Συχνές Ερωτήσεις Αρχική σελίδα Forum Αναζήτηση Νέες Δημοσιεύσεις Κατάλογος Μελών Προφίλ
 Κανόνες λειτουργίας του Νίκος Γκούμας B.B. Ομάδες Μελών Εγγραφή  
 Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας Σύνδεση
AIFC- Ανακοινώσεις
A.E.K. Internet Fan Club - A.E.K. Without Frontiers - Since 1994

02-10-13 αντίστροφη μέτρηση, επιστροφή ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ! Vol VΙI Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή
Συγγραφέας Μήνυμα
corto maltese
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 3187
Τον ευχαρίστησαν 4053 φορές σε 2621 Δημοσιεύσεις

Τόπος: La Cruz del Sur

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 18, 2014 21:55 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Black Mamba έγραψε:
Nikos C έγραψε:

1. Σόρρυ, επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει το θέμα με τον ΦΠΑ. Τον ΦΠΑ θα τον πληρώσουμε ναι ή όχι; Αν θα το πληρώσουμε και πρέπει να βρούμε λεφτά για αυτόν, τί με νοιάζει αν λογιστικά δεν μετράει στο κόστος του έργου;

Πληρωνεις το ΦΠΑ στους προμηθευτες για τα τιμολογια που σου εκδιδουν και μετα εισαι πιστωτικος στον λογαριασμο του ΦΠΑ που σημαινει οτι δεν αποδιδεις στο κρατος μεχρι να ξαναγινεις χρεωστικος απο ΦΠΑ εσοδων . Επισης με τα νεα δεδομενα (λεμε τωρα Mr. Green) το πιστωτικο ΦΠΑ μπορεις να το παρεις πισω απο το κρατος και να μηδενισεις τον πιστωτικο σου λογαριασμο ΦΠΑ .
Αν εχεις λιγο γνωση λογιστικης θα το καταλαβεις ευκολα .

γιατι πρεπει να αποδωσει η δικεφαλος φπα στο κρατος;
τον φπα τον πληρωνει στονεκαστοτε προμηθευτη και τελος

Black Mamba
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 1407
Τον ευχαρίστησαν 1578 φορές σε 1019 Δημοσιεύσεις

Τόπος: ΓΑΛΑΤΣΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 18, 2014 22:16 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

corto maltese έγραψε:
Black Mamba έγραψε:
Nikos C έγραψε:

1. Σόρρυ, επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει το θέμα με τον ΦΠΑ. Τον ΦΠΑ θα τον πληρώσουμε ναι ή όχι; Αν θα το πληρώσουμε και πρέπει να βρούμε λεφτά για αυτόν, τί με νοιάζει αν λογιστικά δεν μετράει στο κόστος του έργου;

Πληρωνεις το ΦΠΑ στους προμηθευτες για τα τιμολογια που σου εκδιδουν και μετα εισαι πιστωτικος στον λογαριασμο του ΦΠΑ που σημαινει οτι δεν αποδιδεις στο κρατος μεχρι να ξαναγινεις χρεωστικος απο ΦΠΑ εσοδων . Επισης με τα νεα δεδομενα (λεμε τωρα Mr. Green) το πιστωτικο ΦΠΑ μπορεις να το παρεις πισω απο το κρατος και να μηδενισεις τον πιστωτικο σου λογαριασμο ΦΠΑ .

Σωστα και μετα ειναι πιστωτικη η ΠΑΕ . Οταν με το καλο εχει εσοδα θα εχει και ΦΠΑ να συμψηφίζει . Αν δεν χει εσοδα ή ειναι πιστωτικη η εταορεια για πολυ καιρο θα κανει αιτηση να παρει πισω το ΦΠΑ που εχει πιστωτικο .

Black Mamba
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 18, 2014 22:18 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

DownUnder έγραψε:
Black Mamba έγραψε:
Καλα θα κανει στην συνεντευξη να παρουσιασει πλαν b . Ενα γηπεδο ασχημο και τσιμεντενιο οσο δεν παει που ομως θα ειναι μεσα στα ορια της νομιμοτητας και που δεν θα θελει ουτε νομους ουτε τιποτα . Να ειναι τοσο ασχημο που μολις το δουν να τρομαξουν οχι μονο οι κατοικοι αλλα και τα ζωα του αλσους να το βαλουν στα ποδια . Να εχει και εμπορικους χωρους γυρω γυρω , οσους επιτρεπει ο νομος και να ειναι ολοι ψησταριες και ψητοπωλεια , να μυριζουν τα σπιτια τσικνα απο λιωμενο χοιρινο λιπος και να ταιζουν με τα αποφαγια τα αδεσποτα σκυλια .

Και κ@λ@μπαρα

Mr. Green ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑ Θα παιρνω διαρκειας μεχρι να μου μαραθει

nd_21
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 4282
Τον ευχαρίστησαν 7595 φορές σε 3490 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 18, 2014 22:29 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Black Mamba έγραψε:
corto maltese έγραψε:
Black Mamba έγραψε:
Nikos C έγραψε:

Σωστα και μετα ειναι πιστωτικη η ΠΑΕ . Οταν με το καλο εχει εσοδα θα εχει και ΦΠΑ να συμψηφίζει . Αν δεν χει εσοδα ή ειναι πιστωτικη η εταορεια για πολυ καιρο θα κανει αιτηση να παρει πισω το ΦΠΑ που εχει πιστωτικο .

Πως θα γίνει αυτό ,όταν μιλάμε για 2 διαφορετικές εταιρείες; Το γήπεδο θα χτιστεί απο την Δικέφαλος, τα έσοδα απο εισιτήρια θα τα έχει η ΠΑΕ.

Black Mamba
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 18, 2014 23:15 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

nd_21 έγραψε:
Black Mamba έγραψε:
corto maltese έγραψε:
Black Mamba έγραψε:
Nikos C έγραψε:

Πως θα γίνει αυτό ,όταν μιλάμε για 2 διαφορετικές εταιρείες; Το γήπεδο θα χτιστεί απο την Δικέφαλος, τα έσοδα απο εισιτήρια θα τα έχει η ΠΑΕ.

Γυρνα πλευρο και σκεπασου LOL

Η ΑΕ ηθελα να γραψω , δηλ η Δικεφαλος ΑΕ

Αν δεν εχει εσοδα θα παρει το ΦΠΑ που πληρωσε πισω ατοφιο

Με λιγα λογια το ΦΠΑ δεν ειναι κοστος .

simuonahc
Dedicated member
Dedicated member

Ευχαριστώ: 321
Τον ευχαρίστησαν 105 φορές σε 65 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 18, 2014 23:30 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Hd

simuonahc
Dedicated member
Dedicated member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 18, 2014 23:32 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Hd

corto maltese
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 18, 2014 23:59 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

κάτσε ρε Γιάννο γιατί θα με τρελάνεις
πως θα γίνει αυτό?
θες εσύ να χτίσεις το σπίτι σου, πληρώνεις τον μπετατζή για παράδειγμα 100.000 γιούρια συν ΦΠΑ, το σύνολο 123.000
και μετά την αποπεράτωση θα ρθει το καλό κράτος και θα σου δώσει 23.000 πίσω?

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Nikos C
Black Mamba
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 00:11 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

corto maltese έγραψε:
πως θα γίνει αυτό?
θες εσύ να χτίσεις το σπίτι σου, πληρώνεις τον μπετατζή για παράδειγμα 100.000 γιούρια συν ΦΠΑ, το σύνολο 123.000

Ρε φιλε εγω δεν ειμαι εταιρεια . Οι εταιρειες παιρνουν τιμολογια απο τους εργολαβους και τα βαζουν στα εξοδα

Πληρωνει πχ η Δικεφαλος ΑΕ στον αναδοχο 60εκ + 23% ΦΠΑ 13εκ . Αυτα τα 13 εκ ειναι πιστωτικη στο ΦΠΑ και αν δεν τα καλυψει με εσοδα 62εκ αντιστοιχα ωστε να μηδενιστουν εχει επιστροφη ΦΠΑ

Legolas
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 979
Τον ευχαρίστησαν 1300 φορές σε 975 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αεροδρομιο Σπατων

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 00:17 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Επιστροφή ΦΠΑ, την βλεπω καθε τρίμηνο στον υπνο μου.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Notakias
corto maltese
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 00:18 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

δηλαδή μπορεί εύκολα να υπερτιμολογήσει το έργο
να πληρώσει παραπανήσιο ΦΠΑ και μετά να βγεί και κερδισμένη

ρε είσαι σίγουρος?

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Nikos21r
Nikos21r
Site Admin
Site Admin

Ευχαριστώ: 63
Τον ευχαρίστησαν 3546 φορές σε 2106 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 00:19 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Legolas έγραψε:

Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται!!

μπα σε καλό μου πως μου ήρθε αυτή η παροιμία LOL

edit. Λάθος το thanks, συμβαίνουν και αυτά LOL

http://www.AEK-enosis.gr

Polar 21
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 284
Τον ευχαρίστησαν 269 φορές σε 193 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Sweden, Denmark

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 00:21 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Hd

corto maltese
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 00:23 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos21r έγραψε:
Legolas έγραψε:

πάω να κάνω πριντ σκριν να το χω να το θυμάμαι LOL

Nikos21r
Site Admin
Site Admin

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 00:24 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

έλα μωρέ, περασμένα ξεχασμένα Razz νύχτα είναι ποιος θα το πάρει χαμπάρι LOL

DownUnder
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 4133
Τον ευχαρίστησαν 2186 φορές σε 1410 Δημοσιεύσεις

Τόπος: DIMOS SARONIKOU

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 00:50 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos21r έγραψε:
έλα μωρέ, περασμένα ξεχασμένα Razz νύχτα είναι ποιος θα το πάρει χαμπάρι LOL

σε ειδα , βγες Mr. Green

Black Mamba
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 01:09 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

corto maltese έγραψε:
δηλαδή μπορεί εύκολα να υπερτιμολογήσει το έργο
να πληρώσει παραπανήσιο ΦΠΑ και μετά να βγεί και κερδισμένη

ρε είσαι σίγουρος?

Δεν παει ετσι . Στην λογιστικη τα εξοδα και το ΦΠΑ ειναι δυο διαφορετικα πραγματα .
Εχω αρχικο κεφαλαιο (ταμειο ας πουμε ) 73εκ
Αγοραζω ενα γηπεδο 60εκ + 23% ΦΠΑ 13εκ δινω λοιπον στον πωλητη ενα συνολικο ποσο 73εκ .
Εχω λοιπον εξοδα 60εκ , ΦΠΑ εκροων 13εκ και ταμειο 0¤ .
Πουλαω το γηπεδο 100εκ +23% ΦΠΑ 23εκ και παιρνω απο τον αγοραστη ενα συνολικο ποσο 123εκ .
Εχω εσοδα 100εκ , ΦΠΑ εισροων 23εκ και ταμειο 123εκ ¤.
Στο συνολο εχω κερδη 100εκ - 60εκ = 40εκ , ΦΠΑ προς αποδοση στο κρατος 23εκ - 13εκ = 10εκ και ταμειο 123εκ - 10εκ = 113εκ
(τα 73εκ του κεφαλαιου + τα 40εκ τις διαφορας αγορας πωλησης ) .

Η υπερτιμολογηση λοιπον δεν επηρεάζει τον λογαριασμου του ΦΠΑ αλλα μειωνει τα κερδη και αρα τον φορο εισοδηματος ,
αντιστοιχα ομως αυξανει τα κερδη αυτου που υπερτιμολογει αρα και τον φορο εισοδηματος του .
Δεν βλεπω λοιπον τον λογο να σου κανει καιποιος υπερτιμολογηση αν μιλαμε για νορμαλ συναλλαγη .

Υπερτιμολογησεις σε εργα γινονται συνηθως σε περιπτωσεις επιδοτησεων wink οπου το ΕΣΠΑ πχ συνεισφερει ενα ποσοστο απο την εγκεκριμενη δαπανη του εργου .

Εστω οτι κανεις φακελο αιτησης επιδοτησης στο ΕΣΠΑ επειδη υπαρχει ενα προγραμμα επιδοτησης γηπεδων .
Λεει το ΕΣΠΑ οτι θα χρηατοδοτησει το εργο με 50% αν εγκκριθει με ενα υψος επιδοτησης ας πουμε μεχρι 100εκ .
Φτιαχνεις λοιπον εσυ τον φακελο και λες οτι το γηπεδο θα στοιχησει 200εκ και ζητας απο το ΕΣΠΑ τα 100εκ .
Αν το ΕΣΠΑ στο εγκρινει θα ζητησει να δει τιμολογια για 200εκ (ολα τα ποσα ειναι χωρις ΦΠΑ) .
Αν η πραγματικη αξια του εργου ειναι 60εκ θα πρεπει να πεις στους προμηθευτες να σε υπερτιμολογησουν σχεδον τρεις φορες περισσοτερη αξια .
Αν τους δωσεις τον παραπανω φορο εισοδηματος που θα προκυψει (για ΑΕ ειναι 26%) λογικα θα στο κανουν .
Ετσι λοιπον εσυ θα πληρωσεις 60εκ για την πραγματικη αξια του εργου + 26% στα παραπανω 140εκ τιμολογια 36,4εκ συνολο 96,4εκ ,
θα παρεις απο το ΕΣΠΑ 100εκ επιδοτηση θα κανεις το γηπεδο τσαμπα και θα εχεις και 3,6εκ ρεστα LOL
Σε ολα αυτα το ΦΠΑ δεν εχει να κανει καμια αλλαγη γιατι οτι δωσεις στον προμηθευτη τοσο ακριβως θα εχεις επιστροφη ΦΠΑ .

Μην σας μπαινουν ιδεες λαμογια γιατι το ΕΣΠΑ δεν μασαει απο υπετιμολογησεις , κατι τετοια λαμογια τα παιδια εκει τα εχουν για πρωινο Teas

Nikos C
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 2411
Τον ευχαρίστησαν 2907 φορές σε 1807 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 01:13 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Black Mamba έγραψε:
corto maltese έγραψε:
πως θα γίνει αυτό?

Ρε φιλε εγω δεν ειμαι εταιρεια . Οι εταιρειες παιρνουν τιμολογια απο τους εργολαβους και τα βαζουν στα εξοδα

Πληρωνει πχ η Δικεφαλος ΑΕ στον αναδοχο 60εκ + 23% ΦΠΑ 13εκ . Αυτα τα 13 εκ ειναι πιστωτικη στο ΦΠΑ και αν δεν τα καλυψει με εσοδα 62εκ αντιστοιχα ωστε να μηδενιστουν εχει επιστροφη ΦΠΑ

Μιλάμε ότι το έχεις εξηγήσει 5 φορές και είναι σα να μιλάς άλλη γλώσσα. Δεν μπορώ να περιγράψω το μέγεθος του βραχυκυκλώματος που υποφέρω. Mr. Green

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Black Mamba
Black Mamba
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 01:19 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ενας λογιστης εδω μεσα το φελεκι μου δεν υπαρχει ? LOL

Black Mamba
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 01:20 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos C έγραψε:
[ Δεν μπορώ να περιγράψω το μέγεθος του βραχυκυκλώματος που υποφέρω. Mr. Green

Κλαιω Nikos C

lol lol lol lol lol

Nikos C
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 2411
Τον ευχαρίστησαν 2907 φορές σε 1807 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 01:22 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Μην γελάς, μου χαλάς την συγκέντρωση.

Black Mamba
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 01:26 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Σταματα θα κατουρηθω επανω μου

lol lol lol lol lol

Χαρτι και μολυβι παρε

lol lol lol lol lol

και γομα
lol lol lol lol lol

Allure
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 659
Τον ευχαρίστησαν 1404 φορές σε 848 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 01:34 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Polar 21 έγραψε:
Hd

Legolas
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 979
Τον ευχαρίστησαν 1300 φορές σε 975 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αεροδρομιο Σπατων

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 02:15 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Επισης τα λεφτα του ΕΣΠΑ ακομα τα περιμενω.

bill-21
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 1282
Τον ευχαρίστησαν 964 φορές σε 552 Δημοσιεύσεις

Τόπος: UK

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 02:22 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos C έγραψε:
Black Mamba έγραψε:
corto maltese έγραψε:
πως θα γίνει αυτό?

Μιλάμε ότι το έχεις εξηγήσει 5 φορές και είναι σα να μιλάς άλλη γλώσσα. Δεν μπορώ να περιγράψω το μέγεθος του βραχυκυκλώματος που υποφέρω. Mr. Green

Στο κράτος αποδίδεις: ΦΠΑ εισπραχθέν - ΦΠΑ καταβληθέν (για μια συγκεκριμένη περίοδο). Αν < 0 τότε ζητάς την αντίστοιχη επιστροφή ΦΠΑ.

Αν η Δικέφαλος έχει μηδέν έσοδα και συνεπώς μηδέν εισπραχθέν ΦΠΑ, θα ζητήσει όλο το ΦΠΑ που πλήρωσε πίσω.

Αυτό κατάλαβα τουλάχιστον.

Nikos21r
Site Admin
Site Admin

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 04:52 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Να και κάποιος που κατάλαβε κάτι Razz

Mandragoras
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 4296
Τον ευχαρίστησαν 1458 φορές σε 858 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νίκαια - Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 05:59 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

βαλ'του thanks

aaaeeekkk
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 1691
Τον ευχαρίστησαν 625 φορές σε 446 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νου Που

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 06:43 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos21r έγραψε:
Legolas έγραψε:

48 φορές το ίδιο λάθος, ε, πάει πολύ! Razz

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 3604
Τον ευχαρίστησαν 6941 φορές σε 4405 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 07:56 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Φοβάμαι μήπως αποδειχθεί ότι την "αλήθεια για το γήπεδο" την ξέραμε ήδη από το 2005...αλλά δε θέλαμε να την πιστέψουμε...

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Didirock, Ionios
Black Mamba
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 09:08 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

bill-21 έγραψε:
Nikos C έγραψε:
Black Mamba έγραψε:
corto maltese έγραψε:
πως θα γίνει αυτό?

Στο κράτος αποδίδεις: ΦΠΑ εισπραχθέν - ΦΠΑ καταβληθέν (για μια συγκεκριμένη περίοδο). Αν < 0 τότε ζητάς την αντίστοιχη επιστροφή ΦΠΑ.

Αν η Δικέφαλος έχει μηδέν έσοδα και συνεπώς μηδέν εισπραχθέν ΦΠΑ, θα ζητήσει όλο το ΦΠΑ που πλήρωσε πίσω.

Αυτό κατάλαβα τουλάχιστον.

yahoo yahoo yahoo

NICOLAS
Starter 2008
Starter 2008

Ευχαριστώ: 759
Τον ευχαρίστησαν 2183 φορές σε 1265 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Motherland...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 11:32 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Για το ΦΠΑ:

Επιστροφη (συμψηφισμος) ΦΠΑ υπαρχει ΜΟΝΟ σε εμπορευματα και καποια αντικειμενα παγιου εξοπλισμου.

Αν εγω φωναξω μια εταιρια να μου βαψει το μαγαζι ή να χτισω αλλον ενα οροφο απο πανω, το ΦΠΑ θα το πληρωσω κανονικα αλλα ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΠΙΣΩ.

Απλα ολο το ποσο μπαινει στα εξοδα στην εφορια και αναλογως το πως θα γινει η αναλωση, θα εμφανισεις λιγοτερα φορολογσιμα κερδη.

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 8881
Τον ευχαρίστησαν 3984 φορές σε 2801 Δημοσιεύσεις

Τόπος: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 11:51 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Αυτό που λέει ο Γιάννης για το ΦΠΑ σίγουρα ισχύει στις εταιρίες πλην όμως δε ξέρω αν ισχύει για τις οικοδομές.
Ο τελικός καταναλωτής εδώ (που στην ουσία είναι ο πελάτης λιανικής στις εταιρίες) είναι η ίδια η εταιρία.
Φαίνεται λογικό αυτό που γράφει ο Νικόλας.
Αν ήταν έτσι θα έκανα έναρξη μία εταιρία, θα έχτιζα την πολυκατοικία μου και θα την έκλεινα αμέσως μετά.

Didirock
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 3889
Τον ευχαρίστησαν 2507 φορές σε 1777 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Διδυμότειχο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 15:47 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

μ αρεσει που ασχολειστε με τον ΦΠΑ.... Shocked

thiroros
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 989
Τον ευχαρίστησαν 1447 φορές σε 802 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 19:58 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δούρου: Δεν θα ανεχθώ τετελεσμένα της διοίκησης Σγουρού

Οχι βεβαια.

Αλλωστε τα ξεκαθαρισαν αυτα στο "καλαμαρακι night" με τον Βαγγελα.

Black Mamba
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 20:56 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Antonis έγραψε:
Αυτό που λέει ο Γιάννης για το ΦΠΑ σίγουρα ισχύει στις εταιρίες πλην όμως δε ξέρω αν ισχύει για τις οικοδομές.
Ο τελικός καταναλωτής εδώ (που στην ουσία είναι ο πελάτης λιανικής στις εταιρίες) είναι η ίδια η εταιρία.
Φαίνεται λογικό αυτό που γράφει ο Νικόλας.
Αν ήταν έτσι θα έκανα έναρξη μία εταιρία, θα έχτιζα την πολυκατοικία μου και θα την έκλεινα αμέσως μετά.

Αν εκλεινες την εταιρεια αμεσως μετα θα επρεπε να επιστρεψεις πισω το ΦΠΑ που πηρες επειδη δεν θα ειχες κλεισει πενταετια

Notakias
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 817
Τον ευχαρίστησαν 1076 φορές σε 880 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 21:12 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos21r έγραψε:

όλοι το καταλάβαμε ότι ήταν λάθος το thanks, αλίμονο....thanks και εσύ δεν πάνε μαζί με τίποτα... Mr. Green

Black Mamba
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 21:13 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

NICOLAS έγραψε:
Για το ΦΠΑ:

Επιστροφη (συμψηφισμος) ΦΠΑ υπαρχει ΜΟΝΟ σε εμπορευματα και καποια αντικειμενα παγιου εξοπλισμου.

Αν εγω φωναξω μια εταιρια να μου βαψει το μαγαζι ή να χτισω αλλον ενα οροφο απο πανω, το ΦΠΑ θα το πληρωσω κανονικα αλλα ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΠΙΣΩ.

Απλα ολο το ποσο μπαινει στα εξοδα στην εφορια και αναλογως το πως θα γινει η αναλωση, θα εμφανισεις λιγοτερα φορολογσιμα κερδη.

Επιστροφή του φόρου

Το πιστωτικό υπόλοιπο του φόρου προστιθέµενης αξίας που προκύπτει µετά την
έκπτωση του φόρου εισροών από το φόρο εκροών επιστρέφεται, σύµφωνα µε τις διατάξεις
της παρούσας απόφασης, εφόσον πρόκειται για :

Ως αγαθά επένδυσης, για την εφαρµογή των διατάξεων του παρόντος
νόµου, θεωρούνται:
α) Τα ενσώµατα αγαθά, που ανήκουν κατά κυριότητα στην επιχείρηση και
τίθενται από αυτή σε διαρκή εκµετάλλευση, καθώς και τα κτίσµατα ή άλλου
είδους κατασκευές που κατασκευάζονται από την υποκείµενη στο φόρο
επιχείρηση σε ακίνητο που δεν ανήκει κατά κυριότητα σΆ αυτήν, αλλά έχει,
βάσει οποιασδήποτε έννοµης σχέσης, τη χρήση του ακινήτου αυτού, για
χρονικό διάστηµα τουλάχιστον εννέα χρόνων. Αν κατά τη διάρκεια του
πενταετούς διακανονισµού λήξει η χρήση του ακινήτου, στο οποίο
κατασκευάστηκαν τα ανωτέρω κτίσµατα ή άλλου είδους κατασκευές,
ενεργείται εφάπαξ διακανονισµός κατά τις διατάξεις της προηγούµενης
παραγράφου 3. Στην αξία των αγαθών επένδυσης δεν περιλαµβάνονται οι
δαπάνες επισκευής και συντήρησης

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Antonis
simuonahc
Dedicated member
Dedicated member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 20, 2014 21:25 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Αν στο καταστατικό της εταιρείας προβλέπεται η οικοδομή, η εκμετάλλευση του ακινήτου κτλ τότε ο ΦΠΑ επιστρέφεται/συμψηφίζεται.

Τώρα για να ιδρύσεις εταιρεία, να χτίσεις και να την διαλύσεις, το ακίνητο θαρέπει να μεταβιβαστεί. Οπότε, πληρώνεις φόρους μεταβίβασης, και αποδίδεις και το ΦΠΑ που αναλογεί στον αγοραστή.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Antonis
Katafractos
Academy Member
Academy Member

Ευχαριστώ: 951
Τον ευχαρίστησαν 1331 φορές σε 899 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ν.Ηράκλειο - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 20, 2014 23:14 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos21r έγραψε:
Ioannis46 έγραψε:
Το πρωί στο ΑΕΚ Αρένα είχε ανέβει ένα άρθρο που ανέφερε ότι αυτά που θα ειπωθούν στη συνέντευξη θα είναι θετικά πράγματα για την ανέγερση του γηπέδου και πως 3.000.000¤ που έχουν δαπανηθεί μέχρι στιγμής (1 για την Δικέφαλος και 2 για μελέτες - παρουσιάσεις) είναι πολλά χρήματα για να παίζει και να πουλάει φούμαρα ο Τίγρης.

Αυτή τη στιγμή όμως δεν το βρίσκω.
Μάλλον το κατεβάσανε αλλά δεν ξέρω γιατί.

Aυτο εννοεις;

http://www.aekarena.gr/index.php/protinfoot/item/13570-3-ek-evrw-den-einai-plaka

Ναι, για κάποιο λόγο δεν το έβρισκα.

kardinalios
Football Manager
Football Manager

Ευχαριστώ: 4054
Τον ευχαρίστησαν 3433 φορές σε 2045 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Πολύγυρος Χαλκιδική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 20, 2014 23:16 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Το άλσος είναι μεγάλο οικοσύστημα τελικά...Αγώνας για την διάσωση της δεντρογαλιάς της Νέας Φιλαδέλφειας!!!

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : aekzine
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή

Μετάβαση στη:   

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης