Συχνές Ερωτήσεις Αρχική σελίδα Forum Αναζήτηση Νέες Δημοσιεύσεις Κατάλογος Μελών Προφίλ
 Κανόνες λειτουργίας του Νίκος Γκούμας B.B. Ομάδες Μελών Εγγραφή  
 Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας Σύνδεση
AIFC- Ανακοινώσεις
A.E.K. Internet Fan Club - A.E.K. Without Frontiers - Since 1994

Πρόβλημα με laptop 1 Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα
Συγγραφέας Μήνυμα
Rounder
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 3740
Τον ευχαρίστησαν 7302 φορές σε 4634 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2018 11:57 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Μεταφέρω μηνύματα του αδερφού μου, αν κάποιος μπορεί να τον βοηθήσει:

"Έχασα 2 GB αποθηκευτικού χώρου στο δίσκο μετά από ανεπιτυχή μεταφορά video από iphone"

Αποφάσισα να μεταφέρω τις φωτογραφίες και τα βίντεο που έχω στο iphone στο laptop, γιατί είχαν μαζευτεί πολλά και μου έτρωγαν πολύ αποθηκευτκό χώρο στο iphone. Έχω iphone 5 με iOS 10.3.3 και το laptop έχει windows 8.1. Όλες οι φωτογραφίες και τα περισσότερα βίντεο μεταφέρθηκαν χωρίς πρόβλημα. Δύο βίντεο όμως, περίπου 100 MB το καθένα δε μεταφέρθηκαν, και το file transfer window κρασάρισε κατά τη μεταφορά. Δοκίμασα άλλες δύο φορές να τα μεταφέρω με το ίδιο αποτέλεσμα κάθε φορά. Εδώ να σημειώσω πως η μεταφορά των αρχείων έγινε μέσω windows explorer (δεξί κλικ στο εικονίδιο του iphone -> import pictures and videos) καθώς δεν έχω εγκατεστημένο το itunes. Τη μεταφορά την έκανα λίγα αρχεία κάθε φορά, και όχι όλα μαζί. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι μετά από αυτή την αποτυχημένη προσπάθεια μεταφοράς, "χάθηκαν" 2 GB αποθηκευτικού χώρου από το δίσκο του laptop (το used space αυξήθηκε κατά 2 GB και το free space αντίστοιχα μειώθηκε). Είμαι σίγουρος, γιατί μέτραγα τον αποθηκευτικό χώρο του δίσκου και του iphone μετά από κάθε μεταφορά αρχείων για επιβεβαίωση. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι τα δύο αυτά βίντεο κάπου γράφτηκαν τελικά στο δίσκο και για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τα δω, θα έπρεπε να χάσω: 3 αποτυχημένες προσπάθειες μεταφοράς x 2 video x 100 MB το κάθε video = 600 MB και όχι 2 GB που εντέλει έχασα. Έκτοτε έχω δοκιμάσει άπειρα disk cleanup και restart του laptop αλλά αυτά τα 2 GB παραμένουν εσαεί "χαμένα". Καμιά ιδεά πώς μπορώ να τα επανακτήσω;

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

Ευχαριστώ: 1583
Τον ευχαρίστησαν 6806 φορές σε 3783 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2018 12:32 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

οχι

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

phantomas
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 351
Τον ευχαρίστησαν 383 φορές σε 296 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Glyfada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2018 12:48 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

dark_side έγραψε:
οχι

τι ΜΛΚς είσαι!
Mr. Green

πάντως, έχω την εντύπωση ότι όσο πιο γεμάτος είναι ο δίσκος, τόσο πιο δύσκολα αποδίδει το disk cleanup
επίσης, αν τα δύο βίνετο είναι corrupted, μπορεί να εμφανίζονται ως 100MB, αλλά στην πραγματικότητα να πιάνουν περισσότερο χώρο

tkirits
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 1049
Τον ευχαρίστησαν 1279 φορές σε 710 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Preveza,Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2018 13:28 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Είχες πάρει πρόσφατα νέο λαπτοπ; Το Iphone ήταν το X256GB ή κανά φτηνιάρικο 8plus;

Δυστυχώς τη σύγχρονη εποχή αν δεν ανανεώνεις λάπτοπ και κινητό ανά εξάμηνο, δεν μπορείς να έχεις σοβαρές απαιτήσεις. Χαζοί είναι οι άλλοι που τα σκάνε;

lampRos
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 1092
Τον ευχαρίστησαν 956 φορές σε 659 Δημοσιεύσεις

Τόπος: athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 02, 2018 22:30 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Τον ρωτας μηπως εχει θεμα και με τη συνδεση του?

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα

Μετάβαση στη:   

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης