Συχνές Ερωτήσεις Αρχική σελίδα Forum Αναζήτηση Νέες Δημοσιεύσεις Κατάλογος Μελών Προφίλ
 Κανόνες λειτουργίας του Νίκος Γκούμας B.B. Ομάδες Μελών Εγγραφή  
 Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας Σύνδεση
AIFC- Ανακοινώσεις
A.E.K. Internet Fan Club - A.E.K. Without Frontiers - Since 1994

Η νύχτα που η ΑΕΚ ξεπέρασε τα όρια του μύθου Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα
Συγγραφέας Μήνυμα
thiroros
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 609
Τον ευχαρίστησαν 964 φορές σε 467 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 16, 2011 23:15 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ .... ΔΕΝ ΧΑΝΑΜΕ !!!

yahoo aekflag yahoo

Αλέξανδρος
Dedicated member
Dedicated member

Ευχαριστώ: 84
Τον ευχαρίστησαν 39 φορές σε 26 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 17, 2011 13:37 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Είπα να κάτσω να το ψάξω λίγο για να αναγάγω λίγο τις ομάδες που αντιμετωπίσαμε τότε σε σημερινά δεδομένα....λοιπόν, η ΚΠΡ την προηγούμενη χρονιά είχε τερματίσει δεύτερη, ένα μόλις βαθμό πίσω από την Λίβερπουλ....επομένως ήταν αναλογικά επιπέδου μιας Τσέλση ή μιας Γιουνάιτεντ σήμερα (εντάξει, έστω λίγο πιο χαμηλά αφού τότε δεν υπήρχαν τόσοι ξένοι, αλλά το ίδιο ισχύει φυσικά και για την ΑΕΚ αλλά και για όλες σχεδόν τις ομάδες στην Ευρώπη). Η Ντέρμπι είχε τερματίσει 4η, κοντά στην τρίτη Γιουνάιτεντ....αναλογικά σήμερα επιπέδου Τότεναμ, Σίτι ή Λίβερπουλ. ΟΚ ως εδώ.
Η Ντιναμό Μόσχας είχε στεφθεί πρωταθλήτρια Σοβιετικής Ένωσης (και όχι απλά Ρωσίας όπως σήμερα) μια χρονιά πριν, αναλογικά θα μπορούσαμε να πούμε Ρούμπιν Καζάν αλλά και Δυναμό Κιέβου ή και Σαχτάρ (εναλασσόμενες πρωταθλήτριες στην Ουκρανία) αφού μιλάμε για ενιαία Σοβιετική Ένωση (και οι Σαχτάρ-Δυναμό είναι σίγουρα ανώτερες της Ρούμπιν). Πάμε παρακάτω-ο Ερυθρός Αστέρας ήταν τέταρτος στην ενιαία Γιουγκοσλαβία την προηγούμενη χρονιά, αλλά κατέκτησε το πρωτάθλημα εκέινη τη χρονιά - δυο χρόνια πριν δε είχε φτάσει στους 8 του Πρωταθλητριών και δυο χρόνια μετά θα έφτανε ως τον τελικό του ΟΥΕΦΑ. Ήταν δηλαδή μια πολύ υπολογίσιμη ομάδα στον ευρωπαϊκό χώρο, καμιά σχέση με οποιαδήποτε σημερινή ομάδα από την πρώην Γιουγκοσλαβία.
Από τις ομάδες που έφτασαν στους 8 του Τσ.Λ. τα προηγούμενα χρόνια υπάρχουν κάποιες που θα μπορούσαν σε μια διετία να διεκδικήσουν το Europa League. Διαλέχτε: Πόρτο, Βιγιαρεάλ, Ρόμα, Σάλκε, Βαλένθια, Φενερμπαχτσέ, Αιντχόβεν (αλλά και Μπάγερν, Λίβερπουλ, Άρσεναλ)....ας πούμε ότι Φενερμπαχτσέ (που είναι και Βαλκάνια), Σάλκε, Ρόμα ή Αιντχόβεν είναι πιο κοντά σε επίπεδο "ονόματος", "φανέλας" και δυναμικότητας με τον τότε Αστέρα...
Συμπερασματικά, κατά αναλογία, σήμερα θα έπρεπε να αποκλείσουμε πρώτα τη....Δυναμό Κιέβου ή την.... Σαχτάρ, μετά την Τότεναμ ή την....Μάντσεστερ Σίτι, στη συνέχεια κάποια από τις Σάλκε, Ρόμα, Φενερμπαχτσέ ή Αιντχόβεν και για να φτάσουμε στους "4" την...Τσέλσι ή την....Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.....και εκεί θα μας περίμενε η καλύτερη ιταλική ομάδα εκείνη την εποχή που ήταν ίσως και η καλύτερη στην Ευρώπη τότε (άντε μαζί με τη Λίβερπουλ) - δηλαδή η...Ίντερ, η....Μίλαν κλπ.....Έτσι, για να καταλαβουμε τι ακριβώς πετύχαμε τότε....

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Αλέξανδρος στις Παρ Μάρ 18, 2011 17:34 pm, 1 φορά

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Kornilios, ΜΑΚΗΣ, Bluesman
ΜΑΚΗΣ
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 244
Τον ευχαρίστησαν 1005 φορές σε 488 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 00:06 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Εξαιρετική η ανάλυση του Αλέξανδρου. Θα προσθέσω πως στις Ντέρμπυ και ΚΠΡ έπαιζαν μερικοί από τους καλύτερους τότε παίκτες της Βρετανίας, όπως ο Άρτσι Γκέμιλ, ο Τσάρλυ Τζώρτζ, ο Ρίοκ, ο Μάσον, ο Τζέρυ Φράνσις. Από τις αντιπάλους μας η Ντυναμό Μόσχας βρισκόταν στην αρχική φάση καθόδου (πριν από το 1976 είχε καλύτερη ομάδα απ' ότι μετά), ο Ερυθρός Αστέρας ήταν σταθερά το μεγαλύτερο όνομα στη Γιουγκοσλαβία, ενώ Ντέρμπυ και ΚΠΡ βρίσκονταν κοντά στην στο υψηλότερο σημείο της ιστορίας τους. Βέβαια το καλό ήταν πως οι 2 αγγλικές ομάδες δεν είχαν βαριά φανέλλα στην Ευρώπη, δεν ήταν δηλαδή ούτε Λίβερπουλ ούτε Λίντς ούτε Τσέλσυ, ομάδες που από τις αρχές της δεκαετίας του 70 είχαν έντονη παρουσία στην Ευρώπη. Δεν ήταν το όνομα που σε τρομάζει και ξέρεις πως δεν μπορείς να να προκριθείς απέναντί του.

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

Ευχαριστώ: 898
Τον ευχαρίστησαν 2898 φορές σε 1982 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Agia Paraskevi, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 09:22 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ειχε φυγει και ο Κλαφ απο την Ντέρμπυ LOL

ΑΕΚ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ
AEK QUEEN OF EUROPE
http://vasilissa.blogspot.com

radical
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 317
Τον ευχαρίστησαν 345 φορές σε 186 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Περισσός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 10:05 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Αλέξανδρος έγραψε:

Η Ντιναμό Κιέβου είχε στεφθεί πρωταθλήτρια Σοβιετικής Ένωσης (και όχι απλά Ρωσίας όπως σήμερα) μια χρονιά πριν,

την Ντιναμο Μοσχας αποκλεισαμε

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Αλέξανδρος
aaaeeekkk
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 1220
Τον ευχαρίστησαν 468 φορές σε 357 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νου Που

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 10:29 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Πες το κι έτσι! Razz

LYMPEEE
Member
Member

Ευχαριστώ: 172
Τον ευχαρίστησαν 74 φορές σε 53 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νου Που

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 10:42 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

thiroros έγραψε:
nik0s έγραψε:

Το ρολόι έδειχνε το τελευταίο λεπτό της παράτασης. Ο Φράντισεκ Φάντρονκ έδωσε την εντολή να γίνει η αλλαγή. Ο κόσμος στις εξέδρες του σταδίου της Νέας Φιλαδέλφειας κοιτούσε αποσβολωμένος. Ο Λάκης Στεργιούδας παραχωρούσε τη θέση του στον Νίκο Χρηστίδη. Τι λογική υπήρχε σε αυτή την κίνηση; Λίγο αργότερα η διαδικασία των πέναλτι ξεκινούσε. Η ΑΕΚ είχε ανατρέψει ενάντια σε κάθε προγνωστικό το 3-0 της ήττας της από την ΚΠΡ στο Λονδίνο και πλέον τα πέναλτι θα ξεκαθάριζαν ποιος θα περνούσε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Ειμουνα 10 χρονων τοτε και σε εκεινο οπως και καθε ματς στο γηπεδο με τον πατερα μου.

Επειδη- οπως ξερετε καποιοι- ο πατερας μου ηταν θυρωρος στις θυρες της ΑΕΚ στην Νεα φιλαδελφεια ακολουθουσα παντα τον πατερα μου για να ειμαι στο γηπεδο δωρεαν μιας και τα λεφτα ηταν λιγοστα τοτε.

Επρεπε ομως να ειμαστε στο γηπεδο αρκετες ωρες πριν για να αναλαβει υπηρεσια πολλες φορες και 4 ωρες πριν. Βαρεμαρα τρομερη και τα τσιμεντα κρυα.

Παιδακια στο γηπεδο αλλα δεν ερχοντουσαν τοσο νωρις οποτε αναγκαζομουν να "παιζω" με τον φανταστικο μου φιλο που με εβαζε στο ιερο χορταρι για να κανουμε ζεσταμα και να τους θαμπωσουμε ολους με τα κολπα που καναμε στο μυαλο μας.

Την βραδυα εκεινη δεν ειχα καμια ορεξη. Με το 3-0 στην πλατη μας πιο πολυ αγγαρεια αισθανομουν οτι εκανα που συνοδευσα τον πατερα μου παρα χαιρομουν. Ολοι γενικα ηταν απαισιοδοξοι.Εκτος του πατερα μου.

Θα νικησουμε - μου ελεγε- θα δεις. Μπορει να μην προκριθουμε αλλα θα τους νικησουμε να μεινουμε με το κεφαλι ψηλα.

Το πρωτο γκολ το ειδα μονος μου. Ηταν πολυ νωρις πριν το τεταρτο και ο πατερας μου ακομα δεν ειχε τελειωσει την εργασια του στην θυρα . Αναθαρρησαμε ολο το γηπεδο αλλα καθως περνουσε η ωρα και δεν εμπαινε δευτερο γκολ μαλλον ξαναπεφταμε φυσιολογικα στην αρχικη μας μελαγχολια.....

Μετα το δευτερο ημιχρονο ηρθε και ο πατερας μου να μου κανει παρεα στην κερκιδα ακριβως κατω απο τις καμερες. Ακολουθησαν τα γκολ των Μαυρου και λες και ολο το γηπεδο πηρε φωτια . Μετα το λυτρωτηριο γκολ του κυρ Μιμη πρεπει να εκλαιγε ολο το γηπεδο.

Θυμαμαι οτι στα πεναλντυ τοτε ο πατερας μου με τραβηξε εξω στο δρομο περνωντας μεσα απο την αιθουσα τροπαιων. Τι εγινε τον ρωτησα ? Δεν αντεχω να το δω παιδι μου, ασε καλυτερα να το ακουσουμε απο τον κοσμο. Φοβοταν για την καρδια του τοτε. Τα τρια γκολ τον ειχαν ζορισει πολυ.

Ακουμπησαμε στον βρωμικο τοιχο της Καππαδοκιας και απλα ακουγαμε τις κραυγες. Μια απο αυτες τις κραυγες εκανε τον τοιχο του γηπεδου να σειστει. Ηταν κατι διαφορετικο . Ενιωθες τον τοιχο να γεμιζει φωνες, κραυγες, χτυποκαρδια να νοτιζει απο δακρυα και απο τρεμουλο.

Ο Χρηστος Χρηστιδης το ειχε ξαναπιασει και μας εστελνε στον Ουρανο.Ξαναμπηκαμε μεσα αλλα ηταν αδυνατον να προχωρησουμε. Γινοταν της τρελλης .

Φτωχοι, φτωχοτεροι,παμπφτωχοι ολοι πιασμενοι σε μια αγκαλια δεν ελεγαν να φυγουν. Πρωτη φορα μου το γηπεδο δεν αδειαζε στο συνηθισμενο χρονο. Ηταν το πρωτο μεγαλο παρτυ που θυμαμαι.

Νασαι καλα Πατερα μου για την ομαδα που με διδαξες να ειμαι .

Πραγματικά από τα καλύτερα κείμενα που έχω διαβάσει, γεμάτο συναίσθημα, συγκίνηση και ανατριχίλα... Respect Respect

AEKgp
Member
Member

Ευχαριστώ: 6
Τον ευχαρίστησαν 7 φορές σε 6 Δημοσιεύσεις

Τόπος: LARISSA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 11:03 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ΑΕΚ είχα γίνει από νωρίτερα αλλά αυτό είναι το πρώτο παιχνίδι που καταλάβενα τι έβλεπα.
Τηλεόραση δεν είχαμε και τον αγώνα τον είδα μαζί με τον πατέρα μου σε ένα γείτονα "πλούσιο" που είχε TV και μάλιστα μου έλεγε ότι θα χάσουμε.
Ήταν η πρώτη χαρά που πήρα από την ΑΕΚΑΡΑ
Δεν περιγράφετε η επόμενη μέρα στο σχολείο απίστευτα συναισθήματα LOL LOL LOL

Αλήθεια μπορούμε να βρούμε κάπου όλο τον αγώνα;

balkou
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 1884
Τον ευχαρίστησαν 1977 φορές σε 1508 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Larisa, Hellas

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 11:47 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

AEKgp έγραψε:
ΑΕΚ είχα γίνει από νωρίτερα αλλά αυτό είναι το πρώτο παιχνίδι που καταλάβενα τι έβλεπα.
Τηλεόραση δεν είχαμε και τον αγώνα τον είδα μαζί με τον πατέρα μου σε ένα γείτονα "πλούσιο" που είχε TV και μάλιστα μου έλεγε ότι θα χάσουμε.
Ήταν η πρώτη χαρά που πήρα από την ΑΕΚΑΡΑ
Δεν περιγράφετε η επόμενη μέρα στο σχολείο απίστευτα συναισθήματα LOL LOL LOL

Αλήθεια μπορούμε να βρούμε κάπου όλο τον αγώνα;

Αχαχαχαχαχα...

ROWMAN
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 65
Τον ευχαρίστησαν 196 φορές σε 130 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Mυτιληνη - Λεσβος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 12:19 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Μπαμπας, ειχε παει Αθηνα για δουλειες. Ε....αφου ετυχε να ειναι Αθηνα (για δουλειες) να μη παει να δει την ΑΕΚ? Ειμαστε μπροστα στην τηλεοραση (SIERA) μαμα εγω και αδερφος μου και βλεπουμε αυτο το οποιο πηγε να δει ο μπαμπας. Ηδη μας ειχε κανει ΑΕΚαρες ο..τυπος, και περιμεναμε να δουμε τι θα δουμε με την αντιληψη της ηλικιας μας, τοτε...
Καθε φορα που εδειχνε κερκιδα, με θυμαμαι να ψαχνω να.....τον δω....(παντα ημουν αισιοδοξος ανθρωπος Mr. Green )
Θυμαμαι εντονα μαμα αδελφο κι εμενα, να χοροπηδαμε και να αγκαλιαζομαστε, μαλλον στην αποκρουση του Χριστιδη.... wink

Ειναι πολυ μεγαλη ομαδα η ΑΕΚ, μαγκες! Ειναι η μεγαλυτερη! Ακομη και αν χασουμε και το κυπελο φετος....

NICOLAS
Starter 2008
Starter 2008

Ευχαριστώ: 288
Τον ευχαρίστησαν 1003 φορές σε 585 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Motherland...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 14:39 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ημουνα μεσα με τον πατερα μου (γαυρος). Πρεπει να ηταν το πρωτο ματς που πηγα ΝΦ.
Θυμαμαι εντελως φωτογραφικα καποιες σκηνες (τον Παπαϊωαννου να τρεχει με τη μπαλα στη μερια των επισημων, τον Χρηστιδη να πιανει το τελευταιο πεναλτυ και στη σκεπαστη να ειναι μια μαντρα...), αλλα δε θυμαμαι καλα τα πανηγυρια ρε γμτ... Sad

corto maltese
Academy Member
Academy Member

Ευχαριστώ: 1849
Τον ευχαρίστησαν 1977 φορές σε 1425 Δημοσιεύσεις

Τόπος: La Cruz del Sur

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 14:47 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

NICOLAS έγραψε:
Ημουνα μεσα με τον πατερα μου (γαυρος).

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

ΗΡΩΑΣ

kouk
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 2954
Τον ευχαρίστησαν 1877 φορές σε 1300 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθήνα-ΟΑΚΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 15:01 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

corto maltese έγραψε:
NICOLAS έγραψε:
Ημουνα μεσα με τον πατερα μου (γαυρος).

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

ΗΡΩΑΣ

Στην προκειμένη περίπτωση....ο πατέρας του, έτσι? Mr. Green

Αλέξανδρος
Dedicated member
Dedicated member

Ευχαριστώ: 84
Τον ευχαρίστησαν 39 φορές σε 26 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 17:33 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

radical έγραψε:
Αλέξανδρος έγραψε:

Η Ντιναμό Κιέβου είχε στεφθεί πρωταθλήτρια Σοβιετικής Ένωσης (και όχι απλά Ρωσίας όπως σήμερα) μια χρονιά πριν,

την Ντιναμο Μοσχας αποκλεισαμε

Embarassed Ουπς.....Ούτε που το είχα προσέξει, παρά τις 3 αναγνώσεις που το έκανα πριν πατήσω το "υποβολή".
Το διόρθωσα....

ΜΑΚΗΣ
Gold member
Gold member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 18:50 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ROWMAN έγραψε:
Μπαμπας, ειχε παει Αθηνα για δουλειες. Ε....αφου ετυχε να ειναι Αθηνα (για δουλειες) να μη παει να δει την ΑΕΚ?

Τι να πω κι εγώ που ο πατέρας μου λόγω επαγγέλματος (ιδιοκτήτης φορτηγού) ήταν στην Αθήνα κάθε βδομάδα και στο σπίτι είμασταν σαν τα ορφανά του Σαββατοκύριακου; Μιλάμε πως όποτε έφευγε από την Καβάλα για Αθήνα μετά την Τετάρτη και η ΑΕΚ έπαιζε εντός επέστρεφε στο σπίτι την επόμενη Δευτέρα βράδυ LOL

ROWMAN
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 65
Τον ευχαρίστησαν 196 φορές σε 130 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Mυτιληνη - Λεσβος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 19:16 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ΜΑΚΗΣ έγραψε:
ROWMAN έγραψε:
Μπαμπας, ειχε παει Αθηνα για δουλειες. Ε....αφου ετυχε να ειναι Αθηνα (για δουλειες) να μη παει να δει την ΑΕΚ?

Τι να πω κι εγώ που ο πατέρας μου λόγω επαγγέλματος (ιδιοκτήτης φορτηγού) ήταν στην Αθήνα κάθε βδομάδα και στο σπίτι είμασταν σαν τα ορφανά του Σαββατοκύριακου; Μιλάμε πως όποτε έφευγε από την Καβάλα για Αθήνα μετά την Τετάρτη και η ΑΕΚ έπαιζε εντός επέστρεφε στο σπίτι την επόμενη Δευτέρα βράδυ LOL

Μηνας του μελιτος των γονιων μου. Φτανουν Αθηνα, παιρνουν ταξι απο το Ελληνικο και μολις ξεκιναει το ταξι, ρωταει ο πατερας μου. Αν πηγαιναμε τωρα στη Φιλαδελφεια στο γηπεδο της ΑΕΚ, σε ποση ωρα θα φταναμε? Του λεει ο ταξιτζης, υπολογιζει οτι προλαβαινουν τον αγωνα και του λεει παμε.......ακομη του το χτυπαει η μανα μου....

Ο οποιος πατερας μου ειχε παει και ειχε ζησει οικογενεικως στη Καβαλα για μερικα χρονια (και την αγαπαει ιδιαιτερα) οταν ηταν δημοτικο και εκει ειχε μια ομαδα που την ελεγαν Α.Ε.Καβαλας....τη συμπαθησε, ηταν και η μανα του απο το Αιβαλι, οποτε μετα μεγαλωνοντας εγινε κανονικη ΑΕΚ και ετσι ειμαι εδω τωρα και τα λεμε... wink

thiroros
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 609
Τον ευχαρίστησαν 964 φορές σε 467 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 16, 2012 21:20 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ολοι οι Ελληνες ηταν ΑΕΚτζηδες

Όχι μόνο οι ποδοσφαιριστές και οι οπαδοί της ΑΕΚ, αλλά και όλοι οι Έλληνες πανηγύρισαν τη στιγμή που ο Νίκος Χρηστίδης απέκρουσε ακόμη ένα πέναλτι και έστελνε την «Ένωση» στα ημιτελικά του Κυπέλλου UEFA την περίοδο 1976-77

Ο παλαίμαχος του «Δικεφάλου» μίλησε στον NovaΣΠΟΡ FM 94,6 για τη σπουδαία επιτυχία επί της ΚΠΡ, αλλά και τη σημερινή κατάσταση της ομάδας.

Η ΑΕΚ είχε φτάσει στο «μαγικό» 3-0 επί της αγγλικής ομάδας, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου μεταξύ τους αγώνα και ο αναπληρωματικός –τότε- γκολκίπερ πέρασε ως αλλαγή μόνο και μόνο για τη διαδικασία των πέναλτι, αποκρούοντας δύο και δικαιώνοντας με αυτόν τον τρόπο τον προπονητή του.

Αναλυτικά όσα είπε ο Νίκος Χρηστίδης:

«Κάθε χρόνο το θυμάμαι γιατί έχει χαραχτεί στην ιστορία. Πάρα πολλά έχουν αλλάξει από εκείνη την εποχή, ειδικά τώρα τελευταία. Είμαι βέβαιος, παρά το γεγονός ότι είμαι ρεαλιστής, πως η αρχή της λύσης θα βρεθεί μέσα από το οικογενειακό κλίμα της ΑΕΚ. Η δύναμη αυτή της οικογένειας θα βρει λύση».

Για τη σπουδαία επιτυχία της ΑΕΚ και τα συναισθήματα που βίωσε μπαίνοντας ως αλλαγή μόνο για τη διαδικασία των πέναλτι:

«Αυτή η ιστορία είναι δική μας. Ο κάθε αθλητής έχει τη μοναδική του στιγμή. Για μένα ήταν αυτή. Δηλαδή μια στιγμή στην οποία έχει συμβάλει ο ίδιος σε μια μεγάλη επιτυχία. Δεν μπορούν να συγκριθούν αυτά που τουλάχιστον εγώ βίωσα μέσα συ δύο λεπτά καθαρού χρόνου που μπήκα μόνο για τα πέναλτι, με όσα λέμε στην επέτειο αυτής της ημέρας. Και αποίητής να είσαι δεν μπορείς να περιγράψεις αυτά τα συναισθήματα. Όταν υπάρχει μία επιτυχία γίνεται για να έρθει η επόμενη. Η ΑΕΚ δεν τα έχει καταφέρει, πιστεύω όμως πως κάποτε θα έρθει. Υπήρχαν παικταράδες, μια υπέροχη διοίκηση, οι φίλαθλοι που μας ακολουθούσαν παντού. Εγώ απλά έβαλα το κερασάκι στην τούρτα. Πώς να ξεχάσεις αυτούς τους παίκτες για τους οποίους μιλούσε η Ευρώπη. Όταν απέκρουσα το τελευταίο πέναλτι όλοι οι Έλληνες ήταν οι ΑΕΚτζήδες. Οι ομάδες που αντιμετωπίσαμε εμείς τότε ήταν επιπέδου Τσάμπιονς Λιγκ, ήταν ομαδάρες, δεν ήταν παίξε-γέλασε».

Για το τι λείπει από την τωρινή ΑΕΚ σε σχέση με εκείνη την εποχή:
«Συνδυασμός όλων με πρώτο το γήπεδο. Πρέπει να κάνουμε ξανά το ναό μας. Είχαμε και τους αγίους είχαμε και τους πιστούς. Όμως πρώτος έρχεται ο ναός μας, η εκκλησία μας, το γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας».

Image Image

aekzine
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 2760
Τον ευχαρίστησαν 1974 φορές σε 1410 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Μαρούσι, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 20, 2012 20:14 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παράθεση:
Το τέλος της θρυλικής πορείας στο ΟΥΕΦΑ
Αναρτήθηκε από: AEK LIVE EDITORIALS, ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ, ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 13:57

Σαν σήμερα την 20η Απριλίου του 1977 πριν 35 ακριβώς χρόνια ολοκληρώθηκε η θρυλική πορεία της Ένωσης στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ με την ήττα από την Γιουβέντους σην Νέα Φιλαδέλφεια. Δείτε πως περιγράφουν εκείνη την "μάχη" τα ιταλικά media... Στην τότε Rai2 καλεσμένοι ποδοσφαιριστές της "Μεγάλης Κυρίας" της εποχής εκείνης... Πραγματικά ένα σπάνιο βίντεο το οποίο μας επεσήμανε ο αδερφός μας Γιάννης Κατσούδας.
Έτσι για την ιστορία να θυμηθούμε τα στατιστικά του αγώνα και την σύνθεση της ΑΕΚάρας μας ΑΕΚ-Γιουβέντους 0-1 (85' Mπέτεγκα)

Αγωνίστηκαν: Χρηστίδης, Θεοδωρίδης, Ιντζόγλου, Ραβούσης, Νικολάου, Τσάμης, Τάσος, Παπαδόπουλος (69' Ζαρζόπουλος), Βάγκνερ, Παπαϊωάννου, Μαύρος.

Προπονητής: Φράντισεκ Φάντροκ

Link

http://AEK-live.blogspot.com/2012/04/blog-post_5508.html

Lord
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 2478
Τον ευχαρίστησαν 2339 φορές σε 1219 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 21, 2012 00:01 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

PARTY KANAN APO TH DEKSIA MAS PLEURA

KAPOIOS PREPEI NA TA AKOUSEI...

aekzine
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 21, 2012 00:17 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ρε συ ήταν στο 85', υπήρχε κούραση και οι γιουβεντινοι παίζανε 85 λεπτά κατενάτσιο.

ΜΑΚΗΣ
Gold member
Gold member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 21, 2012 10:45 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Lord έγραψε:

Ελπίζω ο... κάποιος να μην απέκτησε μετά τον αγώνα αυτοκίνητο FΙΑΤ ούτε ο γιός του να έγινε σύμβολο του life style, (φωτογραφίες με παίκτες του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη, έντονο νυχτερινό clubbing, αμέτρητα ταξίδια στην Τούμπα κλπ) κατι σαν πρώιμος Πέτρος Κωστόπουλος... LOL

Lord
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 2478
Τον ευχαρίστησαν 2339 φορές σε 1219 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 22, 2012 00:34 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ΜΑΚΗΣ έγραψε:
Lord έγραψε:

Ελπίζω ο... κάποιος να μην απέκτησε μετά τον αγώνα αυτοκίνητο FΙΑΤ ούτε ο γιός του να έγινε σύμβολο του life style, (φωτογραφίες με παίκτες του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη, έντονο νυχτερινό clubbing, αμέτρητα ταξίδια στην Τούμπα κλπ) κατι σαν πρώιμος Πέτρος Κωστόπουλος... LOL

XAAXXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
ME MIA BMW 2002 HTAN TOTE
EIXAME XASEI APO TIPOTA GERMANOUS? Mr. Green

aekzine
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 09, 2012 16:20 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παράθεση:
31 χρόνια χωρίς τον 'Θρυλικό "Παππού'' (vids)
Τρίτη, 9 Οκτωβρίου 2012

Μέρα πένθους για την ΑΕΚ η σημερινή, αφού συμπληρώνονται 31 χρόνια (9 Οκτωβρίου 1981) από την μέρα που έφυγε από την ζωή ο τεράστιος αυτός προπονητής της Ένωσης, Φράντισεκ Φάντροκ. Από πολλούς και δικαίως θεωρείτε ως ο αναμορφωτής της ΑΕΚ, ενώ την περίοδο που αποτέλεσε προπονητής της η ομάδα μεσουρανούσε. Την τελευταία του πνοή την άφησε στην πρωτεύουσα της Κύπρου την Λευκωσία σε ηλικία μόλις 66 ετών, μερικές βδομάδες μετά που ανάλαβε την τεχνική ηγεσία του Κεραυνού Στροβόλου.

Στην ΑΕΚ τον έφερε ο μεγάλος Λουκάς Μπάρλος το 1974. Η απόκτηση του τεράστιου ονόματος για την εποχή του Φάντροκ ήταν πολύ μεγάλη, αφού μερικές βδομάδες πριν ο Αυστρο-Ουγγαρός προπονητής είχε οδηγήσει την Εθνική Ολλανδίας στον τελικό του Μουντιάλ, όπου έχασε μέσα στο Μόναχο από την Δυτική Γερμανία. Γεγονός που αν το συγκρίνουμε με τα σημερινά δεδομένα δείχνει πόσο μεγάλος προπονητής ήταν. Με τον Φάντροκ στο τιμόνι η ΑΕΚ έφτασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ το 1976. Μπορεί να μην κέρδισε τίτλους με την Ένωση αλλά ήταν αυτός που ουσιαστικά έκτισε την ομάδα που κέρδισε τα δύο συνεχόμενα πρωταθλήματα το 1978 και το 1979 όπως και το Κύπελλο το 1978.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Φάντροκ ήταν πρωτοπόρος για τα δεδομένα του ελληνικού ποδοσφαίρου καθώς ήταν ο πρώτος προπονητής που εφάρμοσε το τεχνικό οφσάιντ, ο πρώτος που έφερε στην Ελλάδα το passing game και ήταν ο πρώτος που έφερε τον όρο ''full back'' με τα αμυντικά πλάγια μπακ να καλύπτουν όλη την πτέρυγα του γηπέδου.

Στην ιστορία έμεινε η κίνηση του να αντικαταστήσει τον βασικό τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Λάκη Στεργιούδα, με τον Νίκο Χρηστίδη στις 16 Μαρτίου 1977 στον αγώνα για τα προημιτελικά με την QPR. Ο λόγος που το έκανε αυτό είναι γιατί ο δεύτερος τότε τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Χρηστίδης, ήταν πολύ καλός στις αποκρούσεις πέναλτι. Ο Φάντροκ έβλεπε ότι το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην διαδικασία των πέναλτι και έκανε την αλλαγή αυτή. Στο τέλος ο Χρηστίδης απέκρουσε δύο πέναλτι και η ΑΕΚ με σκορ 7-6 κατάφερε και πέρασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

AEK-live.gr

http://www.AEK-live.gr/2012/10/31.html

Link

τα στιγμιοτυπα στο Μπειζμπολλ Γκραουντ πραγματικά πολύτιμα, καθώς δεν είχε μεταδωθεί το ματς από την ελληνική Τιβι.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Bagus, kosmic, ryl24, asgan, BAGGIO
Kornilios
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 3690
Τον ευχαρίστησαν 1479 φορές σε 892 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 09, 2012 16:23 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παράθεση:
Από στρατηγός έγινε στρατιώτης για να βοηθήσει την ΑΕΚ

Δεν ήταν απλά ένας ακόμη προπονητής που πέρασε από τα μέρη μας. Ήταν πιθανότατα -μαζί με τον Στέφαν Μπόμπεκ- που ήρθε μία δεκαετία νωρίτερα, ο πλέον καθοριστικός άνθρωπος για να πλησιάσει το ποδόσφαιρο που βλέπαμε στην Ελλάδα τα στάνταρ της Ευρώπης.

Ερχόμενος το καλοκαίρι του 1974 στην Ελλάδα, ο γεννημένος στην Τσεχία και μεγαλωμένος στην Ολλανδία ως φυγάς, Φράντισεκ Φάντρονκ υποσχέθηκε πως θα μετέτρεπε την παραπαίουσα ΑΕΚ (η οποία είχε τερματίσει έκτη δύο σερί χρονιές) σε άμεση ανταγωνίστρια στο πρωτάθλημα και πως ήθελε η ομάδα του να αγωνίζεται σαν την εθνική Ολλανδίας, της οποίας ήταν ο δημιουργός μαζί με τον Ρίνους Μίχελς και που μόλις είχε καταπλήξει στο γερμανικό Μουντιάλ.

Ακουγόταν τραβηγμένο στα όρια του γραφικού! Αποδείχτηκε όμως ρεαλιστικά εφικτό. Η Ένωση υπό τις οδηγίες του μέσα σε λίγους μόνο μήνες, έπαιξε ένα ποδόσφαιρο που άλλαζε ότι ξέραμε στην Ελλάδα έως τότε. Και το σημαντικότερο, εκτός από όμορφο ήταν και ουσιαστικό. Επί των ημερών του η ΑΕΚ διεκδίκησε κάθε χρόνο τον τίτλο, χάνοντας τον στις λεπτομέρειες σε δύο περιπτώσεις, αλλά έκανε και την κορυφαία έως σήμερα πορεία της στην Ευρώπη φτάνοντας στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ το 1977. Μπορεί οι τίτλοι να ήρθαν στην ομάδα που ονειρεύτηκε ο Λουκάς Μπάρλος και δημιούργησε ο Φάντρονκ, όταν πια αντικαταστάθηκε (από τους πιο επικοινωνιακούς Ζλάτκο Τσαικόφσκι και Φέρεντς Πούσκας), κανείς όμως δεν λησμονεί από όσους συνεργάστηκαν μαζί του πως ο «Παππούς» ήταν αυτός που σμίλεψε το αριστούργημα!

Έφερε στην Ελλάδα πρώτος το τεχνητού οφσάιντ, έπαιξε ζώνη στην άμυνα, καθιέρωσε τον σέντερ φορ Λάκη Νικολάου ως λίμπερο και τον χαρισματικό εξτρέμ Χρήστο Αρδίζογλου ως δεξιό μπακ χαφ(!), έπεισε τον Μίμη Παπαιωάννου να γυρίσει στα χαφ και να παρατείνει έτσι την καριέρα του για μία πενταετία, ενώ σκεφτόταν να σταματήσει, επανέφερε στην ενεργό δράση τον Νίκο Χρηστίδη που επί των ημερών του ξανάγινε και διεθνής ύστερα από μία πενταετία και κυρίως έκανε πράξη τη μεγαλύτερη αγωνιστική καινοτομία του Τόταλ φούτμπολ, το μότο «όλοι στην άμυνα, όλοι στην επίθεση». Η ΑΕΚ αγωνιζόταν με διαφορετικούς τρόπους εντός έδρας και διαφορετικούς εκτός, δοκίμασε για πρώτη φορά δύο αμυντικούς χαφ κάτι που στο εξωτερικό είχε αρχίσει να εφαρμόζεται, αλλά σε εμάς έμοιαζε ουτοπικό, ενώ στο μυαλό του σχεδίασε το τελειότερο επιθετικό ζευγάρι στην ιστορία της ΑΕΚ, αφού εισηγήθηκε την απόκτηση του Ντούσαν Μπάγεβιτς για να πλαισιώσει τον Θωμά Μαύρο. Ενα δίδυμο που λόγω τραυματισμού του Ντούσκο δεν πρόλαβε να το χαρεί ο ίδιος αλλά το εκμεταλλεύτηκε άψογα ο -διάδοχος του στον πάγκο- Τσαικόφσκι.

Το μεγαλείο του ανδρός όμως φάνηκε στον χωρισμό. Παρά τα σκληρά λόγια που ακολούθησαν το διαζύγιο, από τον αείμνηστο Λουκά Μπάρλο που στη συνέντευξη Τύπου τον Σεπτέμβρη του 1977 ξεπέρασε τα εσκαμμένα, ο ίδιος επέλεξε την σιωπή. Όταν ο Μπάρλος κατάλαβε το λάθος του, έδειξε το μεγαλείο του, με δημόσια συγγνώμη καλώντας τον και πάλι στην αγκαλιά της Ένωσης. Το πόσο αγάπησε όμως και ο Φάντρονκ, την ΑΕΚ φάνηκε τότε. Μόλις κλήθηκε να αναλάβει τις ακαδημίες, δεν το σκέφτηκε λεπτό. Άφησε παρακαταθήκη για εκείνη τη δουλειά του μία φουρνιά σπουδαίων παικτών (Μανωλάς, Βλάχος Γεωργαμλής και Οικονομόπουλος) που πήραν τίτλους και έγιναν διεθνείς. Ωστόσο κυρίως με τη κίνηση του, να δεχτεί να ξαναγυρίσει ως στρατιώτης σε μία ομάδα που υπήρξε στρατηγός απέδειξε πως στις μεγάλες αγάπες δεν υπάρχουν θέσεις για εγωισμούς.
Χρήστος Σωτηρακόπουλος

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Bagus, kosmic, asgan
aekzine
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 09, 2012 21:06 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παράθεση:
Παπαϊωάννου: "Ο Φάντρονκ άλλαξε τα δεδομένα"
Τρίτη, 9 Οκτωβρίου 2012
Για τον Φράντισεκ Φάντροκ, τον άνθρωπο που άλλαξε τα δεδομένα του ελληνικού ποδοσφαίρου μίλησε ο Μίμης Παπαϊωάννου. Ο παλαίμαχος επιθετικός της ΑΕΚ και κορυφαίος Έλληνας ποδοσφαιριστής του 20ου αιώνα δήλωσε στον ΣΠΟΡ FM:

Για το πώς βίωσε τον Φάντρονκ, όταν εκείνος ήρθε στην ΑΕΚ, είπε: «Ο Φάντρονκ άλλαξε όλα τα δεδομένα του ελληνικού ποδοσφαίρου. Όταν ήρθε αρχίσαμε να κάνουμε κάθε μέρα προπόνηση. Άλλαξε τα πάντα. Έβαλε τον πρόεδρο να μας πάρει καινούριες φανέλες, σορτσάκια, κάλτσες, τα πάντα αλλιώς. Έφτιαξε μία εξαιρετική ομάδα που έφτασε μέχρι τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ και παίζαμε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο. Εμείς δεν τα γνωρίζαμε όλα αυτά που έφερε στην ομάδα».

Όσον αφορά της τότε συνθήκες στην «Ένωση», σχολίασε: «Ο προπονητής είχε πάντα το στήριγμά του σε αντίθεση με τώρα. Αυτή ήταν η καλύτερη περίοδος για την ΑΕΚ και μας έκανε ομάδα. Αλλά είχε και τον Μπάρλο, ο οποίος ήταν εκεί για τον σύλλογο, όχι όπως τώρα που δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Μπορεί να μην πήρε πρωτάθλημα, αλλά η ομάδα έπαιξε το πιο ωραίο ποδόσφαιρο».

http://www.AEK-live.gr/2012/10/blog-post_2663.html

ΜΑΚΗΣ
Gold member
Gold member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 09, 2012 22:39 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ό,τι και να πει κανείς για τον παππού είναι λίγο. Μαζί με τον Μπάρλο έγραψαν την μεγαλύτερη σελίδα στην ιστορία της ομάδας μας. Υπάρχουν όμως και κάποιες υπερβολές στα κείμενα. Δεν έπαιξε τότε ζώνη η ΑΕΚ. Την ζώνη την λανσάρισε ο Μπάγεβιτς το 1994 εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα του Κωστένογλου που έπαιζε στην ευθεία με τον Μανωλά. Επί Φάντρονκ ο Ραβούσης έπαιζε στόπερ και ο Νικολάου λίμπερο. Επίσης, full back έπαιζε πρακτικά μόνο ο Αρδίζογλου στα δεξιά, κυρίως στα εντός έδρας ματς. Ουσιαστικά ήταν σαν να χρησιμοποιούσε έναν πρόσθετο χαφ-επιθετικό που άρχιζε τις επιθέσεις από πίσω, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι οι αντίπαλοι κλείνονταν πίσω και δεν χρειαζόταν να έχουμε 4 αμυντικούς. Στα αριστερά, ο Ιντζόγλου δεν έπαιρνε τόσες επιθετικές προσπάθειες. Αυτό άρχισε να το κάνει αργότερα ο Δαμιανίδης επί Τσαϊκόφσκι.

Ούτε θυμάμαι να χρησιμοποίησε 2 αμυντικά χαφ. Με έναν αμυντικό χαφ παίζαμε, βασικά τον Τσάμη και σπανιότερα τον Λάζαρο Παπαδόπουλο. Το καλοκαίρι του 77 έφερε στην ΑΕΚ τον Βιέρα που πήρε πρακτικά την θέση του Τσάμη. Δεν ξέρω βέβαια αν ο Φάντρονκ ήθελε να τους βάζει και τους δύο, επειδή έφυγε την 2η αγωνιστική και δεν πρόλαβε να μας δείξει τα σχέδιά του.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : ryl24, asgan, aekzine
ryl24
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 1878
Τον ευχαρίστησαν 3332 φορές σε 1763 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ν. Ιωνία, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 10, 2012 00:10 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Γεια σου ρε ΜΑΚΗ!!!

Να πω ότι ο Φράντισεκ Φάντρονκ (František FADRHONC είναι το όνομά του, μάλλον εδώ ήταν δύσκολο το τελικό -νκ και το κάναμε -κ) συμφώνησε προφορικά να καθίσει στον πάγκο της ΕΝΩΣΗΣ στις 6 Ιουλίου 1974. Θα μου πείτε "ε, και τι έγινε;;;". Έγινε γιατί στις 7 Ιουλίου ήταν ο ΤΕΛΙΚΟΣ του παγκ. κυπέλλου του '74. Δλδ ο Μπάρλος πήγε στο Μόναχο, και έκλεισε χωρίς πολλά-πολλά τον άνθρωπο που θα καθόταν δίπλα στον Μίχελς στον τελικό του παγκ. κυπέλλου!!!!
Ο Φάντρονκ ΔΕΝ ήταν απλώς ένας βοηθός προπονητή. Ήταν ο 1ος προπονητής των Οράνιε από το 1970 μέχρι και το 1974 (ο Μίχελς έκατσε στον πάγκο ΜΟΝΟ στο τελικό τουρνουά, άλλωστε και πριν και μετά ήταν προπονητής στην Μπαρτσελόνα) και αυτός που έβαλε την χώρα στο παγκόσμιο ποδοσφαιρικό χάρτη:
Μέχρι τότε η Ολλανδία είχε να προκριθεί σε μουντιάλ από το... 1938 (κομπάρσος, 1 ματς/1 ήττα, τέλος) και δεν είχε προκριθεί ποτέ σε EURO!!!!
Είχε μια καταπληκτική φουρνιά παικτών αλλά έπαιξε και μια διαστημική μπάλα που είχε να εμφανιστεί στην Ευρώπη από το '54 και την ιπτάμενη Ουγγαρία.
Πριν από αυτό είχε προλάβει να κάνει άλλο ένα θαύμα, όταν ήταν στην Βιλεμ ΙΙ Τίλμπουργκ μια μικρή ομάδα την οποία οδήγησε σε 2 πρωταθλήματα (μετά από 36!!!! χρόνια το πρώτο) μέσα στην 7ετία που έκατσε στον πάγκο της.
Και βέβαια ήρθε στην ΑΕΚ και έκανε κι εδώ θαύματα, σε όλα τα επίπεδα.

Πήγαινε η ΑΕΚ το 1974, όταν ακόμα το πρωτάθλημα δεν ήταν καν επαγγελματικό, και έπαιρνε προπονητή από την μεγαλύτερη γιορτή του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, τον τελικό του μουντιάλ και τώρα παρακαλάμε διάφορους γραφικούς, πουθενάδες ή άνεργους να μας ελεήσουν και τρώμε την μία πόρτα μετά την άλλη. Το σταματώ εδώ γιατί θα ανεβάσω πίεση.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : asgan, Kornilios, aekzine, MISA, kosmic, Notakias
Kornilios
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 3690
Τον ευχαρίστησαν 1479 φορές σε 892 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 10, 2012 00:16 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Smoke

The2ndMouse
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 431
Τον ευχαρίστησαν 196 φορές σε 103 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 10, 2012 15:35 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Αυτό που πάντα θυμίζω στους άμπαλους , είναι ότι η πορείες της ΑΕΚ τότε, και ιδιαίτερα αυτή που έληξε με την Juve ήταν υπό την εξής συνθήκη...

Δεν υπήρχε τότε Champions League να παίζουν 3-4 ομάδες από τα μεγάλα πρωταθλήματα εκεί και να είναι όλοι οι άλλοι στο Europa ...

Τότε και το UEFA και το Κυπελλούχων είχαν ΟΜΑΔΑΡΕΣ με όλα τα γράμματα κεφαλαία ...

Μεγάλη ομάδα η ΑΕΚ παίδες...

ΜΑΚΗΣ
Gold member
Gold member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 10, 2012 16:07 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Για το τι ομάδες αντιμετωπίσαμε τότε στο ΟΥΕΦΑ υπάρχει εξαιρετική ανάλυση του Αλέξανδρου στην αρχή της σελίδας.

MISA
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 478
Τον ευχαρίστησαν 351 φορές σε 222 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 10, 2012 17:00 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

α ρε μαμωτο να μην μπορεσουμε να χτισουμε πανω στην τοτε ομαδα, να αλλαξουμε την ιστορια , να εχουμε γινει κατι σαν Αγιαξ, Πορτο να εχουμε παρασυρει και το ελληνικο ποδοσφαιρο σε αλλα μονοπατια, να εχουμε ποδοσφαιρικη σχολη να να να να.....

agnwstos
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 11
Τον ευχαρίστησαν 25 φορές σε 18 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Θύρα 5Β (παλιά...)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 10, 2012 18:24 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Θα πω κι εγώ την ιστορία μου και τις μνήμες μου.

10 χρονών ήμουν το 76, δεν είχα πάει γήπεδο ακόμη - οι γονείς μου ήταν τελείως άσχετοι από το ποδόσφαιρο και άργησα να πάω γήπεδο. Ολα τα ματς τα παρακολούθησα είτε σε ραδιάκι είτε στην τηλεόραση. Αυτό που μου έχει μείνει περισσότερο από όλη την πορεία ήταν το 4-1 στο Τορίνο - ίσως επειδή ήταν ο τελευταίος γύρος και σιγά σιγά όλη τη χρονιά, ενώ στην αρχή δεν πολυκαταλάβαινα, είχα γαλουχηθεί με το ποδόσφαιρο και έβλεπα πια λίγο καλύτερα μπάλα. Κι επειδή πια το είχα πιστέψει πως πάμε τελικό.

Δεν μπορούσα να συνέλθω πώς από το 1-1 με το γκολ του Παπαδόπουλου χάσαμε στο δεύτερο με 4-1. Εκλαιγα όλο το βράδυ, κλάμα κανονικό, θυμάμαι τη μάνα μου να είναι από πάνω μου στο κρεβάτι και να προσπαθεί να με ηρεμήσει και να μην μπορώ με τίποτα. Τελικά, μου υποσχέθηκε ότι το πρωί θα με πάει να πάρω μια φανέλα της ΑΕΚ. Πήγαμε πρωί πρωί σε ένα μαγαζάκι στη γειτονιά και πήρα την πρώτη μου φανέλα, μια «μαϊμού» με το 7 (δεν είχε άλλο νούμερο).

Και μερικά αποσπασματικά.

Ενας θείος μου ήταν ναυτικός, ήταν τότε στο Λίβερπουλ το καράβι και είχε πάει μαζί με κάνα δυο άλλους στο Ντέρμπι. Δεν έχει ξαναζήσει ποτέ στη ζωή του τέτοια νύχτα.

Από κείνη τη σεζόν μου έχει μείνει και φοβάμαι τα εκτός έδρας με αγγλικές ομάδες. Εκείνο το 3-0 στο Λονδίνο από την ΚΠΡ, τέτοιο τρόμο πρώτη φορά ένιωθα. Κι από τότε, αγαπημένη μου ποδοσφαιρική έκφραση είναι το «κατηφορίζει το γήπεδο».

Το 2-0 του Μαύρου με την ΚΠΡ δεν θα το ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου. Ούτε η κεφαλιά του Μίμη, ούτε τα πέναλτι ούτε τίποτα. Το 2-0 του Θωμά που πήρε την μπάλα στη σέντρα.
Γκοοοοοοοοολλλλλλ!!!!!

kouk
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 2954
Τον ευχαρίστησαν 1877 φορές σε 1300 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθήνα-ΟΑΚΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 24, 2012 10:56 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid=10770&subid=2&pubid=129188865

Παράθεση:
ΖΑΓΚΟΤΣΗΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ

Το πρώτο ελληνικό γκολ στο «Καμπ Νου»

ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΜΠΙΛΙΟΥ

Ο Αγγελος Αναστασιάδης και ο Ντέμης Νικολαϊδης ήταν οι Ελληνες –ή, μάλλον, οι Ελλαδίτες- που είχαν σκοράρει στο «Καμπ Νου» πριν το χθεσινό γκολ του Γιώργου Σαμαρά με τη Σέλτικ: ο Αγγελος στην ήττα του ΠΑΟΚ από την Μπαρτσελόνα με 6-1 το 1975 και ο Ντέμης στην ήττα της Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-1 τον Φεβρουάριο του 2004. Υπάρχει, βέβαια, και η περίπτωση του Ελληνοκύπριου Μιχάλη Κωνσταντίνου που είχε ανοίξει το σκορ για τον Παναθηναϊκό σε εκείνη την ήττα-αποκλεισμό από την Μπάρτσα το 2002.

Κανείς τους, όμως, δεν ήταν ο πρώτος Ελληνας που σκόραρε στο μεγαλοπρεπές αυτό γήπεδο. Για να βρούμε το πρώτο ελληνικό γκολ στο «Καμπ Νου», έστω και σε φιλικό αγώνα, πρέπει να πάμε πενήντα χρόνια πίσω και να αναφέρουμε ένα όνομα εντελώς άγνωστο στους περισσότερους, αυτό του Νίκου Ζαγκότση της ΑΕΚ!

Στις 25 Αυγούστου του 1962, η ΑΕΚ είχε χάσει με 6-1 στη Βαρκελώνη, στη «ρεβάνς» του αγώνα που είχε διεξαχθεί στις αρχές εκείνου του έτους (3/1/1962) επί τη ευκαιρία των εγκαινίων του χλοοτάπητα και του μεγάλου πετάλου του γηπέδου της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Στον αγώνα της Αθήνας, η ΑΕΚ είχε χάσει με 0-6...

Στο ματς που έγινε λίγους μήνες μετά, σε ισπανικό έδαφος πια, η ΑΕΚ κατάφερε να σημειώσει έστω ένα γκολ. Ο τότε 23χρονος Νίκος Ζαγκότσης, Πειραιώτης στην καταγωγή, είχε παίξει στο δεύτερο ημίχρονο αντί του αρχηγού Ανδρέα Σταματιάδη και είχε μειώσει προσωρινά σε 3-1.

Πριν από δώδεκα χρόνια, μιλώντας για την κορυφαία αυτή εμπειρία του στο περιοδικό ΑΕΚ EMPIRE, είχε πει: «Στο 50ο λεπτό μού έκανε μια σέντρα ο Γιώργος ο Πετρίδης. Η μπάλα ήρθε κάπου στη μέση μου και ήταν δύσκολο να πιάσω μονοκόμματο σουτ. Τα κατάφερα όμως και σημείωσα ένα ωραίο γκολ που ξάφνιασε την εξέδρα. Πενήντα χιλιάδες άνθρωποι χρειάστηκε να περάσουν μερικά δευτερόλεπτα για να καταλάβουν τι έγινε και να αρχίσουν να χειροκροτούν».

Ο εν λόγω ποδοσφαιριστής βρέθηκε να παίζει και να σκοράρει αντί για τον μεγάλο σταρ εκείνης της εποχής Κώστα Νεστορίδη, διότι ο τελευταίος δεν είχε πάει στη Βαρκελόνη, καθώς ήταν πρώτος που είχε διαπιστώσει εμπράκτως τι εννοούσε ο νεοφερμένος (και μετέπειτα πρωταθλητής) τεχνικός, ο Ουγγρογερμανός Γιένε Τσάκναντι, όταν μιλούσε για πειθαρχία.

Η καθυστερημένη έλευσή του στο γήπεδο για το πρώτο φιλικό προετοιμασίας με τον Παναιγιάλειο είχε κοστίσει τον αποκλεισμό από το ταξίδι στη Βαρκελώνη στον ίδιο αλλά και στον αμυντικό Δημήτρη Αναστασιάδη. «Και με δικά σας έξοδα να έρθετε, δεν πρόκειται να παίξετε» είχε πει ο Τσάκναντι στους δύο παίκτες. Και προειδοποίησε ότι θα υπέβαλε αμέσως παραίτηση αν γινόταν «άνωθεν» επέμβαση υπέρ τους.

Ο Νίκος Ζαγκότσης έπαιξε σε εκείνο το φιλικό με τον Παναιγιάλειο αντί του Νεστορίδη και πέτυχε και τα πέντε γκολ στο 5-3 υπέρ της ΑΕΚ! Επαιξε ένα ημίχρονο και στο φιλικό με την Μπάρτσα, όμως πολύ σύντομα οι Τσάκναντι και Νεστορίδης τα βρήκαν και ο τελευταίος επανεντάχθηκε στην ομάδα, για να ηγηθεί της πορείας που έμελλε να καταλήξει στον πρώτο μεταπολεμικό της τίτλο πρωταθλήματος. Και, καθώς οι αλλαγές δεν προβλέπονταν ακόμα σε επίσημους αγώνες, ο Ζαγκότσης δεν είχε την ευκαιρία να πάρει χρόνο συμμετοχής. Στην ιστορία της ΑΕΚ, όμως, έχει το δικό του χώρο, εξ αιτίας εκείνου του γκολ.

Image

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : ryl24, kardinalios
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα

Μετάβαση στη:   

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης