Συχνές Ερωτήσεις Αρχική σελίδα Forum Αναζήτηση Νέες Δημοσιεύσεις Κατάλογος Μελών Προφίλ
 Κανόνες λειτουργίας του Νίκος Γκούμας B.B. Ομάδες Μελών Εγγραφή  
 Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας Σύνδεση
AIFC- Ανακοινώσεις
A.E.K. Internet Fan Club - A.E.K. Without Frontiers - Since 1994

02-10-13 αντίστροφη μέτρηση, επιστροφή ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ! Vol ΧVII Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή
Συγγραφέας Μήνυμα
konspir
Academy Member
Academy Member

Ευχαριστώ: 1303
Τον ευχαρίστησαν 2235 φορές σε 1339 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 05:33 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Antonis έγραψε:
konspir έγραψε:
Antonis έγραψε:
konspir έγραψε:
Black Mamba έγραψε:
konspir έγραψε:
Αυτό που λέει ο Groovy είναι σωστό.

Ξέραμε τί είναι ο Βασιλόπουλος, ξέραμε ότι θα εκμεταλλευτεί το κάθε παραθυράκι για να καθυστερήσει ή και να ματαιώσει το έργο.

Το ξέραμε και ξέρουμε και τώρα ότι θα συνεχίσει να το κάνει. Δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στην καλή του θέληση. Πρέπει να είναι κάποιος εντελώς ανόητος για να βασίζεται στην καλή θέληση του Βασιλόπουλου απέναντι στο γήπεδο.

Δεν μπορεί μετά από τρία χρονια, η απάντηση του Ανδριοπούλου περί υψομετρικών να είναι "αν θέλατε να βοηθήσετε, το θέμα θα είχε λήξει, γίνεται σε όλη την Ελλάδα". Από τον Βασιλόπουλο περίμενε βοήθεια; Λοβοτομημένος είναι; Δεν έχει πάρει χαμπάρι τί γίνεται και τί ρόλο βαράει ο Βασιλόπουλος;

Εχει και παραεχει Σπυρο

Αν υπαρχει ενας που μπορει να αντεξει ολο αυτο το πραγμα ειναι ο Ανδριοπουλος .

Οπότε, θες να πεις, ότι ο Ανδριόπουλος -αφού δεν έκανε λάθος εκτίμηση- επίτηδες καθυστερεί το έργο μέχρι να αλλάξει η δημοτική αρχή;

Νομίζω ότι λέει ότι δεν θέλουμε να ανοίξουμε δύο μέτωπα ταυτόχρονα.
Ας βγει η άδεια να αρχίσουν τα έργα, και μετά να ανοίξει το ζήτημα της υπογειοποίησης όταν θα υπάρχει πολύ πιο έντονη πίεση με το έργο υπό κατασκευή.

Είναι ουτοπικό να πιστεύουμε ότι θα ξεκινήσουν ουσιαστικά έργα με έστω και την παραμικρή λεπτομέρεια του πρότζεκτ να είναι σε θολό τοπίο. Πόσο μάλλον ένα τόσο σημαντικό κομμάτι του έργου, όπως η υπογειοποίηση.

Μιλάμε για εκατομμύρια τα οποία κανένας δεν θα πάρει απόφαση να τα ρίξει σε ένα έργο που υπάρχει περίπτωση, σοβαρότατη κιόλας, να μην ολοκληρωθεί ποτέ.

Η άδεια είναι κενή περιεχομένου υπό αυτές τις συνθήκες.

Άντε να περιφράξουμε το οικόπεδο. Μέχρι εκεί. Κι αυτό χλωμό.

Βασικά εγώ έχω αποφασίσει να πιστεύω ότι ο Μελισσανίδης καταβάλει ειλικρινή προσπάθεια να κάνει το γήπεδο.
Δε ξέρω τι όφελος και σε ποιο επίπεδο θα έχει από αυτό, αλλά πιστεύω ότι θέλει να το κάνει.
Είτε γιατί θα βγάλει λεφτά από αυτό είτε γιατί θα αφήσει το όνομά του στην ιστορία με αυτό είτε γιατί θα ανοίξουν οι δουλειές του. Από κάπου θα "εισπράξει"... Δε με απασχολεί όμως αυτό...
Και έχω αποφασίσει να το πιστεύω αυτό γιατί μου το υπαγορεύει η κοινή λογική.
Θα μπορούσε να παραιτηθεί από την κατασκευή πατώντας πάνω σε 100 αφορμές.
Εδώ έχουμε φτάσει στην άδεια και πολλοί πιστεύουν (και ίσως να είναι τελικά έτσι) ότι γήπεδο δεν μπορεί να φτιαχτεί εκεί.
Θα έπαιρνε μερικούς από τους λόγους που αναφέρουν τα παιδιά, θα τους φτιασίδωνε και λίγο και θα είχε μια πολύ πιστευτή δικαιολογία για να κάνει πίσω.
Μπορεί όχι απόλυτα πιστευτή αλλά αρκετά πιστευτή για να μη μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος ότι είναι πρόφαση. (εκτός βέβαια από αυτούς που θα ...χαρούν να το δουν έτσι)
Εφόσον έχω πείσει λοιπόν τον εαυτό μου ότι η προσπάθεια είναι ειλικρινής, δεν έχω την βαθύτερη ανάγκη να σηκώνω κάθε πέτρα για το αν θα βρω στραβούς χειρισμούς στο θέμα.
Σίγουρα θα γίνουν και στραβές. Πάντα γίνονται...
Δε μπορώ όμως να θεωρήσω τον εαυτό μου πιο γάτα από τον Μελ που ξέρει να κινείτε επιχειρηματικά και σε πολιτικό επίπεδο.
Δύο κυβερνήσεις με διαφορετική φιλοσοφία, έχουν γίνει και οι δύο αρωγοί στη κατασκευή του γηπέδου.
Η δεύτερη κυβέρνηση δε έχει για πρωθυπουργό τον Mr. Kormoranos. Αυτό από μόνο του λέει κάτι.
Ούτε μπορώ να θεωρήσω τον εαυτό μου πιο γνώστη των θεμάτων από τον Ανδριόπουλο.
Τον συγκεκριμένο μάλιστα τον θεωρώ ιδιαίτερα οξυδερκή άνθρωπο και ήρεμη δύναμη, πέρα από καλό επαγγελματία.
Πολλά από αυτά που διαβάζαμε σε "αντίπαλα" blogs, ένα ένα κατέπεσαν.
Θα υπάρξουν και στραβές. Το ποσοστό αυτών που οφείλονται σε παραλείψεις από την πλευρά μας - λόγω του επαγγελματισμού του Ανδριόπουλου - πιστεύω ότι θα είναι συνολικά ελάχιστες.
Τα περισσότερα εμπόδια μπορεί να τα προβλέψαμε αλλά να μη μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για αυτά.
Ίσως ίσως ακόμα και να στηρίζεται η κατασκευή του έργου στην πίεση του κόσμου όπως αυτή θα βγει στη Ν.Φ.
Δε ξέρω...
Μπορεί να το πηγαίνουν αργά μέχρι τώρα αλλά το πηγαίνουν καλά.
Ο Ανδριόπουλος είπε ότι η άδεια θα βγει και αυτό από μόνο του είναι πολύ σημαντικό.
Αν θα είναι αρκετό, θα το δούμε...
Προχωράμε βήμα βήμα και προσωπικά είμαι βέβαιος ότι υπάρχει η θέληση να βάλλουν όλα τα μέσα που πρέπει για να το κάνουν.
Και ας φωνάζουν κάποιο για τις κρατικές επιχορηγήσεις για την παράκαμψη του (μη χέσ@) νομοταγή Δημάρχου κλπ...
Και το γήπεδο που από μικροί πηγαίναμε είχε πάρει ένα σωρό λεφτά από το κράτος σε όλες σχεδόν τις φάσεις κατασκευής του.
Και το οικόπεδο, παραχώρηση ήταν. Όχι αγορά...
Ας αφήσουμε τα πράγματα να πάρουν τον δρόμο τους λοιπόν χωρίς γκρίνιες ή ας εγκατασταθούμε μόνιμα στο ΟΑΚΑ να τελειώνει.
Προσωπικά με βολεύει πααααρα πολύ το ΟΑΚΑ σε σχέση με τη Ν.Φ....

Δεν διαφωνώ στο ότι καταβάλει ειλικρινή (και σοβαρή) προσπάθεια. Κι εγώ αυτό πιστεύω. Η πιο σοβαρή προσπάθεια ανέγερσης γηπέδου από το 2003 που γκρεμίστηκε. Αναμφισβήτητα.

Δεν συζητάμε αυτό όμως. Τουλάχιστον, εγώ δεν συζητάω γι' αυτό. Συζητάμε για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί και πώς αυτή μπορεί να εξελιχθεί.

Didirock
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 4068
Τον ευχαρίστησαν 2555 φορές σε 1816 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Διδυμότειχο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 06:17 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

konspir έγραψε:
Συζητάμε για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί και πώς αυτή μπορεί να εξελιχθεί.

πολύ σωστή επισήμανση, επι της ουσιας αυτο ειναι το θεμα
και οχι αν γινεται ειλικρινή προσπαθεια ή αν εχουμε δικιο (που εχουμε, αλλά).

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 8922
Τον ευχαρίστησαν 3997 φορές σε 2812 Δημοσιεύσεις

Τόπος: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 09:53 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δε διαφωνώ βρε...
Εφόσον όμως είναι τέτοια η προσπάθεια και εφόσον έχουν επιλεγεί επαγγελματίες του χώρου για να τη φέρουν σε πέρας που ξέρουν πως λειτουργούν οι μηχανισμοί του κράτους, αυτό που γράφω είναι ότι θεωρώ ψυχοφθορο να κάθομαι να εξετάζω π. χ. το γιατί στηρίχθηκε στον Βασιλοπουλο π. χ.
Για κάποιο λόγο γίνονται όλα ή δε μπορούσε να γίνει τίποτα διαφορετικό...
Επαναλαμβάνω ότι τι χειρίζονται επαγγελματίες του χώρου με γνώση του αντικειμένου και γνώση όλων των παραμέτρων.
Κάθε τοποθέτηση του τύπου "μα ήταν απλό, δε το έβλεπαν να το κάνουν έτσι" θεωρώ ότι έχει και μια απάντηση που απλώς δεν είναι εδώ για να την απαντήσουν.

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

Ευχαριστώ: 2813
Τον ευχαρίστησαν 6156 φορές σε 4096 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Agia Paraskevi, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 10:39 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

iatros21 έγραψε:
Επειδή μέσα στην απογοήτευση από τις καθυστερήσεις πολλά λέγονται, να πω ότι δέν πειράζει, θα κάνουμε όσο υπομονή χρειαστεί. Και 1 και 2 χρόνια ακόμα. Εδώ περιμέναμε 14...Αλλά από το χωράφι μας δεν θα φύγουμε. Όχι τουλάχιστον επειδή είναι επιλογή ενός αναρχοάπλυτου και μερικών κατοίκων που ΜΑΣ ΒΡΗΚΑΝ και δεν τους βρήκαμε. Το γήπεδο θα το κάνουμε και θα είναι καλεσμένοι και στα εγκαίνια.

Ενημερωτικα και με φασιστοπλυμένο δήμαρχο, η δημοτική αρχή ήταν εναντίον του πρότζεκτ γηπέδου .

ΑΕΚ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ
AEK QUEEN OF EUROPE
http://vasilissa.blogspot.com

placebo effect
Dedicated member
Dedicated member

Ευχαριστώ: 173
Τον ευχαρίστησαν 738 φορές σε 250 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 11:20 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Antonis έγραψε:

Ας αφήσουμε τα πράγματα να πάρουν τον δρόμο τους λοιπόν χωρίς γκρίνιες ή ας εγκατασταθούμε μόνιμα στο ΟΑΚΑ να τελειώνει.
Προσωπικά με βολεύει πααααρα πολύ το ΟΑΚΑ σε σχέση με τη Ν.Φ....

Αν γίνει το τελευταίο θα γράψουμε και εδώ παγκόσμια πρωτιά ως ο σύλλογος που δικαίωσε το Καραμουρτζούνη . Να είσαι σίγουρος ότι την επομένη της υφαρπαγής του οικόπεδου μας - να σου φρεσκάρω τη μνήμη σου, δεν μας έχει παραχωρηθεί ο χώρος ώστε να το παρατηρούμε άδειο εις αει- θα αριβάρει το πολιτικό ιππικό και θα λύσει κάθε εκκρεμότητα του τέλειου σχεδίου για τα γήπεδα του μπαουγκ και των τριφυλλοφορων. Αν σε ικανοποιεί μια ακόμα φιλανθρωπία της ΑΕΚ που να μνημονεύεται με επιτύμβια πλάκα στα έξω από τα αποχωρητήρια του πολιτιστικού τεκέ που ορέγεται ο Γκιώνης, πάω πάσο ! Είμαι στα όρια της νηφαλιότητας και της λεκτικής παρεκτροπής. Για αυτό και θα το γράψω φόρα παρτίδα , ότι μου προκαλεί θυμηδία αν όχι αγαλλίαση η εικόνα του Γκίωνη να τζαμάρει στο αποχωρητήρια του σπιτιού του υπό το άγρυπνο βλέμμα της εαρινής σύναξης των χωροφυλάκων, ειδικά όταν διαβάζεις αυτό. Από το όχι μακρινό 2014 , ένας ακόμα ιδεολόγος από την αυλή του Ελ Τσάπο , συνεντευξιασμένος δήλωσε τα εξής
Παράθεση:

"Θέλω να το γράψεις όπως θα σου το πω. Καμιά φορά το συναίσθημα κερδίζει τη λογική. Θα σου πω λοιπόν, ότι ανήκω στην κατηγορία των οπαδών του Ολυμπιακού που δεν νιώθουν καθόλου ωραία που ο Εθνικός είναι άστεγος. Επίσης, ανήκω στην κατηγορία των Ολυμπιακών που δεν βλέπουν με καλό μάτι ότι το Καραϊσκάκη πέρασε στη Θρύλος Α.Ε. Σου είπα όμως, ότι το συναίσθημα κερδίζει τη λογική. Θα είμαι πάντα Ολυμπιακός και δεν θα σταματήσω ποτέ να πηγαίνω στο γήπεδο "

πηγή Contra.gr, αναδημοσίευση bob365.com

Πρωτοστάτησε να βάλει τη τζίφρα του στη προσφυγή εναντίον μας στο ΣΤΕ, τα ιδεολογικοψυχολογικά του όμως με το καπιταλιστικό θηρίο του βοθρολίμανου τα έλυσε με ένα ξεμάτιασμα. Δεν υπάρχει μονάχα έλλειμμα καλής θέλησης από μέρους τους, υπάρχει και περίσσευμα ειρωνείας και χαιρεκακίας. Στοχεύουν σε μια εν θερμώ αντίδραση ενός δικού μας, την οποία παρεμπιπτόντως θα έχω άπειρα επιχειρήματα ώστε να την υπερασπιστώ και νομικά - ηθικά το έχω λύσει το θέμα, πάμε παρακάτω !. Κατινίστικα και τζερεμέδικα αφηγήματα, τα χρησιμοποιούν για να κάνουν add κάθε πικραμένο, θέλουν να τα επιβάλουν και ως κομμάτια της διαπραγμάτευσης και του δημόσιου διαλόγου .Είναι στο πεπρωμένο μας να μπλέκουμε με μπαχάλικα. Μπαίνεις μέσα και δεν ξέρεις τι να αγοράσεις. Κρουασάν από το Παλέρμο, φόλες για τη μουχρίτσα, ερωτικά παιχνίδια για τις Βιργινίες, το πόνημα του Κουφοντίνα ... Αν χάσουμε αυτή τη μάχη η επόμενη μέρα ΔΕΝ θα είναι αυτή που περιγράφεις. Δεν θα βάψουμε κιτρινόμαυρο το στάδιο και θα πάρουμε το μπούλο , ηττημένοι μεν αλλά ξένοιαστοι . Στη καλύτερη 5-6 φορές το χρόνο θα δε πετάνε έξω για την τελευταία συναυλία των Πυξ Λαξ. Να είσαι σίγουρος ότι τη μεθεπόμενη της τζίφρας της παραχώρησης θα πλακώσει άγημα τζιτζιφιόγκων , μπορεί και από τους ίδιους της Γένοβας δεν το αποκλείω και θα μας κάνει τη ζωή πατίνι για τη χαριστική - για εκείνους - σύμβαση που υπόγραψε η πολιτεία με το καπιταλιστή.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Antonis, vault_dweller, -21grams
bratitsis
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 979
Τον ευχαρίστησαν 1726 φορές σε 1315 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Φλώρινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 11:59 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Πολύ συζήτηση σε θεωρητικό επίπεδο.

Υποθέτουμε ότι ο ΑΒ θέλει μαρούλι για να συνεναίσει (εκτός αν εξυπηρετεί άλλα συμφέρονται και βρίσκεται σε κάποιο pay roll);
Δώστου το σε συνεννόηση με τις αρχές σε προσημειωμένα και προχώρα.

Γενικώς θέλω να πω λύσεις μπορούν να βρεθούν. Το θέμα είναι πόσο γρήγορα και τι θέλεις να κάνεις

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 12:07 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Placebo, αυτό που έγραψα το έγραψα για να δώσω έμφαση στο αντίθετο...
Δε μπορώ να διαβάζω για κάτι τόσο σημαντικό για την ΑΕΚ και δίκαιο ταυτόχρονα σχόλια τύπου "μη ξεφύγουμε από την νομιμότητα παρακάμπτοντας τον δήμαρχο"....
Προσωπικά αν αρχίσουν τα έργα και δεν προχωράει το θέμα της υπογειοποίησης, θα είμαι με αυτούς που θα κλείνουν τον δρόμο κάθε μέρα μέχρι να αποφασίσει να κάνει η πολιτεία ένα γαμ@μ@ν@ αναπτυξιακό έργο!!!
Ήμαρτον δηλαδή!!! Δε θα σκάψουν την διώρυγα της Κορίνθου, ούτε το μετρό της Θεσσαλονίκης... Λίγες εκατοντάδες μέτρα υπογειοποίησης θα κάνουν όπως τις μύριες άλλες που υπάρχουν στην Ελλάδα.

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

Ευχαριστώ: 1590
Τον ευχαρίστησαν 6843 φορές σε 3799 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 12:14 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Antonis έγραψε:
θα είμαι με αυτούς που θα κλείνουν τον δρόμο κάθε μέρα

φασιστα

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

Didirock
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 4068
Τον ευχαρίστησαν 2555 φορές σε 1816 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Διδυμότειχο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 13:01 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

μασίστα..

Misa
Academy Member
Academy Member

Ευχαριστώ: 859
Τον ευχαρίστησαν 996 φορές σε 611 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 17:07 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ενταξει μπλεξαμε με νουμερα που θελουν να ναι αριστεροι σε κατι τετοια οικολογικα και λαιτ. Εδω καποια συντροφισα καμαρωνε στο fb γιατι σωσανε λεει τον Βοτανικο. Μονο στο τηγανι τους πιασανε στον υπνο ρε παιδι μου. Κοιτα ατυχια ε;

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 17:33 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ενώ όταν ηταν δήμαρχος ο χουντοπλυμένος Αδαμόπουλος όλα ήταν τζετ με το γήπεδο .

AEK QUEEN OF EUROPE

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 17:57 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν νομίζω ότι αν ήταν κάποιος δεξιός δήμαρχος και έκανε τα ίδια θα άκουγε λιγότερα...
Μη το πηγαίνουμε λοιπόν στο κομματικό...
Ο ΑΕΚτζης θέλει το γήπεδο του και θα ασκούσε την ίδια πίεση, θα έβριζε τον καθένα που πρόβαλε ως επιχείρημα ότι η υπογειοποίηση θα εμποδίζει τους πεζούς και άλλα τέτοια κουλά...

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 23:22 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν θυμάμαι χαρακτηρισμούς όπως το αναρχοάπλυτος επί Αδαμόπουλου.
Οπότε σόρρυ δε θα πάρω .

AEK QUEEN OF EUROPE

nd_21
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 4440
Τον ευχαρίστησαν 7921 φορές σε 3620 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 23:45 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Πασοκοδεξιοί μικροαστούληδες που θα χάσουν την βόλεψή τους, ήταν η κύρια μάζα των 131 αντιδρώντων του 2003. Τώρα πάνε χέρι-χέρι με την εξωκοινοβουλευτική αριστερά και τον αναρχικό χώρο.
Επιτέλους επετεύχθη ιστορικός συμβιβασμός. Η ελληνική πολιτική ιστορία χρωστάει χάρη στην ΑΕΚ και τον Μελισσανίδη.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : -21grams, Peacemaker
Bluesman
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 2160
Τον ευχαρίστησαν 661 φορές σε 423 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 04:32 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Σχολιάζοντας τη συνέντευξη Βασιλόπουλου- Ανδριόπουλου στην ΕΡΤ

http://paratiritis-fx.blogspot.gr/2017/03/blog-post_13.html?spref=fb&m=1

Nikos21r
Site Admin
Site Admin

Ευχαριστώ: 108
Τον ευχαρίστησαν 3612 φορές σε 2147 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 06:00 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Όπως βλέπετε οι άνθρωποι ψάχνουν όλο το Internet ποιος τους βρίζει και ποιος γενικά ασχολειτε μαζί τους. Εμείς από εδώ δεν θα σταματήσουμε την κριτική, αυτό που θέλουμε σαν admins είναι να είμαστε λίγο προσεκτικοί στους χαρακτηρισμους μας και γενικά σε ότι προτρέπει σε βία.

http://www.AEK-enosis.gr

Katafractos
Academy Member
Academy Member

Ευχαριστώ: 1000
Τον ευχαρίστησαν 1394 φορές σε 938 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ν.Ηράκλειο - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 10:55 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ashton έγραψε:
Δεν θυμάμαι χαρακτηρισμούς όπως το αναρχοάπλυτος επί Αδαμόπουλου.
Οπότε σόρρυ δε θα πάρω .

Δηλαδή το πρόβλημα είναι αν τον χαρακτηρίζαμε άπλυτο ή με άλλο υποκοριστικό;

Katafractos
Academy Member
Academy Member

Ευχαριστώ: 1000
Τον ευχαρίστησαν 1394 φορές σε 938 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ν.Ηράκλειο - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 11:17 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Το θυμάστε το παλικάρι;

Παράθεση:
Image

Απίστευτο: Δημοτικός σύμβουλος του Αρη έπεσε μόνος του και ζήτησε… σύλληψη οπαδού της ΑΕΚ!

Διαβάστε το αποκαλυπτικό ρεπορτάζ για τον Αλεξανδρή των δημοτικών συμβούλων, τον Βασιλόπουλο και τι έκανε ο αντιδήμαρχος Πάνος όταν βρεθηκε πρόσωπο με πρόσωπο με αυτόν που δήθεν τον… ξυλοκόπησε

Επηρρεασμένος προφανώς από τα... ένδοξα χρόνια του Ολυμπιακου, την αγαπημένη ομάδα του Αρη Βασιλόπουλου που με τις εφημερίδες της στηρίζει την προσπάθεια του Δημάρχου Νέας Φιαδέλφειας να καθυστερεί το γήπεδο της ΑΕΚ, εμφανίστηκε σήμερα το πρωί στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο περιθώριο της παρέλασης, ο δημοτικός σύμβουλος Βαγγέλης Κουμαριανός. Συγκεκριμένα ο εν λόγω σύμβουλος, που έγινε γνωστός πέρα από το… οικογενειακό του περιβάλλον και τους συντρόφους του στη Δύναμη Πολιτών με αυτό το άρθρο, ξεπέρασε κάθε όριο γελοιότητας σήμερα στη Νέα Φιλαδέλφεια και έγινε ρεζίλι ακόμη και στις αστυνομικές δυνάμεις που τον προστάτευαν μαζί με τον δήμαρχο.
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Πριν την καθιερωμένη παρέλαση ο Δήμαρχος κατέθεσε στεφάνι στο μνημείο που υπάρχει στη Νέα Φιλαδέλφεια γνωρίζοντας την αποθέωση από τους συμβούλους του και τους μαθητές των δημοτικών σχολείων της περιοχής την ίδια ώρα που περίπου 100 οπαδοί της ΑΕΚ διαμαρτύρονταν κόσμια φωνάζοντας ρυθμικά “ψεύτη - ψεύτη” και “ρουφιάνε -ρουφιάνε”. Λόγω της παρουσίας των παιδιών δεν ακούστηκε κανένα υβρυστικό σύνθημα.
Μετά την ολοκλήρωση της τελετής η αστυνομική δύναμη που τον πρόεσεχε μαζί με δύο μπράβους με πολιτικά πρότεινε στον δήμαρχο να πάει με αυτοκίνητο στην πλατεία Πατριάρχου για να παρακολουθήσει την παρέλαση. Ο Δήμαρχος θέλωντας να κάνει τον ήρωα αρνήθηκε και μαζί με τους συμβούλους του και αστυνομική δύναμη που αναλογούσε με 3-4 αστυνομικούς για κάθε ένα από τους αριστερούς αγωνιστές ξεκίνησαν με τα πόδια. Από πίσω οι οπαδοί της ΑΕΚ που χωρίς να τους ακουμπάνε διαμαρτύρονταν έντονα για την στάση του δημάρχου απέναντι στο γήπεδο της ΑΕΚ αλλά και τον Κουμαριανό για το άρθρο του.
Και περίπου στη μέση της διαδρομής συνέβη το εκπληκτικό! Ο σύμβουλος Κουμαριανός ξαφνικά έπεσε μόνος του κάτω, σηκώθηκε και άρχισε να φωνάζει σαν υστερικός ζητώντας την σύλληψη οπαδού της ΑΕΚ. Μάλιστα για κακή τύχη του… Αλεξανδρή τω δημοτικών συμβούλων πιο κοντά του εκείνη την στιγμή βρισκόταν ένας φίλος της ΑΕΚ άνω των 50 ετών που απλά ήθελε να διαμαρτυρηθεί. Τόσο ο θεατρίνος σύμβουλος όσο και οι υπόλοιποι της παρέας με πρώτο τον Βασιλόπουλο πήραν την καλύτερη απάντηση από έναν εκ των αστυνομικών που τους συνόδευε ο οποίος στην απαίτηση να συλληφθει ο φιλαθλος της ΑΕΚ απάντησε: Γιατί, τι σας έκανε; Εγω ήμουν δίπλα, έπεσες μόνο σου!. Η όλη εξέλιξη προκάλεσε γέλια στους φίλους της ΑΕΚ και η πορεία της περίεργης αυτής συντροφιάς κατέληξε στην πλατεία όπου ο δήμαρχος πήρε θέση υπό τις ιαχές “ψεύτη - ψεύτη” και παρακολούθησε την παρέλαση.

Πάνος: Δεν σας ξέρω κύριε

Εκτός από το ευτράπελο γεγονός με τον Κουμαριανό υπήρξε άλλο ένα περιστατικό που αξίζει να αναφερθεί. Ο οπαδός της ΑΕΚ που είχε προσπαθήσει να συνομιλησει μπροστά σε κάμερα με τον πρόεδρο του δημοτικού συμβουλίου κύριο Πάνο με αποτέλσμα να εκδοθεί ανακοίνωση για δήθεν ξυλοδαρμό του προέδρου τον πλησίασε και ενώπιον των αστυνομικών που τον προτάτευταν του ειπε: Είμαι αυτός που είπατε ότι σε έδειρα. Τώρα που είναι και η αστυνομία μπροστά πάμε να μου κάνεις μήνυση. Λέγε ρε. Σε ακούμπησα; Κάνε μου ΤΩΡΑ μήνυση!”. Η απάντηση του κυρίου Πάνου; “Δεν σας ξέρω κύριε…” Τα συμπεράσματα δικά σας…

Misa
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 11:22 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

για μενα και ο Αδαμοπουλος και ο Βασιλοπουλος ειναι τα ιδια και δεν με νοιαζει αν ειναι πλυμενοι η απλυτοι, ολοι αυτοι εχουν συμμαχησει κατα της ΑΕΚ, με νοιαζει ομως παρα πολυ το αν λενε ψεματα η οχι και αν καλιεργουν κλιμα τρομοκρατιας και καλα εις βαρος τους για να το παιξουν θυματα, επισης εχω πλεον πειστει οτι ενεργουν ετσι οπως ενεργουν γιατι μεσα σε ολα τα κακα που κουβαλανε ειναι και γαυροι τελειωμενοι οποτε δυο φορες εχουν λογο να ειναι εναντιον της ΑΕΚ και το λεω πολυ πολυ σοβαρα, αν ηταν ΑΕΚτζηδες θα το εβλεπαν αλλιως και σιγουρα θα ηταν πολυ πιο θετικοι οπως ας πουμε ηταν και ειναι για το τηγανι, τους ενοχλει που δεν εχει γηπεδο ο Εθνικος και καλα, στεναχωριουνται που το εχει η θρυλος και οχι ο γαυρος, που ξεσπιτωθηκε ο στιβος αλλα ΟΚ ρε παιδι μου τι να γινει τωρα. ειναι υποκριτες και ελπιζω να τους παρακαμψουμε οσο το δυνατον νωριτερα και να φτιαξουμε αυτο που δικαιουμαστε. φυσικα και το γηπεδο της ΑΕΚ δεν ειναι τοπικου ενδιαφεροντος αλλα εργο δημοσιου συμφεροντος , ολοκληρης της χωρας ρε παιδι μου, οπως ολοκληρης της χωρας ειναι το μεγαρο μουσικης, η εθνικη λυρικη σκηνη, το εθνικο θεατρο, η εθνικη πινακοθηκη, το ΟΑΚΑ κλπ κλπ κλπ.
αν ειχαν τα κοτσια να πουν δεν θελουμε γηπεδο γιατι δεν γουσταρουμε την ΑΕΚ, τον Μελισσανιδη, τον κοσμο που θα ρχεται και γιατι στην τελικη βολευτηκαμε ετσι 14 χρονια, ΟΚ να το πουν και παλι ομως θα τους κραξω και θα ειμαι εναντιον τους αλλα να λενε τετοιες μπαλαφαρες, οικολογικες η ακομα χειροτερα οτι τους πηρε ο πονος για την ερασιτεχνικη, ε οχι ρε φουστη μου , αυτο ειναι υποκρισια.
ειναι λεει η πολη σε ομηρια, αισχροι ψευτες, ο αλλος λεει πεφτει μονος του και ζηταει να συλληφθει ενας που ηταν διπλα του και προφανως εκραζε, ε τι ατομα ειναι αυτα εκτος απο φαιδρα και χαιρεκακα;
τωρα αν πλενονται η οχι ποσως με νοιαζει και ποτε δεν χρησιμοποιησα τετοιες εκφρασεις.
οσο για τον Βοτανικο ε εκει τι να πουμε τωρα , καλα που τον εσωσε η συντροφισα και υπαρχει μια οαση πρασινου στο κεντρο της Αθηνας.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Peacemaker
Rounder
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 3781
Τον ευχαρίστησαν 7398 φορές σε 4685 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 11:32 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Το θέμα στο Ελλάντα δεν είναι αν παίζει αριστερός εναντίον δεξιού ή δεξιός εναντίον αριστερού. Αυτό είναι απλά θέμα οπτικής γωνίας. Ενίοτε παίζει και αριστερός μαζί με δεξιό εναντίον όλων των άλλων, βλέπε κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΕΛ. Το θέμα είναι ότι πρέπει ΠΑΝΤΑ, ΜΑ ΠΑΝΤΑ, να υπάρχει ένα "εναντίον". Να ψοφήσει η κατσίκα του μαμημένου του γείτονα. Από αυτό είναι που δε θα γλιτώσουμε ποτέ και όχι από τον διαχωρισμό αριστερά/δεξιά. Σιγά το διαχωρισμό δηλ. όταν μας κυβερνάει ο Σόιμπλε και ο Ντάισελμπλούμ. Κουρελόχαρτα τον έχουν κάνει οι Γιουροπαίοι τον 'διαχωρισμό' σας. Αλλά εμείς δεν πειράζει, ακάθεκτοι βρήκαμε άλλους διαχωρισμούς, πχ μνημονιακοί/αντιμνημονιακοί ή, στην περίπτωσή μας, γηπεδικοί/αντιγηπεδικοί. Δεν έχει σημασία αν ο αντιγηπεδικός είναι τη μία φορά δεξιός και την άλλη αριστερός: σημασία έχει ότι φίλε ζεις στο Ελλάντα άρα ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ, ΕΞ'ΟΡΙΣΜΟΥ, ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΙΓΗΠΕΔΙΚΟΣ, ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΗΠΕΔΙΚΟΣ.

Δεν υπάρχει σωτηρία, όπως βέβαια και δεν υπάρχει γήπεδο. Σας τα λέω έγκαιρα για να μην αγχώνεστε και γεμίζετε άσκοπα σελίδες. 2013 αντίστροφη μέτρηση λέει ο τίτλος του τόπικ, μιλάμε για τρολιά από τις ελάχιστες. Και του χρόνου με υγεία. Και σε όσους πιστεύουν ότι μετά τις εκλογές του 2019 δεν θα υπάρχει ΑΝΤΙΓΗΠΕΔΙΚΟΣ, σας χτυπώ φιλικά στην πλάτη.

Koukoglou
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 6148
Τον ευχαρίστησαν 3488 φορές σε 2393 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθήνα- Γήπεδο ΑΕΚ Αγια Σοφιά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 11:56 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Το γήπεδο θα γίνει. Και δεν εξαρτάται από το αν θα υπάρχει κάποιος αντίθετος σε αυτό. Σε όλα τα θέματα, πάντοτε, υπάρχουν, τουλάχιστον, δύο απόψεις.

Στην προκειμένη περίπτωση, έχουμε κάποιον που αντιτίθεται για τους δικούς του λόγους. Με προσχηματικές δικαιολογίες. Ακόμα και αν ο Νόμος έχει την έγκριση του ΣτΕ.

Δεν περιμένω τις επόμενες εκλογές. Περιμένω την νομοθετική ρύθμιση που θα μας δώσει την άδεια. Αν ξεκινήσει το έργο, όλα θα είναι απλούστερα. Πολύ απλούστερα.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : DownUnder, kanapedakias
placebo effect
Dedicated member
Dedicated member

Ευχαριστώ: 173
Τον ευχαρίστησαν 738 φορές σε 250 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 17:33 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ashton έγραψε:
Ενώ όταν ηταν δήμαρχος ο χουντοπλυμένος Αδαμόπουλος όλα ήταν τζετ με το γήπεδο .

Κάτσε μωρέ, όταν ήταν στα πράγματα το ορφανό του Πατακού με isdn βγαίναμε. Μπινελίκι και cent σκάγαμε στον ΟΤΕ. Και όχι εδώ, σε φόρουμ που ο πιο αριστερός ήταν ο Στούπας. Λες να μην θυμάμαι τους πύρινους λόγους κατά του γηπέδου του σερσερή ; Του χαλούσαμε την αισθητική του μουσαντένιου. Θα τιμηθεί με όλες τις τιμές και αυτός , όπως και οποιοσήποτε μακλάρας θέλει να γίνει στη καμπούρα μας Τσε 'η Μίλτον. Τι να κάνω που είναι το αντάρτικο της Γένοβας στα πράγματα, αυτή τη στιγμή ;

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 20:03 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

δε θυμάμαι σχόλια συλλήβδην για τους ΝΔτες τότε επί Αδαμόπουλου. Ξαναμανά σόρρυ.
Ακόμα και με τα "μαυρο στη ΝΔ, ο Γαλακτερός είναι η αιτία", χαρακτηρισμοί του τύπου "αναρχοάπλυτοι" ΔΕΝ χρησιμοποιήθηκαν .
Ξαναματασόρρυ.

AEK QUEEN OF EUROPE

Peacemaker
Ultimate Steel Member
Ultimate Steel Member

Ευχαριστώ: 1231
Τον ευχαρίστησαν 1913 φορές σε 1125 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 21:36 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ashton, όντως επί Αδαμόπουλου δεν υπήρχε η "πολιτικοποίηση" που υπάρχει σήμερα.

Ο λόγος για μένα έχει να κάνει με το ότι αυτοί που σήμερα αντιτίθενται προτάσσουν ιδεολογικούς λόγους.

Ο Αδαμόπουλος δεν είπε π.χ. ότι είναι κατά του γηπέδου γιατί έχει λιγότερους εμπορικούς χώρους από αυτούς που προτάσσει ο Νεοφιλελευθερισμός.
Επίσης καμμία ΟΝΝΕΔ δεν θέλησε να κάνει πορεία στη Δεκελείας κατά του γηπέδου... ούτε καν κρατώντας γαρύφαλλα... πόσο μάλλον με κρανοφόρους.

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 22:10 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ίσως γιατί καμιά Οριτζιναλ δεν έκανε πέσιμο σε τίποτα γραφεια της ΟΝΝΕΔ πριν .

AEK QUEEN OF EUROPE

Peacemaker
Ultimate Steel Member
Ultimate Steel Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 22:24 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Η ΟΝΝΕΔ δεν πήρε θέση για το γήπεδο, οπότε το μόνο πέσιμο που θα μπορούσε να της κάνει η Ορίτζιναλ θα ήταν για να πάρει ακτοπλοϊκά για Μύκονο. Mr. Green

Η Στρούγκα πήρε θέση και αυτό πληρώνει. Και να λέει ευχαριστώ που έχει απέναντί της τη φιλική στο χώρο original και όχι τη μαφία της θύρας 7.

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 23:46 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

o Αδαμόπουλος πήρε θέση κατά του γηπέδου .
Σπάσανε τα γραφεία του συνδυασμού του ;

Ευαισθησία α λα καρτ.

AEK QUEEN OF EUROPE

Misa
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 28, 2017 06:44 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Γιατι ποιος επικροτει καθε ειδους σπασιμο και ειδικα εδω στο φορουμ αυτο; εμεις και γενικοτερα ο κοσμος ο πολυς της ΑΕΚ δεν κραζουμε καθε ηλιθιομαρα κυριως εντος γηπεδου αλλα και εκτος? για ποιο λογο δηλαδη να υποστηριζει καποιος οτι ειμαστε με τα μπαχαλα τα οποια να πουμε βεβαια οτι στο θεμα του γηπεδικου μονο στην φαντασια του δημαρχου και της παρεας του υπαρχουν. Αν καποιος ειναι αλα καρτ ευαισθητος με μπαχαλα,ακτιβισμους, "αποδοκιμασιες" κλπ, αυτος ειναι ο περι του δημαρχου και της εφ.συν. χωρος. Οποτε τους αρεσουν ειναι λαικες αντιδρασεις και οταν δεν τους αρεσει ειναι τραμπουκισμοι. Στην τελικη αλλοι κανανε πορεια με κρανη και στυλιαρια και δεν ηταν ΑΕΚτζηδες.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Misa στις Τρι Μάρ 28, 2017 17:38 pm, 2 φορές συνολικά

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 3781
Τον ευχαρίστησαν 7398 φορές σε 4685 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 28, 2017 07:04 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Εγω πλέον ελπίζω να τους ταράξουμε στην παρανομία και να'ναι μέρα μεσημέρι που θα το χτίσουμε χωρίς υπογειοποίηση και συνοδα και να κλαίνε όπως η κόρη μου αν της πέσει η πιπίλα τη στιγμή που νανουριζεται. Φοβάμαι όμως επειδή είσαι ΑΕΚ και όχι γαύρος ότι αν γίνει κατι τέτοιο θα έρθει τελευταία στιγμή το ΣτΕ και θα σου αφαιρέσει την άδεια και θα μείνεις με το κλειδί στο χέρι, όπως έμεινε το STER των Αμπελοκήπων δίπλα στο Ιπποκράτειο...

Peacemaker
Ultimate Steel Member
Ultimate Steel Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 28, 2017 08:49 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ashton έγραψε:
o Αδαμόπουλος πήρε θέση κατά του γηπέδου .
Σπάσανε τα γραφεία του συνδυασμού του ;

Ευαισθησία α λα καρτ.
Γιατί, πότε έσπασαν τα γραφεία του συνδυασμού του Βασιλόπουλου;
Ή μήπως έσπασαν τη Στρούγκα; Ή έπιασαν και ομήρους;

Οι μόνοι που βανδάλισαν γραφεία ΣΥΡΙΖΑ στη Φιλαδέλφεια είναι οι συνοδοιπόροι των στρουγκαίων.
Image
https://athens.indymedia.org/post/1569008/
Αλλά αν ο βανδαλισμός δεν αφορά το γήπεδο, είναι ως μη γενόμενος.

Γνώμη μου είναι ότι έχουμε μπλέξει με ιδεοληπτικούς, που κάλλιστα θα μπορούσαν να είναι οπαδοί και του Σώρρα.

Misa
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 28, 2017 09:50 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Με κομπλεξικους και γαυρους εχουμε μπλεξει.

kardinalios
Football Manager
Football Manager

Ευχαριστώ: 4184
Τον ευχαρίστησαν 3482 φορές σε 2084 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Πολύγυρος Χαλκιδική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2017 11:09 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παγώνουν την κατασκευή των γηπέδων οι τράπεζες

Φρένο στην χρηματοδότηση των γηπέδων στην Αθήνα βάζουν οι τράπεζες, σύμφωνα με πληροφορίες που προέρχονται από τον τραπεζικό αλλά και τον κατασκευαστικό κλάδο.

Ο λόγος είναι ότι, όπως εξηγούν στο insider.gr παράγοντες της τραπεζικής και κατασκευαστικής αγοράς, τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα θεωρούν ότι πλέον τα γήπεδα δεν φέρνουν έσοδα, καθώς σπάνια μπορούν να γεμίζουν. Παράλληλα, σχεδόν μηδενικές είναι και οι πωλήσεις που σημειώνουν οι εμπορικοί χώροι εντός των γηπέδων, με χαρακτηριστικό το παράδειγμα του γηπέδου Καραϊσκάκη, όπου ελάχιστοι είναι πλέον τα καταστήματα που λειτουργούν.

Η εξέλιξη αυτή προκαλεί τον έντονο προβληματισμό, καθώς στην χώρα μας σχεδιάζεται η κατασκευή των γηπέδων τόσο της ΑΕΚ όσο και του Παναθηναϊκού.

Και τα δυο γήπεδα για να κατασκευαστούν χρειάζονται τραπεζική χρηματοδότηση, ωστόσο αυτό δύσκολα μπορεί να πραγματοποιηθεί από την στιγμή που οι τράπεζες δεν εξασφαλίζονται για την τοποθέτηση των χρημάτων τους, όπως υποστηρίζουν.

Επίσης άνθρωποι τόσο του τραπεζικού όσο και του κατασκευαστικού κλάδου ανέφεραν στο insider.gr ότι -σε αυτή τη συγκυρία- τα γήπεδα των 30.000 ή 40.000 θέσεων στην χώρα μας είναι αδύνατον να γεμίσουν, λόγω και της οικονομικών συνθηκών. Ως εκ τούτου κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για την απόσβεση της επένδυσης.

Έτσι, ενώ θα «έβλεπαν» τη χρηματοδότηση ενός γηπέδους της τάξης των 15.000 με 18.000 θέσεων, πολύ δύσκολα θα ενέκριναν τη χρηματοδότηση ενός επενδυτικού σχεδίου που προβλέπει τη δημιουργία γηπέδων 30.000 ή 35.000 θέσεων.

vault_dweller
Member
Member

Ευχαριστώ: 426
Τον ευχαρίστησαν 18 φορές σε 11 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2017 11:25 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

kardinalios έγραψε:
Παγώνουν την κατασκευή των γηπέδων οι τράπεζες

Έτσι, ενώ θα «έβλεπαν» τη χρηματοδότηση ενός γηπέδου της τάξης των 15.000 με 18.000 θέσεων, πολύ δύσκολα θα ενέκριναν τη χρηματοδότηση ενός επενδυτικού σχεδίου που προβλέπει τη δημιουργία γηπέδων 30.000 ή 35.000 θέσεων.

Στα "θέλω" του ΑΒ και οι τραπεζίτες; Shocked

Nikos21r
Site Admin
Site Admin

Ευχαριστώ: 108
Τον ευχαρίστησαν 3612 φορές σε 2147 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2017 11:35 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Λεφτά έχουμε, ε Δημήτρη;

http://www.AEK-enosis.gr

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2017 13:40 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν μας απασχολεί αυτό εμάς. Εμείς έχουμε χρηματοδότηση LOL

AEK QUEEN OF EUROPE

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2017 13:45 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δηλαδή το ότι τόσα χρόνια δε πληρώνεται το Καραϊταύλι, δε τους πειράζει...
Έκαναν μελέτη για την ανταποδοτικότητα των γηπέδων ανά θέση...

radical
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 622
Τον ευχαρίστησαν 654 φορές σε 396 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2017 13:50 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

παντως ανεξαρτητα απο αυτο το αρθρο, ενα γηπεδο πανω απο 30-35 χιλιαδες για μεγαλη ελληνικη ομαδα ειναι σιγουρα ασυμφορο οικονομικα, για αυτο και ο κοκκαλης εκανε το καραισκακη 32Κ αν και ειχε δυνατοτητα και για μεγαλυτερο

BAGGIO
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 1128
Τον ευχαρίστησαν 1765 φορές σε 1040 Δημοσιεύσεις

Τόπος: ΒΟΥΛΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2017 13:56 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Antonis έγραψε:
Δηλαδή το ότι τόσα χρόνια δε πληρώνεται το Καραϊταύλι, δε τους πειράζει...
Έκαναν μελέτη για την ανταποδοτικότητα των γηπέδων ανά θέση...

Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.. Το καραιτάβλι έγινε σε μια περίοδο που γεννάγαν και τα κοκόρια όλων (νόμιζαν) είχαμε και τους αγώνες μπροστά μας και πίστευαν ότι ΘΑ τα έβγαζαν.
Είναι αρκετά πολύπλοκο το θέμα, το αν και πόσα έσοδα έχουν τα γήπεδα και θέλει μεγάλο προγραμματισμό και προσοχή.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Get_Carter
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή

Μετάβαση στη:   

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης