Συχνές Ερωτήσεις Αρχική σελίδα Forum Αναζήτηση Νέες Δημοσιεύσεις Κατάλογος Μελών Προφίλ
 Κανόνες λειτουργίας του Νίκος Γκούμας B.B. Ομάδες Μελών Εγγραφή  
 Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας Σύνδεση
AIFC- Ανακοινώσεις
A.E.K. Internet Fan Club - A.E.K. Without Frontiers - Since 1994

CYTA Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα
Συγγραφέας Μήνυμα
Nikos C
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 2570
Τον ευχαρίστησαν 3061 φορές σε 1891 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 07, 2018 16:27 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παιδιά, δεν μπορώ άλλο, με έχουν γονατίσει. ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΓΟΝΑΤΙΣΕΙ. Θα αρχίσω να κλαίω από τα νεύρα μου, δεν μπορώ να βγάλω άκρη μαζί τους.

Η ιστορία μου συνοπτικά.

Έχω οικιακή σύνδεση μαζί τους εδώ και 6 χρόνια. Στο ίδιο σπίτι έχουμε τηλεφωνική γραμμή στο όνομα του πατέρα μου που έχει πεθάνει εδώ και 20 χρόνια. Πληρώνουμε πολλά για τηλέφωνο και ίντερνετ και αποφασίσαμε να βάλουμε τους δυο αριθμούς σε ένα λογαριασμό εκμεταλλευόμενος νέα πιο οικονομικά προγράμματα + vdsl.

Αφότου μίλησα με εκπροσώπους τους κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η επαγγελματική γραμμή με 600 λεπτά απεριόριστης ομιλίας + vdsl στα 50 είναι το πακέτο που θέλω να πάρω.

Εδώ και 10 μέρες προσπαθώ να το κάνω και δεν μπορώ, διότι αυτό που γίνεται είναι το εξής.

Παίρνω το τμήμα εξυπηρετήσεων και ζητάω να συνδεθώ με το τμήμα πωλήσεων επειδή την τελευταία φορά που μίλησα, αυτό το τμήμα μου είπε να ζητήσω ο εκπρόσωπος. Το τμήμα πωλήσεων δηλώνει αναρμόδιο διότι έχω ήδη σύνδεση και δεν μπορούν να κάνουν κάτι για υπάρχουσα σύνδεση και πρέπει να μιλήσω με το τμήμα εξυπηρετήσεων πελατών. Το τμήμα εξυπηρετήσεων πελατών δηλώνει αναρμόδιο διότι είναι επαγγελματική σύνδεση και πρέπει να συνδεθώ με το επιχειρηματικό τμήμα. Ούτε όμως το επιχειρηματικό τμήμα μπορεί να κάνει τίποτα διότι έχω ήδη σύνδεση και δεν μπορούν να μου δώσουν την προσφορά που δίνουν στους νέους πελάτες και με συνδέουν με το τμήμα πωλήσεων.

Σε όλα αυτά προσθέστε το γεγονός ότι η αδελφή μου έλιωσε τα παπούτσια της να βρει ληξιαρχική πράξη θανάτου για τον πατέρα μου στο δήμο, αλλά το μόνο που τις έδιναν ήταν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης το οποίο δείχνει το ίδιο πράγμα, αλλά η CYTA δεν το δέχεται, λες και προσπαθώ να τους εξαπατήσω.

Τους έχω πάρει κυριολεκτικά 7 φορές και κάθε φορά έχω μιλήσει με 4 διαφορετικά τμήματα με το τέλος κάθε συνομιλίας να καταλήγει ότι το τμήμα είναι αναρμόδιο και να με συνδέσουν με ένα άλλο.

Σήμερα, δεν άντεξα άλλο και άρχισα να ζητάω να μιλήσω με προϊστάμενο για να παραπονεθώ ή να βγάλω άκρη, αλλά αρνιόντουσαν και μου λέγαν να μου δώσουν διεύθυνση να στείλω γράμμα στο τμήμα παραπόνων, το οποίο είναι σαν να μου έλεγαν στα μούτρα μου ότι με έχουν γραμμένο.

Μιλάμε τους λέω κανονικά στο τηλέφωνο, "προσπαθώ να σας δώσω τα χρήματα μου, γιατί δεν τα παίρνετε" και με συνδέουν με άλλο τμήμα!

Τί να κάνω; Λέω να κλείσω το λογαριασμό και να πάν να μαμηθούν.

akism
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 660
Τον ευχαρίστησαν 723 φορές σε 477 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Under Jolly Roger

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 07, 2018 16:30 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν αλλάζεις εταιρεία; Αυτοί πάνε για φούντο...

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

Ευχαριστώ: 1608
Τον ευχαρίστησαν 6904 φορές σε 3835 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 07, 2018 16:35 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Στη vodafone πανε

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

aekaras
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 467
Τον ευχαρίστησαν 1058 φορές σε 768 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Nομός Ηλείας, η Γη της Επαγγελίας!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 07, 2018 17:04 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Kάνε αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία και θα σε ψάχνουν αυτοί μετά στα τηλ

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : ashton
phantomas
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 361
Τον ευχαρίστησαν 414 φορές σε 316 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Glyfada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 07, 2018 18:58 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

aekaras έγραψε:

ακριβώς!

listarxos
AEK-l manager
AEK-l manager

Ευχαριστώ: 1525
Τον ευχαρίστησαν 1989 φορές σε 1218 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 07, 2018 20:02 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos C έγραψε:

Όπως έγραψε και ο μέρες, η cyta πουλήθηκε στην vodafone και είναι σε
μεταβατική κατάσταση αυτή τη στιγμή (ie τίποτα σχεδόν δεν δουλεύει σωστά).
Ή πήγαινε σε κανένα κατάστημα τους για να μιλήσει από κει κάποιος εσωτερικά
με την εταιρία μήπως και βρείς άκρη είτε πήγαινε σε άλλη εταιρία.

ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 6080
Τον ευχαρίστησαν 1867 φορές σε 1069 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 07, 2018 20:16 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Φύγε από τη cyta και πήγαινε στη mamacita..(πάντα ήθελα να το πω,συγνώμη..)

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : phantomas
phantomas
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 07, 2018 20:24 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ έγραψε:
Φύγε από τη cyta και πήγαινε στη mamacita..(πάντα ήθελα να το πω,συγνώμη..)

Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Nikos C
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 07, 2018 20:43 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

listarxos έγραψε:
Nikos C έγραψε:

Νομίζω ότι η Wind θέλει να αγοράσει την Cyta και η Vodafone πήρε την Hellas Online. Για το δεύτερο είμαι σίγουρος γιατί έτσι έλεγε το σάιτ τους.

Μίλησα με Vodafone και Nova. Ο πωλητής είτε της Vodafone είτε δεν καταλάβαινε είτε έχουν παράλογη πολιτική. Εαν θες δεύτερη γραμμή θέλουν να πληρώσεις και δεύτερο ίντερνετ.

Η Νόβα για πακέτο με απεριόριστες κλήσεις + vdsl ως 50 + δεύτερη γραμμή + στατική ip που θέλω με χρεώνει 48.2 το μήνα.

H Cyta για το ίδιο πακέτο, με χρεώνει 43 ευρώ (με οικιακή σύνδεση) και 35 ή 37 ευρώ με επαγγελματική αλλά μόνο με 600 λεπτά ομιλίας για κλήσεις το οποίο είναι μια χαρά.

Και εγώ συμφωνώ να κάνω αίτηση/να τους πω ότι φεύγω, αλλά πρέπει να σκεφτώ τα βήματα ακριβώς.

Ας πούμε ότι κάνω αίτηση φορητότητας στη forthnet. Τί γίνεται μετά;

Δεν μπορώ να πάρω τη Cyta απευθείας τηλέφωνο και να τους πω ότι διακόπτω το λογαριασμό μου;

Nikos C
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 07, 2018 20:52 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παρεπιπτόντως μιας και είναι το θρεντ της παραφροσύνης, προχθές αγόρασα bitcoin στο coinbase το οποίο είναι τρόπον τινά σαν το paypal για bicoin. Δεν είχα σκοπό να έχω bitcoin ήταν ο μόνος τρόπος για να τα περάσω σε ένα άλλο ηλεκτρονικό πορτοφόλι που αποδεχόταν bitcoin και στα έκανε δολλάρια. Πάω να κάνω μεταφορά τα λεφτά και μου βγάζουν ότι επειδή είναι πολλά παγώνουν την συνδιαλλαγή για 3 μέρες εκτός αν ταυτοποιήσω τον εαυτό μου.

Για να ταυτοποιήσω τον εαυτό μου, ζητάνε φωτογραφία από την webcam μου + ένα από ταυτότητα, δίπλωμα οδήγησης ή διαβατήριο. Βγάζω λοιπόν φωτογραφία και μαζί με αυτή τους στέλνω το σκαναρισμένο δίπλωμα οδήγησης (το παλιό το τρίπτυχο). Μετά από μερικά λεπτά, παίρνω την εξής απάντηση από το σάιτ:

Παράθεση:
Unfortunately we can’t accept any ID’s other than the supported types. If you don’t have a supported document (typically these include documents like a passport, id card, or drivers’ license), or your ID is expired, you’ll need to apply for and receive or renew a valid ID before completing the upload.

Στο οποίο τους απαντάω ανάμεσα στα άλλα, διότι με φουρκίσαν:
Παράθεση:

1. You may say that you do not accept any documents other than id, driver’s license or passport and this is why you cannot accept my verification documents. The one minor problem with this proposition is that the document that I have sent you is my Greek Driver’s License. If you have a Greek person among your stuff, he would be able to confirm that this is in fact a Greek driver’s license. If you do not have a Greek person among your stuff who can check upon those things, I do not understand how on earth you insist on verification procedures when you are in no way, shape or form able to carry those procedures in an efficient manner

Σε αυτό δεν μου απαντάνε απευθείας, το ξαναστέλνω μέσω της φόρμας που έχουν στο website διότι email δεν αποδέχονται και μετά από 10 ώρες λαμβάνω την εξής απάντηση με μπολντ:

Παράθεση:

Unfortunately we can’t accept any ID’s other than the supported types. If you don’t have a supported document (typically these include documents like a passport, id card, or drivers’ license), or your ID is expired, you’ll need to apply for and receive or renew a valid ID before completing the upload.

Η ίδια απάντηση λες και αυτός που δεν καταλαβαίνει, είμαι εγώ.

Ειλικρινά δεν ξέρω τί αμαρτίες πληρώνω και έγινα πρωταγωνιστής σε μυθιστόρημα του Κάφκα. Πάω τώρα να σκανάρω το διαβατήριο μπας και βγάλω άκρη με αυτούς.

aekaras
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 07, 2018 22:38 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ρε συ Νίκο , σε ποια περιοχή μένεις μπας και είσαι μεσα στις περιοχές της inalan

Nikos C
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 07, 2018 23:41 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

μπήκα στο σάιτ της inalan, η περιοχή μου δεν είναι καν κοντά στην περιοχή που καλύπτει.

meiji
Dedicated member
Dedicated member

Ευχαριστώ: 650
Τον ευχαρίστησαν 413 φορές σε 209 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Σύνορα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 08, 2018 09:04 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ακριβώς τις ίδιες καφκικές καταστάσεις έζησα το περασμένο εξάμηνο στη Γαλλία για τον ίδιο λόγο (ιδιωτικό πακέτο --> επαγγελματικό). Τελικά τα κατάφερα αφού πήγα 5 φορές σε ένα κατάστημα και την τελευταία με λυπήθηκε ένας υπάλληλος που φιλοτιμήθηκε να βρει έναν προϊστάμενο.
Δημόσιο και πάλι δημόσιο, λέμε!

Όσο για το ελληνικό σου δίπλωμα, έχεις παλιού (χάρτινο) ή νέου τύπου (κάρτα) ; Το πρώτο δεν έχει ούτε το όνομα με λατινικούς χαρακτήρες, οπότε...

Mikrasiatis_21
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 103
Τον ευχαρίστησαν 994 φορές σε 553 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 08, 2018 11:47 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ρε βαλτε έναν ΟΤΕ να βρείτε την υγειά σας.

aekaras
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 08, 2018 13:39 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Mikrasiatis_21 έγραψε:
Ρε βαλτε έναν ΟΤΕ να βρείτε την υγειά σας.

στις περιοχές που υπάρχει κάλυψη ( εντός Αθηνών μόνο ) ο συνδυασμός Ιναλαν + voip θερίζει LOL

PMAEK
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 60
Τον ευχαρίστησαν 337 φορές σε 239 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Where the Eagles Dare

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 08, 2018 14:28 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

phantomas έγραψε:
aekaras έγραψε:

ακριβώς!

Αυτό ακριβώς!!! εγώ εκανα το ίδιο και μετά οι προσφορές που έκαναν δεν υπήρχαν σε κανένα πακέτο.

Φυσικά τους έγραψα στα φρύδια μου, διότι είχα τις ίδιες προσφορές από το νέο πάροχο. Είναι απλά τραγικοί όλοι οι πάροχοι, ειδικά στα τμηματα εξυπηρετησης. Έχουν υπαλλήλους άπειρα παιδιά (δεν κρίνω τα παιδιά) που το μόνο που κάνουν είναι να διαβάζουν ένα procedure χωρίς να ακούνε πραγματικά τι τους λες.

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 08, 2018 15:00 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

εγω παλευω με τη ΔΕΗ και εχω πλακωθει δις

παραλογισμος, ηλιθιοτητα, πολλες ωρες στο τηλ και σε ορθοστασια σε καταστημα

δεν εχω βγαλει ακρη ακομα

με οδηγουν απο το τηλεφωνο στο να μην πληρωσω εναν διακανονισμο που ειχαν μεινει 2 δοσεις για να ενταχθει και ο νεος λογαριασμος που ηταν βαρυς κ ασηκωτος

μου λενε υπαρχει ενεργος διακανονισμος οποτε πρεπει να γινει ανενεργος για να γινει νεος που θα συμπεριλαβει και τον παλιο

σιγουρα; σιγουρα!
λεω οτι ξερετε οτι ηχογραφειται η κληση και η ΔΕΗ μου λεει επισημα να μην πληρωσω...
ναι λενε, εφοσον θελετε να ενταξετε τον νεο λογαριασμο

ε τυρρανιεμαι απο τοτε
παω σε καταστημα πριν 3-4 μηνες και μου λεει πληρωσε 1000 ευρω για να γινει ενεργος ο διακανονισμος που η δοση ηταν 40-50 ευρω.. Ε δεν αντεξα! Μας ακουσε το κτιριο! Αλλα και παλι δεν ημουν ο μονος! Ολοι εβριζαν...

Απο τοτε πληρωνω εναντι οτι εχω

Σημερα νεος παραλογισμος. Παιρνω χωρις πολλες ελπιδες για νεο διακανονισμο! Λεω ποσο θα το κρατανε; Απο το 2016 ηταν ο προηγουμενος.
Εχω 2 παροχες. Ιδιος ανθρωπος, αφμ, ταυτοτητα κλπ

Ε στη μια μπορω να κανω διακανονισμο, στην αλλη δε μπορω!
Δλδ στη μια ειμαι οκ αλλα στην αναξιοπιστος! Ο ιδιος ανθρωπος .. Και με ιδια ποσα πανω-κατω!

Ελλαδαρα ρε...

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

phantomas
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 08, 2018 16:33 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

εντάξει, τι να λέμε τώρα
πάω σε μία τράπεζα για να ανοίξω λογαριασμό για μία πολύ συγκεκριμένη δουλειά. αφού έχουν γίνει οι διαδικασίες, με φωνάζουν για μία υπογραφή σε ένα έγγραφο και πέφτω σε μία πιτσιρίκα (εντάξει, θεά, αυτό την έσωσε...) η οποία μου λέει να πάρω το έγγραφο που υπογράφω και να πάω στο ΚΕΠ να βεβαιώσουν το γνήσιο της υπογραφής. δεν τους πήγα έγγραφο τρίτου μέρους, δικό μου χαρτί υπογράφω μπροστά της, με την ταυτότητά μου και έχουν ήδη έγγραφά μου στο αρχείο του για ταυτοποίηση, αν χρειάζονταν. αλλά επειδή στο χαρτί "how to..." που έχει μπροστά της έλεγε ότι αν πάει έγγραφο, θέλει βεβαίωση υπογραφής, δεν δεχόταν τίποτα άλλο, ούτε καν τα έγγραφα της τράπεζας που είχε ήδη στο αρχείο της...
αν είσαι στόκος, είσαι στόκος, είτε είσαι στο δημόσιο, είτε σε ιδιωτική εταιρία...
(αφού μας άκουσε όλη η τράπεζα και 2-3 άλλες στο παρακάτω τετράγωνο, επενέβη ο προϊστάμενος που της είπε να συνάψει φωτοτυπία περυσινού εγγράφου. αυτό την ικανοποίησε! Shocked και μπόρεσα να φύγω χωρίς αστυνομική συνοδεία...)

Nikos C
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 08, 2018 17:04 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

phantomas έγραψε:
εντάξει, τι να λέμε τώρα
πάω σε μία τράπεζα για να ανοίξω λογαριασμό για μία πολύ συγκεκριμένη δουλειά. αφού έχουν γίνει οι διαδικασίες, με φωνάζουν για μία υπογραφή σε ένα έγγραφο και πέφτω σε μία πιτσιρίκα (εντάξει, θεά, αυτό την έσωσε...) η οποία μου λέει να πάρω το έγγραφο που υπογράφω και να πάω στο ΚΕΠ να βεβαιώσουν το γνήσιο της υπογραφής. δεν τους πήγα έγγραφο τρίτου μέρους, δικό μου χαρτί υπογράφω μπροστά της, με την ταυτότητά μου και έχουν ήδη έγγραφά μου στο αρχείο του για ταυτοποίηση, αν χρειάζονταν. αλλά επειδή στο χαρτί "how to..." που έχει μπροστά της έλεγε ότι αν πάει έγγραφο, θέλει βεβαίωση υπογραφής, δεν δεχόταν τίποτα άλλο, ούτε καν τα έγγραφα της τράπεζας που είχε ήδη στο αρχείο της...
αν είσαι στόκος, είσαι στόκος, είτε είσαι στο δημόσιο, είτε σε ιδιωτική εταιρία...
(αφού μας άκουσε όλη η τράπεζα και 2-3 άλλες στο παρακάτω τετράγωνο, επενέβη ο προϊστάμενος που της είπε να συνάψει φωτοτυπία περυσινού εγγράφου. αυτό την ικανοποίησε! Shocked και μπόρεσα να φύγω χωρίς αστυνομική συνοδεία...)

Σε όλη μου την εμπειρία με την εταιρεία, δεν είχα παράπονο από κανέναν υπάλληλο. Όλοι τους ήταν ευγενικοί και προσπαθούσαν να με βοηθήσουν με βάση τον τομέα αρμοδιότητας τους. Το πρόβλημα είναι ότι οι τομείς αρμοδιότητας είναι μάλλον αυθαίρετα κομμένοι μεταξύ τους ενώ φαίνεται να μην έχει δοθεί καμία ευελιξία στους υπαλλήλους. πχ, στο εξωτερικό η εμπειρία μου λέει ότι το τμήμα εξυπηρετήσεων πελατών μια χαρά θα πωλήσει νέες υπηρεσίες΄εαν δε η εταιρεία προσφέρει επαγγελματικά πακέτα, οι διαφορές που έχουν σε σχέση με τα οικιακά είναι τόσο μεγάλες που δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί πελάτης σαν εμένα να επιλέγει επαγγελματικό διότι είναι οριακά καλύτερο από το οικιακό.

Νομίζω ότι ως χώρα έχουμε πρόβλημα με τις μεγάλες επιχειρήσεις -διότι πέρα από το δημόσιο που δεν είναι αποτελεσματικό για τους δικούς του λόγους- δεν έχουμε παράδοση με αυτές. Οι περισσότεροι δουλεύουν σε ατομικές ή ολιγομελείς δουλειές΄ανάμεσα στα άλλα είμαστε συνηθισμένοι να βρίσκουμε λύσεις και με πλάγιους τρόπους χρησιμοποιώντας προσωπικές σχέσεις. Για αυτό τον λόγο, δεν έχουμε εμπειρία με το χτίσιμο μεγάλων γραφειοκρατιών και κουλτούρας που κάνει την συνδιαλλαγή με μια επιχείρηση σχετικά ομοιόμορφη και λειτουργική ανεξαρτήτως με ποιόν θα μιλήσεις.

Επίσης, για κάποιο λόγο υπάρχει μια εμμονή με το χαρτομάνι, η οποία ξεπερνά την κοινή λογική.

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 08, 2018 18:57 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

καπου εδω να σας ενημερωσω οτι τα τμηματα αυτα δεν ειναι της cyta, vodafone, δεη, nova κοκ. Γι αυτο και υπαρχει αντικειμενικη ασχετοσυνη ορισμενες φορες ή απαντησεις που προκαλουν εκνευρισμο. Εχουν μαθει ενα ποιημα με βαση την εκπαιδευση και ως εκει μπορουν! Αν τους πεις κατι που μπορει να ειναι εκτος αντικειμενου με οσα εχουν μαθει να λενε, χτυπαει κοκκινο...

οι εργαζομενοι εκει ειναι ενοικιαζομeνοι που σημερα μπορει πχ να εχουν cyta αλλα αυριο κατι αλλο! Ή να εχουν λχ συμβολαια vodafone και αυριο vodafone tv. Εχουν συγκεκριμενο κομματι που μπορει να φτασουν ειτε στην εξυπηρετηση ειτε σε οριο προσφορων κλπ

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Legolas
Nikos C
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 04, 2018 14:12 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παιδιά. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ.

Αφότου με αίμα και δάκρυα κατόρθωσα να αναβαθμίσω τη γραμμή, κατόρθωσα επίσης να πάρω πιστοποιητικό θανάτου του πατέρα μου για να μπορέσω να μεταφέρω τη γραμμή στο δικό μου λογαριασμό για να κόψω τα κόστη.

Και εκεί λοιπόν που τους παίρνω φουλ προετοιμασμένος να προωθήσω αυτό που μου φαινόταν απλή διαδικασία, η εκπρόσωπος μου ζητάει πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών από τον δήμο και υπεύθυνη δήλωση από τον καθένα τους ότι δεν επιθυμούν τη γραμμή στο όνομα τους.

Είναι απίστευτο γραφειοκρατικό τέρας. Απίστευτο.

bill-21
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 1333
Τον ευχαρίστησαν 1007 φορές σε 570 Δημοσιεύσεις

Τόπος: UK

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 04, 2018 15:24 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

LOL LOL LOL
Μόνο στα αστεία μπορείς να το πάρεις.

Για κάποιο λόγο υπάρχει απίστευτη γραφειοκρατία με εταιρείες τηλεπικοινωνιών, είχα κι εγώ μια περίπτωση στην Ελλάδα. Οι τύποι νομίζουν πως δεν έχεις άλλη δουλειά από το να τρέχεις από υπηρεσία σε υπηρεσία να μαζεύεις το χαρτομάνι που ζητάνε, απορώ πώς τα βολεύουν όσοι δουλεύουν με ωράρια γραφείου και δεν μπορούν να φεύγουν για να τρέχουν στα ΚΕΠ και στους δήμους.

Εδώ εγώ άνοιξα λογαριασμό Τράπεζας και πιστωτική χωρίς να πατήσω στο κατάστημα, όλα ονλάιν σε πέντε λεπτά, μιλάμε για ουτοπία.

listarxos
AEK-l manager
AEK-l manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 04, 2018 21:31 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos C έγραψε:
listarxos έγραψε:
Nikos C έγραψε:

Νομίζω ότι η Wind θέλει να αγοράσει την Cyta και η Vodafone πήρε την Hellas Online. Για το δεύτερο είμαι σίγουρος γιατί έτσι έλεγε το σάιτ τους.

Η Cyta εξαγοράστηκε από την Vodafone.

Παράθεση:
Ας πούμε ότι κάνω αίτηση φορητότητας στη forthnet. Τί γίνεται μετά;

Σε λίγες μέρες μεταφέρεται η γραμμή σου από τεχνικό του ΟΤΕ από το μηχάνημα της cyta
στο μηχάνημα της Forthnet. Μόλις γίνει η αλλαγή θα πάρεις ένα μήνυμα στο κινητό σου
που θα λέει ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία σου, θα ξεκινήσει η χρέωση σου πλέον από
την Forthnet και θα εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός.

Προσοχή: αν υπάρχει δέσμευση στην cyta θα σε χρεώσουν με penalty διακοπής.

ΥΓ Όλη αυτή η γραφειοκρατία που παρατηρείτε δημιουργείται πολλές φορές για
να προφυλακτούν οι εταιρίες από καταγγελίες καταναλωτών. πχ έρχεται
ο σύζηγος στο κατάστημα και ρωτάει την ταμία πόσο είναι ο λογαριασμός τηλεφωνίας
για να τον πληρώσει. Ο λογαριασμός ήταν στο όνομα της γυναίκας του. Του απαντάει η ταμίας,
πληρώνει τον λογαριασμό και φεύγει. Μετά από λίγες μέρες έρχεται καταγγελία από την γυναίκα του
προς το κατάστημα επειδή ενημερώθηκε ο σύζηγος για το ποσό του λογαριασμού ενώ δεν
ήταν στο όνομα του. Μετά από αυτό το περιστατικό, μόνο αν είναι το ίδιο άτομο στο όνομα
του οποίου είναι ο λογαριασμός , τον ενημερώνουν για το πόσο θα πρέπει να πληρώσει.
Σκάει λοιπόν λίγα λεπτά πριν κλείσει το κατάστημα ένας λαχανιασμένος και ήθελε να
πληρώσει τον λογαριασμό του σπιτιού του γιατί την επόμενη μέρα έμπαινε φραγή.
Έλα όμως που ο λογαριασμός ήταν στο όνομα της γυναίκας του και όταν ρώτησε να
του πουν το ποσό που έπρεπε να πληρώσει, του είπαν ότι δεν μπορούν να το πουν
σε αυτόν παρά μόνο στη γυναίκα του. Και αρχίσαν τα καντήλια και το κλασικό
"χειρότεροι από Δημόσιο είσαστε". Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα η κατάσταση.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Nikos C
dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 04, 2018 21:47 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

εγω παντως πληρωνω κανονικα σε βονταφον και ας ειναι στο ονομα της Μαριας

τα λενε ολα LOL

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

Nikos C
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 04, 2018 23:11 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παράθεση:

ΥΓ Όλη αυτή η γραφειοκρατία που παρατηρείτε δημιουργείται πολλές φορές για
να προφυλακτούν οι εταιρίες από καταγγελίες καταναλωτών. πχ έρχεται
ο σύζηγος στο κατάστημα και ρωτάει την ταμία πόσο είναι ο λογαριασμός τηλεφωνίας
για να τον πληρώσει. Ο λογαριασμός ήταν στο όνομα της γυναίκας του. Του απαντάει η ταμίας,
πληρώνει τον λογαριασμό και φεύγει. Μετά από λίγες μέρες έρχεται καταγγελία από την γυναίκα του
προς το κατάστημα επειδή ενημερώθηκε ο σύζηγος για το ποσό του λογαριασμού ενώ δεν
ήταν στο όνομα του. Μετά από αυτό το περιστατικό, μόνο αν είναι το ίδιο άτομο στο όνομα
του οποίου είναι ο λογαριασμός , τον ενημερώνουν για το πόσο θα πρέπει να πληρώσει.
Σκάει λοιπόν λίγα λεπτά πριν κλείσει το κατάστημα ένας λαχανιασμένος και ήθελε να
πληρώσει τον λογαριασμό του σπιτιού του γιατί την επόμενη μέρα έμπαινε φραγή.
Έλα όμως που ο λογαριασμός ήταν στο όνομα της γυναίκας του και όταν ρώτησε να
του πουν το ποσό που έπρεπε να πληρώσει, του είπαν ότι δεν μπορούν να το πουν
σε αυτόν παρά μόνο στη γυναίκα του. Και αρχίσαν τα καντήλια και το κλασικό
"χειρότεροι από Δημόσιο είσαστε". Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα η κατάσταση.

1. Η σημερινή μου εμπειρία.

Παίρνω τηλέφωνο, πρώτη επαφή με τηλεφωνικό μενού. Επιλογές από τρία διαφορετικά μενού, αν θέλω να Ελληνικά, αν είμαι ήδη πελάτης, αν θέλω να συζητήσω για υπηρεσίες σταθερής τηλέφωνο.

Μετά από δύο λεπτά, επαφή με αναπνέον οργανισμό. "Καλησπέρα σας, πρόσφατα αναβάθμισα το οικιακό μου πακέτο σε εταιρικό. Στο ίδιο σπίτι έχω μια άλλη γραμμή στον ΟΤΕ στο όνομα του πατέρα μου που όμως έχει πεθάνει εδώ και χρόνια. θα ήθελα να μεταφέρω τη γραμμή στο λογαριασμό μου της CYTA".

"Βεβαίως" μου απαντάει ο εκπρόσωπος: "Ποιό είναι το ΑΦΜ σας;" "Το και το του λέω". "Όνομα;" μου λέει. "Νίκος C" του λέω. "Οκ" μου λέει, "περιμένετε να συνδέσω με το αρμόδιο τμήμα".

Πρώτη απορία. Γιατί βρε κερατάδες αυτός που μου απαντάει δεν ξέρει να αντιμετωπίσει το θέμα μου; Και αν δεν ξέρει γιατί πρέπει να μου πάρει τα στοιχεία; Ας τα δώσω στον επόμενο.

Πάμε στον επόμενο.

Ακριβώς ο ίδιος διάλογος. Περιγραφή του προβλήματος μου από μένα, επιβεβαίωση των στοιχείων μου. Με το που επιβεβαιώνονται τα στοιχεία μου, τί γίνεται;

"Μισό λεπτό να σας συνδέσω με το αρμόδιο τμήμα."

WTF! Γιατί δεν με συνέδεσε με το σωστό τμήμα ο πρώτος; Όχι ότι είναι έκπληξη. Κάθε φορά που με μεταφέρουν, οι πιθανότητες να με συνδέσουν με το σωστό τμήμα είναι 50-70%.

Τρίτος εκπρόσωπος. Το ίδιο σενάριο. Περιγραφή προβλήματος, επιβεβαίωση στοιχείων. Αυτή τη φορά είναι ο άνθρωπος που ξέρει. Αλλά αυτό που ξέρει είναι έκπληξη. Δεν αρκεί η ληξιαρχική πράξη θανάτου. Χρειάζεται πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών και υπεύθυνη δήλωση από όλους ότι κανείς του δεν θέλει τη γραμμή.

Εδώ όμως πρέπει να πάμε σε προηγούμενο επεισόδιο. Αυτό το θρεντ το άνοιξα 7 Μαϊου. Αν όχι εκείνη την ημέρα, μια από τις προηγούμενες, είχα φτάσει σε ένα εκπρόσωπο για να κάνω παραγγελία και μεταφορά και τότε μου είχε τσαμπουνήσει ότι χρειάζεται ληξιαρχική πράξη θανάτου. Αγανακτισμένος τότε είχα ζητήσει να μιλήσει με μάνατζερ διότι είχα δει και αποειδεί. Εκείνη η εκπρόσωπος και αρνήθηκε με τσαμπουκά να με συνδέσει με ανώτερο της και ήταν ακλόνητη στην εμμονή για την κρίσιμη αναγκαιότητα της ληξιαρχικής πράξης θανάτου.

Το ερώτημα που προκύπτει. Γιατί δεν μου είπε τίποτα τότε για τα πιστοποιητικά εγγυτέρων συγγενών και τις υπεύθυνες δηλώσεις; Γιατί ενώ μιλάω με 30 εκπροσώπους από 10 διαφορετικά τμήματα εδώ και 2 μήνες αυτό προέκυψε μόνο σήμερα; Γιατί ο αδελφός μου που πήγε να βγάλει την ληξιαρχική πράξη θανάτου πρέπει να ματαξαναπάει; Είμαι πρωταγωνιστής στο Λοστ -που κάθε φορά που λύνει ένα μυστήριο, πρέπει να αντιμετωπίζει καινούργιο- και δεν το ξέρω;

2. Άλλο ζήτημα. Από που και ως που έπρεπε να γίνω εταιρικός πελάτης της CYTA όταν δεν είμαι εταιρεία; Σε ένα ιδεατό κόσμο, το κομμάτι της CYTA που απευθύνεται σε εταιρείες, θα πουλούσε συνδέσεις ίντερνετ πάνω από 100 mbps με τιμές που δεν θα είχαν νόημα για οικιακούς πελάτες, αλλά μόνο για εταιρικούς. Ποιό νοήμον ον θα σχεδίαζε τιμολογικά πακέτα τα οποία θα τα έβρισκαν ελκυστικά οικιακοί πελάτες; Εγώ όχι δεν θα έπρεπε να έρθω σε επαφή με το εταιρικό κομμάτι, δεν θα έπρεπε καν να το διανοηθώ ότι θα μου χρειαζόταν. Εαν υπάρχουν τέτοια πακέτα, πρέπει να τα προσφέρεις απευθείας στους οικιακούς πελάτες ως οικιακά πακέτα, αλλιώς μιλάμε για αυθαίρετους και μη αναγκαίους διαχωρισμούς στη δομή της εταιρείας.

Μπορώ να γράψω και άλλα κωμικοτραγικά, αλλά το σταματάω εδώ. Το πόιντ είναι ότι δεν φαίνεται να έχει υπάρξει εκτενής σκέψη και τεστάρισμα του οργανογράμματος της εξυπηρέτησης πελατών.

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 05, 2018 07:41 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

και που να δεις τα αστεια περι φορητοτητας πο βγηκαν χθες που ταχα ειναι πλεονεκτημα για τους καταναλωτες

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

listarxos
AEK-l manager
AEK-l manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 05, 2018 13:54 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

dark_side έγραψε:
και που να δεις τα αστεια περι φορητοτητας πο βγηκαν χθες που ταχα ειναι πλεονεκτημα για τους καταναλωτες

Έχει και τα θετικά και τα αρνητικά για τους καταναλωτές.
Τα θετικά είναι ότι η όλη διαδικασία επιταγχύνεται κατά 2-3 μέρες.
Επίσης γλιτώνεις από πιθανά μπλεξίματα που θα εξηγήσω παρακάτω.
Το αρνητικό για τον καταναλωτή είναι ότι δεν θα μπορεί πλέον να
χρησιμοποιεί την τακτική να κάνει αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρεία
μόνο και μόνο για να τον πάρουν τηλέφωνο από την δικιά του εταιρεία
(μόλις τους ενημερώσουν ότι έγινε αίτηση φορητότητας) και να του
δώσουν καλύτερη τιμή προκειμένου να παραμείνει.

Τι γινόταν πάρα πολύ συχνά έως σήμερα: έχω μια σύνδεση με την
εταιρεία Α, έχει λήξει η δέσμευση μου, είμαι ευχαριστημένος από την
υπηρεσία μου αλλά θέλω να πληρώνω λιγότερα χρήματα. Η
συνήθης πρακτική ήταν να πάω σε κάποια άλλη εταιρεία Β και να κάνω
αίτηση, και καλά, ότι θέλω να μεταφερθώ σε αυτούς. Μόλις η
εταιρεία Β ζητούσε από την εταιρεία Α τον αριθμό μου για να τον
μεταφέρει στο δίκτυο της, η εταιρεία Α με καλούσε μέσα σε 1-2 μέρες,
μου έκανε αντιπροσφορά (δίνοντας καλύτερη τιμή από αυτή που είχα),
εγώ την δεχόμουν και μετά με έστελναν στο κατάστημα της εταιρείας Β
για να υπογράψω αίτημα υπαναχώρησης δηλ να ακυρώσω την αίτηση
ενεργοποίησης στην εταιρεία Β που είχα ζητήσει. Όλο αυτό το σκηνικό,
όταν οι χρόνοι μεταφοράς από την μια εταιρεία στην άλλη ήταν μεγάλος,
3-4 εβδομάδες, δούλευε μια χαρά για τον καταναλωτή. Με τον καιρό όμως,
και λόγω οδηγιών από την ΕΕ, οι χρόνοι αυτοί συνεχώς μειωνόταν. Σήμερα
σε πολλές περιπτώσεις γίνονται μεταφορά και σε 3-4 μέρες. Αυτό όμως
έχει ως αποτέλεσμα, ο καταναλωτής να μην προλαβαίνει χρονικά να
καταθέσει το αίτημα υπαναχώρησης (πρέπει να κατατεθεί πριν γίνει η
ενεργοποίηση στην εταιρεία Β) με αποτέλεσμα στις περισσότερες
περιπτώσεις ο καταναλωτής να βρίσκεται ενεργοποιημένος στην
εταιρεία Β με δέσμευση για 18-24 μήνες χωρίς να το θέλει πραγματικά και
μετά άντε ξεκίνα διαδικασία να απιστρέψεις στην εταιρεία Α (πληρωμή
penalty στην εταιρεία Β γιατί σπας πρόωρα το συμβόλαιο, επιστροφή
εξοπλισομού που ίσως σου έχουν στείλει κλπ κλπ).
Ε με τον νέο κανονισμό, όλο αυτό το μπέρδεμα δεν θα γίνεται πιά γιατί
απλά από την στιγμή που θα πηγαίνεις σε ένα κατάστημα για να κάνεις
μεταφορά σε άλλη εταιρία δεν θα έχεις δυνατότητα υπαναχώρησης γιατί
η διαδικασία της ενεργοποίησης θα ξεκινά αμέσως.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Antonis
listarxos
AEK-l manager
AEK-l manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 05, 2018 14:08 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos C έγραψε:

2. Άλλο ζήτημα. Από που και ως που έπρεπε να γίνω εταιρικός πελάτης της CYTA όταν δεν είμαι εταιρεία; Σε ένα ιδεατό κόσμο, το κομμάτι της CYTA που απευθύνεται σε εταιρείες, θα πουλούσε συνδέσεις ίντερνετ πάνω από 100 mbps με τιμές που δεν θα είχαν νόημα για οικιακούς πελάτες, αλλά μόνο για εταιρικούς. Ποιό νοήμον ον θα σχεδίαζε τιμολογικά πακέτα τα οποία θα τα έβρισκαν ελκυστικά οικιακοί πελάτες;

Στην Ελλάδα επειδή υπάρχουν χιλιάδες ατομικές/ΟΕ/ΕΕ επιχειρήσεις (κάτι που δεν
συμβαίνει σε τέτοιο βαθμό στο εξωτερικό), έχουν δημιουργηθεί στις τηλεπικοινωνιακές εταιρείες τρία
βασικά τμήματα: ένα για οικιακούς/retail πελάτες, ένα για μικρομεσαίες επιχειρήσεις
και ένα για μεγάλες επιχειρήσεις. Αυτό που εσύ χαρακτηρίζεις
σαν εταιρικό πελάτη είναι το τρίτο τμήμα, όπου συνήθως ασχολούνται με μισθωμένα κυκλώματα
και οπτικές ίνες σε πολύ μεγάλες ταχύτητες και με μεγάλα κόστη. Αυτό που σου είπαν από την
cyta για να γίνει εταιρικός πελάτης, εννοούσαν ουσιαστικά να ενταχθείς στο δεύτερο τμήμα όπου
ουσιαστικά οι τηλεπικοινωνιακές ανάγκες είναι σχεδόν οι ίδιες με έναν οικιακό χρήστη αλλά εκδίδονται
τιμολόγια, έχουν καλύτερη τεχνική υποστήριξη σε περίπτωση βλάβης και μερικά
άλλα χαρακτηριστικά (σταθερή IP, δωρεάν hosting κλπ). Δηλαδή ένας οικιακός χρήστης με
αυξημένες τηλεπικοινωνιακές ανάγκες μπορεί να περάσει στην δεύτερη κατηγορία και
αντίστοιχα ένας επαγγεματίας που χρειάζεται απλά ένα τηλέφωνο και ένα ADSL με κόστος
γύρω στα 20 Ευρώ μπορεί να βολευτεί και με οικιακού τύπου σύνδεση.

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 05, 2018 14:13 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

το θεμα ειναι οτι με τη διαδικασια της αντιπροσφορας εβλεπες ποσο πολυ μπορουσαν να πεσουν στην τιμη οι εταιρεις γεγονος που δειχνει ποσο κερδοφορους εις βαρος του πορτοφολιου σου

δλδ αν απο τα 40 επεφταν στα 30, στα 24, στα 22, στα 19 και στα 18 με 2 μηνες χωρις παγιο μιλαμε για 22 ευρω το μηνα

αντι για 480 το χρονια, στα 210 ευρω

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

listarxos
AEK-l manager
AEK-l manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 05, 2018 14:44 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

dark_side έγραψε:
το θεμα ειναι οτι με τη διαδικασια της αντιπροσφορας εβλεπες ποσο πολυ μπορουσαν να πεσουν στην τιμη οι εταιρεις γεγονος που δειχνει ποσο κερδοφορους εις βαρος του πορτοφολιου σου

δλδ αν απο τα 40 επεφταν στα 30, στα 24, στα 22, στα 19 και στα 18 με 2 μηνες χωρις παγιο μιλαμε για 22 ευρω το μηνα

αντι για 480 το χρονια, στα 210 ευρω

Τις τιμές τις κατεβάζουν απλά για να κρατήσουν τους πελάτες τους, ακόμα
και αν με αυτό τον τρόπο μπαίνουν μέσα. Τι είναι αυτά που γράφεις ρε παλλικάρι?
Καταστήματα ρούχων νομίζεις ότι είναι οι τηλεπικοινωνίες που δουλεύουν με
περιθώριο κέρδους 200-300-800%?

bill-21
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 1333
Τον ευχαρίστησαν 1007 φορές σε 570 Δημοσιεύσεις

Τόπος: UK

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 05, 2018 15:17 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ωωωω τι σου είπε Black Mamba. LOL

Ο Νταρκ για 100% (στο περίπου) περιθώριο κέρδους είπε, όχι για 800. Διόλου απίθανο σε ορισμένες περιπτώσεις να το χτυπάνε και τόσο. Άμα ήταν να μπαίνουν μέσα για να κρατήσουν τον κάθε απλό οικιακό χρήστη, δς θα το είχαν κλείσει το μαγαζί; Εκτός αν περιμένουν να τους πουλήσουν επιπλέον υπηρεσίες. Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως να μην βγάζουν και πολλά από τους οικιακούς χρήστες και να στοχεύουν αλλού.

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 05, 2018 23:03 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ποιες μπαινουν μεσα; LOL

στον κλαδο δουλευαμε κυριε για χρονια

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

listarxos
AEK-l manager
AEK-l manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 06, 2018 00:26 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

bill-21 έγραψε:
Ωωωω τι σου είπε Black Mamba. LOL

Ο Νταρκ για 100% (στο περίπου) περιθώριο κέρδους είπε, όχι για 800. Διόλου απίθανο σε ορισμένες περιπτώσεις να το χτυπάνε και τόσο. Άμα ήταν να μπαίνουν μέσα για να κρατήσουν τον κάθε απλό οικιακό χρήστη, δς θα το είχαν κλείσει το μαγαζί; Εκτός αν περιμένουν να τους πουλήσουν επιπλέον υπηρεσίες. Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως να μην βγάζουν και πολλά από τους οικιακούς χρήστες και να στοχεύουν αλλού.

Ναι αυτό γίνεται. Κλείνουν σιγά-σιγά τα μαγαζιά αφού ο ανταγωνισμός έχει συμπιέσει πλέον
πολύ τις τιμές και σε πολλές περιπτώσεις πουλάνε κάτω του κόστους για να κρατήσουν
το πελατολόγιο που είναι το βασικό τους περιουσιακό στοιχείο σε περίπτωση εξαγοράς/πώλησης.

listarxos
AEK-l manager
AEK-l manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 06, 2018 00:33 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

dark_side έγραψε:
ποιες μπαινουν μεσα; LOL

Ναι ε. Εμείς που δουλεύουμε από το 1995 στον κλάδο
ξέρουμε κάτι περισσότερο. Παλιά έβγαζαν, τώρα όχι.
Για το κομμάτι της αγοράς οικιακών υπηρεσιών
τηλεφωνίας και internet αναφέρομαι. Που πουλάνε
πλέον με 15-20 Ευρώ οι περισσότεροι. Μόνο ο ΟΤΕ
βγάζει αξιοπρεπές κέρδος από αυτές τις υπηρεσίες.
Οι άλλοι ψάνουν από άλλες πηγές (κινητή, τηλεόραση και
τώρα και ενέργεια) κέρδη κάποιοι για να επιβιώσουν και
κάποιοι για να εμφανίζουν αρκετά κέρδη ώστε να μην
φωνάζουν οι μέτοχοι.

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 06, 2018 00:45 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

listarxos έγραψε:
dark_side έγραψε:
ποιες μπαινουν μεσα; LOL

Ναι ε. Εμείς που δουλεύουμε από το 1995 στον κλάδο
ξέρουμε κάτι περισσότερο. Παλιά έβγαζαν, τώρα όχι.
Για το κομμάτι της αγοράς οικιακών υπηρεσιών
τηλεφωνίας και internet αναφέρομαι. Που πουλάνε
πλέον με 15-20 Ευρώ οι περισσότεροι. Μόνο ο ΟΤΕ
βγάζει αξιοπρεπές κέρδος από αυτές τις υπηρεσίες.
Οι άλλοι ψάνουν από άλλες πηγές (κινητή, τηλεόραση και
τώρα και ενέργεια) κέρδη κάποιοι για να επιβιώσουν και
κάποιοι για να εμφανίζουν αρκετά κέρδη ώστε να μην
φωνάζουν οι μέτοχοι.

Θες να δούμε ποιος την έχει μεγαλύτερη; Mr. Green
Στην qphone μεγαλώσαμε, στην panavox ανδρωθηκαμε, στην palmafone κάναμε καριέρα

Φυσικά και υπάρχει περιθώριο κέρδους
Διαφορετικά πχ το red 60 θα έκανε όντως 50€ και δε θα έπεφτε με ευκολία στα 30€. Και αν οι πιο νέοι είναι υποψιασμένοι οι μεγαλύτερες ηλικίες ακόμα κορόιδα πιάνονται κ πληρώνει πολύς κόσμος τις ίδιες ακριβώς υπηρεσίες σε πολύ διαφορετικές τιμές

Η τηλεόραση που ως σήμερα την πλήρωνα στα 4ευρω μόλις είπα ότι θέλω να τη διακόψω μου την έβαλαν δωρεάν .Την προηγούμενη εβδομάδα

Το είπα στον κουμπάρο μου που την ίδια υπηρεσία την πλήρωνε 12€ και μόλις έκανε αίτημα διακοπής την πήρε κι αυτός τσαμπα. Οι υπηρεσίες και η πολιτική των τιμών είναι αστεία ως προκλητική σε όλες τις εταιρείες.

Η μόνη περίπτωση που ενδεχομένως να μπήκαν μέσα για ένα διάστημα ήταν σε πρόγραμμα προς όλους που πριν 4-5 χρόνια έκανε μια πολύ επιθετική προσφορά Η Wind και παρέσυρε και τις άλλες σε μία κατηφόρα ..όμως αυτό κράτησε για δύο μήνες και τέλος.

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

listarxos
AEK-l manager
AEK-l manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 06, 2018 12:17 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Εσύ γράφεις για εταιρίες κινητής και εγώ σου γράφω για σταθερή και ίντερνετ. Συνεννόηση μπουζούκι LOL

Nikos C
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 06, 2018 22:04 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

listarxos έγραψε:
Nikos C έγραψε:

2. Άλλο ζήτημα. Από που και ως που έπρεπε να γίνω εταιρικός πελάτης της CYTA όταν δεν είμαι εταιρεία; Σε ένα ιδεατό κόσμο, το κομμάτι της CYTA που απευθύνεται σε εταιρείες, θα πουλούσε συνδέσεις ίντερνετ πάνω από 100 mbps με τιμές που δεν θα είχαν νόημα για οικιακούς πελάτες, αλλά μόνο για εταιρικούς. Ποιό νοήμον ον θα σχεδίαζε τιμολογικά πακέτα τα οποία θα τα έβρισκαν ελκυστικά οικιακοί πελάτες;

Στην Ελλάδα επειδή υπάρχουν χιλιάδες ατομικές/ΟΕ/ΕΕ επιχειρήσεις (κάτι που δεν
συμβαίνει σε τέτοιο βαθμό στο εξωτερικό), έχουν δημιουργηθεί στις τηλεπικοινωνιακές εταιρείες τρία
βασικά τμήματα: ένα για οικιακούς/retail πελάτες, ένα για μικρομεσαίες επιχειρήσεις
και ένα για μεγάλες επιχειρήσεις. Αυτό που εσύ χαρακτηρίζεις
σαν εταιρικό πελάτη είναι το τρίτο τμήμα, όπου συνήθως ασχολούνται με μισθωμένα κυκλώματα
και οπτικές ίνες σε πολύ μεγάλες ταχύτητες και με μεγάλα κόστη. Αυτό που σου είπαν από την
cyta για να γίνει εταιρικός πελάτης, εννοούσαν ουσιαστικά να ενταχθείς στο δεύτερο τμήμα όπου
ουσιαστικά οι τηλεπικοινωνιακές ανάγκες είναι σχεδόν οι ίδιες με έναν οικιακό χρήστη αλλά εκδίδονται
τιμολόγια, έχουν καλύτερη τεχνική υποστήριξη σε περίπτωση βλάβης και μερικά
άλλα χαρακτηριστικά (σταθερή IP, δωρεάν hosting κλπ). Δηλαδή ένας οικιακός χρήστης με
αυξημένες τηλεπικοινωνιακές ανάγκες μπορεί να περάσει στην δεύτερη κατηγορία και
αντίστοιχα ένας επαγγεματίας που χρειάζεται απλά ένα τηλέφωνο και ένα ADSL με κόστος
γύρω στα 20 Ευρώ μπορεί να βολευτεί και με οικιακού τύπου σύνδεση.

Να σου πω κάτι; Η εξεζητημένη ανάγκη που είχα ήταν η στατική ip. Για κάποιο λόγο την δίνουν δωρεάν στα εταιρικά πακέτα, αλλά κοστίζει 1-2 ευρώ στα οικιακά. Για κάποιο λόγο όμως, το πακέτο που πήρα έκανε 38 ευρώ ως εταιρικό και 42 ως οικιακό.

Δεν υπάρχει λογική.

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 06, 2018 22:47 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Lol

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

Nikos C
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 19, 2018 18:44 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παράθεση:
1. Η σημερινή μου εμπειρία.

Παίρνω τηλέφωνο, πρώτη επαφή με τηλεφωνικό μενού. Επιλογές από τρία διαφορετικά μενού, αν θέλω να Ελληνικά, αν είμαι ήδη πελάτης, αν θέλω να συζητήσω για υπηρεσίες σταθερής τηλέφωνο.

Μετά από δύο λεπτά, επαφή με αναπνέον οργανισμό. "Καλησπέρα σας, πρόσφατα αναβάθμισα το οικιακό μου πακέτο σε εταιρικό. Στο ίδιο σπίτι έχω μια άλλη γραμμή στον ΟΤΕ στο όνομα του πατέρα μου που όμως έχει πεθάνει εδώ και χρόνια. θα ήθελα να μεταφέρω τη γραμμή στο λογαριασμό μου της CYTA".

"Βεβαίως" μου απαντάει ο εκπρόσωπος: "Ποιό είναι το ΑΦΜ σας;" "Το και το του λέω". "Όνομα;" μου λέει. "Νίκος C" του λέω. "Οκ" μου λέει, "περιμένετε να συνδέσω με το αρμόδιο τμήμα".

Πρώτη απορία. Γιατί βρε κερατάδες αυτός που μου απαντάει δεν ξέρει να αντιμετωπίσει το θέμα μου; Και αν δεν ξέρει γιατί πρέπει να μου πάρει τα στοιχεία; Ας τα δώσω στον επόμενο.

Πάμε στον επόμενο.

Ακριβώς ο ίδιος διάλογος. Περιγραφή του προβλήματος μου από μένα, επιβεβαίωση των στοιχείων μου. Με το που επιβεβαιώνονται τα στοιχεία μου, τί γίνεται;

"Μισό λεπτό να σας συνδέσω με το αρμόδιο τμήμα."

WTF! Γιατί δεν με συνέδεσε με το σωστό τμήμα ο πρώτος; Όχι ότι είναι έκπληξη. Κάθε φορά που με μεταφέρουν, οι πιθανότητες να με συνδέσουν με το σωστό τμήμα είναι 50-70%.

Τρίτος εκπρόσωπος. Το ίδιο σενάριο. Περιγραφή προβλήματος, επιβεβαίωση στοιχείων. Αυτή τη φορά είναι ο άνθρωπος που ξέρει. Αλλά αυτό που ξέρει είναι έκπληξη. Δεν αρκεί η ληξιαρχική πράξη θανάτου. Χρειάζεται πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών και υπεύθυνη δήλωση από όλους ότι κανείς του δεν θέλει τη γραμμή.

Εδώ όμως πρέπει να πάμε σε προηγούμενο επεισόδιο. Αυτό το θρεντ το άνοιξα 7 Μαϊου. Αν όχι εκείνη την ημέρα, μια από τις προηγούμενες, είχα φτάσει σε ένα εκπρόσωπο για να κάνω παραγγελία και μεταφορά και τότε μου είχε τσαμπουνήσει ότι χρειάζεται ληξιαρχική πράξη θανάτου. Αγανακτισμένος τότε είχα ζητήσει να μιλήσει με μάνατζερ διότι είχα δει και αποειδεί. Εκείνη η εκπρόσωπος και αρνήθηκε με τσαμπουκά να με συνδέσει με ανώτερο της και ήταν ακλόνητη στην εμμονή για την κρίσιμη αναγκαιότητα της ληξιαρχικής πράξης θανάτου.

Το ερώτημα που προκύπτει. Γιατί δεν μου είπε τίποτα τότε για τα πιστοποιητικά εγγυτέρων συγγενών και τις υπεύθυνες δηλώσεις; Γιατί ενώ μιλάω με 30 εκπροσώπους από 10 διαφορετικά τμήματα εδώ και 2 μήνες αυτό προέκυψε μόνο σήμερα; Γιατί ο αδελφός μου που πήγε να βγάλει την ληξιαρχική πράξη θανάτου πρέπει να ματαξαναπάει; Είμαι πρωταγωνιστής στο Λοστ -που κάθε φορά που λύνει ένα μυστήριο, πρέπει να αντιμετωπίζει καινούργιο- και δεν το ξέρω;

Η Οδύσσεια κοντεύει προς το τέλος χωρίς τέλος στον παραλογισμό. Σήμερα έπειτα από ένα μήνα και αφότου έχω κάνει την αναβάθμιση του λογαριασμού και έχω πάρει πιστοποιητικά, ξαναπαίρνω τηλέφωνο.

Πρώτο τηλέφωνο στο οικιακό τμήμα - για το οποίο είχα πρόχειρο το τηλέφωνο.

- Καλησπέρα, θέλω να μεταφέρω το τηλέφωνο του πατέρα μου στον λογαριασμό μου. Ένας εκπρόσωπος σας μου είπε ότι θέλετε ληξιαρχική πράξη θανάτου, πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών και υπεύθυνη δήλωση από τους συγγενείς ότι δεν θέλουν το τηλέφωνο στο όνομα τους. Τί ακριβώς να γράψουν στην υπεύθυνη δήλωση;.

- Πρέπει να μιλήσετε με το τμήμα πωλήσεων το οποίο λειτουργεί 9-7 καθημερινά.

- Καλά, μπορείτε να μου δώσετε το τηλέφωνο του εταιρικού τμήματος μιας και είμαι εταιρικός πελάτης;

Μου δίνει το τηλέφωνο, παίρνω το εταιρικό τμήμα.

- Καλησπέρα. Θέλω να μεταφέρω ένα τηλεφωνικό αριθμό που είναι στον ΟΤΕ, στο όνομα του πατέρα μου, ο οποίος έχει πεθάνει εδώ και χρόνια. Τί πιστοποιητικά χρειάζεστε;

- Βεβαίως. Χρειαζόμαστε ληξιαρχική πράξη θανάτου και πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών;

- Αυτά χρειάζεστε; Ένας προηγούμενος εκπρόσωπος μου είχε πει ότι θέλετε υπεύθυνες δηλώσεις από συγγενείς ότι δεν θέλουν τη γραμμή;

- Μισό λεπτό να τσεκάρω. Μην κλείσετε.

- Οκ.

- (επανέρχεται). Όταν η εκπρόσωπος είχε μιλήσει μαζί σας, ήθελε υπεύθυνη δήλωση του νόμου 105 από εσάς.

- Όχι από τους συγγενείς μου;

- Όχι, από σας. Χρειαζόμαστε επίσης ένα τηλεφωνικό λογαριασμό από τον κάτοχο της γραμμής που θα μεταφερθεί.

Αυτά φυσικά καινούργια κουλούρια, έτσι; Είναι η τρίτη διαφορετική ιστορία που ακούω για το τί χρειάζεται. Φυσικά, πλέον δεν κάθομαι να τσακωθώ. Λέω να στείλω τα δυο πιστοποιητικά στο email και να το παίξω λαλάκας για τις δηλώσεις και τον λογαριασμό.

Παίζουμε κυριολεκτικά bingo με τα πιστοποιητικά.

listarxos
AEK-l manager
AEK-l manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 19, 2018 23:57 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Αυτή η τρίτη διαφορετική ιστορία πρέπει να είναι και η σωστή γιατί τα ίδια πράγματα ζητάμε και στην forthnet.

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα

Μετάβαση στη:   

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης