Συχνές Ερωτήσεις Αρχική σελίδα Forum Αναζήτηση Νέες Δημοσιεύσεις Κατάλογος Μελών Προφίλ
 Κανόνες λειτουργίας του Νίκος Γκούμας B.B. Ομάδες Μελών Εγγραφή  
 Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας Σύνδεση
AIFC- Ανακοινώσεις
A.E.K. Internet Fan Club - A.E.K. Without Frontiers - Since 1994

The Apple corner! Vol V Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα
Συγγραφέας Μήνυμα
akism
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 665
Τον ευχαρίστησαν 726 φορές σε 480 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Under Jolly Roger

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 23:05 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ip21 έγραψε:
Δεν υπάρχει προϊόν iwatch.

Καλά μην πυροβολάς, Apple watch. LOL

Το οποίο άρχισα να συμπαθώ. Αν ήταν στρογγυλό θα ήταν ρολογάρα. Η μπαταρία του το βγάζει το 24ωρο; Το 360 είναι τραγικό σε διάρκεια, όσοι το πήραν είναι beta testers.

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 8928
Τον ευχαρίστησαν 3999 φορές σε 2814 Δημοσιεύσεις

Τόπος: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 23:42 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

stelios27 έγραψε:
Καταρχας το bloatware στα samsung ειναι επικο εκατονταδες χρηστες το αναφερουν.Σε ενα κινητο της samsung με 2 gb ram ας μου πει καποιος ποση μενει ελευθερη μονο και μονο λογω του εκνευριστικου fork android της Sammy.
Η εμπειρια χρησης στα Iphone φαινεται στα παλαιοτερα κινητα οπου μεχρι κινητα 3 χρονων μπορουν και παιρνουν απροβληματιστα την νεα εκδοση (εκτος ισως απο περυσι που βεβαια ειχαμε νεο ui και το 4 με το 4ς ειχαν διαφορα 2 πυρηνες).
Αυτη την στιγμη το ios ειναι πιο ευχρηστο και ευχαριστο στην χρηση στον απλο καταναλωτη (παραδειγμα η μητερα μου που το εμαθε στο αψε σβησε ενω δεν μπορουσε να μαθει να δουλευει android με τιποτα)
Το 6 θα συμφωνησω ηταν απογοητευση ναι,αλλα ακομα και ετσι ολα τα επιχειρηματα των fan boys της samsung που εκραξαν κατα κυριο λογο.Εκραξαν για τους πυρηνες(λες και χρειαζεται octa core επεξεργαστης για να τρεξει το Ios) εκραξαν για την μνημη στο 6 γιατι στο 6+ ειναι 2 gb ενω και παλι κανενα Iphone δεν παρουσιαζει προβλημα μνημης γιατι πολυ απλα εχει ενα πολυ καλογραμμενο λειτουργικο.Εκραξαν για το 8 mp λες και η καμερα εχει να κανει με τα Pixels.Αν ειναι ετσι λογω Nokia επρεπε να πεταξουμε της dslr.
Αυτη την στιγμη κακα τα ψεματα η πιο ολοκληρωμενη υλοποιηση κινητου μαζι με τα Νexus ειναι τα Iphone ολα τα υπολοιπα θα υστερουν σε κατι.
Οσο για το apple watch ειναι μαρκαν η καλυτερη υλοποιηση.Οχι το πιο ομορφο σιγουρα λογω Moto 360 αλλα το πιο ολοκληρωμενο απο αποψη χαρακτηριστικων σε μια κατηγορια ομως που ακομα δεν εχει σαφη χρηστικοτητα!

Δες λίγο εδώ τις διαφορές σε χαρακτηριστικά : http://versus.com/en/apple-iphone-6-vs-samsung-galaxy-s5 (κάποια που λέει για turn to turn και child lock που δεν έχει το S5, δεν ισχύουν)
Υπολόγισε και την διαφορά περίπου στο 80% της τιμής (αν ισχύει ότι θα πωλείται 800¤ - Το S5 το πήρα 455¤) και πες μου αν είναι κοροϊδία...
Δε ξέρω αν το fork της Samsung δημιουργεί bloatware αλλά όπως και εσύ πιστεύεις ότι το 1ΜΒ του 6 είναι υπεραρκετό (άραγε γιατί βγάλανε την version με τα 2 Gb?) έτσι πιστεύω ότι τα δικά μου 2GB είναι υπέρ αρκετά γιατί λειτουργούν όλα γρήγορα και απροβλημάτιστα.
Οι πυρήνες μπορεί να μην ωφελούν τόσο το iphone γιατί κάνει ψευδοmultiprossesing αλλά δίνει αβαντάζ στα android που κάνουν πραγματική πολυδιεργασία.
Δε θα διαφωνήσω ότι τα mp δεν κάνουν την διαφορά μεταξύ iphone και android, την κάνουν όμως μεταξύ δύο android της ίδιας μάρκας. Περιμένω μεγαλύτερους αισθητήρες για να δω μεγάλη διαφορά..
Θα συμφωνήσω ότι για τον απλό χρήστη το iphone είναι προτιμότερο αν και ένα στημένο android είναι πολύ λειτουργικότερο.
Δεν μιλάω όμως από τη σκοπιά του απλού χρήστη...
Και σιγά μη χρειάζεται κινητό αρκετών εκατοντάδων ευρώ ο απλός χρήστης. (οπότε πάλι σε android πάει... LOL)

stelios27
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 31
Τον ευχαρίστησαν 138 φορές σε 115 Δημοσιεύσεις

Τόπος: ΒΕΡΟΙΑ-York

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2014 23:56 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Το + χρειαζεται 2 Gb λογω της οθονης σε σχεση με το 6!ενα απλο search οσον αφορα το bloatware στις συσκευες της Sammy θα σου δειξει αν υπαρχει προβλημα η οχι!Υπαρχουν παραπονα (παρα πολλα κιολας σε android forums) οτι η μνημη των 2 Gb ειναι λογω του fork android 500 η 600 mb ελευθερη σε πολλες περιπτωσεις!.Εγω με το iphone 5 που εχω και με 8-10 εφαρμογες ανοιχτες αλλα και 1 gb ram εχω στην διαθεση μου 530 mb ελευεθερα!
Τι να το κανω το multitasking αν το κινητο μου σερνεται?
Αν θεωρεις ιδια την ποιοτητα κατασκευης του πλαστικου s5 με οποιοδηποτε Iphone απο το 4 και μετα σηκωνω τα χερια ψηλα συμφωνω με την υψηλα τιμη του μηλου(αλλα και αντιστοιχη υψηλη μεταπωλητικη αξια).Ο απλος χρηστης αν δεν μπορει να παει στο ios αμεσως καλυτερη επιλογη οσον αφορα την εμπειρια ειναι ειναι τα wp8.
Το android μεσα στην προσπαθεια να τα κανει ολα και καλα και κατ επεκταση η google εχουν συμβαλει σημαντικα στο fragmentation.Δηλαδη τι να το κανω να παρω ενα κινητο 400 ευρω φθηνοτερα οπως λες οταν ξερω οτι σε εναμιση χρονο δεν θα το υποστηριζει η εκαστοτε εταιρεια και δεν θα απολαμβανω ολα τα καλα των νεων εκδοσεων και κυριως τις αλλαγες στην ασφαλεια εκει δηλαδη που οχι απλα ποναει αλλα αιμοραγει το android!

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2014 00:05 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Στο δικό μου πάντως χωρίς ανοιχτές εφαρμογές και 2 widgets στην οθόνη, δείχνει 1.25 GB ελεύθερα... LOL
Κάτι κάνουν λάθος αυτοί που λες...
Και αν δε γουστάρω τη sammy, την πετάω... LOL

Edit...
Την ποιότητα του πλαστικού δεν την έχω νοιώσει ποτέ στα 5-6 χρόνια που έχω Samsung.
Πάντα νοιώθω την ποιότητα της όποιας θήκης επιλέξω...

stelios27
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2014 00:10 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ε γιατι λιγα σου τρωει?Με κλειστα τα παντα και ανοιχτο το Whats app απο 1gb εχω ελευθερα γυρω στα 700 τωρα!Δεν ξερω αλλα τα forum γενικα ειναι γεματα με αυτο το θεμα!
Καιρος να πας προς lg μερια με το πολυ ωραιo g3!Η να ερθεις προς τα εμας LOL

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Antonis
akism
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2014 07:37 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

stelios27 έγραψε:
Ε γιατι λιγα σου τρωει?Με κλειστα τα παντα και ανοιχτο το Whats app απο 1gb εχω ελευθερα γυρω στα 700 τωρα!Δεν ξερω αλλα τα forum γενικα ειναι γεματα με αυτο το θεμα!
Καιρος να πας προς lg μερια με το πολυ ωραιo g3!Η να ερθεις προς τα εμας LOL

Σε τι πειράζει όμως που τρώει; Βάσει σχεδιασμού το android ανοίγει εφαρμογές και τις κρατάει resident για να κανει γρήγορο switching.

Απλα στα Samsung καποιες απο αυτές είναι υλοποιήσεις της.

Μην πιστεύεις όσα διαβάζεις στα forum. Υπάρχουν πάντα γκρινιάρηδες που τα θέλουν όλα.
Και σίγουρα οι κάτοχοι iPhone δεν τα έχουν όλα. Εδώ το copy paste δόθηκε ως καινοτομία πολύ μετα το roll out και εγώ το είχα πιο πριν σε windows mobile 6. Mr. Green

Racing
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 3542
Τον ευχαρίστησαν 1292 φορές σε 1021 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2014 11:59 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Αντωνη πιο Galaxy S5 πουλιετε 455 ?

Γιατι εχω μπροστα μου email διαφημιστικό με τιμη στα 759 ! και τωρα που κοιταω σε on line store το βλεπω στα 699 !

Legolas
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 1010
Τον ευχαρίστησαν 1338 φορές σε 1001 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αεροδρομιο Σπατων

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2014 12:19 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

stelios27 έγραψε:
Το + χρειαζεται 2 Gb λογω της οθονης σε σχεση με το 6!ενα απλο search οσον αφορα το bloatware στις συσκευες της Sammy θα σου δειξει αν υπαρχει προβλημα η οχι!Υπαρχουν παραπονα (παρα πολλα κιολας σε android forums) οτι η μνημη των 2 Gb ειναι λογω του fork android 500 η 600 mb ελευθερη σε πολλες περιπτωσεις!.Εγω με το iphone 5 που εχω και με 8-10 εφαρμογες ανοιχτες αλλα και 1 gb ram εχω στην διαθεση μου 530 mb ελευεθερα!
Αν θεωρεις ιδια την ποιοτητα κατασκευης του πλαστικου s5 με οποιοδηποτε Iphone απο το 4 και μετα σηκωνω τα χερια ψηλα συμφωνω με την υψηλα τιμη του μηλου(αλλα και αντιστοιχη υψηλη μεταπωλητικη αξια).Ο απλος χρηστης αν δεν μπορει να παει στο ios αμεσως καλυτερη επιλογη οσον αφορα την εμπειρια ειναι ειναι τα wp8.
Το android μεσα στην προσπαθεια να τα κανει ολα και καλα και κατ επεκταση η google εχουν συμβαλει σημαντικα στο fragmentation.Δηλαδη τι να το κανω να παρω ενα κινητο 400 ευρω φθηνοτερα οπως λες οταν ξερω οτι σε εναμιση χρονο δεν θα το υποστηριζει η εκαστοτε εταιρεια και δεν θα απολαμβανω ολα τα καλα των νεων εκδοσεων και κυριως τις αλλαγες στην ασφαλεια εκει δηλαδη που οχι απλα ποναει αλλα αιμοραγει το android!

Για το fragmentation θα πω απλα οτι με το google play services που κατεβαινει οτι και να κανει ο κατασκευαστης του κινητου σου τα προβληματα του fragmentation ελαχιστοποιουνται. Και το fragmentation ειναι και αποτελεσμα της συνειδητης προσπαθειας της google να κατακτησει την αγορα, γρηγορη εξελιξη λειτουργικο + διαφοροι κατασκευαστες οδηγει σε τετοια προβληματα απο την αλλη ομως το μεριδιο του αντροιντ στην παγκοσμια αγορα ειναι πλεον πρωτο με μεγαλη διαφορα, ο καταναλωτης εχει πολλες επιλογες, φθηνα, ακριβα, καστομ, μου κανει εντυπωση που δεν αναφερεις τον πλουτο των καστομ ντιβελοπερς που φτιαχνουν ρομ αστερια.

Για μενα σαν καταναλωτη αυτο μετραει στο τελος τελος, η ελευθερια επιλογων. Ειχα το Galaxy S, μετα HTC, τωρα LG, αναλογα με τα διαθεσιμα χρηματα και την εξελιξη καθε εταιρειας κανω την βελτιστη επιλογη. Με την Apple δεν εχεις επιλογη, εχεις οτι σου δωσει η Apple. Aδυνατω να πιστεψω οτι δεν υπαρχει σημερα υλοποιηση αντροιντ που δεν σε ικανοποιει.

Mandragoras
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 4393
Τον ευχαρίστησαν 1472 φορές σε 866 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νίκαια - Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2014 14:34 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Image

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : ip21
Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2014 15:04 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Racing έγραψε:
Αντωνη πιο Galaxy S5 πουλιετε 455 ?

Γιατι εχω μπροστα μου email διαφημιστικό με τιμη στα 759 ! και τωρα που κοιταω σε on line store το βλεπω στα 699 !

Από σκρουτζομάγαζο το πήρα με διετή εγγύηση αντιπροσωπίας.

http://kaizerstore.gr/samsung-galaxy-s5-g900-16gb-mayro-eu

Racing
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 3542
Τον ευχαρίστησαν 1292 φορές σε 1021 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2014 19:09 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ok

stelios27
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2014 20:00 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Legolas έγραψε:
stelios27 έγραψε:

Για το fragmentation θα πω απλα οτι με το google play services που κατεβαινει οτι και να κανει ο κατασκευαστης του κινητου σου τα προβληματα του fragmentation ελαχιστοποιουνται. Και το fragmentation ειναι και αποτελεσμα της συνειδητης προσπαθειας της google να κατακτησει την αγορα, γρηγορη εξελιξη λειτουργικο + διαφοροι κατασκευαστες οδηγει σε τετοια προβληματα απο την αλλη ομως το μεριδιο του αντροιντ στην παγκοσμια αγορα ειναι πλεον πρωτο με μεγαλη διαφορα, ο καταναλωτης εχει πολλες επιλογες, φθηνα, ακριβα, καστομ, μου κανει εντυπωση που δεν αναφερεις τον πλουτο των καστομ ντιβελοπερς που φτιαχνουν ρομ αστερια.

Για μενα σαν καταναλωτη αυτο μετραει στο τελος τελος, η ελευθερια επιλογων. Ειχα το Galaxy S, μετα HTC, τωρα LG, αναλογα με τα διαθεσιμα χρηματα και την εξελιξη καθε εταιρειας κανω την βελτιστη επιλογη. Με την Apple δεν εχεις επιλογη, εχεις οτι σου δωσει η Apple. Aδυνατω να πιστεψω οτι δεν υπαρχει σημερα υλοποιηση αντροιντ που δεν σε ικανοποιει.

Δηλαδη συμφωνα με τα λεγομενα σου να πουμε μπραβο στην Google και στους διαφορους κατασκευαστες που υποστηριζουν τα κινητα τους για εναμιση χρονο και ενα μπραβο που δεν κανουν πιο αυστηρους ελεγχους στις εφαρμογες τους και εκτος απο ιους και malware πολλες ειναι κακογραμμενες τρωνε πολυ ram και δεν δινουν την δυνατοτητα για την βελτιστη χρησιμοποιηση των χαρακτηριστικων των τηλεφωνων!Επισης να μην ξεχασουμε να πουμε ενα μπραβο που η Kit Kat σχεδον 5 μηνες μετα ξεπερναει τις αλλες εκδοσεις σε ποσοστο εγκαταστασhς στα κινητα με android!
Η τσαπατσουλια με πειραζει δεν εχω κατι με το android ουτε εχω μετοχες στην Apple απλα αυτη την στιγμη υπαρχουν θεματα που δεν ελυσε κανενας κατασκευαστης και το μυαλο τους ειναι να περιμενουν την μηλοεταιρεια και να κανουν αρνητικη διαφημιση!Χαρακτηριστικο παραδειγμα η Sammy που μολις καταλαβε οτι θα βγει smartwatch απο την Αpple αμεσως εβγαλε 5 εκδοσεις μηπως και πετυχει πιο νωρις το αντιστοιχο apple watch

Legolas
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2014 22:05 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Μμμ οχι LOL

Παμε στο αλλο τοπικ αν θες να μην το χαλαμε αυτο.

stelios27
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2014 22:09 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Legolas έγραψε:
Μμμ οχι LOL

Παμε στο αλλο τοπικ αν θες να μην το χαλαμε αυτο.

Δεν παω στο αλλο θα κανει double post το ipad μου ειναι αλλεργικο στο android Mr. Green

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 2741
Τον ευχαρίστησαν 7260 φορές σε 3530 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νo man's land

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 15, 2014 19:13 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

stelios27 έγραψε:
Το vanilla android τρεχει σε λιγες συσκευες και ειναι το μονο που παλευεται σε σχεση με το χαλια και γεματο bloatware android της samsung το φτωχο της htc και το υποσχομενο αλλα νεο της lg!

ΕΛ-Ο-ΕΛ
Φτωχό το Sense; Από πότε έχεις να πιάσεις στα χέρια σου κινητό HTC;
Το Sense τρέχει νεράκι και είναι όπως πάντα πανέμορφο.

axrst έγραψε:
Αντώνη μου μιλάς για εμπειρία χρήσης και λες για δυνατότητες. Τα μπερδεύεις. Εμπειρία χρήσης, είναι η αίσθηση που έχεις όταν ακουμπάς το χέρι σου στο touch και η ανταπόκριση που έχεις από το software. Το ότι δουλεύουν όλα απρόσκοπτα και δεν έχεις ιούς και mallware. Το ότι στο οικοσύστημα της apple χαίρεσαι να δουλεύεις και το κάνεις απρόσκοπτα, χωρίς να κολλάει τίποτα.

Για ποιους ιούς μιλάτε ρε παιδιά; Πόσοι έχουν κολλήσει ιό στο κινητό τους; Αν κατεβάζουν ότι φλόμπα πειρατικό app υπάρχει ΟΚ. Είναι λίγο μύθος η ιστορία με τους ιούς στα κινητά.
Επίσης πλέον εδώ και αρκετές εκδόσεις του Android δουλεύεις απρόσκοπτα μια χαρά.

stelios27 έγραψε:
Καταρχας το bloatware στα samsung ειναι επικο εκατονταδες χρηστες το αναφερουν.Σε ενα κινητο της samsung με 2 gb ram ας μου πει καποιος ποση μενει ελευθερη μονο και μονο λογω του εκνευριστικου fork android της Sammy.
Η εμπειρια χρησης στα Iphone φαινεται στα παλαιοτερα κινητα οπου μεχρι κινητα 3 χρονων μπορουν και παιρνουν απροβληματιστα την νεα εκδοση (εκτος ισως απο περυσι που βεβαια ειχαμε νεο ui και το 4 με το 4ς ειχαν διαφορα 2 πυρηνες).
Αυτη την στιγμη το ios ειναι πιο ευχρηστο και ευχαριστο στην χρηση στον απλο καταναλωτη (παραδειγμα η μητερα μου που το εμαθε στο αψε σβησε ενω δεν μπορουσε να μαθει να δουλευει android με τιποτα)
Το 6 θα συμφωνησω ηταν απογοητευση ναι,αλλα ακομα και ετσι ολα τα επιχειρηματα των fan boys της samsung που εκραξαν κατα κυριο λογο.Εκραξαν για τους πυρηνες(λες και χρειαζεται octa core επεξεργαστης για να τρεξει το Ios) εκραξαν για την μνημη στο 6 γιατι στο 6+ ειναι 2 gb ενω και παλι κανενα Iphone δεν παρουσιαζει προβλημα μνημης γιατι πολυ απλα εχει ενα πολυ καλογραμμενο λειτουργικο.Εκραξαν για το 8 mp λες και η καμερα εχει να κανει με τα Pixels.Αν ειναι ετσι λογω Nokia επρεπε να πεταξουμε της dslr.
Αυτη την στιγμη κακα τα ψεματα η πιο ολοκληρωμενη υλοποιηση κινητου μαζι με τα Νexus ειναι τα Iphone ολα τα υπολοιπα θα υστερουν σε κατι.
Οσο για το apple watch ειναι μαρκαν η καλυτερη υλοποιηση.Οχι το πιο ομορφο σιγουρα λογω Moto 360 αλλα το πιο ολοκληρωμενο απο αποψη χαρακτηριστικων σε μια κατηγορια ομως που ακομα δεν εχει σαφη χρηστικοτητα!

Όχι δεν είναι ούτε πιο εύχρηστο, ούτε πιο ευχάριστο. Και η δική μου η μητέρα έμαθε το Android σε χρόνο dt.
Ναι συμφωνώ ότι τα benchmarks και οι 100 πυρήνες είναι overkill και σημασία έχει πώς τρέχει η κάθε συσκευή με το κάθε λειτουργικό, αλλά για κάτσε λίγο. Τι πληρώνεις στο άιφον;
Αν ο επεξεργαστής είναι χειρότερος, η ΡΑΜ λιγότερη και πάει λέγοντας τι διάολο έχει που κάνει 800 ευρώ;
Ότι το σχεδίασαν χίπστερς στο Κουπερτίνο και είναι ακριβώς το ίδιο εδώ και 4-5 εκδόσεις (το φετινό είναι και άσχημο από μπροστά κατ' εμέ, ενώ από πίσω που θυμίζει το HTC One);
Ότι το έφτιαξαν πεινασμένα κινεζάκια στην Φοξκον;
Αν λοιπόν τεχνολογικά είναι πίσω γιατί κάνει τόσο; Γιατί είναι τόσο "εύχρηστο και έχει φοβερή εμπειρία χρήσης;"
Ναι αυτό ίσως να ίσχυε μέχρι το Ice Cream Sandwich. Από το Jelly Bean και δώθε το Android έχει κάνει άλματα προόδου και σε όλες τις σοβαρές συσκευές τρέχει απροβλημάτιστα και κυρίως είναι παραμετροποιήσιμο και όχι σούπερ-κλειδωμένο. Και στο λέει κάποιος που ένεκα ότι τα λειτουργικά που αγαπούσε (Meego, webOS) απέθαναν αναγκάστηκε να πάει στο Android.
Και να μου πεις "ναι αλλά και το Γκάλαξι και το G3 και το One" κάνουν μια περιουσία θα σου πω δώσε τα μισά για ένα Νέξους ή λιγότερο από 1/4 για ένα Moto G με vanilla android.
Kαι θα έχεις μια άριστη εμπειρία χρήσης για την οποία δεν θα πληρώσεις τόσα χρήματα.

Καλώς ή κακώς η Αππλ έχει μείνει πλέον πίσω στα κινητά. Και σαν σύστημα και σαν συσκευές. Κάποτε το Αντρόιντ ήταν το "εναλλακτικό" σύστημα για όσους δεν είχαν χρήματα να αγοράσουν αιφόν και όσους ήθελαν να ρουτάρουν σαν τρελοί. Πλέον υπάρχουν ένα σωρό συσκευές που τις βγάζεις από το κουτί και τρέχουν απροβλημάτιστα και καλύτερα από το κάθε αιφόν.
Το μεγάλο της πλεονέκτημα είναι το οικοσύστημα. Ότι κάνεις μια επένδυση και μαζεύεις διάφορες συσκευές και "κλειδώνεσαι" εκεί. Αυτούς τους ανθρώπους τους καταλαβαίνω.
Έχουν ξοδέψει τόσα χρήματα και θέλουν να λειτουργούν όλα μεταξύ τους. Και λειτουργούν αρκετά καλά (αν και ακριβά).

stelios27 έγραψε:

Αν δεν θες πλαστικό πάρε ένα M8 με άριστη ποιότητα κατασκευής, αν δεν θες bloatware πάρε ένα Nexus και πάει λέγοντας. Έχεις χίλιες επιλογές.
Το fragmentation δεν είναι τόσο σοβαρό πλέον. Οι αλλαγές από την 4.2 και μετά είναι αμελητέες και δεν κάνουν καμία ουσιαστική διαφορά. Ναι συμφωνώ ότι στο θέμα support η Apple απέχει και στηρίζει πολλές legacy συσκευές και εκεί της δίνω έναν πόντο, αλλά οι περισσότερες σοβαρές εταιρείες παρέχουν υποστήριξη για 2 χρόνια.
Όσο δε για την εμπειρία των wp8 θα αστειεύεσαι φαντάζομαι. Μέχρι πριν λίγο δεν είχαν notification center, έχουν ένα σωρό ελλείψεις και το μόνο που έχουν είναι οι κάμερες της Νόκια. Το σύστημα είναι μετριότατο, χίλιες φορές να πάρεις BB10.

Tώρα δε για την αιμορραγία του Android στην ασφάλεια, να πω ότι είναι μια ακόμα υπερβολή. Όταν δίνουμε τα στοιχεία μας σε κάθε φέισμπουκ, τζιμέιλ, κάνουμε τσεκιν, ανεβάζουμε τα αρχεία μας στο dropbox και προσφέρουμε αφειδώς προσωπικές μας πληροφορίες το να ψέγει κάποιος το Android είναι υπερβολή.
Γιατί με την ίδια λογική φταίει και η Αpple για τις χαζογκόμενες που βγήκαν οι προσωπικές τους φωτό στη φόρα.
¶λλωστε ουκ ολίγες φορές έχουν βρεθεί κενά ασφαλείας στο iOS.

Ολα αυτά μιλώντας για τα κινητά πάντα. Στις ταμπλέτες δεν ξέρω τι παίζει και πιθανώς το ipad να είναι ακόμα βασιλιάς. Είναι μια κατηγορία που δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και δεν είμαι ειδικός.
Όπως φυσικά θεωρώ για γέλια τα smart-watches, όλα ανεξαιρέτως. Με αυτονομία της πλάκας (ακόμα μια συσκευή που θα ψάχνεις να φορτίζεις κάθε λίγο και λιγάκι). Και την στιγμή που οι εταιρείες βγάζουν γιγαντιαίες οθόνες να πρέπει να κάνεις OMITZI για μια συσκευή με πραγματικά ελάχιστη οθόνη. Και γιατί; Γιατί δεν μπορείς να κοιτάς το κινητό συχνά; Τρίχες. Το πρόβλημα είναι ότι όλοι κοιτάμε σαν τα ζόμπι πάρα πολύ όταν είμαστε έξω. Τη δεδομένη στιγμή οι συσκευές αυτές έχουν ελάχιστη χρησιμότητα, μόνο για συγκεκριμένα άτομα ενώ δεν κάνουν και κάτι το τρομερό.
Προτιμώ να φορέσω το ρολόι μου το κανονικό που κυρίως πλέον είναι κάτι σαν κόσμημα από τότε που βγήκαν τα κινητά, παρά να πάρω αυτά τα πράγματα. Στο απώτερο μέλλον βλέπουμε.

konspir
Academy Member
Academy Member

Ευχαριστώ: 1303
Τον ευχαρίστησαν 2235 φορές σε 1339 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 15, 2014 19:50 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Μιλάμε για πολύ ελεύθερο χρόνο ο γιατρός xixixixixi

stelios27
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 15, 2014 20:14 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Deminho έγραψε:
stelios27 έγραψε:
Το vanilla android τρεχει σε λιγες συσκευες και ειναι το μονο που παλευεται σε σχεση με το χαλια και γεματο bloatware android της samsung το φτωχο της htc και το υποσχομενο αλλα νεο της lg!

ΕΛ-Ο-ΕΛ
Φτωχό το Sense; Από πότε έχεις να πιάσεις στα χέρια σου κινητό HTC;
Το Sense τρέχει νεράκι και είναι όπως πάντα πανέμορφο.

axrst έγραψε:
Αντώνη μου μιλάς για εμπειρία χρήσης και λες για δυνατότητες. Τα μπερδεύεις. Εμπειρία χρήσης, είναι η αίσθηση που έχεις όταν ακουμπάς το χέρι σου στο touch και η ανταπόκριση που έχεις από το software. Το ότι δουλεύουν όλα απρόσκοπτα και δεν έχεις ιούς και mallware. Το ότι στο οικοσύστημα της apple χαίρεσαι να δουλεύεις και το κάνεις απρόσκοπτα, χωρίς να κολλάει τίποτα.

Για ποιους ιούς μιλάτε ρε παιδιά; Πόσοι έχουν κολλήσει ιό στο κινητό τους; Αν κατεβάζουν ότι φλόμπα πειρατικό app υπάρχει ΟΚ. Είναι λίγο μύθος η ιστορία με τους ιούς στα κινητά.
Επίσης πλέον εδώ και αρκετές εκδόσεις του Android δουλεύεις απρόσκοπτα μια χαρά.

stelios27 έγραψε:

Όχι δεν είναι ούτε πιο εύχρηστο, ούτε πιο ευχάριστο. Και η δική μου η μητέρα έμαθε το Android σε χρόνο dt.
Ναι συμφωνώ ότι τα benchmarks και οι 100 πυρήνες είναι overkill και σημασία έχει πώς τρέχει η κάθε συσκευή με το κάθε λειτουργικό, αλλά για κάτσε λίγο. Τι πληρώνεις στο άιφον;
Αν ο επεξεργαστής είναι χειρότερος, η ΡΑΜ λιγότερη και πάει λέγοντας τι διάολο έχει που κάνει 800 ευρώ;
Ότι το σχεδίασαν χίπστερς στο Κουπερτίνο και είναι ακριβώς το ίδιο εδώ και 4-5 εκδόσεις (το φετινό είναι και άσχημο από μπροστά κατ' εμέ, ενώ από πίσω που θυμίζει το HTC One);
Ότι το έφτιαξαν πεινασμένα κινεζάκια στην Φοξκον;
Αν λοιπόν τεχνολογικά είναι πίσω γιατί κάνει τόσο; Γιατί είναι τόσο "εύχρηστο και έχει φοβερή εμπειρία χρήσης;"
Ναι αυτό ίσως να ίσχυε μέχρι το Ice Cream Sandwich. Από το Jelly Bean και δώθε το Android έχει κάνει άλματα προόδου και σε όλες τις σοβαρές συσκευές τρέχει απροβλημάτιστα και κυρίως είναι παραμετροποιήσιμο και όχι σούπερ-κλειδωμένο. Και στο λέει κάποιος που ένεκα ότι τα λειτουργικά που αγαπούσε (Meego, webOS) απέθαναν αναγκάστηκε να πάει στο Android.
Και να μου πεις "ναι αλλά και το Γκάλαξι και το G3 και το One" κάνουν μια περιουσία θα σου πω δώσε τα μισά για ένα Νέξους ή λιγότερο από 1/4 για ένα Moto G με vanilla android.
Kαι θα έχεις μια άριστη εμπειρία χρήσης για την οποία δεν θα πληρώσεις τόσα χρήματα.

Καλώς ή κακώς η Αππλ έχει μείνει πλέον πίσω στα κινητά. Και σαν σύστημα και σαν συσκευές. Κάποτε το Αντρόιντ ήταν το "εναλλακτικό" σύστημα για όσους δεν είχαν χρήματα να αγοράσουν αιφόν και όσους ήθελαν να ρουτάρουν σαν τρελοί. Πλέον υπάρχουν ένα σωρό συσκευές που τις βγάζεις από το κουτί και τρέχουν απροβλημάτιστα και καλύτερα από το κάθε αιφόν.
Το μεγάλο της πλεονέκτημα είναι το οικοσύστημα. Ότι κάνεις μια επένδυση και μαζεύεις διάφορες συσκευές και "κλειδώνεσαι" εκεί. Αυτούς τους ανθρώπους τους καταλαβαίνω.
Έχουν ξοδέψει τόσα χρήματα και θέλουν να λειτουργούν όλα μεταξύ τους. Και λειτουργούν αρκετά καλά (αν και ακριβά).

stelios27 έγραψε:

Αν δεν θες πλαστικό πάρε ένα M8 με άριστη ποιότητα κατασκευής, αν δεν θες bloatware πάρε ένα Nexus και πάει λέγοντας. Έχεις χίλιες επιλογές.
Το fragmentation δεν είναι τόσο σοβαρό πλέον. Οι αλλαγές από την 4.2 και μετά είναι αμελητέες και δεν κάνουν καμία ουσιαστική διαφορά. Ναι συμφωνώ ότι στο θέμα support η Apple απέχει και στηρίζει πολλές legacy συσκευές και εκεί της δίνω έναν πόντο, αλλά οι περισσότερες σοβαρές εταιρείες παρέχουν υποστήριξη για 2 χρόνια.
Όσο δε για την εμπειρία των wp8 θα αστειεύεσαι φαντάζομαι. Μέχρι πριν λίγο δεν είχαν notification center, έχουν ένα σωρό ελλείψεις και το μόνο που έχουν είναι οι κάμερες της Νόκια. Το σύστημα είναι μετριότατο, χίλιες φορές να πάρεις BB10.

Tώρα δε για την αιμορραγία του Android στην ασφάλεια, να πω ότι είναι μια ακόμα υπερβολή. Όταν δίνουμε τα στοιχεία μας σε κάθε φέισμπουκ, τζιμέιλ, κάνουμε τσεκιν, ανεβάζουμε τα αρχεία μας στο dropbox και προσφέρουμε αφειδώς προσωπικές μας πληροφορίες το να ψέγει κάποιος το Android είναι υπερβολή.
Γιατί με την ίδια λογική φταίει και η Αpple για τις χαζογκόμενες που βγήκαν οι προσωπικές τους φωτό στη φόρα.
¶λλωστε ουκ ολίγες φορές έχουν βρεθεί κενά ασφαλείας στο iOS.

Ολα αυτά μιλώντας για τα κινητά πάντα. Στις ταμπλέτες δεν ξέρω τι παίζει και πιθανώς το ipad να είναι ακόμα βασιλιάς. Είναι μια κατηγορία που δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και δεν είμαι ειδικός.
Όπως φυσικά θεωρώ για γέλια τα smart-watches, όλα ανεξαιρέτως. Με αυτονομία της πλάκας (ακόμα μια συσκευή που θα ψάχνεις να φορτίζεις κάθε λίγο και λιγάκι). Και την στιγμή που οι εταιρείες βγάζουν γιγαντιαίες οθόνες να πρέπει να κάνεις OMITZI για μια συσκευή με πραγματικά ελάχιστη οθόνη. Και γιατί; Γιατί δεν μπορείς να κοιτάς το κινητό συχνά; Τρίχες. Το πρόβλημα είναι ότι όλοι κοιτάμε σαν τα ζόμπι πάρα πολύ όταν είμαστε έξω. Τη δεδομένη στιγμή οι συσκευές αυτές έχουν ελάχιστη χρησιμότητα, μόνο για συγκεκριμένα άτομα ενώ δεν κάνουν και κάτι το τρομερό.
Προτιμώ να φορέσω το ρολόι μου το κανονικό που κυρίως πλέον είναι κάτι σαν κόσμημα από τότε που βγήκαν τα κινητά, παρά να πάρω αυτά τα πράγματα. Στο απώτερο μέλλον βλέπουμε.

Ουτε για δυο χρονια παρεχουν υποστηριξη παρα μονο για 18 μηνες και αν!Οσο μικρες και να ειναι οι αλλαγες οταν αγοραζεις μια συσκευη θελεις και πρεπει να τρεχεις οσο πιο γρηγορα την καινουργια εκδοση καθε λογισμικου.Θελουμε δεν θελουμε ειδικα στο android λογω του open source χαρακτηρα του τα προβληματα ασφαλειας ειναι αρκετα και οι καινουργιες εκδοσεις ειναι απαραιτητες.Με ενα γρηγορο ψαξιμο θα δεις οτι σε ποσοστο 97% το mobile malware προερχεται απο το android οσο για τα κενα ασφαλειας περα απο το συμβαν με το cloud που ολο και περισσοτερο μου κανει διαφημιστικο τρικ τα αλλα προβληματα ηταν αμελητεα σε σχεση με το android!
Για το fragmentation και μονο που υπαρχει τετοια διασπορα εκδοσεων δημιουργειται τεραστιο προβλημα στην αναπτυξη εφαρμογων ετσι πολυ συχνα βρισκεσαι να τρεχεις προγραμμα σε Kit Kat με περιβαλλον εργασιας Ice cream.Αντι ομως να λυσει το προβλημα θετοντας αυστηροτερους κανονες κοιταει αδιαφορα μονο και μονο γιατι εχει την πρωτοκαθεδρια λογω των φθηνων συσκευων!
Ναι εχει επιλογες για ολα τα γουστα το android αλλα κανενα κινητο δεν εχει την πληροτητα ακομα και τωρα που εχει μειωσει την ψαλιδα του iphone το λες και μονος σου αυτο με τις επιλογες που μου προτεινεις!
Θα συμφωνησω ομως στο γεγονος οτι το iphone δυστυχως ενω ειναι μια πολυ καλη υλοποιηση εχει καταντησει status symbol της εκαστοτε χαζογκομενας χαζοχιπστερ!που το βγαζουν στο τραπεζι αλλα δεν εχουν χρηματα παρα μονο για αναπαντητη!
Το sense για μενα ειναι φτωχο και ναι εχω πιασει Μ7 και Μ8 και τα εχω δουλεψει μαλιστα πολλα site αναφερουν σαν πιο ομορφο UI αυτο της Huawaei που μοιζει με το ios7 αρκετα και αυτο δεν ειναι τυχαιο!

Απο κει και περα προς το παρον τα wearables ειναι αχρηστη κατηγορια ακομα αλλα δεν μπορει κανεις να μην αναγνωρισει πως σαν συνολικη προταση το apple watch ειναι το πιο ολοκληρωμενο αλλα το Moto 360 ειναι το πιο ομορφο!

Legolas
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 03:39 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Με το google play services τα προβληματα ανάπτυξης εφαρμογών λογω του fragmentation ελαχιστοποιούνται.

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 10:17 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Για το Sense δεν θα προσθέσω κάτι ακόμα.
Όλες οι κριτικές είναι διθυραμβικές και για Μ7 και για Μ8. Δεν ξέρω τι σημαίνει φτωχό πραγματικά και πώς το iOS είναι... πλούσιο. Με ξεπερνά ως χρήστη.

Για την "ψαλίδα που μειώθηκε" μου προκαλεί μειδίαμα. Οι κορυφαίες Android συσκευές είναι που απέχουν πλέον και όχι το αντίστροφο.
Η Αpple πλέον ακολουθεί και μια που έφυγε και ο Τζομπς δεν μπορεί να πουλάει με τόση ευκολία καθρεφτάκια σε ιθαγενείς.
Πες μου τι πρωτοποριακό έχει προσφέρει τα τελευταία χρόνια. Ότι γίνεται, γίνεται πρώτα σε Android συσκευές.
Από wearables μέχρι αδιάβροχες συσκευές. Καλώς ή κακώς η Γκουγκλ έχει γιγαντωθεί.
Μη θυμίσω το φιάσκο με τους χάρτες της Apple π.χ.

Το fragmentation δεν είναι πλέον έτσι όπως το περιγράφεις, ενώ σου ξαναλέω ότι αρκετές εταιρείες προσφέρουν 2 χρόνια υποστήριξης με updates.
Ναι εδώ υπερέχει η Apple ασυζητητί, αλλά χωρίς να είναι όπως πριν. Δεν θα καταλάβεις ΚΑΜΙΑ διαφορά αν έχεις Κιτ-Κατ αν είσαι στην 4.2 ή στην 4.4.3.
Και ο μέσος χρήστης (στον οποίο αναφέρεσαι συχνά) δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, ούτε θα χάσει κάτι τρομερό και φοβερό.

Για το status symbol κτλ δεν με απασχολεί. Αυτό δεν είναι θέμα της Apple. Αύριο μεθαύριο μπορεί να είναι άλλη εταιρεία.
¶σε που το βλέπω αστείο να θεωρείται status symbol κάτι που το έχουν τόσοι πολλοί. Πριν από κάποια χρόνια ίσως να έπαιζε ένα wow-factor. Τώρα το να βλέπεις κάποιον με iPhone είναι σαν να βλέπεις Χιουντάι ¶ξεντ στον δρόμο.
Σε αυτό πάντως δεν κατηγορώ την Apple.
Αν ο κάθε τύπος που δεν ξέρει να στέλνει μέιλ θέλει να δώσει τόσα χρήματα, ας τα δώσει. Προσωπικά μιλάω καθαρά για συσκευές συγκρίνοντας την μία με την άλλη.
Και αυτό που λέω είναι ότι τα άιφον είναι εξαιρετικά ακριβά γι' αυτό που προσφέρουν. Μια χαρά συσκευές είναι αλλά πληρώνεις τεράστια υπεραξία.
Το οικοσύστημα είναι αυτό που την κρατάει και κάποιες αγορές όπως US που θεωρείται κάτι "δεδομένο". Για μένα κάποιος που δεν έχει Mac, iPad κτλ κάνει χαζομάρα να αγοράσει iPhone. Υπάρχουν πολύ καλυτερες και φτηνότερες λύσεις. Αν είναι κάποιος σαν τον κονσπίρ που θα αγόραζε και iFridge καλώς και το κάνει. Έτσι έχει μάθει, έτσι πράττει.
Όσο για τις επιλογές δεν στο είπα επειδή ΔΕΝ είναι πλήρεις. Στο είπα για να καταλάβεις ότι ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις.
Το άιφον είναι ΕΝΑ και το παίρνεις όπως το έβγαλε η Apple. Στο Android έχει επιλογές για όλα τα γούστα.

Για την ασφάλεια που λες, το ξαναέγραψα. Πρέπει να είσαι μεγάλος μπούφος για να τσιμπήσεις malware. Προτιμώ κάτι που θα μου δώσει ελευθερία πάντως από κάτι που θα παίρνει αποφάσεις για μένα. Η ανάγκη για τζελμπρέικ άλλωστε δείχνει το πόσο πρόβλημα είναι αυτό στο iOS.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Lord
lampRos
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 1093
Τον ευχαρίστησαν 971 φορές σε 668 Δημοσιεύσεις

Τόπος: athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 10:42 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ντεμινιο και στελιο, δεν βγαινει ακρη ετσι. να κανονισετε να βρεθουν οι μαναδες σας να συζητησουν για αιφον και αντροιντ. να κανουν και τεστακια στο στυλ "κατεβασε ενα αππ για τον καιρο και πες μου τι καιρο θα κανει μεθαυριο", να χρονομετρηθουν και να μας μεταφερετε τελικο σκορ Shocked

Lord
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 6093
Τον ευχαρίστησαν 6151 φορές σε 3064 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 10:44 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

iFridge, KLAIW

Nikos C
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 2579
Τον ευχαρίστησαν 3065 φορές σε 1895 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 10:58 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Εγώ γελάω με τον μπούφο που κόλλησε malware.

Κάτω από τη μέση χτύπημα να φέρεις από πουθενά στη κουβέντα τον πουρουπουπού.

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 12:11 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν έχω την απαραίτητη βιβλιογραφία, σε τι αναφέρεσαι;

Nikos C
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 2579
Τον ευχαρίστησαν 3065 φορές σε 1895 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 12:14 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

δεν τη λέω σε σένα. Έπιασα την ευκαιρία να πω τον πουρουπουπού μπούφο.

Lord
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 6093
Τον ευχαρίστησαν 6151 φορές σε 3064 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 12:48 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos C έγραψε:

MPOREIS NA PEIS KAI TON DEMINHO MPOULH

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 12:52 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos C έγραψε:

Ναι γι' αυτό ρωτάω, έγινε κάτι καινούριο; Νόμιζα ότι είχαμε κάποια καινούρια εξέλιξη.

κουβανος
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 1335
Τον ευχαρίστησαν 713 φορές σε 440 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Λεμεσός, Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 15:33 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

μου αρεσει που γραφεις το λορντ εμφατικα Razz

konspir
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 15:48 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Η αληθεια ειναι ότι το iFridge δεν ειναι κακή ιδέα. Επιβεβαιώνω ότι κατά πάσα πιθανότητα θα το έπαιρνα.

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 16:00 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Πέρα από την πλάκα η LG (και άλλοι νομίζω) τα είχε ξεκινήσει κάτι τέτοια σχέδια για το... έξυπνο σπίτι όπου το ψυγείο θα ξέρει τι έχεις μέσα, θα σου λέει τι πρέπει να αγοράσεις (και πιθανότατα θα το παραγγέλνει), ταυτόχρονα εσύ θα κανονίζεις από το κινητό σου σε τι θερμοκρασία να είναι οι μπύρες και άλλα τέτοια.
Ειδικά για γεροντοπαλίκαρα (όχι σαν τον Τζορτζ Κλούνει τον προδότη) ότι πρέπει.

konspir
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 16:02 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Το κακό ειναι οτι η δική μας βέρσιον θα ειναι μόνο για US. Πάλι στα σούπερ μάρκετ θα τρέχω

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Deminho
stelios27
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 20:24 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Fragmentation δεν υπαρχει εννοεις με λιγα λογια και δεν πειραζει κανεναν!
Αρα λενε ψεματα...
Android fragmentation

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 22:44 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Μπορείς να διαβάσεις και τα σχόλια από κάτω για να καταλάβεις τις μπαρούφες που λέει ο αρθρογράφος...

stelios27
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 22:47 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Μπορω να βρω αλλα 200 αρθρα ολοι μπαρουφες λενε η ειναι κατευθυνομενοι απο την Apple?

Legolas
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 04:27 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Στο αρθρο που έβαλες λεει οτι το 97% των συσκευών android τρέχει την τελευταια έκδοση των google play services. Το γραφω, το ξανά γραφω, ποσο σημαντικό ειναι αυτο για τους developers τπτ. Σε γενικές γραμμές επιχειρήματα που μπορει να ειχαν βαση 2-3 χρονια πριν, το android πλεον εχει αρχίσει να ξεφεύγει. Και στο λεω εγω που εχω και ipad και δεν το αφήνω απο τα χερια μου.

akism
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 08:51 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Μου φαίνεται αστείο να υπάρχουν οπαδοί σε αυτό τον τομέα. Από την άλλη βέβαια, και οι ομάδες είναι εταιρείες με οπαδούς, οπότε ίσως υπάρχει pattern εδώ.

Είναι ξεκάθαρο πως θα κολλήσεις σε ότι κλειδώσεις πρώτα. ¶λλος περισσότερο και άλλος λιγότερο. Εγώ πήρα πρώτα Android και κλείδωσα εκεί.

Προσωπικά μου αρέσει το iPhone και το Apple Watch και το iPad και το Macbook Air. Σε φίλους που το φυσάνε τα προτείνω ανεπιφύλακτα. Αν είχα τα χρήματα θα τα αγόραζα όλα. Όπως θα αγόραζα και BMW ή Mercedes αλλά βολεύομαι με ένα εταιρικό Opelάκι.

Η άποψή μου είναι πως τo Android και οι συσκευές που το χρησιμοποιούν προσφέρουν για τα λεφτά τους περισσότερα από όσα προσφέρει το οικοσύστημα της apple για τα λεφτά που πρέπει να δοθούν αντίστοιχα.

Ας πούμε πως σε Android βρίσκεις από Kia & Hundai μέχρι Opel & Toyota, δεν θα βρεις όμως Mercedes & BMW. Μια χαρά είναι και αυτά βέβαια.

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 09:10 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Συμφωνώ Askim.
Τα android έχουν από Κία μέχρι Toyota και σε καμία περίπτωση δεν αγγίζουν τις Mercedes και τις ΒΜW.
Το πιάνουν μετά από Porsche, Ferrari, Lamborghini, Aston Martin και πάνω..
To S5 δε, έχει υδατογράφημα αυτό :
Image

LOL

akism
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 09:14 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Antonis έγραψε:
Συμφωνώ Askim.
Τα android έχουν από Κία μέχρι Toyota και σε καμία περίπτωση δεν αγγίζουν τις Mercedes και τις ΒΜW.
Το πιάνουν μετά από Porsche, Ferrari, Lamborghini, Aston Martin και πάνω..
To S5 δε, έχει υδατογράφημα αυτό :
Image

LOL

Είσαι υπερβολικός και τώρα περίμενε να πέσουν να σε φάνε... Mr. Green

ip21
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 2481
Τον ευχαρίστησαν 1658 φορές σε 1158 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Versailles

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 09:19 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Guys, τα πράγματα είναι απλά:

Αίσθηση "ελευθερίας" vs αίσθηση "peace of mind".

Το καθένα με το δικό του κόστος και με τα δικά του πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Αυτά σε σχέση με τα λειτουργικά συστήματα mobile συσκευών.

Στα Mac υπάρχει ένα επιπλέον αντικειμενικό πλεονέκτημα που έχει να κάνει με το λειτουργικό σύστημα (σε αντίθεση με τα Windows): Είναι UNIX-based.
Έχεις δηλαδή σε έναν υπολογιστή Linux και Windows ταυτόχρονα. Εγώ δηλαδή έτσι είδα το Mac OS X πριν από 7 χρόνια. Και έτσι δε χρειαζόταν να χρησιμοποιώ πλέον 2 υπολογιστές ή ένα dual boot σύστημα για να κάνω τη δουλειά μου.

Legolas
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 13:20 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Σήμερα θα πάρουμε ios 8 για ipad?

konspir
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 15:16 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ναι, σήμερα. Βέβαια, στο Mini Retina που το έχω εδώ και καιρό, δεν είμαι ευχαριστημένος. Θέλει γυάλισμα ακόμη. Λογικά τα πρώτα updates θα σκάσουν πολύ γρήγορα.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Legolas
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα

Μετάβαση στη:   

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης