Συχνές Ερωτήσεις Αρχική σελίδα Forum Αναζήτηση Νέες Δημοσιεύσεις Κατάλογος Μελών Προφίλ
 Κανόνες λειτουργίας του Νίκος Γκούμας B.B. Ομάδες Μελών Εγγραφή  
 Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας Σύνδεση
AIFC- Ανακοινώσεις
A.E.K. Internet Fan Club - A.E.K. Without Frontiers - Since 1994

The Apple corner! Vol V Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα
Συγγραφέας Μήνυμα
konspir
Academy Member
Academy Member

Ευχαριστώ: 1303
Τον ευχαρίστησαν 2235 φορές σε 1339 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 10, 2014 16:05 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Μέτρια πράγματα. Συμφωνώ ότι το Apple Pay μόνο είναι εντυπωσιακό, αλλά και αυτό συνεχίζει την εκπληκτική πολιτική της Apple "US Only". Τραγικοί.

Θα αγοράσω το 6, κυρίως γιατί δεν μπορώ με τίποτα να συμπαθήσω το Android, οπότε η Apple με έχει δεμένο.

Το Apple Watch δεν μου άρεσε. Τα πρώτα Hands On όμως έχουν εξαιρετικά θετικά σχόλια. Δεν ξέρω, ίσως έχει κρυφές χάρες, τί να πω.

Legolas
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 1009
Τον ευχαρίστησαν 1335 φορές σε 998 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αεροδρομιο Σπατων

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 10, 2014 16:31 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Apple pay θα παίξει και Ευρώπη.

konspir
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 10, 2014 17:03 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ακόμα περιμένουμε Siri σε όλες τις γλώσσες και με ολοκληρωμένες δυνατότητες (όπως US), iTunes Radio και άλλα. Μην κρατάς την ανάσα σου για το Apple Pay LOL

Εδώ δεν έχουν βάλει ούτε σοβαρό spotlight search εκτός US στα καινούργια λειτουργικά, τί να λέμε τώρα. Τραγικοί.

ip21
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 2462
Τον ευχαρίστησαν 1644 φορές σε 1146 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Versailles

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 10, 2014 18:00 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

konspir έγραψε:
Μέτρια πράγματα. Συμφωνώ ότι το Apple Pay μόνο είναι εντυπωσιακό, αλλά και αυτό συνεχίζει την εκπληκτική πολιτική της Apple "US Only". Τραγικοί.

Δεν είναι "US only", αλλά "US first". Όπως με τις διάφορες υπηρεσίες του iTunes στο παρελθόν.
Οι λόγοι που συμβαίνει αυτό είναι 3:
1) Όταν λανσάρει η Apple κάτι πραγματικά νέο, το δοκιμάζει αρχικά στην αγορά που ελέγχει καλύτερα: την αμερικάνικη. Είναι η φιλοσοφία crawl, walk, run...
2) Για να έρθει μια υπηρεσία σε μια νέα χώρα, θα πρέπει ολόκληρη η σχετική υποδομή που είναι κυρίως third parties να είναι έτοιμη. Πόσα καταστήματα για παράδειγμα στην Ευρώπη είναι εξοπλισμένα με ταμειακές μηχανές που να υποστηρίζουν mobile payments?
3) ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ και συμβόλαια με όλους τους εμπλεκόμενους. Ίσως το πιο δύσκολο κομμάτι. Η Ευρώπη, σε αντίθεση με την Αμερική έχει 27 διαφορετικές νομοθεσίες. (είναι ακριβώς αυτό που φώναζε πριν τις ευρωεκλογές ο Γκυ Βερχόφσταντ, πρόεδρος του ALDE, για τον κατακερματισμό της ψηφιακής οικονομίας στην Ευρώπη, δίνοντας χαρακτηριστικά τα παραδείγματα της Apple και της Google όταν λανσάρουν ένα νέο προϊόν).
Έχω προσωπική εμπειρία από αυτό. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καιρό περίμενα τα μαμημένα συμβόλαια να επικυρωθούν από τους νομικούς προκειμένου να φέρω τη δωρεάν υπηρεσία iTunes U στην Ελλάδα!

konspir
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 10, 2014 18:15 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Σαφέστατα και θα υπάρχουν δυσκολίες τις οποίες οφείλει μια εταιρεία σαν την Apple να επιλύσει και να ξεπεράσει σε εύλογο χρονικό διάστημα. Πουλάει εκατομμύρια συσκευές σε όλον τον κόσμο, δεν είναι περίπτερο.

Οι υπηρεσίες είναι US First που έχουν μετατραπεί σε US Only. Ανέφερα παραδείγματα.

Και φυσικά δεν είναι μόνο οι δυσκολίες. Υπάρχει και αδιαφορία.

Για το ότι 4-5 χρόνια μετά το λανσάρισμα της Siri δεν έχουν αξιωθεί να διευρύνουν ουσιαστικά τις γλώσσες που υποστηρίζει, αλλά και τις λειτουργίες (προτάσεις, εστιατόρια, σινεμά, αποτελέσματα αγώνων, μερικά παραδείγματα) δεν φταίει η Ευρωπαϊκή νομοθεσία. Ούτε για τα πετσοκομμένα χαρακτηριστικά του Spotlight εκτός US, σε λειτουργικά που παρουσιάστηκαν φέτος, φταίει.

Λανσάρουν και διαφημίζουν χαρακτηριστικά που πάνω από το 50% των πελατών τους, δεν μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν. Και μάλιστα τα λανσάρουν ως τα key updates πολλές φορές.

stelios27
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 31
Τον ευχαρίστησαν 138 φορές σε 115 Δημοσιεύσεις

Τόπος: ΒΕΡΟΙΑ-York

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 10, 2014 19:22 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Το apple pay φυσικα και θα ερθει στην Ευρωπη μαλιστα με πρωτες συζητησεις που εκανα μαλλον δεν θα χρειαστουν και μεγαλες αλλαγες για να το δεχθουν καταστηματα αρκει να υπαρχει το εξαρτημα ανεπαφων συναλλαγων στα καταστηματα οπου ηδη εχει αρχισει να υπαρχει πιλοτικα!
Το γεγονος οτι πλεον θα γλιτωσουμε το pin ειναι απιστευτη ευκολια!Για μενα που δουλευω καρτες και ο κοσμος ξεχναει αρκετες φορες το pin θα ειναι μια ανακουφιση!
Διαβασα ενα ενδιαφερον σχολιο στο engadget και εχουν ηδη αρχισει να μου μπαινουν σκεψεις περι κανιβαλισμου της αγορα οσον αφορα το ipad mini.Γιατι να το αγορασει καποιος εναντι του του 6+.Εκει εχει δημιουργηθει θεμα πλεον εκτος εαν το ipad αρχισει να γινεται μια πιο ολοκληρωμενη λυση στα προτυπα του surface.
Η apple αυτη την στιγμη εχει ανοιχτο μετωπο με την ΕΕ οσον αφορα την διετη εγγυηση στα προιοντα της και μαλλον νεο μετωπο θα ανοιξει με τον φορτιστη που απο το 2017 θα πρεπει να ειναι ενιαιος σε ολα τα μοντελα!

Legolas
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 10, 2014 20:07 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

konspir έγραψε:
Ακόμα περιμένουμε Siri σε όλες τις γλώσσες και με ολοκληρωμένες δυνατότητες (όπως US), iTunes Radio και άλλα. Μην κρατάς την ανάσα σου για το Apple Pay LOL

Εδώ δεν έχουν βάλει ούτε σοβαρό spotlight search εκτός US στα καινούργια λειτουργικά, τί να λέμε τώρα. Τραγικοί.

Να ξαναδοκιμασεις το android LOL

Ειλικρινα, εχεις τοσες προτασεις, απο βανιλα γκουγκλ, τα σαμσουνγκ γεματα με γκιμικς, τα πανεμορφα ειτς τι σι, οπως λεμε Νικος Σι, τα πολυ καλα προσφατα ελ τζι, και το αντροιντ εχει κανει τεραστια βηματα μπροστα, δεν βλεπω που υστερει τοσο πολυ πλεον του iOS, ισα ισα που το τελευταιο συχνα πυκνα στο αιπαντ το βρισκω εκνευριστικα περιοριστικο.

stelios27
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 10, 2014 20:13 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Το vanilla android τρεχει σε λιγες συσκευες και ειναι το μονο που παλευεται σε σχεση με το χαλια και γεματο bloatware android της samsung το φτωχο της htc και το υποσχομενο αλλα νεο της lg!

longbow
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 110
Τον ευχαρίστησαν 312 φορές σε 190 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 09:39 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Image

longbow
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 09:50 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ολοι παλι θα τρέξουν να πανε να το παρουν το καινουργιο να δωσουν καμια 800αρια ευρω για να μπαίνουν στο facebook και να παίζουν angry birds, να πω οτι το χρειαζονται για δουλεια και τους κανει να πω οκ αλλα το 90% που το εχουν στην Ελλάδα τουλάχιστον το εχουν απλα για να το δειχνουν και τιποτα παραπάνω ενω μπορουν με 300€ να κάνεις πάλι τα ίδια πράγματα με την ιδια ταχύτητα (βλέπε Nexus που πηρε Iphonakias φιλος και ενθουσιάστηκε) και οταν θα πανε να παρουν κανα ρουχο για τα παιδια τους κανουν παζάρι στα μαγαζιά για να τους κόψουν κανα 2€.

axrst
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 526
Τον ευχαρίστησαν 718 φορές σε 481 Δημοσιεύσεις

Τόπος: /var/lib/

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 10:06 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ρε παιδιά, δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι, εγώ αγοράζω apple για την εμπειρία χρήσης. Για το οτι ξέρω οτι θα έχω άριστη λειτουργικότητα χωρίς προβλήματα και χωρίς να νοιάζομαι για τα χαρακτηριστικά.

Πάνε οι εποχές που αγόραζα ένα ένα τα εξαρτήματα και πειραματιζόμουν με 1023423 controllers, software κτλ. Τώρα θέλω την ησυχία μου. Και από τότε που μπόρεσα και πήρα apple (computers, κινητά, ipad κτλ) έχω βρει την ησυχία μου και την υγειά μου.

Όποιος έχει ανησυχίες και θέλει να τραβιέται με πειραματισμούς κτλ, ας πάει σε android, windows κτλ.

Το ξαναλέω. Άσχετα με χαρακτηριστικά, τιμές κτλ, οι συσκευές της Apple προσφέρουν ασυναγώνιστη εμπειρία χρήσης και αίσθηση χειρισμού, που δεν τα έχω βρει αλλού. Και έχουν περάσει από τα χέρια μου εκατοντάδες συσκευές τεχνολογίας. Φυσικά αυτά είναι τα κριτήρια για μένα. Άλλοι μπορεί να θέλουν κάτι τελείως διαφορετικό, οπότε να έχουν άλλα κριτήρια και να θεωρούν τα apple άχρηστα και περιττή πολυτέλεια!

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Racing
Racing
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 3542
Τον ευχαρίστησαν 1292 φορές σε 1021 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 10:25 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

axrst έγραψε:
Ρε παιδιά, δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι, εγώ αγοράζω apple για την εμπειρία χρήσης. Για το οτι ξέρω οτι θα έχω άριστη λειτουργικότητα χωρίς προβλήματα και χωρίς να νοιάζομαι για τα χαρακτηριστικά.

Πάνε οι εποχές που αγόραζα ένα ένα τα εξαρτήματα και πειραματιζόμουν με 1023423 controllers, software κτλ. Τώρα θέλω την ησυχία μου. Και από τότε που μπόρεσα και πήρα apple (computers, κινητά, ipad κτλ) έχω βρει την ησυχία μου και την υγειά μου.

Όποιος έχει ανησυχίες και θέλει να τραβιέται με πειραματισμούς κτλ, ας πάει σε android, windows κτλ.

Το ξαναλέω. Άσχετα με χαρακτηριστικά, τιμές κτλ, οι συσκευές της Apple προσφέρουν ασυναγώνιστη εμπειρία χρήσης και αίσθηση χειρισμού, που δεν τα έχω βρει αλλού. Και έχουν περάσει από τα χέρια μου εκατοντάδες συσκευές τεχνολογίας. Φυσικά αυτά είναι τα κριτήρια για μένα. Άλλοι μπορεί να θέλουν κάτι τελείως διαφορετικό, οπότε να έχουν άλλα κριτήρια και να θεωρούν τα apple άχρηστα και περιττή πολυτέλεια!

Με καλυψες απιστευτα φιλε !
τα λες ωραια ThumbsUp

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 8923
Τον ευχαρίστησαν 3997 φορές σε 2812 Δημοσιεύσεις

Τόπος: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 10:32 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Διαφωνώ ως προς την εμπειρία χρήσης...
Όταν η apple ήταν τόσα χρόνια αρτηριοσκληρυντικά κολλημένη σε μικρές οθόνες και το διαφήμιζε αυτό ως προσόν (τώρα άραγε τι άλλαξεwink, όταν δεν έχει δει μέχρι σήμερα ο χρήστης widgets (τώρα τα ανακάλυψε η apple), όταν δε μπορείς να βάλεις εναλλακτικά πληκτρολόγια, όταν δε μπορείς να βάλεις default τον browser που εσύ θέλεις, όταν δε μπορείς να διαμορφώσεις το τηλέφωνό σου όπως ακριβώς το θέλεις, όταν δε μπορείς να επιλέξεις ένα τραγούδι για ringtone με ένα click κλπ κλπ κλπ, τότε δε μιλάμε για εμπειρία χρήσης. Μιλάμε για αποστειρωμένο περιβάλλον.
Άρχισε σιγά σιγά η apple να βλέπει το ..φως μετά από χρόνια και προσθέτει δυνατότητες που στα android έχουν πλέον ...παλιώσει.
Αυτό από μόνο του κάτι σημαίνει για το αν η ίδια πλέον έχει πειστεί για το αν βρίσκεται μπροστά ή πίσω από τον ανταγωνισμό...

lampRos
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 1093
Τον ευχαρίστησαν 969 φορές σε 667 Δημοσιεύσεις

Τόπος: athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 10:33 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

σε ταμπλετ και λαπτοπ (κυριως) εχω δει ποιοτικη διαφορα. σε κινητο εχω απογοητευτει απο την apple. υπερβολικα πολυ μικρη διαρκεια ζωης για κατι τοσο ακριβο. ισως γιατι οι αναγκες μου καλυπτονται ευκολα και απο πολλα αλλα κινητα αφου κυριως με νοιαζει να μιλαω και να εχω 5 βασικες εφαρμογες. για σερφαρισμα το ταμπλετ και για δουλεια το λαπτοπ. κανενα κινητο δεν με βολευει για σερφαρισμα και κανενα ταμπλετ δεν αρκει για δουλεια. απο την αλλη δεν θεωρω κακο να τα σκαει καποιος μονο και μονο για την μουρη. ξερεις ποσοι πιτσιρικαδες εχουν ριξει γκομενες με το νεο αιφον καθε φορα? πως μετριεται αυτο σε χρημα? LOL στο κατω κατω ο καθενας τα 'πεταει' οπου τον ευχαριστει. αλλοι στην ΑΕΚ, αλλοι στο φαγητο, αλλοι σε ταξιδια, αλλοι σε γκατζετ, αλλοι σε διασκεδαση.

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 10:35 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

lampRos έγραψε:
σε ταμπλετ και λαπτοπ (κυριως) εχω δει ποιοτικη διαφορα. σε κινητο εχω απογοητευτει απο την apple. υπερβολικα πολυ μικρη διαρκεια ζωης για κατι τοσο ακριβο. ισως γιατι οι αναγκες μου καλυπτονται ευκολα και απο πολλα αλλα κινητα αφου κυριως με νοιαζει να μιλαω και να εχω 5 βασικες εφαρμογες. για σερφαρισμα το ταμπλετ και για δουλεια το λαπτοπ. κανενα κινητο δεν με βολευει για σερφαρισμα και κανενα ταμπλετ δεν αρκει για δουλεια. απο την αλλη δεν θεωρω κακο να τα σκαει καποιος μονο και μονο για την μουρη. ξερεις ποσοι πιτσιρικαδες εχουν ριξει γκομενες με το νεο αιφον καθε φορα? πως μετριεται αυτο σε χρημα? LOL στο κατω κατω ο καθενας τα 'πεταει' οπου τον ευχαριστει. αλλοι στην ΑΕΚ, αλλοι στο φαγητο, αλλοι σε ταξιδια, αλλοι σε γκατζετ, αλλοι σε διασκεδαση.

Σωστός...

axrst
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 526
Τον ευχαρίστησαν 718 φορές σε 481 Δημοσιεύσεις

Τόπος: /var/lib/

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 10:40 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Αντώνη μου μιλάς για εμπειρία χρήσης και λες για δυνατότητες. Τα μπερδεύεις. Εμπειρία χρήσης, είναι η αίσθηση που έχεις όταν ακουμπάς το χέρι σου στο touch και η ανταπόκριση που έχεις από το software. Το ότι δουλεύουν όλα απρόσκοπτα και δεν έχεις ιούς και mallware. Το ότι στο οικοσύστημα της apple χαίρεσαι να δουλεύεις και το κάνεις απρόσκοπτα, χωρίς να κολλάει τίποτα.

Λάμπρο, εγώ ακόμη το 4ρι το iphone έχω και μια χαρά ευχαριστημένος είμαι. Όλα όσα κάνω τα κάνει μια χαρά. Τώρα αρχίζω να σκέφτομαι μπας και αναβαθμίσω σε 6 για να έχω και άλλα πράγματα που θα μου κρατήσουν άλλα 4-5 χρόνια.

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 10:52 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Για εμένα (Χρήστο νομίζω), η εμπειρία χρήσης έχει να κάνει άμεσα με τις δυνατότητες.
Ακόμα και αν το software στο ios είναι καλύτερα σχεδιασμένο, αν πρέπει να ακουμπήσω την οθόνη 3,4,5 φορές για να πάρω μία πληροφορία ή να κάνω μία ενέργεια που στον android την παίρνω απλώς κοιτάζοντάς το, τότε η εμπειρία χρήσης προφανώς είναι πολύ ανώτερη στο android.
Επίσης η εμπειρία χρήσης είναι συνδεδεμένη άμεσα με το προσωπικό γούστο, τα αισθητικά κριτήρια και τις ιδιαιτερότητες του καθενός μας.
Όσο πιο πλήρες είναι το customization λοιπόν, τόσο πιο απόλυτη είναι και η εμπειρία χρήσης.

Koukoglou
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 6159
Τον ευχαρίστησαν 3503 φορές σε 2405 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθήνα- Γήπεδο ΑΕΚ Αγια Σοφιά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 11:26 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Εμπειρία χρήσης ίσον ικανοποίηση προσωπικών μας απαιτήσεων. Υποκειμενικός παράγων δηλαδή.

Το κινητό μου το χρησιμοποιώ για τηλέφωνο, email, sms και λίγο browsing. Παιχνίδια πρακτικά ανύπαρκτα.
Θέλω διάρκεια στην μπαταρία. Επίσης, αυτό που μου αρέσει είναι να μπορώ να το προσωποποιήσω. Μου αρέσει να έχω τον καιρό και διάφορα άλλα gadgets στην κεντρική οθόνη. Να αλλάζω το theme όπως θέλω. Να βάζω άλλα εικονίδια. Και, το κυριότερο, λόγω δουλειάς, να συγχρονίζω εύκολα με Outllok. Cloud κλπ δεν χρησιμοποιώ. Όλα μου τα δεδομένα είναι στο laptop, σε ένα εξωτερικό δίσκο και μερικά USB sticks.

Είχα για πολλά χρόνια ΝΟΚΙΑ.
Απόλυτα ικανοποιημένος. Αλλά ξεπεράστηκαν.

Πήρα για 3 χρόνια ένα HTC με Windows.
Εξαιρετικό. Το βολεύτηκα πολύ. Το έμαθα πολύ εύκολα.

Το 2010 μου χάρισαν ένα iPhone4.
Το έμαθα εύκολα. Γενικά ικανοποιημένος. Η έλλειψη προσωποποίησης με ενοχλεί, αλλά ΟΚ. Μερικά κρεμάσματα κάποιες φορές και 1-2 reset σε όλα αυτά τα χρόνια.

Κόλωνα να πάρω το HTC One που μου αρέσει επειδή δεν ξέρω το Android και επειδή δεν θέλω να πάω στην Google.
Βλέποντας το Android της παντόφλας κατάλαβα ότι είναι πολύ απλό. Συνηθισμένος από το iPhone έψαχνα πολύπλοκους τρόπους να κάνω κάτι ενώ εκεί ήταν ενα κουμπί τις περισσότερες φορές.

800€ για κινητό δεν γίνω. 350€ για το One (προηγούμενο) δίνω μετά χαράς. Τελικά, βέβαια, θα πάω να πάρω μια ψηφιακή φωτογραφική ΝΙΚΟΝ 5100, για να ασχοληθώ πάλι με το αγαπημένο μου χόμπυ, και θα πάω με το 4 όσο αντέξει. LOL

akism
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 660
Τον ευχαρίστησαν 723 φορές σε 477 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Under Jolly Roger

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 11:26 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

stelios27 έγραψε:
Το vanilla android τρεχει σε λιγες συσκευες και ειναι το μονο που παλευεται σε σχεση με το χαλια και γεματο bloatware android της samsung το φτωχο της htc και το υποσχομενο αλλα νεο της lg!

Πήγα από Nexus 4 σε Samsung Note 3. Δεν είδα διαφορά στο android τους. Απλά το Note έχει 30 προεγκατεστημένα apps παραπάνω. Αν δεν τα θες, δεν τα χρησιμοποιείς. Αν δεν θες να τα βλέπεις, τα κάνεις freeze. Πχ χρησιμοποιώ το Google Calendar αντί του S-Note και Nova Launcher που έχω αγοράσει αντί για touchwiz. Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με τη συσκευή. Δεν έκανε κιχ για την ακρίβεια.

akism
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 11:29 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

axrst έγραψε:
Αντώνη μου μιλάς για εμπειρία χρήσης και λες για δυνατότητες. Τα μπερδεύεις. Εμπειρία χρήσης, είναι η αίσθηση που έχεις όταν ακουμπάς το χέρι σου στο touch και η ανταπόκριση που έχεις από το software. Το ότι δουλεύουν όλα απρόσκοπτα και δεν έχεις ιούς και mallware. Το ότι στο οικοσύστημα της apple χαίρεσαι να δουλεύεις και το κάνεις απρόσκοπτα, χωρίς να κολλάει τίποτα.

... είπε η Jeniffer Lawrence Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 11:36 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

akism έγραψε:
axrst έγραψε:

... είπε η Jeniffer Lawrence Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Ναι, είμαστε φιλαράκια ξέρεις...
Ήθελε δεσμό αλλά δε μου πάει το ξανθό δίπλα μου! Mr. Green

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 11:39 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

kouk έγραψε:

Μου αρέσει να έχω τον καιρό και διάφορα άλλα gadgets στην κεντρική οθόνη.

Όσο και να θες να την πεις στους iphonάδες, gadgets στην οθόνη δεν έχει ούτε το τελευταίο android... (και δεν αναμένονται για καιρόοοο.... LOL )

Koukoglou
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 11:40 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Antonis έγραψε:
kouk έγραψε:

Όσο και να θες να την πεις στους iphonάδες, gadgets στην οθόνη δεν έχει ούτε το τελευταίο android... (και δεν αναμένονται για καιρόοοο.... LOL )

Δεν θέλω να την πω σε κανέναν ρε συ! LOL Τι μου αρέσει λέω!!! LOL

akism
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 11:59 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Antonis έγραψε:
kouk έγραψε:

Εννοείς οτι δεν έχει αυτά;

Image

Εντάξει, δεν λέγονται gadgets αλλά widgets, όμως σχεδόν κάθε app προσφέρει και ένα widget για την home screen.

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 12:05 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Του την είπα γιατί τα έγραψε gadgets βρε... LOL

Koukoglou
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 12:06 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Antonis έγραψε:
Του την είπα γιατί τα έγραψε gadgets βρε... LOL

Κάφρε!!! LOL

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Antonis
longbow
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 12:49 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Προφανως ο καθε ενας τα σκορπάει οπως νομιζει αλλα αυτο που με νευριαζει προσωπικα ειναι αυτος που σκορπαει 800ευρω για το Iphone για να το δειχνει απλα οχι για δουλεια οπως λεει το παλικαρι ποιο πανω που θελει outlook , cloud και διαφορα αλλα και παει και αγοραζει ρουχα απο το Jumbo στα παιδια του γιατι κανουν 2-3-5 ευρω και δεν δινει παραπανω ή παει στα μαγαζια και κανει χιλια παζαρια για να του κοψουν κανα 2ευρω. Οπως με νευριασε ενας πελατης που ηρθε στο μαγαζι που εχουμε με επιπλα και κοκορευοταν οτι αγορασε καινουργια τηλεοραση 48'' και θελει επιπλο να την βαλει πανω και του λεω οτι εχουμε και με 50€ και με 80€ και παει λεγοντας και ηθελε ενα ακομα ποιo φτηνο απο 50€ και του φαινόταν πολλα του καφρου.

Legolas
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 13:30 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Σε ταμπλετ, αν και κραζω συχνα πυκνά την apple, πήρα ipad γιατι πολυ απλα ηταν και μαλλον παραμενει το καλυτερο. Σε κινητο πολυ θα ηθελα να ξερω τι εχει να ζηλέψει το LG G2 μου απο το iPhone 5.

akism
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 13:34 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Legolas έγραψε:
Σε ταμπλετ, αν και κραζω συχνα πυκνά την apple, πήρα ipad γιατι πολυ απλα ηταν και μαλλον παραμενει το καλυτερο. Σε κινητο πολυ θα ηθελα να ξερω τι εχει να ζηλέψει το LG G2 μου απο το iPhone 5.

Νομίζω πως δεν έχει να ζηλέψει τίποτα και από το 6! Mr. Green

Legolas
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 13:35 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Είπα να μην το πω Mr. Green

Racing
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 3542
Τον ευχαρίστησαν 1292 φορές σε 1021 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 13:53 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

γουστα ειναι αυτα .
αλλος βολευεται με κινητο με κουμπακια ,αλλος με symbian /wm/android/ios .

ειναι με τι βολεύεται ο καθένας ...ευτυχως που υπαρχουν τοσες λυσεις ,ωστε ο καθενας να βρισκει αυτο που του ταιριαζει! Mr. Green

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 13:57 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

longbow έγραψε:
Προφανως ο καθε ενας τα σκορπάει οπως νομιζει αλλα αυτο που με νευριαζει προσωπικα ειναι αυτος που σκορπαει 800ευρω για το Iphone για να το δειχνει απλα οχι για δουλεια οπως λεει το παλικαρι ποιο πανω που θελει outlook , cloud και διαφορα αλλα και παει και αγοραζει ρουχα απο το Jumbo στα παιδια του γιατι κανουν 2-3-5 ευρω και δεν δινει παραπανω ή παει στα μαγαζια και κανει χιλια παζαρια για να του κοψουν κανα 2ευρω. Οπως με νευριασε ενας πελατης που ηρθε στο μαγαζι που εχουμε με επιπλα και κοκορευοταν οτι αγορασε καινουργια τηλεοραση 48'' και θελει επιπλο να την βαλει πανω και του λεω οτι εχουμε και με 50€ και με 80€ και παει λεγοντας και ηθελε ενα ακομα ποιo φτηνο απο 50€ και του φαινόταν πολλα του καφρου.

Έχω μία φίλη που πουλάει ακριβά, πανάκριβα ρολόγια.
Κάθε άνοιξη περιμένει να "σηκωθούν τα μανίκια" όπως λέει, να φοράει ο κόσμος δηλαδή ρούχα τα οποία να επιτρέπουν στο ρολόι να φαίνεται.
Υπάρχουν λοιπόν πολλοί που δίνουν 15-20 χιλιάρικα για να πάρουν ένα Rolex για 3-4 μήνες και μετά θα το πάνε πίσω να το επιστρέψουν 4-5 χιλιάδες φτηνότερα μόνο και μόνο για να κάνουν το κομμάτι τους.
Αυτούς εγώ δε μπορώ να τους χωνέψω.
Για το κινητό όμως, μία συσκευή που έχει αντικαταστήσει την φωτογραφική μηχανή, το ρολόι, την ατζέντα, το ξυπνητήρι, τον φακό, το κομπιουτεράκι σε μεγάλο μέρος τον φορητό υπολογιστή, και τόσα τόσα άλλα, είμαι πιο ελαστικός...
(ναι, με γεια μου το S5) LOL

DownUnder
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 4213
Τον ευχαρίστησαν 2224 φορές σε 1439 Δημοσιεύσεις

Τόπος: DIMOS SARONIKOU

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 14:09 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παιζει να ειμαστε οι πιο αμπαλοι καταναλωτικα σε ολο τον πλανητη
Δε με παραξενευει το κολλημα με το αιφον
Αυτο που δεν αντεχω ειναι να αγοραζεις κατι που δεν μπορεις να το υποστηριξεις
Σπιτι αυτοκινητο κλπ κλπ
Εγω απλα τα γουσταρω τα i
Αλλα δε θα στερηθω τις εξοδους μου πχ και τ.α μπυρονια μου και τα καλα των παιδιων μου να το αγορασω
Αν ο αλλος μπορει ολα αυτα καλως
Αν οχι και κοβει Απο παντου και το εχει με q , απλα τον λεω μ@λ@κα και προχωραω
Για τον τελικο χρηστη τον οχι ψαγμενο κια καλα νομιζω ςιναι το τοπ

akism
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 14:26 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Antonis έγραψε:

Ανησύχησε καθόλου τώρα που βγήκε το iWatch -όπως δήλωνε ένας σχεδιαστής της Apple - ή θεωρεί πως δεν έχει να φοβηθεί κάτι;

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 14:33 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

akism έγραψε:
Antonis έγραψε:

Ανησύχησε καθόλου τώρα που βγήκε το iWatch -όπως δήλωνε ένας σχεδιαστής της Apple - ή θεωρεί πως δεν έχει να φοβηθεί κάτι;

Δεν έχω ακούσει τον σχεδιαστή της Apple αλλά σήμερα σκεφτόμουν ακριβώς αυτό που γράφεις με αφορμή το Moto που ανέφερε κάποιος εδώ μέσα.
Δεν έχω προλάβει να τη ρωτήσω ακόμα αλλά πιστεύω ότι το κύρος που πιστεύεις ότι σου δίνει ένα Rolex (προσωπικά δε φοράω ρολόι εδώ και πάνω από 10 χρόνια αν και έχει περιέλθει ένα ακριβό στη κατοχή μου) δε θα σου το προσδώσει ποτέ ένα ρολόι - οθόνη.

longbow
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 14:49 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

DownUnder έγραψε:
Παιζει να ειμαστε οι πιο αμπαλοι καταναλωτικα σε ολο τον πλανητη
Δε με παραξενευει το κολλημα με το αιφον
Αυτο που δεν αντεχω ειναι να αγοραζεις κατι που δεν μπορεις να το υποστηριξεις
Σπιτι αυτοκινητο κλπ κλπ
Εγω απλα τα γουσταρω τα i
Αλλα δε θα στερηθω τις εξοδους μου πχ και τ.α μπυρονια μου και τα καλα των παιδιων μου να το αγορασω
Αν ο αλλος μπορει ολα αυτα καλως
Αν οχι και κοβει Απο παντου και το εχει με q , απλα τον λεω μ@λ@κα και προχωραω
Για τον τελικο χρηστη τον οχι ψαγμενο κια καλα νομιζω ςιναι το τοπ

Αλλο αυτο με το αυτοκινητο , παω σε βενζιναδικο βαζω 10€ στη Vespa , ταυτοχρονα διπλα μου τζιπ BMW βαζει και αυτος 10€ παμε στα φαναρια το σβηνει κιολας για οικονομια. Kez

akism
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 15:01 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

longbow έγραψε:
Αλλο αυτο με το αυτοκινητο , παω σε βενζιναδικο βαζω 10€ στη Vespa , ταυτοχρονα διπλα μου τζιπ BMW βαζει και αυτος 10€ παμε στα φαναρια το σβηνει κιολας για οικονομια. Kez

Εντάξει, παίζει να σβήνει μόνο του λόγω efficient dynamics. Και εμένα με κορόιδευαν μια επόχή που είχα πάρει για εταιρικό μια 116i Mr. Green

Έβαλε 10€ για να πάει μέχρι το επόμενο βενζινάδικο; Teas

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

Ευχαριστώ: 2853
Τον ευχαρίστησαν 6262 φορές σε 4163 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Agia Paraskevi, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 16:07 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

akism έγραψε:
Antonis έγραψε:

Στην Καθημερινή της Κυριακής είχε μια καταχώριση - διαφήμιση κάτω σε μια σελίδα πως θα υπήρχε εκτιμητής για rolex κλπ στο Χιλτον ή κάτι τέτοιο μέσα στη βδομάδα . Αν υπάρξει ποτέ καταχώριση-διαφήμιση για εκτιμητή iwatch να το ξανασυζητήσουμε ..

ΑΕΚ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ
AEK QUEEN OF EUROPE
http://vasilissa.blogspot.com

ip21
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 2462
Τον ευχαρίστησαν 1644 φορές σε 1146 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Versailles

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 16:10 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν υπάρχει προϊόν iwatch.

stelios27
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 21:01 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Καταρχας το bloatware στα samsung ειναι επικο εκατονταδες χρηστες το αναφερουν.Σε ενα κινητο της samsung με 2 gb ram ας μου πει καποιος ποση μενει ελευθερη μονο και μονο λογω του εκνευριστικου fork android της Sammy.
Η εμπειρια χρησης στα Iphone φαινεται στα παλαιοτερα κινητα οπου μεχρι κινητα 3 χρονων μπορουν και παιρνουν απροβληματιστα την νεα εκδοση (εκτος ισως απο περυσι που βεβαια ειχαμε νεο ui και το 4 με το 4ς ειχαν διαφορα 2 πυρηνες).
Αυτη την στιγμη το ios ειναι πιο ευχρηστο και ευχαριστο στην χρηση στον απλο καταναλωτη (παραδειγμα η μητερα μου που το εμαθε στο αψε σβησε ενω δεν μπορουσε να μαθει να δουλευει android με τιποτα)
Το 6 θα συμφωνησω ηταν απογοητευση ναι,αλλα ακομα και ετσι ολα τα επιχειρηματα των fan boys της samsung που εκραξαν κατα κυριο λογο.Εκραξαν για τους πυρηνες(λες και χρειαζεται octa core επεξεργαστης για να τρεξει το Ios) εκραξαν για την μνημη στο 6 γιατι στο 6+ ειναι 2 gb ενω και παλι κανενα Iphone δεν παρουσιαζει προβλημα μνημης γιατι πολυ απλα εχει ενα πολυ καλογραμμενο λειτουργικο.Εκραξαν για το 8 mp λες και η καμερα εχει να κανει με τα Pixels.Αν ειναι ετσι λογω Nokia επρεπε να πεταξουμε της dslr.
Αυτη την στιγμη κακα τα ψεματα η πιο ολοκληρωμενη υλοποιηση κινητου μαζι με τα Νexus ειναι τα Iphone ολα τα υπολοιπα θα υστερουν σε κατι.
Οσο για το apple watch ειναι μαρκαν η καλυτερη υλοποιηση.Οχι το πιο ομορφο σιγουρα λογω Moto 360 αλλα το πιο ολοκληρωμενο απο αποψη χαρακτηριστικων σε μια κατηγορια ομως που ακομα δεν εχει σαφη χρηστικοτητα!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την stelios27 στις Πεμ Σεπ 11, 2014 23:08 pm, 1 φορά

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα

Μετάβαση στη:   

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης