic
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 7124
Τον ευχαρίστησαν 1332 φορές σε 996 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 13, 2018 10:26 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Φενερ δεν ειδα.Ολα τα αλλα τα ψιλομυρισα..

Ε λοιπον αυτο τα πραγμα που εκανε ο γκευ εχθες ηταν εξωπραγματικο..οκ επαιζε απεναντι με Κακη αμυντικα ομαδα,αλλα ρε παιδια η ταχυτητα στο πασσινγκ γκειμ του σε αφηνε με το στομα ανοιχτο..Απο τα ωραιοτερα μπασκετ που εχω δει ποτε μου..

Ποσο σημαντικο πραγμα ειναι ο κοουτς ρε παιδι μου..

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 16, 2018 23:41 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ηττα του παο στο Μοναχο με τον Γκιστ να θυμίζει Φασουλα στον τελικο του ΠΑΟΚ στη Ναντ στο τελος.

Darussafaka - Buducnost 71-63 (Standon Kid 12π-3ρ-2ασ, Peiners 15π-4ασ-2ρ, Evans 7π-12ρ, Eric 10π-6ρ /Ivanovic 10π-3ασ, Clark 11π-4ρ-3ασ)
Maccabi - CSKA 86-89 (Wilbekin 10π-5ασ-3ρ-5λθ, Caloiaro 21π-4ρ-3ασ, Roll 15π-7ασ, Black 15π-7ρ /De Colo 27π-5ασ-3ρ-4κλ, Higgins 13π-4ρ, Clyburn 11π-10ρ, Hines 14π-4ρ-2κλ)
Bayern - Παναθηναϊκός 80-79 (Lucic 11π-5ρ, Dedovic 19π-4ρ, Barthel 12π-4ρ/ Langford 18π-3ρ-2ασ, Calathes 9π-8ασ-3ρ, Μητογλου 10π-6ρ)
Gran Canaria - Barcelona 87-86 (Hannah 14π-3ρ-3κλ-2ασ, Christopher Evans 19π-4ρ-5ασ, DJ Strawberry 13π-3ασ-3κλ /Kuric 24π-4ρ, Tomic 18π-5ρ)

AEK QUEEN OF EUROPE

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2018 05:15 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δύο παίχτες που αντιμετωπίσαμε και νικήσαμε στο Τσου Λου, ο Χάνα της Μούρθια και ο Έβανς της Μονακό, καθυπέταξαν τη Μπάρτσα χτες, δείχνοντας πως οι διαφορές μεταξύ των διοργανώσεων δεν είναι τόσο τρομερές όσο θέλουν να εμφανίζουν κάποιοι.

Κατά τα λοιπά, το έγκλημα διαρκείας του ΠΑΟ με το ροτέησιον του Καλάθη θα πληρωθεί ΚΑΙ φέτος όπως φαίνεται, ενώ η παρουσία του Λάνγκφορντ δυναμώνει την επίθεση αλλά αδυνατίζει την άμυνα - βλέπε σόου Ντέντοβιτς, δικαιώνοντας τη διαχρονική ρήση του ΓΖ που λέει πως είσαι καλός ή κακός όχι βάσει της δικής σου στατιστικής, αλλά της στατιστικής του αντιπάλου σου.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Basil
ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2018 09:19 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Rounder έγραψε:
Δύο παίχτες που αντιμετωπίσαμε και νικήσαμε στο Τσου Λου, ο Χάνα της Μούρθια και ο Έβανς της Μονακό, καθυπέταξαν τη Μπάρτσα χτες, δείχνοντας πως οι διαφορές μεταξύ των διοργανώσεων δεν είναι τόσο τρομερές όσο θέλουν να εμφανίζουν κάποιοι.

Μα υπάρχουν διαφορές.
Χτες η Πρωταθλήτρια του περσινού Eurocup Darussafaka, έπαιζε το πρώτο της εντός έδρας ευρωπαϊκό παιχνιδι (μετά την κατάκτηση) με τη Buducsnost και έκοψε 1006 εισιτήρια.
Είδες κανένα άρθρο να λέει πως ο κόσμος της γύρισε την πλάτη ενώ πήρε ευρωπαϊκό πχ ; LOL

AEK QUEEN OF EUROPE

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2018 14:51 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Βασικά οι διαφορές είχαν φανεί πέρυσι από το φίφωμα του Πάντερ στον ΒιΣπάν και του Ντράγκαν στον "πολύ" Σφαιρόπουλο LOL

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2018 23:31 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Anadolu Efes - Zalgiris 79-93 (Moerman 14π-4ρ-3κλ, Pleiss 12π-7ρ, Simon 17π-5ασ /Davies 18π-7ασ-3κλ, Westermann 17π-2ασ
Fenerbahce - Khimki 93-85 (Melli 16π-3ρ-2ασ-3κλ, Vesely 12π-3ρ-2ασ, Datome 14π-8ρ /Shved 26π-8ασ, Crocker 17π-2ρ, Gill 10π-5ασ)
Kirolbet Baskonia - Ολυμπιακός 80-85 (Granger 17π-3ρ-2ασ, Shengelia 21π-4ρ, Poirier 10π-9ρ / Toupane 11π-5ρ, Milutinov 23π-11ρ, Σπανουλης 11π-8ασ
Armani Milano - Real Madrid 85-91 (Mike James 21π-7ασ-4ρ, Micov 20π-3κλ, Gudaitis 13π-3ρ /Randolph 25π-11ρ-2ασ, Campazzo 21π-7ασ-4ρ, Tavares 12π-7ρ)

AEK QUEEN OF EUROPE

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

Ευχαριστώ: 1679
Τον ευχαρίστησαν 7170 φορές σε 3977 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2018 11:25 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Βλέπεις Μπλατ στα αποδυτήρια μετά τη χθεσινή νίκη και καταλαβαίνεις με τη μια το μέγεθος του

Ψαρωσα

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2018 16:26 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Είναι γιατί δεν είχες δει περσινές ομιλίες του Μανωλό

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2018 18:03 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Rounder έγραψε:
Είναι γιατί δεν είχες δει περσινές ομιλίες του Μανωλό

Ειχα δει τις προπερσινες ομως που μιλουσε με τα φρυδια

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2018 00:26 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

CSKA - Darussafaka 79-75 (De Colo 10π-3ασ, Higgins 14π-3ρ, Kurbanov 13π-8ρ /McCallum 14π-7ρ-2ασ, Michael Eric 15π-11ρ-2κψ)
Buducnost - Maccabi 68-78 (Jackson 13π-2ρ, Gordic 12π-5ασ-2κλ, Omic 12π-7ρ /Wilbekin 28π-5ασ-4ρ, Kane 7π-8ρ-6ασ, Black 10π-6ρ)
Παναθηναικος - Gran Canaria 102-87 (Thomas 12π-7ρ-2ασ, Langford 16π-2ρ, Παπαπετρου 15π-7ρ-2κλ, Lekavicius 16π-2ρ-2ασ/ Hannah 12π-6ασ, Evans 15π)
Barcelona - Bayern 83-73 (Pangos 12π-4ασ, Singleton 15π-5ρ-3κλ, Blazic 11π-5ρ-2ασ-2κλ, Tomic 18π-5ρ-5ασ /Lucic 12π-4ρ, Lo 16π-3ασ-3κλ, Barthel 11π-3ρ

AEK QUEEN OF EUROPE

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2018 07:28 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν με πείθει καθόλου ο εξάστερος. Έχεις φάει +80 πόντους σε τρία ματς από τρεις εκ των πλέον αδυνάτων αντιπάλων - Μακάμπι, Μπάγερν, Γκραν Κανάρια. Κάτι λείπει, ειδικά στο 1-2 που οι Καλάθης - Λάνγκφορντ - Λοζέτσκι κουράζονται γρήγορα και οι Λεκαβίτσιους - Παππάς είναι undersized/underfit για άμυνα στις θέσεις τους. Θα χρειαστεί ΣΙΓΟΥΡΑ αλλαγές ξένων. Ο ευπαθής Λοζέτσκι δεν έχει θέση στη θέση των Λάνγκφορντ - Παππά, εγώ θα έπαιρνα ένα controlled ψηλό-έμπειρο ασσόδυο για να δίνει λύσεις από τον πάγκο (πρόλαβε τον Χάκετ ο Ιτούδης βέβαια, αλλά υπάρχουν κι άλλοι). Επίσης είναι υπερβολή οι Λάσμε - Γκιστ και να παίζουν από πέντε λεπτά οι Μπιγκ Πάπα - Βουγιούκας. Όταν προσαρμοστεί ο Μπιγκ Πάπα και είναι ικανός να βγάζει 15 λεπτά, βλέπω να φεύγει ο Γκιστ που μάλλον δεν είναι πια για πολλά λεπτά σε τοπ επίπεδο, και να έρχεται κάποιος πιο σφριγηλός, όπως ήταν ο Γκιστ πριν 6 χρόνια, όταν ήρθε εδώ.

Mε Dustin Hogue LOL στη θέση του Γκιστ και με έναν "Νεμάνια Νέντοβιτς" στη θέση του Λοζέτσκι θα ήταν πολύ καλύτερος στη χημεία ο βάζελος...

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2018 22:01 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

dark_side έγραψε:
Βλέπεις Μπλατ στα αποδυτήρια μετά τη χθεσινή νίκη και καταλαβαίνεις με τη μια το μέγεθος του

Ψαρωσα

Respect Respect

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

balkou
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 2953
Τον ευχαρίστησαν 2865 φορές σε 2140 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Larisa, Hellas

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2018 22:03 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

αφού το είδα εγώ, ήταν σίγουρη η γκέλα LOL

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2018 22:09 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Να ψαρωσεις και με τον Πιανιτζιανι αύριο.

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2018 23:44 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Khimki - Anadolu Efes 84-85 (με τριποντο του Balbay στην εκπνοή)
Zalgiris - Fenerbahce 75-82 (Davies 14π-6ρ-2κλ, Wolters 23π-6ασ-3ρ, Milaknis 14π/ Σλουκας 20π-5ασ-2ρ, Vesely 10π-4ρ-2ασ)
Ολυμπιακός - Armani Milano 75-99 (Milutinov 15π-10ρ, Πριντεζης 13π-5ρ, Vezenkov 12π-4ρ /James 22π-5ασ, Micov 19π-4ρ, Gudaitis 11π-4ρ, Nedovic 20π-4ρ-4ασ-2κλ
Real Madrid- Kirolbet Baskonia 97-79 (Tavares 7π-11ρ, Llull 23π-4ασ, Causeur 11π-5ρ-2ασ/ Huerts 14π-3ασ, Garino 12π-5ρ, Vildoza 11π-5ασ-2ρ)

3-0 Real, Fener, CSKA
2-1 Armani, Παναθηναϊκός, Efes, Ολυμπιακός
1-2 Maccabi, Zalgiris, Barcelona, Darussafaka, Baskonia, Bayern, Gran Canaria
0-3 Buducnost, Khimki

AEK QUEEN OF EUROPE

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 20, 2018 03:09 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Μάκη, το νου σου, τρίζει η καρέκλα του Μπαρτζωκα Mr. Green

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : James Ford
nd_21
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 4676
Τον ευχαρίστησαν 8528 φορές σε 3904 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 20, 2018 10:28 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Κάθε χρόνο οι ίδιες 3 ομάδες που θα μπουν f4 (ΡΜ, Φενέρ, ΤΣΣΚΑ), άλλες 2-3 που παλεύουν για την 4η θέση και όλες οι υπόλοιπες που απλώς συμπληρώνουν το ταμπλό. Κούραση.

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 25, 2018 23:01 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Anadolu Efes - Fenerbahce 89-83 (Beaubois 17π-4ασ, Moerman 15π-10ρ, Micic 13π-6ασ /Σλουκας 11π-8ασ, Vesely 24π-8ρ-7ασ)
Bayern - Kirolbet Baskonia 77-71 (Williams 22π-3ρ, Dedovic 14π-4ρ-3ασ /Poirier 24π-11ρ, Shengelia 16π-6ρ-2ασ-3κλ)
Armani Milano - Khimki 81-80 (James 25π-8ασ, Gudaitis 13π-13ρ, Bertans 16π-2ρ /Shved 19π-10ασ-3κλ-4ρ, Mickey 26π-7ρ, Dee Bost 14π-2ρ-2ασ-2κλ)
Real Madrid - Buducnost 89-55 (Tavares 10π-14ρ-3κψ, Randolph 11π-6ρ /Gordic 13π-2ρ)
Ολυμπιακός - Maccabi 88-80 (Williams-Goss 14π-3ασ-2κλ, Toupane 15π, Σπανουλης 16π-5ασ, Πριντεζης 13π /Kane 22π-6ασ, Dibartolomeo 12π-5ρ-3ασ)

4-0 Real,
3-0 CSKA
3-1 Efes, Fenerbahce, Armani, Ολυμπιακός
2-1 Παναθηναϊκός,
2-2 Bayern
1-2 Zalgiris, Barcelona, Darussafaka, Gran Canaria
1-3 Maccabi, Baskonia,
0-4 Buducnost, Khimki

AEK QUEEN OF EUROPE

balkou
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 2953
Τον ευχαρίστησαν 2865 φορές σε 2140 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Larisa, Hellas

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 26, 2018 22:13 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Πάει να συνεχίσει το σερί ο Τράκης LOL

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 26, 2018 23:43 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Darussafaka - Barcelona 71-79 (Michael Eric 17π-9ρ / Singleton 18π-5ρ-3ασ-2κλ, Tomic 17π-4ρ-2ασ, Heurtel 13π-5ασ-4ρ)
Παναθηναϊκός - Zalgiris 83-87 στην παραταση (76-76 κδ). Langford 13π, Calathes 22π-5ασ-3ρ /Davies 18π-4ρ, White 13π-8ρ, Ulanovas 11π-7ρ)
Gran Canaria - CSKA 91-106 (Hannah 17π-6ασ-2κλ, Evans 14π-2ρ, Strawberry 16π /DeColo 22π-6ασ-4κλ, Sergio Rodriguez 11π-8ασ, Higgins 17π-4ασ-2κλ, Clyburn 15π-8ρ)

4-0 Real, CSKA
3-1 Efes, Fenerbahce, Armani, Ολυμπιακός
2-2 Barcelona, Zalgiris, Παναθηναϊκός, Bayern
1-3 Darussafaka, Maccabi, Baskonia, Gran Canaria
0-4 Buducnost, Khimki

AEK QUEEN OF EUROPE

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 27, 2018 07:18 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ωραίο δώρο έκανε ο Σάρας στον Τράκη για τη γιορτή του LOL

Πάντως, πολλές μεταγραφές αλλά κακή χημεία ο ζέλας φέτος. Πολλοί δεινόσαυροι στο 5 (ο Λάσμε και ο Γκιστ έχουν γεράσει πια, δεν μπορούν να κυνηγάνε έναν νεαρό αθλητικό ψηλό όπως η πουλενάρα ο Μπράντον ο Ντέηβις), κανένας ψηλός με αξιόπιστο σουτ εκτός από τον νεαρό Μήτογλου (ο Σίγκλετον πέρυσι σούταρε από ψηλά και άνοιγε την άμυνα), κανένας καλός αμυντικός στο 2 (Λοζέτσκι, Παππάς, Λάνγκφορντ) με αποτέλεσμα να τους γλεντάει ακόμα και ο Γουόκαπ (η όχι και τόσο μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε Τσου Λου και Γιουρολήγκ που λέγαμε σε προηγούμενα ποστ). Και βέβαια, κανένας γκάρντ με ποτένσιαλ δημιουργού εκτός από τον Καλάθη, αφού ο Λεκαβίτσιους είναι χαμηλοτάβανος και οι σούτινγκ γκάρντ δημιουργούν μόνο για την πάρτη τους. Ο μοναδικός πολυσύνθετος swingman που θα του επέτρεπε να παίξει με δύο σουτέρ και να βρει ισορροπία, ο Λοζέτσκι, είναι πολύ ευάλωτος στους τραυματισμούς. Έχει θέματα ο βάζελος φέτος και προβλέπω σύντομα να πηγαίνει σε αλλαγές ξένων - Λοζέτσκι, Λεκαβίτσιους και Λάσμε, νομίζω, θα είναι οι πρώτοι υποψήφιοι, ενώ Γκιστ, Τόμας και Λάνγκφορντ είναι πιο σταθεροί στις θέσεις τους...

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 02, 2018 01:25 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

CSKA - ολυμπιακός 69-65 (Clyburn 17π-9ρ-4κλ, Sergio Rodriguez 20π-5ασ/ Σπανουλης 16π-6ασ, Πριντεζης 14π-6ρ)
Kirolbet Baskonia - Darussafaka 82-56 (Poirier 10π-10ρ-2ασ-3κλ, Shengelia 13π-6ρ /Michael Eric 12π-6ρ)
Fener - Bayern 88-84 (Vesely 16-5ρ, Σλουκας 10ασ-8π, Datome 19π-2κλ /Booker 15π-7ρ-3ασ, Lucic 13π-4ρ)
Barcelona - Maccabi 74-58 (Κuric 13π-2ρ, Claver 14π-7ρ, Tomic 12π-8ρ /Tyus 9π-8ρ)

5-0 Real,
4-0 CSKA
4-1 Fenerbahce
3-1 Efes, Armani,
3-2 Ολυμπιακός, Barcelona,
2-2 Zalgiris, Παναθηναϊκός,
2-3 Bayern, Baskonia,
1-4 Darussafaka, Maccabi,
1-3 Gran Canaria
0-4 Buducnost, Khimki

AEK QUEEN OF EUROPE

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 03, 2018 00:43 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Khimki - Gran Canaria 87-72 (Shved 24π-7ασ, Crocker 17π-4ρ-2ασ, Gill 15π-3ρ-2ασ-2κλ /Pasecniks 9π-9ρ-3κλ)
Buducnost - Παο 67-72 (Ivanovic 12π-5ρ-4ασ-2κλ, Omic 16π-10ρ-2ασ /Παπαπετρου 13π-6ρ-2ασ, Thomas 14π-4ρ, Calathes 10π-9ασ-3κλ-4ρ)
Zalgiris - Real 79-90 (Jankunas 18π-7ρ-3ασ, Wolters 16π-5ασ /Randolph 16π, Rudy Fernandez 15π-7ασ, Ayon 13π-10ρ-4ασ-3κλ)
Armani Milano - Anadolu Efes 81-80 με τριποντο του James στη ληξη ενω τα ειχε σπασει πριν (Micov 14π-5ασ, Gudaitis 13π-11ρ /Moerman 23π-5ρ-2ασ, Micic 15π-7ρ-4ασ)

5-0 Real, CSKA
4-1 Fenerbahce, Armani
3-2 Efes, Ολυμπιακός, Barcelona, Παναθηναϊκός
2-3 Zalgiris, Bayern, Baskonia,
1-4 Darussafaka, Maccabi, Khimki, Gran Canaria
0-5 Buducnost

AEK QUEEN OF EUROPE

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 03, 2018 08:18 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Εντυπώσεις so far (5/30):

- Ρεάλ: για μένα φαβορί για το ρηπήτ. Ο Λάσο πήρε μια έξυπνη απόφαση, δεν αντικατέστησε τον Ντόνσιτς με παιχταρά, αλλά με πληρότητα. Είναι πραγματικά ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ η πληρότητα της Ρεάλ: Γιούλ, Καμπάτσο, Κοζέρ, Πρέπελιτς και Κάρολ στο 1-2. Ρούντι, Τέηλορ, Ντεκ στο 3. Ράντολφ, Ρέγιες και Τόμπκινς (όταν επιστρέψει) στο 4 και Ταβάρες, Αγιόν και Κούζμιτς στο 5. Δε νομίζω να έχουμε ξαναδει τόσο "γεμάτο" ρόστερ σε ομάδα ΕΛ πρόσφατα. Το κρίσιμο βέβαια θα είναι να έχει δέσει τόσο πολύ η ομάδα ώστε μέχρι τα νοκ-άουτ να έχει ξεπεράσει την απώλεια του σταρ. Γιατί στα νοκ-άουτ πάντα χρειάζεται ένας σταρ.

- ΤΣΣΚΑ: Παντοδύναμη όπως πάντα αλλά διαπιστώνω ένα σοβαρό πρόβλημα. Ο Ιτούδης λειτουργώντας υπό την πίεση των τίτλων, δεν έχει κάνει την παραμικρή σκέψη για την επόμενη ημέρα. Τον ενδιαφέρει να χτίσει ομάδα μιας χρήσης που θα σηκώσει ξανά το κατσαρόλι. Έτσι το ρόστερ αποτελείται απο παιχταράδες που όμως δεν έχουν πολλές σεζόν μπροστά τους, δεν έχουν κίνητρο, δίψα, δεν γυαλίζει το μάτι τους. 31 ο Ντε Κολό, 31 ο Χάκετ, 32 ο Σέρχιο. Πλησιάζει τα 30 και η πουλενάρα ο Κόρυ Χίγκινς. 31 και ο Βοροντσέβιτς, ο μόνος γηγενής που προσφέρει με συνέπεια στο ροτέησιον της περιφέρειας. 32 o Χάινς, 32 κι ο Οθέλο Χάντερ. Οι μόνοι παίχτες που βγάζουν φρεσκάδα και αστείρευτη ενέργεια είναι ο εξής ένας, ο Κλάιμπερν. Ενώ ο Άλεκ Πέτερς που ήρθε και καλά να φρεσκάρει την ομάδα, αποδεικνύεται λίγος έως τώρα, όπως όλοι οι φρέσκοι Τζη-Ληγκάκηδες. Αυτό είναι το σοβαρό ερωτηματικό της ΤΣΣΚΑ, η διάρκεια, οι αντοχές, η φρεσκάδα, η ενέργεια. Καμία σχέση με τη Ρεάλ που έχει 15 ετοιμοπόλεμους παίχτες σε καλή ηλικία και με δίψα να αναδειχθούν ως οι νέοι στάρς (πχ Καμπάτσο, Κοζέρ, Ταβάρες).

- Φενέρ: Κάθε χρόνο κάνει σταθερά βήματα προς τα κάτω η Φενέρ. Γιούντο, Μπογκντάνοβιτς δεν αντικαθίστανται. Πέρυσι έφυγε κι ο Νάναλι, οι Ντίξον - Νταντόμε έχουν βάλει τα καλύτερα τους χρόνια πίσω τους πια, και οι μόνες "σταθερές αξίες" είναι οι Κάλιντις, Σλούκας και Βέσελ. Το βάθος του ρόστερ συμπληρώνεται από ικανούς παίχτες (Μέλι, Γκούντουρις, Λοβέρν και ο προσφάτως αποκτηθείς Έρικ Γκρήν) που όμως δεν έχουν σταθεροποιηθεί σε τόπ επίιπεδο κι αυτό είναι το ερώτημα για τη Φενέρ, η οποία όταν πήρε την ΕΛ είχε μια πεντάδα (Ντίξον, Μπογκντάνοβιτς, Κάλιντις, Βέσελ, Ούντο) που την άκουγες και έτρεμες, κι ακόμα το βάθος των Σλούκα - Νάναλι - Νταντόμε - Πέρο Άντιτς από πίσω, μιλάμε μια 9 τοπ-κλας παίχτες σε φουλ φόρμα και καλή ηλικία, και φέτος τέτοιοι υπάρχουν με το ζόρι 3-4.

- Ολυμπιακός: για μένα 4ο φαβορί διότι ο Μπλατ έχει καταφέρει να πάρει πολύ βάρος από τους ώμους του ΒιΣπαν και να του επιτρέψει να είναι ο παίχτης της 4ης περιόδου, αυτό που πλέον στα 36 του μπορεί να είναι. Γκος - Τουπάν - Τίμα - Βεζένκοφ - ΛεΝτεή δίνουν πολλά στην ομάδα και επιτρέπουν στους "Σωματοφύλακες" Σπανούλη - Παπανικολάου - Πρίντεζη - Μιλουτίνοφ να παίρνουν ανάσες. Το ικανό βάθος του γαύρου, όταν ενσωματωθούν ολοι οι παίχτες και αποκτήσουν σταθερότητα και διάρκεια, είναι ικανό να τον πάει μακριά.

- Μπασκόνια, Μπαρτσελόνα, ΠΑΟ, Αρμάνι, Εφές, Ζάλγκιρις: οι ομάδες που θα προσπαθήσουν να πάνε F4 κάνοντας μία έκπληξη, όπως έκανε πέρυσι η Ζάλγκιρις πχ, έχουν θετικά και αρνητικά. Εμένα πιο δυνατή μου φαίνεται η Μπασκόνια από αυτές, να πω την αλήθεια. Έχει την καλύτερη ισορροπία στο ρόστερ της και την περισσότερη "ενέργεια" στο παιχνίδι της. Ο ΠΑΟ έχει κάνει χοντρά λάθη στη χημεία: έχει 3 δεινόσαυρους στο 5 και κανένα "stretch five" όπως ο Σίγκλετον, να ανοίξει χώρους στον αντίπαλο. Έχει μαζέψει 3 παίχτες στο 2 που μόνο σουτάρουν (Λάγκφορντ, Παππάς, Λοζέτσκι) και κανείς δεν βοηθά τον Καλάθη στη δημιουργία (γι'αυτό και φοβάμαι πως η πρώτη του μεταγραφή του χρόνου, θα είναι ο Λαρετζάκης). Τελος, έχει μπακ-απ του Καλάθη τον Λεκαβίτσιους που δεν πείθει. Γι'αυτό και σύντομα θα χρειαστεί αλλαγές (εγώ λέω πως θα διώξει τον Λοζέτσκι για να πάρει ένα ασσόδυο με περισσότερη ενέργεια στο drive και περισσότερη δημιουργία, και έναν εκ των Γκιστ - Λάσμε για να πάρει ένα πιο ευέλικτο 4-5άρι που να έχει και καλό σουτ). Η Αρμάνι εντυπωσιάζει έως τώρα αλλά η τρομερή της εξάρτηση από τον Μάικ Τζέημς είναι ευλογία και κατάρα, όπως επίσης και το freestyle του Πιανιτζιάνι μπορεί να διαβαστεί από μία σκληρή άμυνα (το είδαμε στην Πάτρα από τον Γιατρά), και στα νοκ-άουτ που θα σκληρύνουν οι άμυνες, δεν τους βλέπω καλά. Η Εφές, η Ζάλγκιρις και η Μπαρτσελόνα μου φαίνεται πως είναι good but not good enough. Θα δούμε.

- Χίμκι, Μπάγερν, Μακάμπι, Νταρουσάφακα, Γκραν Κανάρια, Μπουντούτσνοστ: Αποτελούν την 3η ταχύτητα. Οι τρεις τελευταίες έχουν κατέβει στην ΕΛ όπως η ΑΕΚ στο Τσου Λου του ποδοσφαίρου, για τη χαρά της συμμετοχής. Η Μπάγερν το παλεύει καλύτερα (γιατί έχει έναν ΓΙΟΥΓΚΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΑΡΑ). Η Μακάμπι παρά τις μεταγραφές δεν καταφέρνει έως τώρα να πείσει για το κάτι παραπάνω - ίσως θέλει υπομονή, να μπουν καλύτερα στην ομάδα οι καινούργιοι παίχτες, αλλά βλέπω μεγάλη ανισορροπία στο fire power, όπου η τριάδα Γουίλμπεκιν - Πάργκο - Ρέυ είναι πολύ δυνατή επιθετικά, ενώ αντίθετα κοντά στο καλάθι δεν υπάρχει συνεισφορά. Τέλος, ο Μπαρτζώκας "κατάφερε" να κάνει βήματα προς τα πίσω. Ο Μποστ που θέλει μεγάλη ελευθερία με τη μπάλα στα χέρια, δεν ταιριάζει με τον Σβεντ που ΕΧΕΙ την ελευθερία σε αυτήν την ομάδα. Ίσως ήθελαν έναν πιο "χαμηλών τόνων" PG, για να πάρει τα λεπτά που δεν δίνει πια ο Τζένκινς. Ο Άντερσον στο 3 δεν έκανε ποτέ το στεπ-απ και περιμένουν τον Κρόκερ, έναν παίχτη με συγκεκριμένο ταβάνι να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά. Όμως η μεγάλη αποτυχία είναι στη φροντλάιν. Οι πολυδιαφημισμένοι Μάλκολμ Τόμας και Τζόρνταν Μίκευ έως τώρα δεν καταφέρνουν να σταθούν στο ύψος των απαιτήσεων, και το παλεύει μόνο ο Γκιλ. Εκεί προβλέπω πως θα χρειαστεί αλλαγή/αλλαγές, όπως και στη θέση του Μποστ στο 1. Να πω ειρήσθω εν παρόδω πως ΑΝ συμβεί αυτό, τότε πρέπει να κάνουμε την μεταγραφική υπέρβαση γιατί ένας παίχτης σαν τον Ντη Μποστ, στη συγκεκριμένη χημεία που θέλει ο Μπάνκι και στη θέση του Μέης, θα μας ανέβαζε μονομιάς όχι ένα, αλλά δύο επίπεδα, έχοντας κοντά του ως "στρατιώτες" τον Λάρε, τον Γκρίφιν και τον ΣανΡος.

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 09, 2018 00:56 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Bayern - Darussafaka 116-70 (Koponen 16π-3ασ, Barthel 12π-5ρ, Booker 18π-2ρ, Lo 13π-4ασ/ Evans 20π-8ρ)
Maccabi -Real 66-87 (O'Bryant 17π-7ρ-3ασ, Sessions 11π-5ρ /Ayon 12π-12ρ-3ασ, Carroll 16π, Llull 17π-2ασ)
Armani Milano - CSKA 85-90 (Micov 24π-4ρ-3ασ, James 16π-12ασ-6ρ, Gudaitis 16π-7ρ /De Colo 18π-4ρ-4ασ, Higgins 23π-2ρ-2ασ
Gran Canaria - Anadolu Efes 90-94 (Baez 14π-5ρ, Strawberry 19π-5ρ-7ασ, Evans 12π-4ρ /Pleiss 12π-4ρ, Micic 17π-4ασ-2κλ, Dunston 12π-11ρ, Simon 18π-3ρ-4ασ)

6-0 Real, CSKA
4-1 Fenerbahce,
4-2 Armani, Efes,
3-2 Ολυμπιακός, Barcelona, Παναθηναϊκός
3-3 Bayern
2-3 Zalgiris, Baskonia,
1-4 Khimki,
1-5 Maccabi, Darussafaka, Gran Canaria
0-5 Buducnost

AEK QUEEN OF EUROPE