Συχνές Ερωτήσεις Αρχική σελίδα Forum Αναζήτηση Νέες Δημοσιεύσεις Κατάλογος Μελών Προφίλ
 Κανόνες λειτουργίας του Νίκος Γκούμας B.B. Ομάδες Μελών Εγγραφή  
 Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας Σύνδεση
AIFC- Ανακοινώσεις
A.E.K. Internet Fan Club - A.E.K. Without Frontiers - Since 1994

The Apple corner! Vol V Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα
Συγγραφέας Μήνυμα
axrst
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 535
Τον ευχαρίστησαν 725 φορές σε 487 Δημοσιεύσεις

Τόπος: /var/lib/

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 22, 2018 19:16 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Γιατί μπερδεύεστε; Είναι απλά τα πράγματα...

https://support.apple.com/en-us/HT201351

alest
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 357
Τον ευχαρίστησαν 401 φορές σε 281 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 23, 2018 23:31 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει.
Θα πάρω ένα ipad. Λογικά αυτό

Στα μεγάλα μαγαζιά έχει 409 ευρώ
Σε σκρουτζομάγαζα (βασικά στο kaizer shop που του έχω λίγη περισσότερη εμπιστοσύνη , αφού έχω πάρει 2 κινητά από εκεί μέχρι τώρα) το βρίσκω γύρω στα 340. Η διαφορά είναι σημαντική. Υπάρχει κίνδυνος σε ότι αφορά στην εγγύηση ; Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα;

AEKman
A.I.F.C. founder
A.I.F.C. founder

Ευχαριστώ: 516
Τον ευχαρίστησαν 1666 φορές σε 1060 Δημοσιεύσεις

Τόπος: UK

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 24, 2018 11:35 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

DownUnder έγραψε:
Έχω να δώσω ένα iPhone
Και πρέπει να το παραδώσω καθαρό από iCloud mail και ότι άλλο
Να το πάρει ο επόμενος καθαρό

Έχετε καμμία ιδέα;
Διότι προσπάθησα μεν
Αλλά μόλις ξαναμπώ από εργοστασιακές ρυθμίσεις μου λέει πως ανήκει στον λογαριασμό iCloud που θέλω να καταργησω ( της γυναίκας μου δλδ)

Πολυ μπέρδεμα αυτή η εταιρεία

https://www.o2recycle.co.uk/ios-advice.aspx

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

Ευχαριστώ: 2882
Τον ευχαρίστησαν 6334 φορές σε 4203 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Agia Paraskevi, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 07:03 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Βγήκε νέο iphone και δεν ποσταρε κανείς τίποτα ; Oh mon Dieu ...

Anyway, στο πρόβλημα του Πέτρου υπάρχει μάλλον κι άλλη λύση LOL

Παράθεση:

Πως να καταστρέψετε τον φίλο σας με το iPhone

Πάμε για καφέ και αφήνουμε τα κινητά στο τραπέζι. Κάποια στιγμή που σηκώνεται να πάει τουαλέτα παίρνεις το iPhone και βάζεις 5 φορές λάθος κωδικό. Απλά κοκκινίζει και ξαναζητάει κωδικό. Στην 6 σου λέει να περιμένεις ένα λεπτό, περιμένεις, ξαναπατάς λάθος κωδικό. Προλαβαίνεις μια 7η φορά και αφήνεις το κινητό στο τραπέζι, ξαναπιάνετε κουβέντα.

Αν καταφέρεις κάπως συνολικά να βάλεις λάθος κωδικό 10 φορές το iPhone όχι μόνο κλειδώνει αλλά σβήνει και όλα του τα δεδομένα! Εξωφρενικό, ηλίθιο και από ότι μπορώ να καταλάβω ψάχνοντας, δυστυχώς αλήθεια. Ούτε εγώ δεν ήθελα να το πιστέψω. Μόνο αν κάνετε jailbreak υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσετε αυτή την “υπηρεσία”.

Τους αξίζει. Όσοι αγοράζουν iPhone είναι πανίβλακες με πολλά λεφτά προφανώς. ΣτείλΆτε τους στην τουαλέτα και σκίστε τους. Με όσα θα τους κόστιζε να αλλάξουν οθόνη μπορούν να πάρουν ένα Android που δεν κλειδώνει έτσι ηλίθια.

ΑΕΚ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ
AEK QUEEN OF EUROPE
http://vasilissa.blogspot.com

Shadow
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 553
Τον ευχαρίστησαν 947 φορές σε 656 Δημοσιεύσεις

Τόπος: LCA,CYPRUS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 08:57 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

1650 euro. kala diabasa?

ip21
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 2481
Τον ευχαρίστησαν 1658 φορές σε 1158 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Versailles

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 10:13 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Το νέο Apple Watch το οποίο σου κάνει μέχρι και FDA approved καρδιογράφημα είναι όλα τα λεφτά.

AEKman
A.I.F.C. founder
A.I.F.C. founder

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 10:20 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

αυτη η ελληνικη πατεντα να μειωνουμε κατι που δεν μας αρεσει με αφηνει με ανοικτο το στομα.

Το ειχα γνωρισει βεβαια το 75 που οι ροκαδες βριζανε τα γκιραπια και αναποδα...

Το βλεπω τωρα που ατομα θελουν να αποτυχει το γηπεδο του ΠΑΟΚ λογω δικια τους κατσικας

Το βλεπω και τωρα με ιφον. Το σπτι μου ειναι γεματο Απλ...κανει τη ζωη μας πιο ευκολη. Εχω και ενα Αντροιντ που το πηρα για να εχω ενα συστημα να εποικοινωνει με τη σμαρτ τηλεοραση μου. Υπεθεσα ολα τα αντροιντς θα το εχουν. Οχι το φαιρ της αμαζον δεν το εχει. Μετα ηθελα να βαλω τη βαση δεδομενων της ΑΕΚ στο αντροιντ. Α πρεπε μιση ωρα να εγκαταστησω απκ οχι για τη βαση αλλα για Google store γιατι το αμαζον φαιρ εχει το δικο του και δεν εκανε ινσταλ τη βαση μας.

Ναι αμα ασχολεισε με κομπιουτερς κτλ ενα αντροιντ ειναι πιο φθηνο, αλλα αμα θες ησυχη ζωη παρε Απλ. Οσο τα αντροιντς δεν ειναι ενα αλλα εχεις 101 γευσεις...

ip21
Moderator
Moderator

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 11:40 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παράθεση:

Πως να καταστρέψετε τον φίλο σας με το iPhone

Πάμε για καφέ και αφήνουμε τα κινητά στο τραπέζι. Κάποια στιγμή που σηκώνεται να πάει τουαλέτα παίρνεις το iPhone και βάζεις 5 φορές λάθος κωδικό. Απλά κοκκινίζει και ξαναζητάει κωδικό. Στην 6 σου λέει να περιμένεις ένα λεπτό, περιμένεις, ξαναπατάς λάθος κωδικό. Προλαβαίνεις μια 7η φορά και αφήνεις το κινητό στο τραπέζι, ξαναπιάνετε κουβέντα.

Αν καταφέρεις κάπως συνολικά να βάλεις λάθος κωδικό 10 φορές το iPhone όχι μόνο κλειδώνει αλλά σβήνει και όλα του τα δεδομένα! Εξωφρενικό, ηλίθιο και από ότι μπορώ να καταλάβω ψάχνοντας, δυστυχώς αλήθεια. Ούτε εγώ δεν ήθελα να το πιστέψω. Μόνο αν κάνετε jailbreak υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσετε αυτή την “υπηρεσία”.

Τους αξίζει. Όσοι αγοράζουν iPhone είναι πανίβλακες με πολλά λεφτά προφανώς. ΣτείλΆτε τους στην τουαλέτα και σκίστε τους. Με όσα θα τους κόστιζε να αλλάξουν οθόνη μπορούν να πάρουν ένα Android που δεν κλειδώνει έτσι ηλίθια.

Μακράν το πιο ηλίθιο κείμενο από τον πιο κομπλεξάρα hater που έχω διαβάσει ποτέ μου. Μα μακράν δηλαδή.
1) Με την ίδια λογική, αν ένας φίλος σου πάει στην τουαλέτα, τότε βουτάς από το πορτοφόλι του την πιστωτική του κάρτα και πας να πληρώσεις βάζοντας λάθος PIN τρεις φορές. Πάει η κάρτα του μπλόκαρε. Αλλά θα του αξίζει. Όσοι χρησιμοποιούν κάρτες αντί για ρευστά είναι πανίβλακες με πολλά λεφτά προφανώς.
2) Σε αντίθεση με την πιστωτική κάρτα, αν το iphone του κάνει πλήρες reset, μπορείς ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ να ανακτήσεις τα πάντα ξανακάνοντας το restore από το iCloud. Προφανώς μια λεπτομέρεια που ο κομπλεξικός βλάκας που έγραψε το κείμενο δεν το γνωρίζει.
3) Όταν αγοράζεις ένα iPhone αντί για Android, αγοράζεις και αυξημένη ασφάλεια. Το κείμενο του βλάκα λέει ότι αν ένας φίλος του έχει βάλει σπίτι του μια πόρτα ασφαλείας τότε θα πρέπει να του βουτήξεις κρυφά τα κλειδιά του έτσι ώστε όταν γυρίσει σπίτι του να μην μπορεί να την ανοίξει. Θα του αξίζει, διότι είναι απλώς ένας πανίβλακας με πολλά λεφτά.

Σηκώνω τα χέρια ψηλά...

Υ.Γ. Αλήθεια, υπάρχει Anrdoid τηλέφωνο που να είναι τουλάχιστον 5 ετών και να φοράει δίχως κανένα πρόβλημα την τελευταία version του λειτουργικού.
Διότι το iPhone 5s στο οποίο μόλις φόρεσα το iOS 12, πηγαίνει πιο γρήγορα και από πριν. Αυτά για το value for money...

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : akism
Duke
Dedicated member
Dedicated member

Ευχαριστώ: 176
Τον ευχαρίστησαν 69 φορές σε 40 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 12:05 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Εγώ αυτό που δε καταλαβαίνω σε αυτήν τη συζήτηση είναι πως γίνεται να διαφωνούν χρήστες για προϊόντα προσωπικής χρήσης. Ο καθένας ότι τον βολεύει στο μπάτζετ που έχει να διαθέσει.

Λες κι αν μου χαρίσουν ένα από τα καινούργια iphones θα το πουλήσω να πάρω android (κι αντιστρόφως)

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 2741
Τον ευχαρίστησαν 7260 φορές σε 3530 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νo man's land

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 12:13 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

To κείμενο παραπάνω είναι λίγο φαφαριά.
Αλλά επίσης αυτό με τη μεγαλύτερη ασφάλεια είναι λίγο μύθος. Δεν πέρασαν πολλές μέρες από την εφαρμογή του Mac Store που ήταν στις κορυφαίες και ρουφούσε τα δεδομένα των χρηστών.
¶μα θες ασφάλεια πλέον πηγαίνεις σε μια καλύβα στο δάσος και χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα. Όλα τα υπόλοιπα είναι τρύπια, λίγο ή πολύ.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει ανάλογα με τα γούστα του και το πορτοφόλι του.
800-900¤ για οθόνη 720p δεν θα έδινα πάντως και ας την έλεγαν "λίκουιντ ρέτινα"
Mr. Green

Τα Μακ τα θεωρώ εξαιρετικά μηχανήματα και το λειτουργικό τους εξαιρετικό, το ρολόι είναι αρκετά καλό (αν και δεν με απασχολούν προς τα παρόν τα smartwatches). Τα άιφον καλώς ή κακώς έχουν μείνει πίσω πλέον σε καινοτομίες και ακολουθούν τις κορυφαίες συσκευές Αντρόιντ.
Όσον αφορά στη χρήση, η ζωή μου εύκολη είναι και με Αντρόιντ.

Nikos C
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 2579
Τον ευχαρίστησαν 3065 φορές σε 1895 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 12:19 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Θέλω κουμπί. Θέλω υποδοχή για ακουστικά. Δεν θέλω νοτς. Θελω μικρό τηλέφωνο. Θέλω καινούργια εκδοχή ipad mini.

Είναι ώριμη βιομηχανία τα κινητά, δεν χρειάζεται να αναβαθμίζεις κάθε χρόνο, ούτε να περιμένεις πως και πως για τις ανακοινώσεις. Δεν μπορείς με επιπλέον ανταγωνισμό και μικρότερη ζήτηση να ακριβαίνεις τις τιμές των προϊόντων σου.

Shadow
Gold member
Gold member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 12:51 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Εχουν ξεφύγει στις τιμες ολοι. Οχι μονο το μήλο οπως παλιοτερα. Δε γίνεται να ζητας τοσα εουρα για ενα κινητό. Αλλα εχουν βρει το οπιο του λαού.

Αι.π γιατι το 5ες παίρνει το τελευταίο αιος και το αιπαντ μινι οχι;

ip21
Moderator
Moderator

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 13:01 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Shadow έγραψε:
Εχουν ξεφύγει στις τιμες ολοι. Οχι μονο το μήλο οπως παλιοτερα. Δε γίνεται να ζητας τοσα εουρα για ενα κινητό. Αλλα εχουν βρει το οπιο του λαού.

Αι.π γιατι το 5ες παίρνει το τελευταίο αιος και το αιπαντ μινι οχι;

Διότι το iPad mini έχει πολύ παλιό επεξεργαστή, πιο παλιό και από το 5s.
Ούτε το ios11 έπερνε, ενώ ακόμα από το 10 (στο οποίο το έχω) σέρνεται.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Shadow
Nikos C
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 13:08 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Το ipad mini 4 που έχω μου λέει να αναβαθμίσω στο 11 εδώ και μήνες.

ip21
Moderator
Moderator

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 13:11 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Τότε ο φίλος πιο πάνω έχει το δικό μου, πολύ παλαιότερο μοντέλο (αρχές 2013 το πήρα)
Αν σου σηκώνει το 11 τότε παίρνει και το 12

Shadow
Gold member
Gold member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 13:20 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ip21 έγραψε:
Τότε ο φίλος πιο πάνω έχει το δικό μου, πολύ παλαιότερο μοντέλο (αρχές 2013 το πήρα)
Αν σου σηκώνει το 11 τότε παίρνει και το 12

nai (to 2013 to eixa tsimpisei apo Saudi me 200 euro). mexri 10 paei

pleon mono poly basika pramata kai trwei polla kollhmata

Nikos C
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 13:26 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Οκ, το 4 το πήρα ακριβώς γιατί η πρώτη γενιά σερνόταν. Δεν έχει πρόβλημα ακόμα, αλλά είναι αμαρτία ότι η Αππλ δεν ασχολείται να βγάλει νέα εκδοχή.

AEKman
A.I.F.C. founder
A.I.F.C. founder

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 13:33 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Εχω ακομα το 6σ και δεν το αλλαζω οσο δουλευει γιατι πραγματικα ειναι πολλα τα χρηματα για ενα κινητο για 8 η Χ.

Το μονο πραγμα που εχω απο Απλ και δεν συνιστω ειναι το ρολοι. Βεβαια εχω πρωτη γενια. Να το βαζεις να φορτονει καθε μερα ενα ρολοι το βρηκα πολυ. Με το Γκαμιν που φορας τωρα περνει 3 εβδομαδες και να φορτοσο μπαταρια. Ισως νεα γενια ρολογια να ειναι καλυτερα...

Αν εχεις ενα Αντροιντ ειναι πολυ καλο επισης. Απλως βρισκω οτι αμα ολοι στο σπιτι ειχαμε διαφορετικα αντροιντ σ εταμπλετες κτλ θα ειχαμε προβλημα εποικοινωνιας, γιατι δεν υπαρχει ενα ντε φακτο. Ο καθενας το δικο του φλειβορ.

aaaeeekkk
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 1801
Τον ευχαρίστησαν 659 φορές σε 469 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νου Που

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 13, 2018 21:14 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Πιστεύω ότι έχουμε ξεφύγει. Πραγματικά.

https://www.iphonehellas.gr/times-iphone-xs-xr-ellada/

ip21
Moderator
Moderator

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 14, 2018 16:47 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Καλά οι τιμές στην Ελλάδα είναι γύρω στο 30% πάνω από αυτές στην Αμερική...

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 14, 2018 17:33 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Λογικό γιατί έχουμε και 30-40% μεγαλύτερα εισοδηματα.

AEK QUEEN OF EUROPE

AEKman
A.I.F.C. founder
A.I.F.C. founder

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 14, 2018 17:40 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ashton έγραψε:
Λογικό γιατί έχουμε και 30-40% μεγαλύτερα εισοδηματα.

εχεις παει καλιφορνια να δεις ποσο κανει η φετα?ΦΑΡΜΑΚΙ...

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : ashton
axrst
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 14, 2018 17:56 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν πάνε καλά οι άνθρωποι.... Τι τιμές είναι αυτές;

Εγώ είχα το 6s και δεν θα το άλλαζα μέχρι να λιώσει. Έλα όμως που ένας φίλος έδινε το Χ με 700... μου χρωστούσε και 100... έδωσα το δικό μου με 300 και τελικά βρέθηκα με το X με 300¤. Με το οποίο θα «γεράσω» εκτός και παρουσιαστεί παρόμοια ευκαιρία.

gazebo
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 510
Τον ευχαρίστησαν 1384 φορές σε 782 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 20, 2018 13:24 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Τελικά ήθελε δεν ήθελε μετά από 3.5 χρόνια το MBP έβγαλε πρόβλημα στην μπαταρία (Service Battery).
Cycle count 152 και παρόλα αυτα Design Capacity στο 72.8%

Εχει i-red στην Καλλιθέα, κοντά στο σπίτι μου. Εχει κανείς εμπειρία από i-red?
Να τους εμπιστευτώ ή θα μου το γυρίσουν Μπογιέ?
Καμιά άλλη επιλογή?

axrst
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 20, 2018 14:18 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Αν υποστηρίζεται ακόμη από την apple, Document και μόνο. Αλλιώς macspot στο Χαλάνδρι.

Εμένα τον Αύγουστο μου κάηκε η κάρτα γραφικών του iMac. (Mid2010) αλλά δεν υποστηριζόταν πια από την Apple.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : gazebo
gazebo
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 20, 2018 15:00 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ναι, είναι του 2015, σίγουρα υποστηρίζεται. Document βλέπω έχει και Ν.Σμύρνη. Τη θεωρείς πιο αξιόπιστη ε?
Το πρόβλημα είναι να μη μείνω χωρίς το notebook παραπάνω από κάποιες ώρες, γιατί χάνω ώρες δουλειάς έτσι.

gazebo
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 20, 2018 15:08 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Πήρα στη document και μου είπαν ότι σε αυτό το μοντέλο η μπαταρία έρχεται μαζί με το top case και ότι η τιμή του είναι 260
αλλά αν δεν φταίει η μπαταρία και είναι κάτι άλλο (πχ το top case μπορεί να πάει και 500 Ευρώ). Και ότι θέλουν 3 εργάσιμες για
να το φτιάξουν. Καταστροφή.
Οι άλλοι στην i-red μου είπαν μία μέρα και 120 ευρώ. Αλλά είναι εργαλείο δουλειάς, δεν ξέρω αν μπορώ να τους εμπιστευτώ.

akism
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 665
Τον ευχαρίστησαν 726 φορές σε 480 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Under Jolly Roger

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 20, 2018 15:57 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

gazebo έγραψε:
Πήρα στη document και μου είπαν ότι σε αυτό το μοντέλο η μπαταρία έρχεται μαζί με το top case και ότι η τιμή του είναι 260
αλλά αν δεν φταίει η μπαταρία και είναι κάτι άλλο (πχ το top case μπορεί να πάει και 500 Ευρώ). Και ότι θέλουν 3 εργάσιμες για
να το φτιάξουν. Καταστροφή.
Οι άλλοι στην i-red μου είπαν μία μέρα και 120 ευρώ. Αλλά είναι εργαλείο δουλειάς, δεν ξέρω αν μπορώ να τους εμπιστευτώ.

Αν δεν κάνω λάθος έχουμε το ίδιο μοντέλο.
Δες εδώ τι χρειάζεται για να αλλάξει και κρίνεις μόνος σου ποιον να εμπιστευθείς: MacBook Pro 13" Retina Display Early 2015 Battery Replacement

gazebo
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 20, 2018 19:10 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ναι το ίδιο έχουμε.
Χαμός, εύκολα αν μπορεί να σου κάνει ο άλλος ζημιά αν δεν είναι προσεχτικός...
Στο μεταξύ έχει ψιλοστραβώσει και το top case και δεν κλείνει εντελώς το notebook. Ισως να πάει όλο για αλλαγή.

axrst
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 21, 2018 00:09 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ρώτα και στο macspot.gr. Ο αρχι-καρα-τεχνικός της Document (Νίκος) είναι πατριώτης. Είναι τοπ στις επισκευές. Όταν μου είπε οτι δεν αναλαμβάνουν τον iMac, μου πρότεινε το Χρήστο στη MacSpot, σαν καλό παιδί και καλό τεχνίτη πρώτα απ' όλα. Για κάποιους άλλους που τον ρώτησα μου είπε οτι δεν έχει ακούσει και τα καλύτερα λόγια.

Βέβαια, αν ήξερα οτι δεν επισκευάζεται η κάρτα γραφικών μου, θα την άλλαζα μόνος μου. ¶λλωστε εγώ του είχα βάλει ssd μέσα και fusion drive. Αλλά, με έπιασε σπαρίλα γιατί θες πάνω από ώρα να λύσεις το iMac, κι έτσι το πλήρωσα ακριβά (325 η κάρτα και 80 τα εργατικά). Αλλά τουλάχιστον έγινε σωστά η δουλειά.

gazebo
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 21, 2018 12:48 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Τους έπαιρνα στο macspot και χτύπαγε για 7 λεπτά μετά το ivr και δεν το σήκωνε κανείς.

Βρήκα τελικά το ihomeservice.gr , οι τύποι μου φάνηκαν από το τηλέφωνο πολύ σοβαροί, μου εξήγησαν ότι η μπαταρία είναι κολημένη στο case και
θα χρησιμοποιήσουν κάποιο οξύ για να την βγάλουν και ότι η μπαταρία δεν θα είναι apple γιατί η apple δεν πουλάει σε τρίτους μπαταρίες, αλλά θα
είναι ίδιας ποιότητας και απόδοσης και θα έχει και ένα χρόνο εγγύηση.

Εχει κυρτώσει το πληκτρολόγιο και μάλλον φταίει κάποιο cell της υπάρχουσας μπαταρίας που θα έχει διογκωθεί.

Μου είπαν κι όλας ότι σε 2 ώρες θα το έχουν έτοιμο, οπότε λέω να πάω σε αυτούς. Και δεν ζήτησαν και προπληρωμή για να παραγγείλουν την μπαταρία
όπως έλεγαν όλοι οι άλλοι. Είδα και αρκετά reviews και στο facebook.

axrst
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 21, 2018 13:48 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Α, ναι, από το καλοκαίρι είχαν πρόβλημα με το τηλεφωνικό τους κέντρο.

Τέλος πάντων, εύχομαι καλά και σύντομα ξεμπερδέματα.

gazebo
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 26, 2018 16:09 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Το πήγα σήμερα, πολύ ωραίοι τύποι, κάθισαν και το άνοιξαν μπροστά μου και μου εξήγησαν και τι παίζει. Εντάξει, όλα τα cells είχαν διογκωθεί σαν κέικ στο φούρνο.
Σε μια ωρίτσα το είχε έτοιμο, έκανε κι ένα καθαρισμό (αν και παρόλα τα 3.5 χρόνια χρήσης ήταν σχεδόν σαν καινούργιο) αλλά του είπα και άλλαξε την πάστα μιας
και το είχα πάει.

Μου έβαλε μια Newer Tech, βλέπω cycle count 1, Full Charge capacity λίγο μεγαλύτερη από την Design 6622 mAh, από 6330 που είναι το Design ,
Manufacture date 2018-06-02 (φρέσκο πράμα) και τώρα την καλιμπράρω. Εδώ και μία ώρα εκτός πρίζας είναι στο 92%, αλλά ΟΚ, μπορεί και να μην
είναι και ακριβές.

Θα δούμε.

Πάντως τώρα ήρθε και το καπάκι και κλείνει κανονικά, πριν είχε κυρτώσει το πληκτρολόγιο (λόγω της διόγκωσης) και δεν έκλεινε εντελώς.

Θα δείξει με τον καιρό πώς θα πάει.

axrst
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 27, 2018 09:55 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Μια χαρά θα πάει, τι θα κάνει; Μην ανησυχείς.

Τώρα που το σκέφτομαι έχω ένα PowerBook G4 του 2003 νομίζω, και η μπαταρία δεν κρατάει ούτε ώρα (βέβαια και το τροφοδοτικό πάει να τα παίξει αφού ζεσταίνονται τα καλώδια αν δεν είναι τελείως ίσια).

Λέω να του αλλάξω μπαταρία. Αυτή είναι αποσπώμενη και πανεύκολα αλλάζει. Έτσι για το μουσείο (πλάκα πλάκα, έκανα τρομερό video editing σ' αυτό το μηχάνημα με το Final Cut...)

balkou
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 2928
Τον ευχαρίστησαν 2851 φορές σε 2128 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Larisa, Hellas

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2018 18:16 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Σχετικό άσχετο: Όπως θα'χει πάρει το αυτί σας ένας σαουδάραβας δημοσιογράφος αγνοείται και μάλιστα οι φήμες μιλούν ότι τον έχουν καθαρίσει μέσα στο προξενείο της χώρας του με φρικτό τρόπο κιόλας. Αυτό είναι το άσχετο. Το σχετικό είναι ότι λέγεται ότι στην ουσία το τι έγινε μαθεύτηκε εξαίτίας του apple smart watch που φορούσε ο μακαρίτης και ηχογραφούσε τα πάντα (μέχρι κάποιο σημείο προφανώς). Η απορία μου έιναι ότι πως μπορεί να έγινε αυτό; Καθότι το ρολόι του αγνοείται κι αυτό προφανώς, πως μπορεί να υπάρχει η ηχογράφηση; Καταγραφή σε cloud στο οποίο μετά είχε πρόσβαση πχ η μνηστή του; Και αν ναι, αυτό χρειάζεται και το κινητό του να'ναι σε λειτουργία ή όχι; Για πείτε οι γνώστες των apple watch

Nikos C
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2018 18:42 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Κάπου έπιασε το μάτι μου ότι δεν γίνεται και ότι μάλλον το διέρρευσαν οι Τούρκοι για να καλύψουν το γεγονός ότι είχαν κοριούς στην πρεσβεία.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : balkou
ip21
Moderator
Moderator

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2018 19:38 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

balkou έγραψε:
Tο σχετικό είναι ότι λέγεται ότι στην ουσία το τι έγινε μαθεύτηκε εξαίτίας του apple smart watch που φορούσε ο μακαρίτης και ηχογραφούσε τα πάντα (μέχρι κάποιο σημείο προφανώς). Η απορία μου έιναι ότι πως μπορεί να έγινε αυτό; Καθότι το ρολόι του αγνοείται κι αυτό προφανώς, πως μπορεί να υπάρχει η ηχογράφηση; Καταγραφή σε cloud στο οποίο μετά είχε πρόσβαση πχ η μνηστή του;

Θεωρητικά ναι: Υπάρχουν πάμπολες voice note app που καταγράφουν τα πάντα σε κάποιο cloud. Υπάρχουν εφαρμογές, όπως το Evernote όπου μπορείς να καταγράφεις notes σε notebooks που μοιράζεσαι με κάποιον άλλο. Φαντάσου κάτι σαν Dropbox. Δε χρειάζεται καν δηλαδή ο άλλος να έχει πρόσβαση στο δικό σου λογαριασμό.

balkou έγραψε:

Και αν ναι, αυτό χρειάζεται και το κινητό του να'ναι σε λειτουργία ή όχι; Για πείτε οι γνώστες των apple watch

Αν είναι μοντέλο της 3ης ή 4ης γενιάς, όπου μπορεί να είναι εξοπλισμένο με τη δική του SIM card έτσι ώστε να μπορείς μέχρι και τηλέφωνα να κάνεις, δε χρειάζεται να κουβαλάς επάνω σου το iPhone.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : balkou
ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2018 15:15 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ρε σεις iphonάδες.
όποτε γίνεται renew το ssl στον σέρβερ πελάτη, τα iphone δεν κατεβάζουν mail γιατί βγάζουν πρόβλημα στο identity. Πρέπει να σβήσεις το account και να το ξαναβάλεις για να κάνεις trust το certificate και να παίξει.
Αλλά στην επόμενη ανανέωση πάμε φτου κι από την αρχή .
Παίζει κάτι άλλο να γίνει bypass ?

AEK QUEEN OF EUROPE

ip21
Moderator
Moderator

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2018 23:47 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ashton έγραψε:
ρε σεις iphonάδες.
όποτε γίνεται renew το ssl στον σέρβερ πελάτη, τα iphone δεν κατεβάζουν mail γιατί βγάζουν πρόβλημα στο identity. Πρέπει να σβήσεις το account και να το ξαναβάλεις για να κάνεις trust το certificate και να παίξει.
Αλλά στην επόμενη ανανέωση πάμε φτου κι από την αρχή .
Παίζει κάτι άλλο να γίνει bypass ?

Το trust certificate από μόνο του, αν πας στα settings, δεν παίζει; Δεν είχε τύχει ποτέ να χρειαστώ να πρέπει να σβήσω το account.

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 20, 2018 00:09 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

σε αφήνει να κάνεις trust μόνο την πρώτη φορά που το φτιάχνεις..
και το Plesk (σε vps με plesk τρέχει ο mail server) αυτό λέει σαν λύση (κι εναλλακτικά να κάνεις import το certificate στο iphone...)

AEK QUEEN OF EUROPE

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα

Μετάβαση στη:   

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση