Συχνές Ερωτήσεις Αρχική σελίδα Forum Αναζήτηση Νέες Δημοσιεύσεις Κατάλογος Μελών Προφίλ
 Κανόνες λειτουργίας του Νίκος Γκούμας B.B. Ομάδες Μελών Εγγραφή  
 Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας Σύνδεση
AIFC- Ανακοινώσεις
A.E.K. Internet Fan Club - A.E.K. Without Frontiers - Since 1994

02-10-13 αντίστροφη μέτρηση, επιστροφή ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ! Vol VΙI Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή
Συγγραφέας Μήνυμα
thiroros
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 988
Τον ευχαρίστησαν 1443 φορές σε 799 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 19:24 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Hρεμια αυτην την φορα και αναβολη.......του ΔΣ

Οι δημοτικου συμβουλοι....δεν πηγαν.

Ερωτηση Σεπτεμβριο δεν αναλαμβανει ο Βασιλοπουλος ?

Δεν προλαβαινουμε μεχρι τοτε να τα κανουμε ολα να βγαλουμε και τα σκουπιδια και ολα ? LOL

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 2616
Τον ευχαρίστησαν 6929 φορές σε 3382 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νo man's land

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 19:27 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Στις θεωρίες συνωμοσίας είμαστε πρώτοι πάντα...

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 19:42 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Link

Η κρίσιμη ερώτηση είναι ποιο είναι το μωρό δίπλα στον Βασιλόπουλο

T-H-Eagle
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 1503
Τον ευχαρίστησαν 1459 φορές σε 702 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νέα Φιλαδέλφεια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 19:53 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

προφανώς η γνωστή και μη εξαιρετέα, Ευτυχία Παπαλουκά...

Gladiator
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 392
Τον ευχαρίστησαν 838 φορές σε 608 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 19:54 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

hd

NICOLAS
Starter 2008
Starter 2008

Ευχαριστώ: 759
Τον ευχαρίστησαν 2183 φορές σε 1265 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Motherland...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 20:03 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παω να διαβασω στο τοπικ της Χρυσης Αυγης, ποσοι εκαναν like σε αντιστοιχες τακτικες...

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 20:37 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Λυπήσου μας ρε Νικόλα. Ήμαρτον ρε φίλε.
Τι έγινε δηλαδή τόσο τραγικό;
Τι διαφορετικό έκαναν οι ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ τύποι από τα άτομα που υποστηρίζουν την παράταξη του Βασιλόπουλου και κάνουν εδώ και χρόνια;
Που σπάνε πόρτες και μπουκάρουν με το ζόρι σε συνεδριάσεις, που διακόπτουν ομιλίες, που χτίζουν καθηγητές στα γραφεία τους, που κάνουν αντισυγκεντρώσεις σε όποιους δεν γουστάρουν, που γιαουρτώνουν πολιτικούς και πάει λέγοντας.
Έλεος δηλαδή.
Είδες εσύ τραμπουκισμούς και μεθόδους Χρυσής Αυγής σήμερα;
Υπάρχουν και όρια στις υπερβολές.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : AZ
dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

Ευχαριστώ: 1506
Τον ευχαρίστησαν 6597 φορές σε 3648 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 20:51 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

καλως τον τομπουλογλακο

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

DownUnder
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 4127
Τον ευχαρίστησαν 2184 φορές σε 1408 Δημοσιεύσεις

Τόπος: DIMOS SARONIKOU

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 21:26 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Deminho έγραψε:

Link

αυτοι δε θελουν κλωτσιες

ΓΙΑΟΥΡΤΟΜΑΝΙΚΕΣ ΘΕΛΟΥΝ

A.M
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 321
Τον ευχαρίστησαν 26 φορές σε 23 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Frankfurt Germany

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 21:29 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Το καλυτερο plan b θα ειναι, αν χωραει βεβαια, η Α. Σοφια να μεταφερθει διπλα απο το ΟΑΚΑ.

Groovy
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 267
Τον ευχαρίστησαν 132 φορές σε 85 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 21:33 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Deminho έγραψε:
Τι διαφορετικό έκαναν οι ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ τύποι από τα άτομα που υποστηρίζουν την παράταξη του Βασιλόπουλου και κάνουν εδώ και χρόνια;
Που σπάνε πόρτες και μπουκάρουν με το ζόρι σε συνεδριάσεις, που διακόπτουν ομιλίες, που χτίζουν καθηγητές στα γραφεία τους, που κάνουν αντισυγκεντρώσεις σε όποιους δεν γουστάρουν, που γιαουρτώνουν πολιτικούς και πάει λέγοντας.
Έλεος δηλαδή.

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου, όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ, ο προπηλακισμός και η ψυχολογική βία που βλέπουμε στο βίντεο δεν είναι καταδικαστέες πρακτικές; Επειδή αυτός ο τρόπος διαμαρτυρίας είναι διαδεδομένος στην Ελλάδα και σχεδόν αποδεκτός όταν κατευθύνεται προς έναν πολιτικό, ένα ας πούμε <<όργανο του καθεστώτος>>; Αν αυτό πιστεύεις, εγώ με αυτή τη γνώμη σου διαφωνώ, αλλά ας τη δεχτώ γιατί τη συμμερίζονται πολλοί συμπολίτες μας.

Αν έχω αντιληφθεί λάθος στο παραπάνω, τότε διαφωνώ με αυτό που διαφαίνεται οτι υποστηρίζεις, οτι επειδή είναι διαδεδομένα αυτά που κάνουν <<τα άτομα που υποστηρίζουν την παράταξη του Βασιλόπουλου>>, δηλαδή η απέναντι πλευρά, τότε δικαιολογούμαστε να τα κάνουμε κι εμείς παρόλο που είναι καταδικαστέα. Ας το δεχτώ όμως γιατί δε μπορώ να επιχειρηματολογήσω για κάτι που μού φαίνεται αυτονόητο.

Οπότε ας αφήσουμε το σημερινό γιατί μπαίνουμε σε δύσκολες πτυχές της ελληνικής πολιτικής και κοινωνίας, κι ας σε ρωτήσω ευθέως:

Είναι υπερβολή να χαρακτηρίσουμε την παρεμπόδιση και την επίθεση στην εκδήλωση της Παρασκευής τραμπουκισμό βγαλμένο από το εγχειρίδιο της Χρυσής Αυγής ή τέλοσπάντων του εθνικοσοσιαλισμού; Παρεμπόδιση κι επίθεση σε συγκεντρώσεις ή σε ομάδες απλών πολιτών και όχι σε πολιτικούς, αστυνομικούς ή άλλες εκφάνσεις της εξουσίας μόνο η Χρυσή Αυγή κάνει συστηματικά στην Ελλάδα. Είναι υπερβολή να πούμε οτι όποιοι επιτέθηκαν στην εκδήλωση της Παρασκευής, όσο μικρή και μη αντιπροσωπευτική κι αν ήταν, έδρασαν όπως τα τάγματα εφόδου με απώτερο σκοπό τον εκφοβισμό όποιου πολίτη σκέφτεται να αναλάβει δράση νόμιμα, σε οποιοδήποτε επίπεδο, συλλογικά ή ατομικά, εναντίον του γηπέδου;

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Legolas, Tario
NICOLAS
Starter 2008
Starter 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 21:42 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Deminho έγραψε:
Έλεος δηλαδή.

Δεν ξερω τι κανουν αυτοι που λες. Αν κανουν το ιδιο, απλα ειναι το ιδιο τραμπουκοι.

Και ναι, ειδα μεθοδους ΧΑ. Δεν καταλαβα δηλαδη? Αν δεν ειναι τραμπουκισμος το να κινεισαι απειλτικα προς τον αλλο και να του λες "κανονιστε να μη γινει γηπεδο και θα δειτε τι θα παθετε" και διαφορες αλλες απειλες, τοτε τι ειναι?

Δεν ξερω αν αυτα εκφραζουν εσενα, αλλα εγω προσωπικα τα απεχθανομαι, ειδικα απο ατομα που υποτιθεται εχουμε καποια κοινη θεση.
Αυτα που κοροιδευω δε μπορω να τα υποστηριζω οταν τα κανουν οι "δικοι μου". Εσυ προφανως το διαχωριζεις, αναλλογα το ποιος τα κανει. Οκ δεκτον...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την NICOLAS στις Δευ Ιούν 23, 2014 21:44 pm, 1 φορά

bill-21
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 1282
Τον ευχαρίστησαν 957 φορές σε 548 Δημοσιεύσεις

Τόπος: UK

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 21:44 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Την Ευτυχία μη μου πειράξετε και κάντε ό,τι θέλετε.

AZ
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 1594
Τον ευχαρίστησαν 838 φορές σε 515 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens,Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:02 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δηλαδή Νικόλα όταν γίνονται αντισυγκεντρωσεις σε εκδηλώσεις της χα όσοι τις κάνουν είναι ναζί και καρφίτσα; Αν πας τώρα στο σαιτ της χα θα δεις ότι γράφουν αυτό ακριβώς.

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:07 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Groovy έγραψε:

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου, όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ, ο προπηλακισμός και η ψυχολογική βία που βλέπουμε στο βίντεο δεν είναι καταδικαστέες πρακτικές; Επειδή αυτός ο τρόπος διαμαρτυρίας είναι διαδεδομένος στην Ελλάδα και σχεδόν αποδεκτός όταν κατευθύνεται προς έναν πολιτικό, ένα ας πούμε <<όργανο του καθεστώτος>>; Αν αυτό πιστεύεις, εγώ με αυτή τη γνώμη σου διαφωνώ, αλλά ας τη δεχτώ γιατί τη συμμερίζονται πολλοί συμπολίτες μας.

Αν έχω αντιληφθεί λάθος στο παραπάνω, τότε διαφωνώ με αυτό που διαφαίνεται οτι υποστηρίζεις, οτι επειδή είναι διαδεδομένα αυτά που κάνουν <<τα άτομα που υποστηρίζουν την παράταξη του Βασιλόπουλου>>, δηλαδή η απέναντι πλευρά, τότε δικαιολογούμαστε να τα κάνουμε κι εμείς παρόλο που είναι καταδικαστέα. Ας το δεχτώ όμως γιατί δε μπορώ να επιχειρηματολογήσω για κάτι που μού φαίνεται αυτονόητο.

Οπότε ας αφήσουμε το σημερινό γιατί μπαίνουμε σε δύσκολες πτυχές της ελληνικής πολιτικής και κοινωνίας, κι ας σε ρωτήσω ευθέως:

Είναι υπερβολή να χαρακτηρίσουμε την παρεμπόδιση και την επίθεση στην εκδήλωση της Παρασκευής τραμπουκισμό βγαλμένο από το εγχειρίδιο της Χρυσής Αυγής ή τέλοσπάντων του εθνικοσοσιαλισμού; Παρεμπόδιση κι επίθεση σε συγκεντρώσεις ή σε ομάδες απλών πολιτών και όχι σε πολιτικούς, αστυνομικούς ή άλλες εκφάνσεις της εξουσίας μόνο η Χρυσή Αυγή κάνει συστηματικά στην Ελλάδα. Είναι υπερβολή να πούμε οτι όποιοι επιτέθηκαν στην εκδήλωση της Παρασκευής, όσο μικρή και μη αντιπροσωπευτική κι αν ήταν, έδρασαν όπως τα τάγματα εφόδου με απώτερο σκοπό τον εκφοβισμό όποιου πολίτη σκέφτεται να αναλάβει δράση νόμιμα, σε οποιοδήποτε επίπεδο, συλλογικά ή ατομικά, εναντίον του γηπέδου;

Εγώ δεν είδα τίποτα παραπάνω από 3-4 άτομα να κράζουν τον δήμαρχο. Αν αυτό εσύ το λες προπηλακισμό ή ψυχολογική βία είναι δικαίωμά σου. Εγώ προσωπικά δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Δεν είδα κανέναν να κινείται απειλητικά (τουλάχιστον στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ βίντεο) Βλέπω μια ακόμα εικόνα της ελληνικής πραγματικότητας, αυτού που πλέον θεωρείται συνηθισμένο/λογικό (όχι από μένα, αλλά μεγάλο κομμάτι του λαού που μιλάει για προδότες/κρεμάλες και διάφορα άλλα τέτοια). Μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση θύματα είναι αυτοί που συνήθως στηρίζουν τους θύτες. Και είναι αυτοί που ξαφνικά φωνασκούν.
Όχι εγώ είμαι αντίθετος με τέτοιες μεθόδους, αλλά δεν ανέχομαι την υποκρισία από άτομα που ανήκουν σε χώρους που κατ' εξοχήν κάνουν πολύ χειρότερα πράγματα να βγαίνουν σαν τις χήρες στο κρεβάτι και να διαμαρτύρονται. Δεν δέχομαι καταληψίες-αντιεξουσιαστές που είναι παράνομοι εξ αρχής να γίνονται τιμητές της νομιμότητας.
Προσωπικά δεν λυπάμαι τον δήμαρχο, αλλά δεν θεωρώ ότι το σημερινό (ελάχιστα άτομα απλά να τον κράζουν) μπορεί να ονομαστεί τακτική Χρυσής Αυγής.

Επίσης έχω γράψει με κεφαλαία γράμματα την λέξη ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ και έχω ξαναγράψει την λέξη σήμερα από κάτω. Εσύ μου μιλάς για την Παρασκευή. Σήμερα είναι Δευτέρα.
Είμαι σαφέστατος σε ποια γεγονότα αναφέρομαι.

NICOLAS
Starter 2008
Starter 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:13 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Καλο το τσουβαλιασμα, αλλα η αντισυγκεντρωση και το γιαουρτωμα, ειλικρινα δεν ξερω αν ειναι τραμπουκισμος.
Αλλα πραγματα ομως ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ.

Δεν πειραζει παιδια, αγνοειστε με. Προφανως απεχει πολυ ο τροπος που εκτιμουμε τις καταστασεις.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την NICOLAS στις Δευ Ιούν 23, 2014 22:19 pm, 1 φορά

Legolas
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 978
Τον ευχαρίστησαν 1299 φορές σε 974 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αεροδρομιο Σπατων

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:14 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Να και η λογική της συλλογικής ευθύνης. Αλλα φταιει η υποκρισια. Των άλλων. Παντα αυτη η κυρία υποκρισια οταν φταιει ειναι των άλλων.

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:16 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

NICOLAS έγραψε:

Δεν ξερω τι κανουν αυτοι που λες. Αν κανουν το ιδιο, απλα ειναι το ιδιο τραμπουκοι.

Και ναι, ειδα μεθοδους ΧΑ. Δεν καταλαβα δηλαδη? Αν δεν ειναι τραμπουκισμος το να κινεισαι απειλτικα προς τον αλλο και να του λες "κανονιστε να μη γινει γηπεδο και θα δειτε τι θα παθετε" και διαφορες αλλες απειλες, τοτε τι ειναι?

Δεν ξερω αν αυτα εκφραζουν εσενα, αλλα εγω προσωπικα τα απεχθανομαι, ειδικα απο ατομα που υποτιθεται εχουμε καποια κοινη θεση.
Αυτα που κοροιδευω δε μπορω να τα υποστηριζω οταν τα κανουν οι "δικοι μου". Εσυ προφανως το διαχωριζεις, αναλλογα το ποιος τα κανει. Οκ δεκτον...

Εμένα δεν με εκφράζει κανένα άτομο πλην του εαυτού μου και δεν υπερασπίζομαι κανέναν.
Απλά βλέπω μια τρομερή ευαισθησία και μια υπερβολή που για μένα είναι αδικαιολόγητη για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ συμβάν (για να μην ξανακληθώ να απαντήσω για την Παρασκευή ή την Μικρασιατική καταστροφή ή τα παιδάκια στην Αφρική που πεινάνε) στο οποίο είναι 3-4 άνθρωποι που διαμαρτύρονται και οι οποίοι είναι μάλλον και η μειοψηφία εκεί μέσα. Δεν είδα κανέναν να απειλείται, είδα τον Βασιλόπουλο να κάθεται άνετα εκεί και να ακούει τι του λένε. Ούτε μπινελίκια δεν άκουσα από ότι θυμάμαι.
Σιγά τα ωά.
Το να φτάνεις να συγκρίνεις τους ανθρώπους αυτούς με τους εγκληματίες και τους δολοφόνους της ΧΑ για μένα είναι υπερβολή.
Στο παρελθόν έχω κράξει άπειρες φορές τον μαγικό μας κόσμο (όπως π.χ. στο χάντμπολ που στοίχισε τον τίτλο στην ομάδα, την στιγμή που άλλοι συμφορουμίτες έριχναν αλλού το φταίξιμο) και αν θες μπορείς να δεις τι έγραφα στο περίφημο δημοτικό συμβούλιο που εκεί πράγματι ασκήθηκε ψυχολογική βία.
Το σημερινό δεν ήταν τίποτα παραπάνω από εκδήλωση αγανάκτησης, τουλάχιστον από τα όσα είδα. Ούτε καν οργανωμένη δεν μου φάνηκε.

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:18 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Legolas έγραψε:
Να και η λογική της συλλογικής ευθύνης. Αλλα φταιει η υποκρισια. Των άλλων. Παντα αυτη η κυρία υποκρισια οταν φταιει ειναι των άλλων.

Για ποια συλλογική ευθύνη μιλάς;

Legolas
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 978
Τον ευχαρίστησαν 1299 φορές σε 974 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αεροδρομιο Σπατων

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:18 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Της Δευτέρας οχι της Παρασκευής.

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:22 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Καλά, αν θες απαντάς. Αλλιώς πέτα ατάκες.

AZ
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:23 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Λάθος

Έχει επεξεργασθεί από τον/την AZ στις Δευ Ιούν 23, 2014 23:38 pm, 1 φορά

NICOLAS
Starter 2008
Starter 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:27 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Μητσο, μαλλον βλεπουμε αλλο βιντεο.

Γιατι σε αυτο που βλεπω εγω, ξεκιναει "κανονιστε να μη γινει το γηπεδο, αυτο σας λεω μονο. Να δειτε τι θα γινει...", "Θα το καψουμε ολο εδω, οπως ειναι... αυτο θα γινει..".

Λενε κι αλλα βεβαια, και για τη Στρουγκα, αλλα στο δικο μου βιντεο..

Katafractos
Academy Member
Academy Member

Ευχαριστώ: 951
Τον ευχαρίστησαν 1331 φορές σε 899 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ν.Ηράκλειο - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:28 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Τελικά από όσα διαβάζω, βλέπω και μαθαίνω (και εδώ και γενικά), μήπως να μη φτιάξουμε ούτε γήπεδο ούτε τίποτα, να διαλύσουμε όλη την ΑΕΚ και όλα τα τμήματα της συνολικά, να ζήσουμε να τη θυμόμαστε και να βρούμε άλλη ασχολία;
Κούραση πολύ.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ
NICOLAS
Starter 2008
Starter 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:31 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

AZ έγραψε:
Αν τσουβάλιασμα κάποιος αυτός είσαι εσύ νωρίτερα. Και για να σε μιμηθω δαιμονοποιωντας την αντίθετη άποψη, θα γράψω κι εγώ "πάω τώρα στο σαιτ της θύρας 7 να μετρήσω τα λαϊκ για τους διαφωνουντες. Γιατί ξέρεις μόνο οι χαρτζιλικωτοι του Μαρινακη επικρατούν αυτές τις αντιδράσεις..." Πώς θα σου φαινόταν;

Kez

Αυτο που λεω ειναι οτι οποιος κατηγορει τετοιες πρακτικες καπου και τις επιδοκιμαζει καπου αλλου, μαλλον καπου υπαρχει προβλημα. Το τσουβαλιασμε δε βλεπω απο που προκυπτει.
Τα υπολοιπα που γραφεις δεν τα επιασα να σου πω την αληθεια...

NICOLAS
Starter 2008
Starter 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:34 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Deminho έγραψε:

Το να φτάνεις να συγκρίνεις τους ανθρώπους αυτούς με τους εγκληματίες και τους δολοφόνους της ΧΑ για μένα είναι υπερβολή.

Και για να μη δημιουργεις εντυπωσεις, δεν συγκρινω ΠΟΥΘΕΝΑ τους εγκληματιες της ΧΑ με αυτους.
Τις ΤΑΚΤΙΚΕΣ συγκρινω.

AZ
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:38 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Mr. Green

Έχει επεξεργασθεί από τον/την AZ στις Τρι Ιούν 24, 2014 00:06 am, 1 φορά

AZ
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:39 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

I give up ούτε εγώ καταλαβαίνω τι γράφω με το autocorrect

NICOLAS
Starter 2008
Starter 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 22:40 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παω ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ γραφω.

Εδω στο φορουμ, στο current section, που κατηγορουν τους τραμπουκισμους.

AZ
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 23:33 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Image

Έχει επεξεργασθεί από τον/την AZ στις Τρι Ιούν 24, 2014 00:10 am, 1 φορά

Gladiator
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 392
Τον ευχαρίστησαν 838 φορές σε 608 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2014 23:57 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

AZ έγραψε:
Γράφω από κινητό με μεγάλη δυσκολία...
Νωρίτερα δεν έχω έγραψες λίγο πολύ ότι οποία οι δεν καταδικάζει είναι χα; (πάω στο σαιτ της χα να κάνω λαικ η κάπως έτσι. Είναι λοιπόν εγώ πήγα - δεν ήξερα καν ότι είχαν- και είδα αυτό ακριβώς το επιχείρημα περί επιχείρησης καρφιτσα)

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο. Mr. Green

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : AZ
Antonis
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 8875
Τον ευχαρίστησαν 3978 φορές σε 2798 Δημοσιεύσεις

Τόπος: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 24, 2014 00:20 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Προφανώς και το ύφος της συζήτησης δεν είναι αποδεκτό.
Αν πει όμως κάποιος ότι δεν είναι αναμενόμενο τότε θα θεωρήσω ότι έπεσε σήμερα το μεσημέρι από τον Άρη...
Αν θεωρεί κάποιος ότι αυτοί οι άνθρωποι θα μπορούσαν να επικοινωνήσουν σε πιο ήπιο ύφος θα ήθελα να ξέρω από που το έβγαλαν το συμπέρασμα.
Από τις συνεδριάσεις της ΕΡΑ; Από το πως αντιμετωπίζουμε αντίπαλους φίλαθλους; Από που;

Για την ιστορία, το όλο έληξε κάπως έτσι...

Link

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

Ευχαριστώ: 2660
Τον ευχαρίστησαν 5913 φορές σε 3955 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Agia Paraskevi, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 24, 2014 00:22 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

bmw ο τσιπρας
bmw ο βασιλόπουλος

ΑΕΚ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ
AEK QUEEN OF EUROPE
http://vasilissa.blogspot.com

Fotis
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 1013
Τον ευχαρίστησαν 1070 φορές σε 518 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Κιτρινόμαυρο Amsterdam

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 24, 2014 00:55 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν γνωρίζω πολλές πτυχές από το νομικό κομμάτι του θέματος.
Για μένα τα πράγματα είναι σχετικά απλά και η πορεία του γηπέδου βασίζεται στα δυο σημεία που ανέφεραν και άλλοι συμφορουμίτες.
1)Αν το σχέδιο είναι κρυστάλλινο και περνάει από το ΣτΕ.
2)Αν υπάρχουν τα λεφτά.

Για το 1) μας έχει διαβεβαίωσει πριν καιρό ο Μελισσανίδης...Αν όλα είναι έτσι όπως τα είπε καμία Στρούγγα δεν μπορεί και δεν έχει κανένα
δικαίωμα να βάλει εμπόδια.

Για το 2) είναι υποχρεωμένος ο Μελισσανίδης και οι λοιποί λεφτάδες να συγκεντρώσουν ένα ποσό αρκετά υψηλό άσχετα από το ποσό της περιφέρειας.
Σε αυτή την περίπτωση,ακόμα και αν η Δούρου μας δώσει ζερό,τα λεφτά μπορούν να βρεθούν.Ο πιο απλός τρόπος είναι από τα ίδια τα έσοδα της ομάδας
μόλις ανέβει στην SuperLeague.Δεν ξέρω αν το έχουν καταλάβει πολλοί,αλλά στο τέλος της πρώτης διετίας Τίγρεως,αν υπολογίσει κάποιος χορηγίες,
τηλεοπτικά,διαρκείας και χαμηλό μπάτζετ,το ποσό που θα έχει μαζευτεί για το γήπεδο (ΜΟΝΟ από τα έσοδα) κανονικά θα πρέπει να είναι πολύ πάνω από
5 μύρια και όχι μακρυά από τα 10.Αυτό σημαίνει ότι όταν με το καλό ανέβει η ομάδα στη SL,με αυξημένα έσοδα, ακόμα και με αυξημένο μπάτζετ
(όχι πρωταθλητισμού,αλλά Ευρώπης), θα χρειαστεί μια 4ετία για να μαζευτεί το ποσό του Σγουρού.Όλα αυτά δεν έχουν κανένα νόημα βέβαια,
αν δεν έχουν σκοπό να βάλουν το χέρι στην τσέπη Μελισσάν και φίλοι.

Δεν έχει επίσης νόημα να τοποθετηθούμε πολιτικά.Δεν μπορεί να γίνει κουβέντα σε χώρους συγκεντρώσεων και αντισυγκεντρώσεων και αυτό το ξέρουν καλά
και οι οργανωμένοι και οι "δεν πληρώνω και την πέφτω νταβατζιλίκι στη Στρούγγα".Τουλάχιστον να μην προκαλούν τη νοημοσύνη των υπολοίπων όταν
καλούν την άλλη πλευρά στη νομιμότητα.
Όπως και να χει,θεωρώ ότι οι σημαντικές εξελίξεις λαμβάνουν χώρα κάπου παράλληλα από όλο αυτό το κακόγουστο θέατρο.

listarxos
AEK-l manager
AEK-l manager

Ευχαριστώ: 1314
Τον ευχαρίστησαν 1818 φορές σε 1108 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 24, 2014 01:05 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Deminho έγραψε:

Link

Ευτυχία Power! Super Power (αν και x-Bennizelikh)

Image

Nikos C
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 2401
Τον ευχαρίστησαν 2903 φορές σε 1804 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 24, 2014 04:37 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

assis έγραψε:

Για το 2) είναι υποχρεωμένος ο Μελισσανίδης και οι λοιποί λεφτάδες να συγκεντρώσουν ένα ποσό αρκετά υψηλό άσχετα από το ποσό της περιφέρειας.
Σε αυτή την περίπτωση,ακόμα και αν η Δούρου μας δώσει ζερό,τα λεφτά μπορούν να βρεθούν.Ο πιο απλός τρόπος είναι από τα ίδια τα έσοδα της ομάδας
μόλις ανέβει στην SuperLeague.Δεν ξέρω αν το έχουν καταλάβει πολλοί,αλλά στο τέλος της πρώτης διετίας Τίγρεως,αν υπολογίσει κάποιος χορηγίες,
τηλεοπτικά,διαρκείας και χαμηλό μπάτζετ,το ποσό που θα έχει μαζευτεί για το γήπεδο (ΜΟΝΟ από τα έσοδα) κανονικά θα πρέπει να είναι πολύ πάνω από
5 μύρια και όχι μακρυά από τα 10.Αυτό σημαίνει ότι όταν με το καλό ανέβει η ομάδα στη SL,με αυξημένα έσοδα, ακόμα και με αυξημένο μπάτζετ
(όχι πρωταθλητισμού,αλλά Ευρώπης), θα χρειαστεί μια 4ετία για να μαζευτεί το ποσό του Σγουρού.Όλα αυτά δεν έχουν κανένα νόημα βέβαια,
αν δεν έχουν σκοπό να βάλουν το χέρι στην τσέπη Μελισσάν και φίλοι.

χΘες κοιτώντας τα γήπεδα της Πορτογαλίας έπεσα στο λήμμα της Μποαβίστα η οποία ήταν ιδιοκτήτρια του πολύ ωραίου γηπέδου του Μπέσα όπου παίξαμε το δεύτερο ματς του ομίλου κόντρα στην Ισπανία το 2004. Σίγουρα οχι από τα καλύτερα της γουκιπίντια γιατί μετά έλεγε κάτι ύμνους για τον πρόεδρο που δεν ξέρω πόσο αντικειμενικοί είναι, αλλά είχε την εξής αποστροφή:

Παράθεση:

2003 marked the latest appearance on the spotlight by the club. The construction of the modern and beautiful 30.000 all covered seats Estádio do Bessa XXI (and the failure of the promised financing support from the government and municilality of Oporto for that construction) left a deep hole on the club's finances, and the less money to hire quality players, together with internal turmoil, contributed to the fall of the club. So, after three consecutive failures to achieve European competition, Boavista lived through a less brilliant period. Talisman coach Jaime Pacheco returned for a third stint as Boavista manager, but the club did not manage to leave the second half of the table. The financial problems originated by the failure of the public entities promises prompted the club to a "back-to-basics" attitude, betting on younger players and resurrecting the club's youth academy, which launched the careers of well-known players as João Vieira Pinto, Petit, Nuno Gomes, Bosingwa, Raul Meireles and a lot of others.

http://en.wikipedia.org/wiki/Boavista_F.C.#Later_years_and_major_difficulties

Σημειωτέον η Μποαβίστα έπεσε μετά κατηγορίες λόγω μείγματος σκανδάλων και οικονομικών προβλημάτων. Αλλά και μέχρι το 2008 νομίζω πήγαινε χειρότερα από ό,τι ήταν συνηθισμένη.

nd_21
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 4279
Τον ευχαρίστησαν 7586 φορές σε 3484 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 24, 2014 07:38 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Εβγαλε ανακοίνωση το τμήμα οικολογίας – περιβάλλοντος του ΣΥΡΙΖΑ
Κρυμμένο Κείμενο: 
Παράθεση:
Στην εποχή της κρίσης, των μνημονίων και του ΤΑΙΠΕΔ η ληστρική επίθεση εγχώριων και διεθνών επιχειρηματικών συμφερόντων στα δημόσια-κοινωνικά αγαθά, στη δημόσια περιουσία, στο δημόσιο χώρο, καθώς επίσης και στο σύνολο των κοινωνικών κατακτήσεων και δικαιωμάτων, με την αποσάθρωση του όποιου θεσμικού πλαισίου προστασίας τους, παροξύνεται, εμφανίζοντας την πιο επιθετική και χυδαία μορφή της.
Κεντρικό ρόλο σε αυτή την επέλαση διαδραματίζουν οι εκάστοτε κυβερνήσεις, κηρύσσοντας γενική εκποίηση, παραδίδοντας – με κάθε διευκόλυνση- βορά σε ιδιωτικά συμφέροντα αιγιαλούς, δάση, νερό, Χαλκιδική, το παραλιακό μέτωπο της Αττικής, το Ελληνικό, χώρους αστικού και περιαστικού πράσινου και οτιδήποτε μένει «αναξιοποίητο», ικανοποιώντας ζωτικές κοινωνικές ανάγκες και όχι ιδιωτικά κέρδη.
Σε αυτό το πλαίσιο, στο επίκεντρο της δημόσιας πολιτικής αντιπαράθεσης έχει αναδυθεί το σχέδιο για το νέο γήπεδο της ΑΕΚ – Κέντρο Αθλητισμού Μνήμης και Πολιτισμού «Αγία Σοφία-Νέα Φιλαδέλφεια», που περιλαμβάνεται στο σ/ν "Νέο Ρυθμιστικό Σχέδιο Αθήνας- Αττικής, Νέο Ρυθμιστικό Σχέδιο Θεσσαλονίκης και άλλες διατάξεις".

Στο γενικό της περίγραμμα η υπόθεση αφορά την εξυπηρέτηση των επιχειρηματικών συμφερόντων του Δ. Μελισσανίδη όπου, με πρόσχημα την κατασκευή γηπέδου και την προσπάθεια χειραγώγησης της θέλησης των φιλάθλων της ΑΕΚ, επιχειρείται η σκανδαλώδης δημιουργία ενός μεγάλου επιχειρηματικού κέντρου στον αστικό ιστό του Δήμου Ν. Φιλαδέλφειας - Χαλκηδόνας που περιλαμβάνει αποχαρακτηρισμό δασικής - αναδασωτέας έκτασης, εκχώρηση και ιδιωτικοποίηση δημόσιων εκτάσεων καθώς επίσης και απόσπαση δημόσιας χρηματοδότησης.

Τα σχέδια αυτά δεν είναι νέα. Αντίθετα, το παρελθόν τους επί της ουσίας ανάγεται στα εγχειρήματα κατασκευής γηπέδου από το 2002 (νόμοι 3044/2002 και 3207/2003) τα οποία κατέρρευσαν καθώς κηρύχθηκαν αντισυνταγματικά με τις αποφάσεις 1567/2005 και 1847/2008 του ΣτΕ. Για την οικονομία του κειμένου δεν θα αναλύσουμε την υπόθεση στις λεπτομέρειές της, αλλά θα περιοριστούμε σε κομβικές πτυχές της.

Το γήπεδο κυβέρνησης - Μελισσανίδη
Το πρώτο στοιχείο αφορά τη μεταβολή του περιγράμματος και καθεστώτος δόμησης για μια αθλητική εγκατάσταση μέσω νόμου από τη βουλή, αντί της διαδικασίας του Προεδρικού Διατάγματος, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία (που μας θυμίζει τις, ανάλογα, παράνομες εποχές της «ολυμπιακής» προετοιμασίας). Η πάγια αυτή κυβερνητική τακτική εφαρμόζεται προκειμένου να περνάνε ειδικές – φωτογραφικές- ρυθμίσεις εξυπηρέτησης ιδιωτικών συμφερόντων ώστε να αποφεύγεται ο προληπτικός έλεγχος συνταγματικότητας των ΠΔ από το ΣτΕ, να παρακάμπτεται η τοπική αυτοδιοίκηση και να παρέχεται ο απαραίτητος χρόνος δημιουργίας τετελεσμένων έως την εκδίκαση ενδεχόμενων προσφυγών στο ΣτΕ. Σήμερα, στα χρόνια του μνημονίου, τέτοιου είδους «διευθετήσεις» ενσωματώνονται στις κατεπείγουσες μνημονιακές νομοθετικές ρυθμίσεις γενικού ξεπουλήματος.

Φυσικά, η εν λόγω πρόταση για τη θέση, το μέγεθος, τη μορφή και τις συμπληρωματικές χρήσεις του γηπέδου δεν πέρασε από καμιά διαδικασία διαβούλευσης, με παρουσίαση εναλλακτικών προτάσεων, από την τοπική κοινωνία και τους αρμόδιους φορείς, πλην μιας επεισοδιακής απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου τον περασμένο Νοέμβριο. Απόφασης που συνδέθηκε με μια διαδικασία συνεδρίασης παρωδία, η οποία πραγματοποιήθηκε σε καθεστώς απειλών, τραμπουκισμών, αποχωρήσεων και ψευδών δηλώσεων κατά τις οποίες δεν θίγεται η έκταση του Άλσους. Τα παραπάνω και μόνο στοιχεία είναι περισσότερο από επαρκή προκειμένου το συγκεκριμένο σχέδιο να απορριφθεί και μάλιστα να συναντήσει την καθολική αντίσταση της Αριστεράς και του κινήματος στην εφαρμογή του.

Ας δούμε όμως ορισμένα πρόσθετα στοιχεία που αφορούν το ρυθμιστικό και ιδιαίτερα τα αλληλένδετα άρθρα 81 και 82. Με το άρθρο 81 επί της ουσίας ανοίγει η «κερκόπορτα» όχι μόνο για τα 6 στρέμματα του Άλσους (συγκεκριμένα 6.048 μ2 όπως ρητά αναφέρεται σελ. 36 και 96) που αποχαρακτηρίζονται και παραχωρούνται «κατά χρήση, διοίκηση και διαχείριση» στην ερασιτεχνική ΑΕΚ η οποία μπορεί να «εκχωρεί δικαιώματα και υποχρεώσεις σε τρίτους», δηλαδή στην ΠΑΕ ΑΕΚ και στην εταιρία «Δικέφαλος 1924 Α.Ε.» συμφερόντων Μελισσανίδη, αλλά για τη συνολική επιχείρηση αποχαρακτηρισμού ολόκληρου του Άλσους που αποτελεί δασική και αναδασωτέα έκταση και προστατεύεται από την αντίστοιχη νομοθεσία. Η συνέχεια είναι άμεση και ρητά εκφρασμένη στο επόμενο άρθρο 82 όπου, μεταξύ άλλων, σημειώνεται ότι: «Οι εγκαταστάσεις ή τα κτίρια στο σύνολο της επιφάνειας του άλσους ή του πάρκου (συμπεριλαμβανομένου του παραχωρούμενου κατά χρήση τμήματος) δεν μπορούν να υπερβαίνουν συνολικά το 5% της επιφάνειας του άλσους ή πάρκου».

Συνεπώς, αλλά 23 περίπου στρέμματα θα εκχωρηθούν στην αμέσως επόμενη φάση για εμπορικές-επιχειρηματικές χρήσεις (τσιμεντοποίηση) , πέραν των τροποποιήσεων που με μαθηματική ακρίβεια θα ακολουθήσουν, μετά την ψήφιση του νόμου. Η αδιάψευστη εμπειρία δείχνει ότι μετά τον πρώτο κατατεμαχισμό κοινόχρηστων χώρων πρασίνου και τον αποχαρακτηρισμό τους, σε αυτή την περίπτωση του Άλσους, με την πρόβλεψη «ειδικών χρήσεων» όπως αποτυπώνεται στο παράρτημα VII, άρθρο 18 παράγραφος 4α, VII, «Μητροπολιτικό Πάρκο Νέας Φιλαδέλφειας: Προωθείται η ανάπτυξη του με χρήσεις πολιτισμού μητροπολιτικής εμβέλειας και αναψυχής. Η ανάδειξη του άλσους Φιλαδέλφειας σε μητροπολιτικό πάρκο συνδυάζεται με την κατασκευή και λειτουργία του Κέντρου Αθλητισμού Μνήμης και Πολιτισμού της ΑΕΚ, καθώς και τις αναγκαίες και προβλεπόμενες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις χώρους και υποδομές στάθμευσης αλλά και την ανάπλαση στην ευρύτερη περιοχή» οι πολεοδομικές πιέσεις διαρκούς επέκτασης θα είναι συνεχείς και αναπόφευκτες. Πέρα όμως από το Άλσος της Ν. Φ. – Χ. ο συνδυασμός των άρθρων 81, 82 και του αντίστοιχου παραπάνω παρατήματος για το σύνολο των μητροπολιτικών πάρκων, με την εξαίρεση των δήμων Αθήνας, Πειραιά, Θεσσαλονίκης, ανοίγει τον ασκό του Αιόλου για τους αστικούς και περιαστικούς χώρους πρασίνου παραδίδοντάς τους στις απαιτήσεις αντίστοιχων επιχειρηματικών συμφερόντων για την ιδιωτικοποίηση και εκμετάλλευση δημόσιων χώρων, προδιαγράφοντας την «επέλαση» του υποδείγματος σε ολόκληρη τη χώρα. Άλλωστε το άρθρο 81 αλλά και πιο ειδικά το άρθρο 82 είναι ευθέως αντισυνταγματικά δεδομένου ότι σύμφωνα με το άρθρ. 24 παρ.1 του Συντάγματος "...απαγορεύεται η μεταβολή του προορισμού των δασών και των δασικών εκτάσεων, εκτός αν προέχει για την Εθνική Οικονομία η αγροτική εκμετάλλευση ή άλλη τους χρήση, που την επιβάλλει το δημόσιο συμφέρον."
Σημειώνουμε, επίσης, ότι για τα 6 στέμματα της αρχικής παραχώρησης η μέθοδος της εξισορρόπησης του ισοζυγίου πρασίνου που «επινοήθηκε», προκειμένου να δικαιολογηθεί ο αποχαρακτηρισμός της αναδασωτέας έκτασης, είναι απαράδεκτη και ανυπόστατη από πλευράς δασικής και πολεοδομικής επιστήμης και πρακτικής, αποτελώντας μια ακόμα τακτική για την προώθηση του κατατεμαχισμού, της συνολικής αλλαγής χρήσης και εν τέλει της καταστροφής του ενιαίου κοινόχρηστου χώρου πρασίνου.
Η προώθηση του συγκεκριμένου επιχειρηματικού σχεδίου, με ό,τι ακολουθήσει τμηματικά, που φυσικά κατά πάγια τακτική δεν δηλώνεται εκ των προτέρων, θα μεταβάλει δραστικά το συνολικό χαρακτήρα της περιοχής-δήμου, ο οποίος είναι ήδη επιβαρυμένος, μέσω του συνόλου των πολεοδομικών αλλαγών, των κυκλοφοριακών επιβαρύνσεων, μεταβολής χρήσεων κ.λ.π. με σημαντικές συνέπειες τόσο στην ποιότητα ζωής των κατοίκων, όσο και στις υπάρχουσες χρήσεις και τοπικές δραστηριότητες. Το γεγονός αυτό δεν μπορεί να αρθεί με τροπολογίες στη συγκεκριμένη επιχειρηματική πρόταση που αφορούν ελάσσονες τεχνικές τροποποιήσεις και με ευχολόγια, όπως αυτά της αναβάθμισης και ενίσχυσης των ΜΜΜ κ.λ.π.
Στα παραπάνω πρέπει να προσθέσουμε ότι η διαχείριση του Άλσους φεύγει από το Δήμο Ν.Φ. –Χ. και επομένως από τους κατοίκους της περιοχής και παραδίδεται σε νέο φορέα που προβλέπεται από το ρυθμιστικό. Ταυτόχρονα πρέπει να σημειώσουμε ότι με τις διατάξεις 2 και 3 του άρθρου 81 η ερασιτεχνική ΑΕΚ, στην οποία είχε γίνει η παραχώρηση από το δημόσιο των 26.621 τ.μ. το 1934, παραχωρεί σχεδόν το σύνολο των δικαιωμάτων της στην ΠΑΕ ΑΕΚ και επί της ουσίας στην εταιρία «Δικέφαλος 1924 Α.Ε.» συμφερόντων Μελισσανίδη. Με άλλα λόγια το ερασιτεχνικό σωματείο της ΑΕΚ ζημιώνεται κατάφορα από τη λεόντειο ρύθμιση, με την οποία προδιαγράφονται ακόμα πιο δυσάρεστες εκπλήξεις για το μέλλον.
Τέλος, θέλουμε να είμαστε ξεκάθαροι/ες σε σχέση με το ζήτημα της άμεσης ή έμμεσης δημόσιας χρηματοδότησης της επένδυσης και τα 20 εκ €, που η περιφερειακή αρχή του Γ. Σγουρού υποσχέθηκε. Το μέγεθος και η μεγάλη κατηγορία του γηπέδου (4 αστέρων, σύμφωνα με τις προδιαγραφές της UEFA) που επιλέγεται από την επιχειρηματική πρόταση, είναι αλληλένδετη τόσο με τις παρεμβάσεις στο Άλσος για τον αποχαρακτηρισμό, τον τεμαχισμό του και τη προώθηση του κυρίως «μενού», που αφορά τις επιχειρηματικές – εμπορευματικές δραστηριότητες που σχεδιάζονται, όσο και για την απόσπαση δημόσιας χρηματοδότησης. Στα αρ. 4 παρ. 4, ζ και αρ. 9 παρ. 1,1 του ρυθμιστικού προβλέπεται η προτεραιότητα εντατικοποίησης της αξιοποίησης και εκμετάλλευσης αθλητικών υποδομών σημαντικού μεγέθους (συμπεριλαμβανομένων των υποστηρικτικών χρήσεων) εντάσσοντάς τις στον κοινωνικό εξοπλισμό μητροπολιτικού επιπέδου.

Βάσει όλων των παραπάνω είναι περισσότερο από προφανές γιατί κυβέρνηση – Μελισσανίδης διακαώς επιθυμούν να εμπλέξουν τον ΣΥΡΙΖΑ, με όποιον – έστω με τον ελάχιστο – τρόπο στους παραπάνω σχεδιασμούς, καθιστώντας τον συνυπεύθυνο.

Σήμερα, σε μια περίοδο οικονομικής, κοινωνικής και οικολογικής κρίσης, που η κοινωνική πλειοψηφία εξαθλιώνεται και τα δημόσια-κοινωνικά αγαθά ξεπουλιούνται, η αριστερά πρέπει να κατευθύνει κάθε διαθέσιμο πόρο στην κάλυψη των κοινωνικών αναγκών, στην αναβάθμιση των δημόσιων υποδομών και υπηρεσιών που σχετίζονται με τις επείγουσες κοινωνικές ανάγκες και να προστατεύσει με κάθε δυνατό μέσο τη δημόσια περιουσία. Επιπλέον, είναι απολύτως βέβαιο ότι μια ενδεχόμενη δημόσια χρηματοδότηση ενός τέτοιου σκανδαλώδους επιχειρηματικού σχεδίου θα αποτελέσει προηγούμενο για την επιθετική διεκδίκηση αντίστοιχων χρηματοδοτήσεων από παρόμοια επιχειρηματικά συμφέροντα. Μια τέτοια εξέλιξη εξ' αντικειμένου θα υπονομεύσει την πολιτική που θέλουμε να ασκήσουμε (η «Δύναμη Ζωής» που μόλις αναδείχθηκε νικήτρια των εκλογών και νέα περιφερειακή αρχή) στην περιφέρεια Αττικής με επίκεντρο τις κοινωνικές ανάγκες, την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής, το δημόσιο συμφέρον, τις δημοκρατικές διαδικασίες και την περιβαλλοντική προστασία και αναβάθμιση, αποτελώντας σημαντικό δείγμα γραφής.
Το δικό μας γήπεδο…
Βάσει όλων των παραπάνω θεωρούμε ότι: α) δεν πρέπει να υπάρξει καμιά απώλεια ελεύθερων κοινόχρηστων χώρων πρασίνου – ούτε ένα μέτρο, ούτε ένα δέντρο – ιδιαίτερα για την εξυπηρέτηση ιδιωτικών επενδύσεων μεγαλοεπιχειρηματιών, β) ότι το ρυθμιστικό σχέδιο πρέπει να καταψηφισθεί στο σύνολό του και φυσικά και τα άρθρα 81 και 82 τα οποία όχι μόνο δεν διαχωρίζονται, αλλά συνδέονται και με το σύνολο του ρυθμιστικού και γ) ότι καμιά δημόσια χρηματοδότηση δεν μπορεί να δοθεί για την προώθηση επιχειρηματικών συμφερόντων που καταχρώνται δημόσια περιουσία, βλάπτουν το δημόσιο συμφέρον, καταστρέφουν το περιβάλλον, υποβαθμίζουν την ποιότητα ζωής των τοπικών κοινωνιών και δεν έχουν καμιά δημοκρατική νομιμοποίηση.

Εναλλακτικές προτάσεις για την κατασκευή γηπέδου υπάρχουν πολλές, που μπορεί να είναι συμβατές τόσο με την επιθυμία των φιλάθλων για κατασκευή γηπέδου της ομάδας τους, όσο και με τις προϋποθέσεις της προστασίας και του σεβασμού του περιβάλλοντος, του δημοσίου συμφέροντος, των κοινωνικών αναγκών και της ποιότητας ζωής της τοπικής κοινωνίας. Δεν θα μπούμε στον πειρασμό να προτείνουμε τις, κατά τη γνώμη μας, ενδεδειγμένες λύσεις, αλλά θα περιοριστούμε στην διατύπωση δύο αναγκαίων συνθηκών. Η πρώτη αφορά την πλατιά δημοκρατική διαδικασία διαβούλευσης, ενημέρωσης, παράθεσης εναλλακτικών σεναρίων και απόφασης που θα εμπλέκει οργανικά την τοπική κοινωνία και το σύνολο των αρμοδίων φορέων. Η δεύτερη αφορά την ολοκληρωτική αποσύνδεση και τον απεγκλωβισμό της υπόθεσης από τα συμφέροντα μεγαλοεπιχειρηματιών (εν προκειμένω του Μελισσανίδη) με την τοποθέτησή της σε ριζικά νέα βάση.

Ως προς τη διαδικασία και τον θόρυβο που δημιουργήθηκε, με τη δημόσια εκφορά αντιθετικών απόψεων και τα σοβαρά λάθη χειρισμών και επιλογών που έγιναν. Σε ένα κόμμα της ριζοσπαστικής Αριστεράς και συγκεκριμένα στον ΣΥΡΙΖΑ, η λήψη αποφάσεων για όλα τα θέματα είναι επιβεβλημένο να ακολουθεί απαρέγκλιτα τις διαδικασίες που έχουμε από κοινού συνομολογήσει και επιβάλλονται σε όλους και όλες ανεξαιρέτως, διασφαλίζοντας τόσο το δημοκρατικό της λειτουργίας, όσο και την ισχύ της συλλογικής εξέτασης, αξιολόγησης, εκτίμησης και απόφασης που αποτελεί θεμελιώδη αρχή μας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρούμε ότι πρωτεύοντα ρόλο θα έπρεπε να έχουν: α) τα αρμόδια τμήματα της Κ.Ε., δηλαδή το τμήμα i) Οικολογίας και Περιβάλλοντος και ii) Χωρικού Σχεδιασμού, β) η τοπική Οργάνωση Μελών, η απόφαση της οποίας έχει βαρύνουσα σημασία για όλους τους ευνόητους λόγους καθώς επίσης και γ) η τοπική δημοτική κίνηση «Δύναμη Πολιτών» η οποία στηρίζεται από τον ΣΥΡΙΖΑ – με αυτονόητο σεβασμό στην αυτονομία και την ανεξαρτησία της – η οποία μάλιστα κέρδισε τις εκλογές – κόντρα στα συμφέροντα και στο μπλοκ Μελισσανίδη - και θα διαχειριστεί τη συνολική κατάσταση τα επόμενα χρόνια. Βάσει των εισηγήσεων και των αποφάσεων των προηγούμενων θα έπρεπε τα αρμόδια αποφασιστικά όργανα να διαμορφώσουν τη συλλογική γραμμή του κόμματος και βέβαια τη θέση του στο κοινοβουλευτικό επίπεδο. Όποια άλλη διαδικασία τραυματίζει πολλαπλά το συλλογικό μας εγχείρημα τόσο στο επίπεδο της κομματικής λειτουργίας, των μελών, των σχέσεών μας με την κοινωνία και τα κινήματα, όσο και πολιτικά.

Ο ΣΥΡΙΖΑ και όλοι/ες εμείς στηριζόμαστε και συνδεόμαστε οργανικά με τους αγώνες και τις αντιστάσεις που αναπτύχθηκαν τα προηγούμενα χρόνια, αλλά και σήμερα σε μια πληθώρα θεμάτων και μετώπων. Συνδεόμαστε με τους κατοίκους της Ν. Φιλαδέλφειας που συντονίζονται και κινητοποιούνται ενάντια στις επιταγές του Μελισσανίδη και των μεθόδων που χρησιμοποιεί για να τις επιβάλει, όπως έχουν συχνά κάνει στο παρελθόν, προκειμένου να προστατεύσουν το Άλσος (ενδεικτικά 1975, 1977, 1986, 1995, 2002-2003) που ιστορικά αποτελεί, για το σύνολο των κατοίκων, κεντρικό σημείο αναφοράς και ταυτότητας της πόλης.

Το δικό μας γήπεδο είναι αυτό της ριζοσπαστικής Αριστεράς, των ταξικών και ταυτόχρονα οικολογικών κοινωνικών αντιστάσεων και αγώνων, σε τοπικό, εθνικό ή και διεθνές επίπεδο. Είναι το γήπεδο της υπεράσπισης των κοινωνικών αναγκών, του δημοσίου συμφέροντος, των «από κάτω», των πολλών, των συνολικών συνθηκών και της ποιότητας διαβίωσής τους, της προστασίας του περιβάλλοντος.

Το δικό μας γήπεδο είναι αυτό του μαζικού αγώνα για την πολιτική ανατροπή, για την κυβέρνηση της Αριστεράς.

Σε αυτόν τον αγώνα θα σταθούμε στο πλευρό των κινημάτων και των αγωνιστικών δημοτικών αρχών που θα υπερασπίσουν τα δικαιώματα και θα διεκδικήσουν την βελτίωση της ζωής της κοινωνικής πλειοψηφίας απέναντι στα συμφέροντα μεγαλοπαραγόντων του ποδοσφαίρου που ταυτίζονται με επιχειρηματικά συμφέροντα στους τομείς της ενέργειας, των τραπεζών του real estate και του εφοπλισμού και επιχειρούν να επιβάλλουν τα σχέδιά τους ακόμα και μέσω της διάχυσης του φόβου και της τρομοκρατίας, με τραμπούκικες μεθόδους που θυμίζουν παρακράτος και αναβιώνουν πρακτικές «Καρφίτσας».

Μέλη του τμήματος οικολογίας –περιβάλλοντος

Βασίλης Τσολακίδης -βιοαρχιτέκτονας, Γιάννης Γρηγοριάδης – μηχανολόγος μηχανικός, Γιάννης Παπαδημητρίου- δικηγόρος, Γιώργος Βελεγράκης- ηλεκτρολόγος μηχανικός, Γιώργος Μπάλιας-δικηγόρος, Γιώργος Χονδρός -εθνολόγος, Δέσποινα Σπανούδη- χημικός μηχανικός/σύμβουλος αυτοδιοίκησης, Ηλέκτρα Τρουλλιννού- ιδ. υπάλληλος , Θέμης Δημητρακόπουλος- πολιτικός επιστήμονας/ συγγραφέας, Κώστας Γαβριηλιδης- αγρονόμος και τοπογράφος μηχανικός, Κυριακή Κλοκίτη- γεωπόνος, Μπάμπης Μπιλίνης- οικονομολόγος, Νατάσα Βαρουχάκη- δασολόγος, Πέτρος Κακούρος- δασολόγος/περιβαντολλόγος, Πέτρος Ψαρρέας- γεωλογία/περιβάλλον, Πόλυς Τακόπουλος -δικηγόρος, Χάρης Κωνσταντάτος- πολιτικός επιστήμονας.

Δυο σημεία έχουν ενδιαφέρον
Παράθεση:
Σημειώνουμε, επίσης, ότι για τα 6 στέμματα της αρχικής παραχώρησης η μέθοδος της εξισορρόπησης του ισοζυγίου πρασίνου που «επινοήθηκε», προκειμένου να δικαιολογηθεί ο αποχαρακτηρισμός της αναδασωτέας έκτασης, είναι απαράδεκτη και ανυπόστατη από πλευράς δασικής και πολεοδομικής επιστήμης και πρακτικής, αποτελώντας μια ακόμα τακτική για την προώθηση του κατατεμαχισμού, της συνολικής αλλαγής χρήσης και εν τέλει της καταστροφής του ενιαίου κοινόχρηστου χώρου πρασίνου.

Πουθενά δεν γράφει για αντισυνταγματικότητα της πρόβλεψης περι "ισοζυγίου πρασίνου".Ενα το κρατούμενο.

Παράθεση:
Το πρώτο στοιχείο αφορά τη μεταβολή του περιγράμματος και καθεστώτος δόμησης για μια αθλητική εγκατάσταση μέσω νόμου από τη βουλή, αντί της διαδικασίας του Προεδρικού Διατάγματος, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία (που μας θυμίζει τις, ανάλογα, παράνομες εποχές της «ολυμπιακής» προετοιμασίας). Η πάγια αυτή κυβερνητική τακτική εφαρμόζεται προκειμένου να περνάνε ειδικές – φωτογραφικές- ρυθμίσεις εξυπηρέτησης ιδιωτικών συμφερόντων ώστε να αποφεύγεται ο προληπτικός έλεγχος συνταγματικότητας των ΠΔ από το ΣτΕ, να παρακάμπτεται η τοπική αυτοδιοίκηση και να παρέχεται ο απαραίτητος χρόνος δημιουργίας τετελεσμένων έως την εκδίκαση ενδεχόμενων προσφυγών στο ΣτΕ.

Τετελεσμένο.Δύο τα κρατούμενα.

Απλά είναι τα πράγματα.
Νόμος+λεφτά=γήπεδο

Έχει επεξεργασθεί από τον/την nd_21 στις Δευ Ιούλ 07, 2014 22:36 pm, 2 φορές συνολικά

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : ryl24, Antonis
Nielsen
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 725
Τον ευχαρίστησαν 585 φορές σε 352 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 24, 2014 09:04 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Aντι για πεσίματα στο Δ.Σ του Δήμου , βάλτε σε ένα πούλμαν τον Βασιλόπουλο , τους 15-20 και όποιον ακόμα έχει αντιρρήσεις και συνοδεία τηλεοπτικού συνεργείου κάντε τους μια βόλτα στο Αλσος να σας υποδείξουν που ακριβώς συντελείται το έγκλημα του γηπέδου. Για να σταματήσει η σπέκουλα και να δημοσιευτεί με εικόνα με ποιας πλευράς οι αντιρρήσεις ή οι αποφάσεις συντελλείται είτε η καταστροφή του Αλσους είτε η κατάρριψη της λογικής.

Οτι οι κάτοικοι πάντως δεν θέλουν το γήπεδο το έχω καταλάβει και μόνος μου όλους αυτούς τους μήνες που πηγαίνω τον μικρό βόλτα στο Αλσος. Απο την μία όλοι βρίζουν την Δημοτική Αρχή για την κατάσταση του αλλά απο την άλλη θεωρούν οτι το γηπεδό θα είναι μόνο εστία θορύβου, κυκλοφοριακής συμφόρησης και μπελάδων. Εκείνα δε τα σπίτια στην Καππαδοκίας λυπάσαι να τα βλέπεις "ζωγραφισμένα" με συνθήματα του κάθε ανόητου οργανωμένου και μή.

Peacemaker
Ultimate Steel Member
Ultimate Steel Member

Ευχαριστώ: 1183
Τον ευχαρίστησαν 1857 φορές σε 1098 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 24, 2014 09:43 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Πάντως, τα σπίτια της περιοχής δεν είναι "ζωγραφισμένα" μόνο με οπαδικά συνθήματα.

Δεν "ρυπαίνει" μόνο η "ΑΕΚ". Ρυπαίνουν και πολλοί από αυτούς που δεν θέλουν το γήπεδο.

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 8875
Τον ευχαρίστησαν 3978 φορές σε 2798 Δημοσιεύσεις

Τόπος: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 24, 2014 09:54 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

nd_21 έγραψε:
Εβγαλε ανακοίνωση το τμήμα οικολογίας – περιβάλλοντος του ΣΥΡΙΖΑ
Κρυμμένο Κείμενο: 
Παράθεση:
Στην εποχή της κρίσης, των μνημονίων και του ΤΑΙΠΕΔ η ληστρική επίθεση εγχώριων και διεθνών επιχειρηματικών συμφερόντων στα δημόσια-κοινωνικά αγαθά, στη δημόσια περιουσία, στο δημόσιο χώρο, καθώς επίσης και στο σύνολο των κοινωνικών κατακτήσεων και δικαιωμάτων, με την αποσάθρωση του όποιου θεσμικού πλαισίου προστασίας τους, παροξύνεται, εμφανίζοντας την πιο επιθετική και χυδαία μορφή της.
Κεντρικό ρόλο σε αυτή την επέλαση διαδραματίζουν οι εκάστοτε κυβερνήσεις, κηρύσσοντας γενική εκποίηση, παραδίδοντας – με κάθε διευκόλυνση- βορά σε ιδιωτικά συμφέροντα αιγιαλούς, δάση, νερό, Χαλκιδική, το παραλιακό μέτωπο της Αττικής, το Ελληνικό, χώρους αστικού και περιαστικού πράσινου και οτιδήποτε μένει «αναξιοποίητο», ικανοποιώντας ζωτικές κοινωνικές ανάγκες και όχι ιδιωτικά κέρδη.
Σε αυτό το πλαίσιο, στο επίκεντρο της δημόσιας πολιτικής αντιπαράθεσης έχει αναδυθεί το σχέδιο για το νέο γήπεδο της ΑΕΚ – Κέντρο Αθλητισμού Μνήμης και Πολιτισμού «Αγία Σοφία-Νέα Φιλαδέλφεια», που περιλαμβάνεται στο σ/ν "Νέο Ρυθμιστικό Σχέδιο Αθήνας- Αττικής, Νέο Ρυθμιστικό Σχέδιο Θεσσαλονίκης και άλλες διατάξεις".

Στο γενικό της περίγραμμα η υπόθεση αφορά την εξυπηρέτηση των επιχειρηματικών συμφερόντων του Δ. Μελισσανίδη όπου, με πρόσχημα την κατασκευή γηπέδου και την προσπάθεια χειραγώγησης της θέλησης των φιλάθλων της ΑΕΚ, επιχειρείται η σκανδαλώδης δημιουργία ενός μεγάλου επιχειρηματικού κέντρου στον αστικό ιστό του Δήμου Ν. Φιλαδέλφειας - Χαλκηδόνας που περιλαμβάνει αποχαρακτηρισμό δασικής - αναδασωτέας έκτασης, εκχώρηση και ιδιωτικοποίηση δημόσιων εκτάσεων καθώς επίσης και απόσπαση δημόσιας χρηματοδότησης.

Τα σχέδια αυτά δεν είναι νέα. Αντίθετα, το παρελθόν τους επί της ουσίας ανάγεται στα εγχειρήματα κατασκευής γηπέδου από το 2002 (νόμοι 3044/2002 και 3207/2003) τα οποία κατέρρευσαν καθώς κηρύχθηκαν αντισυνταγματικά με τις αποφάσεις 1567/2005 και 1847/2008 του ΣτΕ. Για την οικονομία του κειμένου δεν θα αναλύσουμε την υπόθεση στις λεπτομέρειές της, αλλά θα περιοριστούμε σε κομβικές πτυχές της.

Το γήπεδο κυβέρνησης - Μελισσανίδη
Το πρώτο στοιχείο αφορά τη μεταβολή του περιγράμματος και καθεστώτος δόμησης για μια αθλητική εγκατάσταση μέσω νόμου από τη βουλή, αντί της διαδικασίας του Προεδρικού Διατάγματος, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία (που μας θυμίζει τις, ανάλογα, παράνομες εποχές της «ολυμπιακής» προετοιμασίας). Η πάγια αυτή κυβερνητική τακτική εφαρμόζεται προκειμένου να περνάνε ειδικές – φωτογραφικές- ρυθμίσεις εξυπηρέτησης ιδιωτικών συμφερόντων ώστε να αποφεύγεται ο προληπτικός έλεγχος συνταγματικότητας των ΠΔ από το ΣτΕ, να παρακάμπτεται η τοπική αυτοδιοίκηση και να παρέχεται ο απαραίτητος χρόνος δημιουργίας τετελεσμένων έως την εκδίκαση ενδεχόμενων προσφυγών στο ΣτΕ. Σήμερα, στα χρόνια του μνημονίου, τέτοιου είδους «διευθετήσεις» ενσωματώνονται στις κατεπείγουσες μνημονιακές νομοθετικές ρυθμίσεις γενικού ξεπουλήματος.

Φυσικά, η εν λόγω πρόταση για τη θέση, το μέγεθος, τη μορφή και τις συμπληρωματικές χρήσεις του γηπέδου δεν πέρασε από καμιά διαδικασία διαβούλευσης, με παρουσίαση εναλλακτικών προτάσεων, από την τοπική κοινωνία και τους αρμόδιους φορείς, πλην μιας επεισοδιακής απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου τον περασμένο Νοέμβριο. Απόφασης που συνδέθηκε με μια διαδικασία συνεδρίασης παρωδία, η οποία πραγματοποιήθηκε σε καθεστώς απειλών, τραμπουκισμών, αποχωρήσεων και ψευδών δηλώσεων κατά τις οποίες δεν θίγεται η έκταση του Άλσους. Τα παραπάνω και μόνο στοιχεία είναι περισσότερο από επαρκή προκειμένου το συγκεκριμένο σχέδιο να απορριφθεί και μάλιστα να συναντήσει την καθολική αντίσταση της Αριστεράς και του κινήματος στην εφαρμογή του.

Ας δούμε όμως ορισμένα πρόσθετα στοιχεία που αφορούν το ρυθμιστικό και ιδιαίτερα τα αλληλένδετα άρθρα 81 και 82. Με το άρθρο 81 επί της ουσίας ανοίγει η «κερκόπορτα» όχι μόνο για τα 6 στρέμματα του Άλσους (συγκεκριμένα 6.048 μ2 όπως ρητά αναφέρεται σελ. 36 και 96) που αποχαρακτηρίζονται και παραχωρούνται «κατά χρήση, διοίκηση και διαχείριση» στην ερασιτεχνική ΑΕΚ η οποία μπορεί να «εκχωρεί δικαιώματα και υποχρεώσεις σε τρίτους», δηλαδή στην ΠΑΕ ΑΕΚ και στην εταιρία «Δικέφαλος 1924 Α.Ε.» συμφερόντων Μελισσανίδη, αλλά για τη συνολική επιχείρηση αποχαρακτηρισμού ολόκληρου του Άλσους που αποτελεί δασική και αναδασωτέα έκταση και προστατεύεται από την αντίστοιχη νομοθεσία. Η συνέχεια είναι άμεση και ρητά εκφρασμένη στο επόμενο άρθρο 82 όπου, μεταξύ άλλων, σημειώνεται ότι: «Οι εγκαταστάσεις ή τα κτίρια στο σύνολο της επιφάνειας του άλσους ή του πάρκου (συμπεριλαμβανομένου του παραχωρούμενου κατά χρήση τμήματος) δεν μπορούν να υπερβαίνουν συνολικά το 5% της επιφάνειας του άλσους ή πάρκου».

Συνεπώς, αλλά 23 περίπου στρέμματα θα εκχωρηθούν στην αμέσως επόμενη φάση για εμπορικές-επιχειρηματικές χρήσεις (τσιμεντοποίηση) , πέραν των τροποποιήσεων που με μαθηματική ακρίβεια θα ακολουθήσουν, μετά την ψήφιση του νόμου. Η αδιάψευστη εμπειρία δείχνει ότι μετά τον πρώτο κατατεμαχισμό κοινόχρηστων χώρων πρασίνου και τον αποχαρακτηρισμό τους, σε αυτή την περίπτωση του Άλσους, με την πρόβλεψη «ειδικών χρήσεων» όπως αποτυπώνεται στο παράρτημα VII, άρθρο 18 παράγραφος 4α, VII, «Μητροπολιτικό Πάρκο Νέας Φιλαδέλφειας: Προωθείται η ανάπτυξη του με χρήσεις πολιτισμού μητροπολιτικής εμβέλειας και αναψυχής. Η ανάδειξη του άλσους Φιλαδέλφειας σε μητροπολιτικό πάρκο συνδυάζεται με την κατασκευή και λειτουργία του Κέντρου Αθλητισμού Μνήμης και Πολιτισμού της ΑΕΚ, καθώς και τις αναγκαίες και προβλεπόμενες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις χώρους και υποδομές στάθμευσης αλλά και την ανάπλαση στην ευρύτερη περιοχή» οι πολεοδομικές πιέσεις διαρκούς επέκτασης θα είναι συνεχείς και αναπόφευκτες. Πέρα όμως από το Άλσος της Ν. Φ. – Χ. ο συνδυασμός των άρθρων 81, 82 και του αντίστοιχου παραπάνω παρατήματος για το σύνολο των μητροπολιτικών πάρκων, με την εξαίρεση των δήμων Αθήνας, Πειραιά, Θεσσαλονίκης, ανοίγει τον ασκό του Αιόλου για τους αστικούς και περιαστικούς χώρους πρασίνου παραδίδοντάς τους στις απαιτήσεις αντίστοιχων επιχειρηματικών συμφερόντων για την ιδιωτικοποίηση και εκμετάλλευση δημόσιων χώρων, προδιαγράφοντας την «επέλαση» του υποδείγματος σε ολόκληρη τη χώρα. Άλλωστε το άρθρο 81 αλλά και πιο ειδικά το άρθρο 82 είναι ευθέως αντισυνταγματικά δεδομένου ότι σύμφωνα με το άρθρ. 24 παρ.1 του Συντάγματος "...απαγορεύεται η μεταβολή του προορισμού των δασών και των δασικών εκτάσεων, εκτός αν προέχει για την Εθνική Οικονομία η αγροτική εκμετάλλευση ή άλλη τους χρήση, που την επιβάλλει το δημόσιο συμφέρον."
Η προώθηση του συγκεκριμένου επιχειρηματικού σχεδίου, με ό,τι ακολουθήσει τμηματικά, που φυσικά κατά πάγια τακτική δεν δηλώνεται εκ των προτέρων, θα μεταβάλει δραστικά το συνολικό χαρακτήρα της περιοχής-δήμου, ο οποίος είναι ήδη επιβαρυμένος, μέσω του συνόλου των πολεοδομικών αλλαγών, των κυκλοφοριακών επιβαρύνσεων, μεταβολής χρήσεων κ.λ.π. με σημαντικές συνέπειες τόσο στην ποιότητα ζωής των κατοίκων, όσο και στις υπάρχουσες χρήσεις και τοπικές δραστηριότητες. Το γεγονός αυτό δεν μπορεί να αρθεί με τροπολογίες στη συγκεκριμένη επιχειρηματική πρόταση που αφορούν ελάσσονες τεχνικές τροποποιήσεις και με ευχολόγια, όπως αυτά της αναβάθμισης και ενίσχυσης των ΜΜΜ κ.λ.π.
Στα παραπάνω πρέπει να προσθέσουμε ότι η διαχείριση του Άλσους φεύγει από το Δήμο Ν.Φ. –Χ. και επομένως από τους κατοίκους της περιοχής και παραδίδεται σε νέο φορέα που προβλέπεται από το ρυθμιστικό. Ταυτόχρονα πρέπει να σημειώσουμε ότι με τις διατάξεις 2 και 3 του άρθρου 81 η ερασιτεχνική ΑΕΚ, στην οποία είχε γίνει η παραχώρηση από το δημόσιο των 26.621 τ.μ. το 1934, παραχωρεί σχεδόν το σύνολο των δικαιωμάτων της στην ΠΑΕ ΑΕΚ και επί της ουσίας στην εταιρία «Δικέφαλος 1924 Α.Ε.» συμφερόντων Μελισσανίδη. Με άλλα λόγια το ερασιτεχνικό σωματείο της ΑΕΚ ζημιώνεται κατάφορα από τη λεόντειο ρύθμιση, με την οποία προδιαγράφονται ακόμα πιο δυσάρεστες εκπλήξεις για το μέλλον.
Τέλος, θέλουμε να είμαστε ξεκάθαροι/ες σε σχέση με το ζήτημα της άμεσης ή έμμεσης δημόσιας χρηματοδότησης της επένδυσης και τα 20 εκ €, που η περιφερειακή αρχή του Γ. Σγουρού υποσχέθηκε. Το μέγεθος και η μεγάλη κατηγορία του γηπέδου (4 αστέρων, σύμφωνα με τις προδιαγραφές της UEFA) που επιλέγεται από την επιχειρηματική πρόταση, είναι αλληλένδετη τόσο με τις παρεμβάσεις στο Άλσος για τον αποχαρακτηρισμό, τον τεμαχισμό του και τη προώθηση του κυρίως «μενού», που αφορά τις επιχειρηματικές – εμπορευματικές δραστηριότητες που σχεδιάζονται, όσο και για την απόσπαση δημόσιας χρηματοδότησης. Στα αρ. 4 παρ. 4, ζ και αρ. 9 παρ. 1,1 του ρυθμιστικού προβλέπεται η προτεραιότητα εντατικοποίησης της αξιοποίησης και εκμετάλλευσης αθλητικών υποδομών σημαντικού μεγέθους (συμπεριλαμβανομένων των υποστηρικτικών χρήσεων) εντάσσοντάς τις στον κοινωνικό εξοπλισμό μητροπολιτικού επιπέδου.

Βάσει όλων των παραπάνω είναι περισσότερο από προφανές γιατί κυβέρνηση – Μελισσανίδης διακαώς επιθυμούν να εμπλέξουν τον ΣΥΡΙΖΑ, με όποιον – έστω με τον ελάχιστο – τρόπο στους παραπάνω σχεδιασμούς, καθιστώντας τον συνυπεύθυνο.

Σήμερα, σε μια περίοδο οικονομικής, κοινωνικής και οικολογικής κρίσης, που η κοινωνική πλειοψηφία εξαθλιώνεται και τα δημόσια-κοινωνικά αγαθά ξεπουλιούνται, η αριστερά πρέπει να κατευθύνει κάθε διαθέσιμο πόρο στην κάλυψη των κοινωνικών αναγκών, στην αναβάθμιση των δημόσιων υποδομών και υπηρεσιών που σχετίζονται με τις επείγουσες κοινωνικές ανάγκες και να προστατεύσει με κάθε δυνατό μέσο τη δημόσια περιουσία. Επιπλέον, είναι απολύτως βέβαιο ότι μια ενδεχόμενη δημόσια χρηματοδότηση ενός τέτοιου σκανδαλώδους επιχειρηματικού σχεδίου θα αποτελέσει προηγούμενο για την επιθετική διεκδίκηση αντίστοιχων χρηματοδοτήσεων από παρόμοια επιχειρηματικά συμφέροντα. Μια τέτοια εξέλιξη εξ' αντικειμένου θα υπονομεύσει την πολιτική που θέλουμε να ασκήσουμε (η «Δύναμη Ζωής» που μόλις αναδείχθηκε νικήτρια των εκλογών και νέα περιφερειακή αρχή) στην περιφέρεια Αττικής με επίκεντρο τις κοινωνικές ανάγκες, την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής, το δημόσιο συμφέρον, τις δημοκρατικές διαδικασίες και την περιβαλλοντική προστασία και αναβάθμιση, αποτελώντας σημαντικό δείγμα γραφής.
Το δικό μας γήπεδο…
Βάσει όλων των παραπάνω θεωρούμε ότι: α) δεν πρέπει να υπάρξει καμιά απώλεια ελεύθερων κοινόχρηστων χώρων πρασίνου – ούτε ένα μέτρο, ούτε ένα δέντρο – ιδιαίτερα για την εξυπηρέτηση ιδιωτικών επενδύσεων μεγαλοεπιχειρηματιών, β) ότι το ρυθμιστικό σχέδιο πρέπει να καταψηφισθεί στο σύνολό του και φυσικά και τα άρθρα 81 και 82 τα οποία όχι μόνο δεν διαχωρίζονται, αλλά συνδέονται και με το σύνολο του ρυθμιστικού και γ) ότι καμιά δημόσια χρηματοδότηση δεν μπορεί να δοθεί για την προώθηση επιχειρηματικών συμφερόντων που καταχρώνται δημόσια περιουσία, βλάπτουν το δημόσιο συμφέρον, καταστρέφουν το περιβάλλον, υποβαθμίζουν την ποιότητα ζωής των τοπικών κοινωνιών και δεν έχουν καμιά δημοκρατική νομιμοποίηση.

Εναλλακτικές προτάσεις για την κατασκευή γηπέδου υπάρχουν πολλές, που μπορεί να είναι συμβατές τόσο με την επιθυμία των φιλάθλων για κατασκευή γηπέδου της ομάδας τους, όσο και με τις προϋποθέσεις της προστασίας και του σεβασμού του περιβάλλοντος, του δημοσίου συμφέροντος, των κοινωνικών αναγκών και της ποιότητας ζωής της τοπικής κοινωνίας. Δεν θα μπούμε στον πειρασμό να προτείνουμε τις, κατά τη γνώμη μας, ενδεδειγμένες λύσεις, αλλά θα περιοριστούμε στην διατύπωση δύο αναγκαίων συνθηκών. Η πρώτη αφορά την πλατιά δημοκρατική διαδικασία διαβούλευσης, ενημέρωσης, παράθεσης εναλλακτικών σεναρίων και απόφασης που θα εμπλέκει οργανικά την τοπική κοινωνία και το σύνολο των αρμοδίων φορέων. Η δεύτερη αφορά την ολοκληρωτική αποσύνδεση και τον απεγκλωβισμό της υπόθεσης από τα συμφέροντα μεγαλοεπιχειρηματιών (εν προκειμένω του Μελισσανίδη) με την τοποθέτησή της σε ριζικά νέα βάση.

Ως προς τη διαδικασία και τον θόρυβο που δημιουργήθηκε, με τη δημόσια εκφορά αντιθετικών απόψεων και τα σοβαρά λάθη χειρισμών και επιλογών που έγιναν. Σε ένα κόμμα της ριζοσπαστικής Αριστεράς και συγκεκριμένα στον ΣΥΡΙΖΑ, η λήψη αποφάσεων για όλα τα θέματα είναι επιβεβλημένο να ακολουθεί απαρέγκλιτα τις διαδικασίες που έχουμε από κοινού συνομολογήσει και επιβάλλονται σε όλους και όλες ανεξαιρέτως, διασφαλίζοντας τόσο το δημοκρατικό της λειτουργίας, όσο και την ισχύ της συλλογικής εξέτασης, αξιολόγησης, εκτίμησης και απόφασης που αποτελεί θεμελιώδη αρχή μας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρούμε ότι πρωτεύοντα ρόλο θα έπρεπε να έχουν: α) τα αρμόδια τμήματα της Κ.Ε., δηλαδή το τμήμα i) Οικολογίας και Περιβάλλοντος και ii) Χωρικού Σχεδιασμού, β) η τοπική Οργάνωση Μελών, η απόφαση της οποίας έχει βαρύνουσα σημασία για όλους τους ευνόητους λόγους καθώς επίσης και γ) η τοπική δημοτική κίνηση «Δύναμη Πολιτών» η οποία στηρίζεται από τον ΣΥΡΙΖΑ – με αυτονόητο σεβασμό στην αυτονομία και την ανεξαρτησία της – η οποία μάλιστα κέρδισε τις εκλογές – κόντρα στα συμφέροντα και στο μπλοκ Μελισσανίδη - και θα διαχειριστεί τη συνολική κατάσταση τα επόμενα χρόνια. Βάσει των εισηγήσεων και των αποφάσεων των προηγούμενων θα έπρεπε τα αρμόδια αποφασιστικά όργανα να διαμορφώσουν τη συλλογική γραμμή του κόμματος και βέβαια τη θέση του στο κοινοβουλευτικό επίπεδο. Όποια άλλη διαδικασία τραυματίζει πολλαπλά το συλλογικό μας εγχείρημα τόσο στο επίπεδο της κομματικής λειτουργίας, των μελών, των σχέσεών μας με την κοινωνία και τα κινήματα, όσο και πολιτικά.

Ο ΣΥΡΙΖΑ και όλοι/ες εμείς στηριζόμαστε και συνδεόμαστε οργανικά με τους αγώνες και τις αντιστάσεις που αναπτύχθηκαν τα προηγούμενα χρόνια, αλλά και σήμερα σε μια πληθώρα θεμάτων και μετώπων. Συνδεόμαστε με τους κατοίκους της Ν. Φιλαδέλφειας που συντονίζονται και κινητοποιούνται ενάντια στις επιταγές του Μελισσανίδη και των μεθόδων που χρησιμοποιεί για να τις επιβάλει, όπως έχουν συχνά κάνει στο παρελθόν, προκειμένου να προστατεύσουν το Άλσος (ενδεικτικά 1975, 1977, 1986, 1995, 2002-2003) που ιστορικά αποτελεί, για το σύνολο των κατοίκων, κεντρικό σημείο αναφοράς και ταυτότητας της πόλης.

Το δικό μας γήπεδο είναι αυτό της ριζοσπαστικής Αριστεράς, των ταξικών και ταυτόχρονα οικολογικών κοινωνικών αντιστάσεων και αγώνων, σε τοπικό, εθνικό ή και διεθνές επίπεδο. Είναι το γήπεδο της υπεράσπισης των κοινωνικών αναγκών, του δημοσίου συμφέροντος, των «από κάτω», των πολλών, των συνολικών συνθηκών και της ποιότητας διαβίωσής τους, της προστασίας του περιβάλλοντος.

Το δικό μας γήπεδο είναι αυτό του μαζικού αγώνα για την πολιτική ανατροπή, για την κυβέρνηση της Αριστεράς.

Σε αυτόν τον αγώνα θα σταθούμε στο πλευρό των κινημάτων και των αγωνιστικών δημοτικών αρχών που θα υπερασπίσουν τα δικαιώματα και θα διεκδικήσουν την βελτίωση της ζωής της κοινωνικής πλειοψηφίας απέναντι στα συμφέροντα μεγαλοπαραγόντων του ποδοσφαίρου που ταυτίζονται με επιχειρηματικά συμφέροντα στους τομείς της ενέργειας, των τραπεζών του real estate και του εφοπλισμού και επιχειρούν να επιβάλλουν τα σχέδιά τους ακόμα και μέσω της διάχυσης του φόβου και της τρομοκρατίας, με τραμπούκικες μεθόδους που θυμίζουν παρακράτος και αναβιώνουν πρακτικές «Καρφίτσας».

Μέλη του τμήματος οικολογίας –περιβάλλοντος

Βασίλης Τσολακίδης -βιοαρχιτέκτονας, Γιάννης Γρηγοριάδης – μηχανολόγος μηχανικός, Γιάννης Παπαδημητρίου- δικηγόρος, Γιώργος Βελεγράκης- ηλεκτρολόγος μηχανικός, Γιώργος Μπάλιας-δικηγόρος, Γιώργος Χονδρός -εθνολόγος, Δέσποινα Σπανούδη- χημικός μηχανικός/σύμβουλος αυτοδιοίκησης, Ηλέκτρα Τρουλλιννού- ιδ. υπάλληλος , Θέμης Δημητρακόπουλος- πολιτικός επιστήμονας/ συγγραφέας, Κώστας Γαβριηλιδης- αγρονόμος και τοπογράφος μηχανικός, Κυριακή Κλοκίτη- γεωπόνος, Μπάμπης Μπιλίνης- οικονομολόγος, Νατάσα Βαρουχάκη- δασολόγος, Πέτρος Κακούρος- δασολόγος/περιβαντολλόγος, Πέτρος Ψαρρέας- γεωλογία/περιβάλλον, Πόλυς Τακόπουλος -δικηγόρος, Χάρης Κωνσταντάτος- πολιτικός επιστήμονας.

Δυο σημεία έχουν ενδιαφέρον
Παράθεση:

Πουθενά δεν γράφει για αντισυνταγματικότητα της πρόβλεψης περι "ισοζυγίου πρασίνου".Ενα το κρατούμενο.

Παράθεση:
Το πρώτο στοιχείο αφορά τη μεταβολή του περιγράμματος και καθεστώτος δόμησης για μια αθλητική εγκατάσταση μέσω νόμου από τη βουλή, αντί της διαδικασίας του Προεδρικού Διατάγματος, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία (που μας θυμίζει τις, ανάλογα, παράνομες εποχές της «ολυμπιακής» προετοιμασίας). Η πάγια αυτή κυβερνητική τακτική εφαρμόζεται προκειμένου να περνάνε ειδικές – φωτογραφικές- ρυθμίσεις εξυπηρέτησης ιδιωτικών συμφερόντων ώστε να αποφεύγεται ο προληπτικός έλεγχος συνταγματικότητας των ΠΔ από το ΣτΕ, να παρακάμπτεται η τοπική αυτοδιοίκηση και να παρέχεται ο απαραίτητος χρόνος δημιουργίας τετελεσμένων έως την εκδίκαση ενδεχόμενων προσφυγών στο ΣτΕ.

Τετελεσμένο.Δύο τα κρατούμενα.

Απλά είναι τα πράγματα.
Νόμος+λεφτά=γήπεδο

Αυτό συνάδει με αυτό...

Black Mamba έγραψε:

Εχετε καταμπερδευτει ολοι

Σας ξαναγραφω οτι ο αγωνας γινετε αυτη την στιγμη στα γραφεια της βουλης απο ανθρωπους που ξερουν πως να χειριστουν την αναγκη ψηφισης ενος νομοσχεδιου . Η εκλογη Βασιλοπουλου και Δουρου με την στηριξη του χοντρου εχει δυσκολεψει τα πραγματα .
Υπαρχουν ανθρωποι στο Συριζα που θελουν και αυτη την στιγμη προσπαθουν να ψησουν τους αλλους που "δεν θελουν" . Η ηγεσια ειναι υπερ αλλα υπαρχουν συνιστωσες που αντιδρουν , ολο αυτο δεν ειχε προβλεφθει . Παντως αν κατι στραβωσει , που ξαναλεω οτι ακομα δεν ειναι τιποτα σιγουρο , θα υπαρξει plan B . Το γηπεδο ειναι μεν στοχος αλλα στοχος ειναι και η ΑΕΚ να ξαναβρει την χαμενη της αιγλη στους αγωνιστικους χωρους και αυτα τα δυο δεν συνδέονται απαραιτητα απο τον Μελ .
Παντως αν ψηφηστει το αρθρο οι 15 θα διαλυθουν ατακτως .

Και με αυτό που έχω γράψει και μου έχει μεταφερθεί, ότι δηλαδή ο Βασιλόπουλος εύχεται να ψηφιστεί το νομοσχέδιο για να σηκώσει τους ώμους και τα φρύδια ψηλά ως αναρμόδιος.

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή

Μετάβαση στη:   

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης