Συχνές Ερωτήσεις Αρχική σελίδα Forum Αναζήτηση Νέες Δημοσιεύσεις Κατάλογος Μελών Προφίλ
 Κανόνες λειτουργίας του Νίκος Γκούμας B.B. Ομάδες Μελών Εγγραφή  
 Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας Σύνδεση
AIFC- Ανακοινώσεις
A.E.K. Internet Fan Club - A.E.K. Without Frontiers - Since 1994

02-10-13 αντίστροφη μέτρηση, επιστροφή ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ! Vol ΧVII Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή
Συγγραφέας Μήνυμα
Black Mamba
Academy Member
Academy Member

Ευχαριστώ: 1461
Τον ευχαρίστησαν 1650 φορές σε 1077 Δημοσιεύσεις

Τόπος: ΓΑΛΑΤΣΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 13:38 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ευλογα θα αναρωτηθει καποιος γιατι δεν γινεται και η τελικη μελετη της υπογειοποιησης να τελειωνει ωστε να μην εχει πατημα ο δημος σχετικα με τα υψομετρικα ?

Τον λογο τον ξερω αλλα δεν θα τον γραψω εδω καθως και την στρατηγικη των δυο πλευρων .

Η ουσια ειναι αυτη που εχω πει , χωρις τον δημο γηπεδο δεν γινεται και αυτος ο δημος δεν θελει γηπεδο , μιλαμε για εναν δημο σκατογαυρο του κερατα . Αν ηθελε θα βοηθουσε μεσα στα πλαισια της απολυτης νομιμοτητας . ΔΕΝ ζηταμε να παρανομησει , ζηταμε να βοηθησει αλλα ειναι μεγαλο @@

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Koukoglou
dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

Ευχαριστώ: 1590
Τον ευχαρίστησαν 6842 φορές σε 3798 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 13:42 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

kouk έγραψε:
dark_side έγραψε:
το να παρακαμφθει ο Δημος ομως ξεκινα κακο προηγουμενο και καλο ειναι να βλεπουμε πιο σφαιρικα τα πραγματα απο τον μικροκοσμο ενος γηπεδου

Ενω το να εμποδίζει ο Δήμος, με το έτσι θέλω, να χτιστεί ένα γήπεδο, στο δικό μας οικόπεδο, δεν δημιουργεί κανένα κακό προηγούμενο, ε;

ειπα να ξεφυγουμε απο το μικροκοσμο του γηπεδου
αν δε μπορεις να το κανεις ειναι προβλημα κατα τη γνωμη μου
υπαρχουν γενικοτερα ζητηματα που με προφαση αλλα θεματα, ανοιγονται κερκοπορτες

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

Black Mamba
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 13:51 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

dark_side έγραψε:
kouk έγραψε:
dark_side έγραψε:
το να παρακαμφθει ο Δημος ομως ξεκινα κακο προηγουμενο και καλο ειναι να βλεπουμε πιο σφαιρικα τα πραγματα απο τον μικροκοσμο ενος γηπεδου

Ενω το να εμποδίζει ο Δήμος, με το έτσι θέλω, να χτιστεί ένα γήπεδο, στο δικό μας οικόπεδο, δεν δημιουργεί κανένα κακό προηγούμενο, ε;

ειπα να ξεφυγουμε απο το μικροκοσμο του γηπεδου
αν δε μπορεις να το κανεις ειναι προβλημα κατα τη γνωμη μου
υπαρχουν γενικοτερα ζητηματα που με προφαση αλλα θεματα, ανοιγονται κερκοπορτες

Τις κερκοπορτες θα τις ανοιξει ο δημος με την αδιαλλαξία του .

Επειδη το γηπεδο θα γινει στην τελικη , εκτος να τεζαρει ο Μελ χτυπα ξυλο , αυτο που το λεει ο Ανδριοπουλος κξαι ο αλλος κανει τον λαλακα ειναι το σωστο . Ζητα ρε ανθρωπε αντισταθμιστικα οφέλη για τον δημο σου γιατι στο τελος (μετα απο 10χρονια) και γηπεδο θα εχει η πολη και μια δεν θα εχεις παρει σαν ανταλλαγμα .

ΥΓ . Γεμιστε το μ---λο με νερο βατραχια και νεροφιδες να τον φανε τα κουνουπια και η ελονοσια να τελειωνουμε με τον σκατογαυρο

Groovy
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 267
Τον ευχαρίστησαν 132 φορές σε 85 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 14:17 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Antonis έγραψε:
Ο Δήμος επικαλείται την νομιμότητα για να φέρει εμπόδια.

Συμφωνώ απόλυτα. Και τώρα θα σου πω μια ιστορία:

----

Θέλω να βγάλω άδεια πολιτικού γάμου γιατί θα παντρευτώ σε κανά εξάμηνο. Ξέρω οτι στο Δήμο μου ο υπάλληλος στο τμήμα εκείνο δε με πάει γιατί τού'χα φάει μια γκόμενα παλιά.

Πάω λοιπόν σήμερα με τη ληξιαρχική πράξη γέννησης, με την εφημερίδα, με το παράβολο, με τη συμπληρωμένη σωστά αίτηση, όλα αυτά σωστά.

Θέλει όμως και λογαριασμό ΔΕΚΟ ή εκκαθαριστικό εφορίας τρέχοντος έτους με τη διεύθυνσή μου στο Δήμο όπου αιτούμαι την άδεια. Εγώ μέχρι πέρισυ δούλευα αλλού και πριν κάτι μήνες γύρισα στο πατρικό μου, και δεν έχω λογαριασμό ΔΕΚΟ στο όνομά μου, το κινητό μου έρχεται ακόμα στην παλιά διεύθυνση, ενώ στην εφορία τώρα άλλαξα διεύθυνση και στο τελευταίο εκκαθαριστικό μου έχει ακόμα την παλιά.

Πάω λοιπόν με το λογαριασμό ΟΤΕ στο όνομα του πατέρα μου. Μου λέει ο υπάλληλος <<Ξέρεις, θέλει λογαριασμό στο όνομά σου, να δες εδώ την εκτύπωση του Δήμου που λέει τι ακριβώς χρειάζεται>>, και με διώχνει.

Τι μπορώ να κάνω; Έχω ακόμα κανά εξάμηνο μπροστά μου. 1) Πάω στην εφορία και παίρνω μια εκτύπωση με τα στοιχεία μου με σφραγίδα, 2) Πάω και αλλάζω τη διεύθυνση στο λογαριασμό του κινητού μου, 3) Βάζω μέσο έναν αντιδήμαρχο ξάδερφο του πατέρα μου μήπως και βρω άκρη, 4) Πάω στο Δήμο που έμενα παλιά με το εκκαθαριστικό ή το λογαριασμό του κινητού μου και βγάζω την άδεια, η οποία άδεια ισχύει οπουδήποτε κι αν θέλω να παντρευτώ οπότε είμαι καλυμμένος.

Τι δεν κάνω αφού ξέρω οτι ο υπάλληλος με μισεί και είναι καλυμμένος νομότυπα: Περιμένω να περάσουν πέντε μήνες χωρίς να κάνω τίποτα, να φτάσει δέκα μέρες πριν το γάμο, πάω με τον ίδιο λογαριασμό ΟΤΕ του πατέρα μου και αρχίζω να φωνάζω και να κάνω φασαρία: <<Γιατί επικαλείσαι τη γραφειοκρατία;! Αφού ξέρεις πού μένω, στο πατρικό μου, πάρ'το λογαριασμό και μόλις βγει το νέο εκκαθαριστικό θα σ'το φέρω να είσαι εντάξει!>>, και να λέω αριστερά και δεξιά <<Κοίτα τον ξεφτιλισμένο, δε μου δίνει την άδεια γιατί είναι εμπαθής, γιατί με μισεί, κρύβεται πίσω από τη νομιμότητα κτλ>>. Στο 99% των τμημάτων θα έπιανε, γιατί κι ο υπάλληλος άμα γινόταν στραβή και τον έλεγχαν θα έλεγε <<μπέρδεψα το όνομα με το πατρώνυμο, ίδια είναι, να τώρα μου φέρνει το σωστό εκκαθαριστικό και όλα εντάξει>>, κι έτσι κι αλλιώς ποιός κάθεται να ελέγχει αυτά τα δικαιολογητικά... Όμως, ο συγκεκριμένος με μισεί και απλά κάθεται και γελάει που θα έχω τρεξίματα με τη γυναίκα μου, και λέει στους κολλητούς του <<Τον έσκισα τον μαγκάκο>>.

Η αντίδραση των φίλων μου και της γυναίκας μου ποιά πρέπει να είναι; Να βρίζουν μαζί μου τον υπάλληλο και να χαίρομαι εγώ που όλοι βλέπουν πόσο κάθαρμα είναι; Να κάθονται να αναρωτιούνται γιατί ο υπάλληλος με μισεί και πώς πρέπει να αντιμετωπίσουν τον υπάλληλο;

----

Για λόγους που δεν καταλαβαίνω ό,τι υπόθεση και να κάνω, η πλευρά Δικέφαλος ΑΕ στο θέμα των υψομετρικών μελετών έκανε αυτό που θα έφερνε σχεδόν σίγουρα το χειρότερο αποτέλεσμα.

Από τον Οκτώβριο του 2014 ο Δήμος έχει ενημερώσει επίσημα οτι για να κινήσει κάποιες διαδικασίες σχετικές με την έγκριση υψομετρικών μελετών απαιτεί μεταξύ άλλων την εγκεκριμένη μελέτη υπογειοποίησης. Ακόμα κι εγώ που είμαι άσχετος, καταλαβαίνω οτι αν πάω και ζητήσω την έγκριση υψομετρικών μελετών ο Δήμος θα ζητήσει πάλι την εγκεκριμένη μελέτη υπογειοποίησης, πόσω μάλλον αυτοί που τρέχουν το θέμα για τη Δικέφαλος ΑΕ.

Από το 2014 έχουν περάσει πάνω από δύο χρόνια. Τι μπορούσε να κάνει η Δικέφαλος ΑΕ, που ήξερε οτι ο Δήμος θα φέρει όσα περισσότερα εμπόδια μπορούσε; Μήπως να κοιτάξει να εγκριθεί αυτή η μελέτη υπογειοποίησης από την Περιφέρεια; Μήπως να ψάξει να δει αν η επιχειρηματολογία σχετικά με τους κανονισμούς όπου βασίζεται ο Δήμος μπορεί να προσβληθεί; Μήπως, ψάχνοντας το θέμα ενδελεχώς να βρει το <<νομικό κενό>> και να κοιτάξει μέσα σε δύο χρόνια να το κλείσει με μια άσχετη τροπολογία σε άσχετο χρονικό σημείο που δε θα έπαιρνε χαμπάρι κανένας, ώστε να παρακαμφθεί ο Δήμος στο θέμα των υψομετρικών αμέσως όταν χρειαζόταν;

Αντί να κάνει κάτι απ'όλα αυτά έκανε αυτό που θα έφερνε το χειρότερο αποτέλεσμα: Δεν έψαξε να βρει μια αληθινή λύση αλλά έδωσε στο Δήμο τη δυνατότητα να βασιστεί ίσως στο μόνο σημείο που μπορούσε βάσει κανονισμών, και να γίνει ήρωας.

Τώρα η σωστή αντίδραση των οπαδών της ΑΕΚ ποιά είναι; Να βρίζουν το Δήμο ή μήπως να κάτσουν να σκεφτούν γιατί η Δικέφαλος ΑΕ έδρασε όπως έδρασε αντί να κοιτάξει να λύσει το πρόβλημα μέσα στα δύο αυτά χρόνια;

kosmic
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 6811
Τον ευχαρίστησαν 1246 φορές σε 935 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 14:34 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Aυτο με τις κερκοπορτες πρεπει να γραφοταν κατα κορον πριν τους ΟΑ2004.Τοτε που αν δεν ειχαμε μπαραζ νομοθετικων ρυθμισεων,δεν θα προλαβαιναμε σε καμμια περιπτωση.

Τελικα με πρωτοβουλιες που οχυρωναν νομικα τα εργα,προλαβαμε..
Το αποτελεσμα γνωστο.Οι ΟΑ επαιξαν σημαντικο ρολο ωστε η Ψαροκωσταινα των 175 δις ΑΕΠ του 2002 να γινει ευπορο Κρατος με ΑΕΠ κοντα στα 230 δις.

Το ιδιο εχουμε και τωρα στα δικα μου ματια.Πρεπει να επεμβει η κεντρικη εξουσια με τετοιο τροπο ωστε τα γιουσουφακια να μην μπορουν να κανουν τιποτα.
Επισης τα οφελη για ολους τους εμπλεκομενους θα ειναι Τεραστια.

Αν γυρναγα τον χρονο πισω,θα εβγαζα απο το καδρο τον Δημο απτην αρχη.Ετσιθελικα.Αναλαμβανοντας το κοστος των αντιδρασεων.
Θα μιλαγα ΜΟΝΟ με την κεντρικη εξουσια.Κι ας ανοιγα 200 κερκοπορτες.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Thanos21
Didirock
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 4065
Τον ευχαρίστησαν 2555 φορές σε 1816 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Διδυμότειχο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 16:27 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Groovy,
αν εχεις αλλαξει τωρα διευθυνση θα ζητησεις απο το μητρωο της Δ.Ο.Υ την εκτυπωση της μεταβολης,
επισης στο Ε1 (οχι εκκαθαριστικό) στην πρωτη σελίδα φαινεται η νεα σου διευθυνση,
αν θες περαιτερω βοηθεια στειλε μου p.m.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Groovy
iatros21
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 252
Τον ευχαρίστησαν 361 φορές σε 208 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 16:49 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Επειδή μέσα στην απογοήτευση από τις καθυστερήσεις πολλά λέγονται, να πω ότι δέν πειράζει, θα κάνουμε όσο υπομονή χρειαστεί. Και 1 και 2 χρόνια ακόμα. Εδώ περιμέναμε 14...Αλλά από το χωράφι μας δεν θα φύγουμε. Όχι τουλάχιστον επειδή είναι επιλογή ενός αναρχοάπλυτου και μερικών κατοίκων που ΜΑΣ ΒΡΗΚΑΝ και δεν τους βρήκαμε. Το γήπεδο θα το κάνουμε και θα είναι καλεσμένοι και στα εγκαίνια.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Antonis
Antonis
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 8922
Τον ευχαρίστησαν 3997 φορές σε 2812 Δημοσιεύσεις

Τόπος: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 16:53 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Groovy έγραψε:
Antonis έγραψε:
Ο Δήμος επικαλείται την νομιμότητα για να φέρει εμπόδια.

Συμφωνώ απόλυτα. Και τώρα θα σου πω μια ιστορία:

----

Θέλω να βγάλω άδεια πολιτικού γάμου γιατί θα παντρευτώ σε κανά εξάμηνο. Ξέρω οτι στο Δήμο μου ο υπάλληλος στο τμήμα εκείνο δε με πάει γιατί τού'χα φάει μια γκόμενα παλιά.

Πάω λοιπόν σήμερα με τη ληξιαρχική πράξη γέννησης, με την εφημερίδα, με το παράβολο, με τη συμπληρωμένη σωστά αίτηση, όλα αυτά σωστά.

Θέλει όμως και λογαριασμό ΔΕΚΟ ή εκκαθαριστικό εφορίας τρέχοντος έτους με τη διεύθυνσή μου στο Δήμο όπου αιτούμαι την άδεια. Εγώ μέχρι πέρισυ δούλευα αλλού και πριν κάτι μήνες γύρισα στο πατρικό μου, και δεν έχω λογαριασμό ΔΕΚΟ στο όνομά μου, το κινητό μου έρχεται ακόμα στην παλιά διεύθυνση, ενώ στην εφορία τώρα άλλαξα διεύθυνση και στο τελευταίο εκκαθαριστικό μου έχει ακόμα την παλιά.

Πάω λοιπόν με το λογαριασμό ΟΤΕ στο όνομα του πατέρα μου. Μου λέει ο υπάλληλος <<Ξέρεις, θέλει λογαριασμό στο όνομά σου, να δες εδώ την εκτύπωση του Δήμου που λέει τι ακριβώς χρειάζεται>>, και με διώχνει.

Τι μπορώ να κάνω; Έχω ακόμα κανά εξάμηνο μπροστά μου. 1) Πάω στην εφορία και παίρνω μια εκτύπωση με τα στοιχεία μου με σφραγίδα, 2) Πάω και αλλάζω τη διεύθυνση στο λογαριασμό του κινητού μου, 3) Βάζω μέσο έναν αντιδήμαρχο ξάδερφο του πατέρα μου μήπως και βρω άκρη, 4) Πάω στο Δήμο που έμενα παλιά με το εκκαθαριστικό ή το λογαριασμό του κινητού μου και βγάζω την άδεια, η οποία άδεια ισχύει οπουδήποτε κι αν θέλω να παντρευτώ οπότε είμαι καλυμμένος.

Τι δεν κάνω αφού ξέρω οτι ο υπάλληλος με μισεί και είναι καλυμμένος νομότυπα: Περιμένω να περάσουν πέντε μήνες χωρίς να κάνω τίποτα, να φτάσει δέκα μέρες πριν το γάμο, πάω με τον ίδιο λογαριασμό ΟΤΕ του πατέρα μου και αρχίζω να φωνάζω και να κάνω φασαρία: <<Γιατί επικαλείσαι τη γραφειοκρατία;! Αφού ξέρεις πού μένω, στο πατρικό μου, πάρ'το λογαριασμό και μόλις βγει το νέο εκκαθαριστικό θα σ'το φέρω να είσαι εντάξει!>>, και να λέω αριστερά και δεξιά <<Κοίτα τον ξεφτιλισμένο, δε μου δίνει την άδεια γιατί είναι εμπαθής, γιατί με μισεί, κρύβεται πίσω από τη νομιμότητα κτλ>>. Στο 99% των τμημάτων θα έπιανε, γιατί κι ο υπάλληλος άμα γινόταν στραβή και τον έλεγχαν θα έλεγε <<μπέρδεψα το όνομα με το πατρώνυμο, ίδια είναι, να τώρα μου φέρνει το σωστό εκκαθαριστικό και όλα εντάξει>>, κι έτσι κι αλλιώς ποιός κάθεται να ελέγχει αυτά τα δικαιολογητικά... Όμως, ο συγκεκριμένος με μισεί και απλά κάθεται και γελάει που θα έχω τρεξίματα με τη γυναίκα μου, και λέει στους κολλητούς του <<Τον έσκισα τον μαγκάκο>>.

Η αντίδραση των φίλων μου και της γυναίκας μου ποιά πρέπει να είναι; Να βρίζουν μαζί μου τον υπάλληλο και να χαίρομαι εγώ που όλοι βλέπουν πόσο κάθαρμα είναι; Να κάθονται να αναρωτιούνται γιατί ο υπάλληλος με μισεί και πώς πρέπει να αντιμετωπίσουν τον υπάλληλο;

----

Για λόγους που δεν καταλαβαίνω ό,τι υπόθεση και να κάνω, η πλευρά Δικέφαλος ΑΕ στο θέμα των υψομετρικών μελετών έκανε αυτό που θα έφερνε σχεδόν σίγουρα το χειρότερο αποτέλεσμα.

Από τον Οκτώβριο του 2014 ο Δήμος έχει ενημερώσει επίσημα οτι για να κινήσει κάποιες διαδικασίες σχετικές με την έγκριση υψομετρικών μελετών απαιτεί μεταξύ άλλων την εγκεκριμένη μελέτη υπογειοποίησης. Ακόμα κι εγώ που είμαι άσχετος, καταλαβαίνω οτι αν πάω και ζητήσω την έγκριση υψομετρικών μελετών ο Δήμος θα ζητήσει πάλι την εγκεκριμένη μελέτη υπογειοποίησης, πόσω μάλλον αυτοί που τρέχουν το θέμα για τη Δικέφαλος ΑΕ.

Από το 2014 έχουν περάσει πάνω από δύο χρόνια. Τι μπορούσε να κάνει η Δικέφαλος ΑΕ, που ήξερε οτι ο Δήμος θα φέρει όσα περισσότερα εμπόδια μπορούσε; Μήπως να κοιτάξει να εγκριθεί αυτή η μελέτη υπογειοποίησης από την Περιφέρεια; Μήπως να ψάξει να δει αν η επιχειρηματολογία σχετικά με τους κανονισμούς όπου βασίζεται ο Δήμος μπορεί να προσβληθεί; Μήπως, ψάχνοντας το θέμα ενδελεχώς να βρει το <<νομικό κενό>> και να κοιτάξει μέσα σε δύο χρόνια να το κλείσει με μια άσχετη τροπολογία σε άσχετο χρονικό σημείο που δε θα έπαιρνε χαμπάρι κανένας, ώστε να παρακαμφθεί ο Δήμος στο θέμα των υψομετρικών αμέσως όταν χρειαζόταν;

Αντί να κάνει κάτι απ'όλα αυτά έκανε αυτό που θα έφερνε το χειρότερο αποτέλεσμα: Δεν έψαξε να βρει μια αληθινή λύση αλλά έδωσε στο Δήμο τη δυνατότητα να βασιστεί ίσως στο μόνο σημείο που μπορούσε βάσει κανονισμών, και να γίνει ήρωας.

Τώρα η σωστή αντίδραση των οπαδών της ΑΕΚ ποιά είναι; Να βρίζουν το Δήμο ή μήπως να κάτσουν να σκεφτούν γιατί η Δικέφαλος ΑΕ έδρασε όπως έδρασε αντί να κοιτάξει να λύσει το πρόβλημα μέσα στα δύο αυτά χρόνια;

Εν συντομία..
Έχει πολλά κοινά η υπόθεση σου με την ΑΕΚ.
Την τσαντίλα που βγάζεις εσύ και οι κοπέλα σου και οι κολλητοί σου, την βγάζουν οι ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ που απλώς θέλουν να αποκτήσουν και πάλι το σπίτι τους. Όσο φυσικά σου βγήκε εσένα άλλο τόσο βγήκε και σε αυτούς...
Αν μπορούσες να προσπεράσεις τον υπάλληλο θα το έκανες και στα @@σου ή νομιμότητα.
Εδω όμως διαβάζουμε για κερκοπορτες...
Ο απλος ΑΕΚτζης θέλει να βγουν όλα τα εμπόδια από τη μέση και να μείνει ο Μελισσανίδης χωρίς καμία δικαιολογία.
Αν δε γίνει το γήπεδο μετά, όπως έχω ξαναγράψει, θα εισπράξει σφαλιάρα και ο ίδιος και καλά θα του κάνουν...
Δε μπορούμε να κατηγορούμε την διοίκηση ότι εκανε ότι... μπορούσε για να κολλήσει η διαδικασία στα υψομετρικα και ταυτόχρονα που προσπαθεί να παρακάμψει το εμπόδιο τους...

nd_21
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 4440
Τον ευχαρίστησαν 7920 φορές σε 3619 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 17:08 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

@Groovy, εγώ θα δεχθώ ότι το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι δεν έχουμε την τελική μελέτη για την υπογειοποίηση. Άλλωστε το έχω γράψει.

Αν θέλουμε όμως να είμαστε εντελώς αντικειμενικοί, δεν μπορούμε να περνάμε ακροθιγώς την τακτική του ΑΒ στο θέμα του γηπέδου, όπου οχυρώνεται πίσω από νομικές, νομικίστικες ή νομιμοφανείς δικαιολογίες σε δευτερεύοντα και τριτεύοντα ζητήματα, όπως είναι η γνωμοδότηση για την υψομετρική μελέτη.
Την στιγμή μάλιστα που σε άλλα θέματα σφυρίζει αδιάφορα, όπως για την απομάκρυνση του σταθμού για τα σκουπιδιάρικα και των υπολοίπων αυθαίρετων κατασκευών εντός του άλσους, καθώς και για την κατεδάφιση του χώρου που στεγάζεται η Στρούγκα, για την οποία έχει πάρει και δάνειο ο δήμος σύμφωνα με την Διαύγεια.

Όταν θέλεις να λες ότι είσαι νόμιμος, είσαι παντού και όχι μόνο σε αυτά με τα οποία είσαι ιδεολογικά αντίθετος.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Peacemaker
konspir
Academy Member
Academy Member

Ευχαριστώ: 1303
Τον ευχαρίστησαν 2235 φορές σε 1339 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:04 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Αυτό που λέει ο Groovy είναι σωστό.

Ξέραμε τί είναι ο Βασιλόπουλος, ξέραμε ότι θα εκμεταλλευτεί το κάθε παραθυράκι για να καθυστερήσει ή και να ματαιώσει το έργο.

Το ξέραμε και ξέρουμε και τώρα ότι θα συνεχίσει να το κάνει. Δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στην καλή του θέληση. Πρέπει να είναι κάποιος εντελώς ανόητος για να βασίζεται στην καλή θέληση του Βασιλόπουλου απέναντι στο γήπεδο.

Δεν μπορεί μετά από τρία χρονια, η απάντηση του Ανδριοπούλου περί υψομετρικών να είναι "αν θέλατε να βοηθήσετε, το θέμα θα είχε λήξει, γίνεται σε όλη την Ελλάδα". Από τον Βασιλόπουλο περίμενε βοήθεια; Λοβοτομημένος είναι; Δεν έχει πάρει χαμπάρι τί γίνεται και τί ρόλο βαράει ο Βασιλόπουλος;

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : kosmic, Didirock, -21grams
Black Mamba
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:15 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

nd_21 έγραψε:
@Groovy, εγώ θα δεχθώ ότι το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι δεν έχουμε την τελική μελέτη για την υπογειοποίηση.

Νικο για να μην στα πολυλογω αν το γηπεδο θα παει 3 φορες στο ΣΤΕ η υπογειοποιηση θα παει 5 , βαλε κατω τα χρονια και μετρα ποτε θα δουμε γηπεδο . Δεν θελω να πω παραπανω γιατι θα εκτεθω .
Οταν ο Ανδριοπουλος λεει οτι πρεπει να ειναι ο δημος στο πλευρο μας εχει λογο που το λεει .
Τον ρωταει , αν εχει αυριο την μελετη αν θα δεσμευτει για την μετεπειτα απροσκοπτη πορεια του εργου και αυτος κανει τον κινεζο .
Εξυπνος εισαι , σκεψου γιατι δεν παραδιδει η Δικεφαλος ΑΕ την μελετη υπογειοποιησης .
Εχουμε μπλεψει ΑΣΧΗΜΑ , το φωναζω εδω και χρονια .
Υπομονη μεχρι να γινουν εκλογες και να εχει καλα στην υγεια του ο Μελ , διαφορετικα γηπεδο τελος .

Black Mamba
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:17 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

konspir έγραψε:

Ξέραμε τί είναι ο Βασιλόπουλος, ξέραμε ότι θα εκμεταλλευτεί το κάθε παραθυράκι για να καθυστερήσει ή και να ματαιώσει το έργο.

Το ξέραμε και ξέρουμε και τώρα ότι θα συνεχίσει να το κάνει. Δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στην καλή του θέληση. Πρέπει να είναι κάποιος εντελώς ανόητος για να βασίζεται στην καλή θέληση του Βασιλόπουλου απέναντι στο γήπεδο.

Δεν μπορεί μετά από τρία χρονια, η απάντηση του Ανδριοπούλου περί υψομετρικών να είναι "αν θέλατε να βοηθήσετε, το θέμα θα είχε λήξει, γίνεται σε όλη την Ελλάδα". Από τον Βασιλόπουλο περίμενε βοήθεια; Λοβοτομημένος είναι; Δεν έχει πάρει χαμπάρι τί γίνεται και τί ρόλο βαράει ο Βασιλόπουλος;

Εχει και παραεχει Σπυρο

Αν υπαρχει ενας που μπορει να αντεξει ολο αυτο το πραγμα ειναι ο Ανδριοπουλος .

konspir
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:21 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Black Mamba έγραψε:
konspir έγραψε:

Εχει και παραεχει Σπυρο

Οπότε, θες να πεις, ότι ο Ανδριόπουλος -αφού δεν έκανε λάθος εκτίμηση- επίτηδες καθυστερεί το έργο μέχρι να αλλάξει η δημοτική αρχή;

placebo effect
Dedicated member
Dedicated member

Ευχαριστώ: 173
Τον ευχαρίστησαν 738 φορές σε 250 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:27 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Βγάζω από το κάδρο την ΑΕΚ. Αν με αφορμή το γήπεδο μας, ή οποιαδήποτε άλλη επένδυση πάρουν το παιχνίδι από τα χέρια των κοινοταρχών , μικρών δικτατορίσκων, καλώς να γίνει . Για αυτό τους έχει πιάσει λύσσα κακή με το Καλλικράτη, ο οποίος ποτέ δεν ολοκληρώθηκε γιατί η κεντρική πολιτική σκηνή το μπάνισε ως βήμα εξευρωπαϊσμού . Όπου μπαίνει μάχαιρα στη μικροπολιτική , λιγοστεύουν και οι πελάτες του μαγαζιού. Τι κάνει ο κάθε γκιώνης δημαρχούκος που βλέπει να του παίρνουν το παιχνίδι από τα χέρια ; Ντράμα Κουίν σόου , είτε με ξύλινους - πιο μαόνι πεθαίνεις - λόγους , είτε οι πιο μερακλήδες βγάζοντας τους χωρικούς να κλείσουν τους δόμους με σημαίες ραμμένες από πανωφόρια της μακαρίτισσας . Δεν είναι η πρώτη φορά που μια κοινότητα απαιτεί από όλη την κοινωνία να ανεξαρτητοποιηθεί από τις υποχρεώσεις της , βάζοντας ως υπό όρο να συνεχίσει να λαμβάνει τα όποια οφέλη . Σούπερουάου καταστάσεις !. Ο φιρφιρίκης της Δεκελείας για να πάει για νυχτερινή τουρνέ στην άλλη άκρη της Μητροπολιτικής πόλης θα περάσει από δεκάδες δρόμους άλλων κοινοτήτων. Δεν θα μετρήσω τα βήματα της μπαρότσαρκας ή αν το βρει το χάραμα , αλλά πιθανολογώ ότι δεν πήγε πόρτα πόρτα στην αρχή , να αφουγκραστεί τη κοινή γνώμη της γειτονιάς για τη παρουσία των club στο Δήμο τους. Το θεωρεί φυσιολογικό να περπατήσει στο καλντερίμι της χαράς , να δει το Λαζόπουλο να κατακρεουργεί τον Ίψεν , να πάει για ψώνια με το Μπομπ Μάρλευ, να ρίξει το καπιταλισμό στο ιστορικό κέντρο, αλλά αν του πεις - ξεχάστε το καπιταλιστικό γήπεδο - να φτιάξουμε οικόπεδο με θέα στο παραδίπλα δρόμο θα θυμηθεί τη Μάγια τη μέλισσα , το οξυγόνο, αχ! αυτό το αέριο και τη γραφικότητα των οκταώροφων. Μακρυά όλα αυτά από το πάτο μου και όπου θέλει ας είναι. Σαν τα σκουπίδια, φεύγουν από τη γειτονιά μου-του και μετά ζαμάν φου και απάνω τούρλα, μήπως εξαφανίζονται και αυτά σαν τους μετανάστες ; Εχει και την απαίτηση ο κάτοικος της Εκάλης και του Περάματος να χρηματοδοτήσει τις πλύστρες των πλοίων της αγάπης. Εγκώ ντεν έκει κρήματα μεταφέρει σκουμπιντιάρα, έκει και εκσοντα γκια τα παραμπολα. Δεν μας χέζεις ρε Φατσέα ! Μητροπολιτικός Δήμος χθες, λες και ζούμε στο 19 αιώνα που ήθελες 20 λεπτά με το γαϊδούρι να πας από τη μετέπειτα Ν Ιωνία στα Φιλαδέλφεια. Το 999% των δημοτών αν τους αφήσεις στις παρυφές του Δήμου τους δεν θα μπορέσουν να καταλάβουν σε ποιο Δήμο στέκονται και τα ξύνουν. Και αν η λεωφόρος Φούφουτου διέρχεται διαγώνια και τους δύο Δήμους , αυτός που κατοικεί στο 43 έχει το δικαίωμα να πει ΟΧΙ , κάτοικος Ν Φιλαδέλφειας γαρ , ο διπλανός του όμως στο 45 ; Ε ! όχι να μας πουν και οι εκτός των συνόρων !. Αυτή η βρωμοτζίφρα είναι το υπερόπλο του Κιμ στα χέρια των Γκιώνιδων. Όταν οι κουτόφραγκοι ομιλούν για αποκέντρωση αρμοδιοτήτων δεν έχουν στο μυαλό τους 100 τραχανοδήμαρχους να μπλοκάρουν όσα δεν προλαβαίνει να μπλοκάρει η κεντρική πολιτική σκηνή . Αφαιρέστε τους το δικαίωμα να μου πηδούν τη ζωή μου ΧΘΕΣ- και αυτή τη στιγμή δεν μιλώ για το γήπεδο. ΧΘΕΣ ΟΜΩΣ !

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 3778
Τον ευχαρίστησαν 7394 φορές σε 4683 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:30 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν μπορει να γίνει το γήπεδο λόγω μη χρηματοδότησης της υπογειοποίησης και των συνοδών, απλά πράγματα, και έχουμε βρει το γαϊτανάκι της υψομετρικής για να βρίσκουμε έναν φανταστικό εχθρό, ο οποίος βέβαια η καλύτερη του γιατί κάνει το διδακτορικό του στον αντικαπιταλισμο πουλώντας στα αναρχοαπλυτα πρόβατα την παραμυθα ότι δήθεν αυτός κι αυτοί μπλοκάρουν το γήπεδο.

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:33 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

konspir έγραψε:
Black Mamba έγραψε:
konspir έγραψε:

Εχει και παραεχει Σπυρο

Οπότε, θες να πεις, ότι ο Ανδριόπουλος -αφού δεν έκανε λάθος εκτίμηση- επίτηδες καθυστερεί το έργο μέχρι να αλλάξει η δημοτική αρχή;

Νομίζω ότι λέει ότι δεν θέλουμε να ανοίξουμε δύο μέτωπα ταυτόχρονα.
Ας βγει η άδεια να αρχίσουν τα έργα, και μετά να ανοίξει το ζήτημα της υπογειοποίησης όταν θα υπάρχει πολύ πιο έντονη πίεση με το έργο υπό κατασκευή.

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:35 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Rounder έγραψε:
Δεν μπορει να γίνει το γήπεδο λόγω μη χρηματοδότησης της υπογειοποίησης και των συνοδών, απλά πράγματα, και έχουμε βρει το γαϊτανάκι της υψομετρικής για να βρίσκουμε έναν φανταστικό εχθρό, ο οποίος βέβαια η καλύτερη του γιατί κάνει το διδακτορικό του στον αντικαπιταλισμο πουλώντας στα αναρχοαπλυτα πρόβατα την παραμυθα ότι δήθεν αυτός κι αυτοί μπλοκάρουν το γήπεδο.

Και εμείς επιμένουμε, περνάμε νόμους, ρυθμίσεις κλπ, για ποιον ακριβώς λόγο;

Black Mamba
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:37 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Rounder έγραψε:

Πιο αστοχος δεν θα μπορουσες να εισαι παντως

Black Mamba
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:39 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Antonis έγραψε:
konspir έγραψε:
Black Mamba έγραψε:
konspir έγραψε:

Εχει και παραεχει Σπυρο

Ας βγει η άδεια να αρχίσουν τα έργα, και μετά να ανοίξει το ζήτημα της υπογειοποίησης όταν θα υπάρχει πολύ πιο έντονη πίεση με το έργο υπό κατασκευή.

Link

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Antonis
konspir
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:43 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Antonis έγραψε:
konspir έγραψε:
Black Mamba έγραψε:
konspir έγραψε:

Εχει και παραεχει Σπυρο

Είναι ουτοπικό να πιστεύουμε ότι θα ξεκινήσουν ουσιαστικά έργα με έστω και την παραμικρή λεπτομέρεια του πρότζεκτ να είναι σε θολό τοπίο. Πόσο μάλλον ένα τόσο σημαντικό κομμάτι του έργου, όπως η υπογειοποίηση.

Μιλάμε για εκατομμύρια τα οποία κανένας δεν θα πάρει απόφαση να τα ρίξει σε ένα έργο που υπάρχει περίπτωση, σοβαρότατη κιόλας, να μην ολοκληρωθεί ποτέ.

Η άδεια είναι κενή περιεχομένου υπό αυτές τις συνθήκες.

Άντε να περιφράξουμε το οικόπεδο. Μέχρι εκεί. Κι αυτό χλωμό.

Black Mamba
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:48 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Σπυρο δεν εχει κανενα λογο να να βγει η μελετη της υπογειοποιησης για να την προσβαλει ο καθε φουφουτος στο ΣΤΕ . Γι αυτο ζηταμε να δεσμευτει ο βλαξ οτι αν του παμε την μελετη θα σταματησει να βαζει εμποδια .
Ξερουμε τι εχουμε να αντιμετωπισουμε .
Εκλογες χθες χρειαζομαστε

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:48 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

μα ποσο ασχετιλα μπορει να ανεχτει κανεις εδω μεσα;

αντε ρε ασχετοι

ποιος; αυτος! 1-0

γηπεδο με υπογειοποιηση δε γινεται στην παρουσα φαση εκτος αν εχετε βρει εσεις τα λεφτα για τα συνοδα LOL

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:49 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Black Mamba έγραψε:
Σπυρο δεν εχει κανενα λογο να να βγει η μελετη της υπογειοποιησης για να την προσβαλει ο καθε φουφουτος στο ΣΤΕ . Γι αυτο ζηταμε να δεσμευτει ο βλαξ οτι αν του παμε την μελετη θα σταματησει να βαζει εμποδια .

μενεις ΝΦ κυριε; LOL

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

Black Mamba
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:50 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

dark_side έγραψε:
μα ποσο ασχετιλα μπορει να ανεχτει κανεις εδω μεσα;

αντε ρε ασχετοι

ποιος; αυτος! 1-0

γηπεδο με υπογειοποιηση δε γινεται στην παρουσα φαση εκτος αν εχετε βρει εσεις τα λεφτα για τα συνοδα LOL

Ασε ρε λουλη που θα μας πεις που θα βρουμε τα λεφτα Mr. Green

Black Mamba
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:51 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

dark_side έγραψε:
Black Mamba έγραψε:

μενεις ΝΦ κυριε; LOL

Χου ρε

konspir
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:54 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Παίδες, εγώ λέω να σταματήσουμε να κοροϊδευόμαστε. Χωρίς δημοτική αρχή που να υποστηρίζει το γήπεδο, τα πράγματα είναι χλωμά.

Ακόμα και με δημοτική αρχή να υποστηρίζει το γήπεδο, τα πράγματα είναι δύσκολα. Ήδη έχουμε προσφυγές από ιδιώτες και από μέλη της ερασιτεχνικής.

Οπότε περιμένουμε τις εκλογές το 2019.

Τις οποίες, είμαι πεπεισμένος ότι θα τις πάρει αυτός που δεν θα υποστηρίζει το γήπεδο. Ακόμα κι αν είναι ο μοναδικός υποψήφιος που θα έχει τέτοια θέση. Όπως ήταν και ο Βασιλόπουλος άλλωστε.

Μεγάλη πίκρα το θέμα.

placebo effect
Dedicated member
Dedicated member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 18:59 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Εγώ αναμένω στη στιγμή που θα πλακώσει ο γκομενοσυνδικαλισμός της Γένοβας να μπει ασπίδα στα Caterpillar. Ο Γκιώνης δεν έχει ιδέα από λαικά αθλήματα. Γιατί το plan b περιλαμβάνει λυόμενο για τα φτωχά πλην τίμια αθλήματα της ψυχής και της καρδιάς . Εκρί τι θα απαιτήσει : Υψομετρικά για το φιλέ ; Δεν θα κατουράνε οι Μαμελούκοι στις ζαρντινιέρες του, θα τις φυτεύουν. Το οικόπεδο δεν πρόκειται να μας το φάνε, το πάτο τους κάτω να βαρούν. Ούτε πολιτιστικό νεκροταφείο θα γίνει , ούτε πολιτικός τεκές και ας του σφυρίξει κάποιος ότι δεν υπάρχει σεναριογράφος του Χόλιγουντ να μπορέσει να φανταστεί το τέλος της ταινίας αν το αιλουροειδές πει μπαπάϊ δείχνοντας τη Γένοβα και ο Motorhead21 ξαναδεί υπερπτήσεις πάνω από το οικόπεδο με τον Richard Geer

nd_21
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 19:03 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Black Mamba έγραψε:

Kάτσε ρε Γιάννη. Ακόμα και αν δήμαρχος ήταν ο Γεωργαμλής, ο οποιοσδήποτε άλλος δεν θα μπορούσε να κάνει προσφυγή στο ΣτΕ, όπως άλλωστε έγινε και με το γήπεδο; Εννοείται ότι είναι απείρως καλύτερο να έχεις μαζί σου τον δήμο, αλλά εξασφαλισμένος 100% δεν μπορείς να είσαι.

Και μιλάμε για το νομικό σκέλος της υπογειοποίησης, όταν δεν έχει εγκριθεί ακόμα το σχετικό κονδύλι από την Περιφέρεια.

konspir έγραψε:
Οπότε περιμένουμε τις εκλογές το 2019.

Τις οποίες, είμαι πεπεισμένος ότι θα τις πάρει αυτός που δεν θα υποστηρίζει το γήπεδο. Ακόμα κι αν είναι ο μοναδικός υποψήφιος που θα έχει τέτοια θέση. Όπως ήταν και ο Βασιλόπουλος άλλωστε.

Σπύρο, ξέρεις καλά ότι η ανάγνωση που κάνεις για την εκλογή του ΑΒ το '14 είναι εξαιρετικά επιφανειακή. Έπαιξαν ρόλο πολλοί παράγοντες τότε για να γίνει δήμαρχος. Κλίμα στην κεντρική πολιτική σκηνή, Τόμπι, διασπασμένοι συνδυασμοί, συγκέντρωση ορίτζιναλ κλπ

Έχει επεξεργασθεί από τον/την nd_21 στις Σαβ Μάρ 25, 2017 19:07 pm, 1 φορά

Black Mamba
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 19:07 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Νικο τις προσφυγες δεν τις κανει ο μπαρμπα Κωστας ο κουρεας της γειτονιας , το καταλαβαινουμε αυτο ετσι ?

Ολες απο καπου εχουν υποστηριξη

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 19:10 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Black Mamba έγραψε:
Νικο τις προσφυγες δεν τις κανει ο μπαρμπα Κωστας ο κουρεας της γειτονιας , το καταλαβαινουμε αυτο ετσι ?

κομμωτης ειναι

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

nd_21
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 19:10 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Black Mamba έγραψε:

Ρε συ, αφού βλέπεις ότι τα παρακολουθώ πολύ στενά τα πράγματα. Ο Παπάζογλου και ο Τσερπάνης θα την έκαναν την προσφυγή έτσι κι αλλιώς. Δεν χρειάζονται ούτε 131, ούτε 17, αρκεί ακόμα και ένας για να μας δημιουργήσει πρόβλημα.

konspir
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 19:51 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Νίκο, πιστεύω ότι η ΝΦ δεν θέλει το γήπεδο και θα φανεί σε όσες εκλογικές αναμετρήσεις και αν γίνουν. Εκτίμηση είναι αυτή.

Το ζήτημα όμως δεν είναι αυτό.

Το ζήτημα είναι εάν είναι τελικά εφικτό να γίνει γήπεδο στο οικόπεδό μας, χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό νομικό κώλυμα και -συνεπώς- χωρίς μα φοβόμαστε τον κάθε πικραμένο που πιθανώς θα κάνει προσφυγή.

Ξεπεράσαμε τον πρώτο σκόπελο του ΣτΕ, μόνο για να διαπιστώσουμε ότι θα έχουμε κι άλλους (πόσους; ) τέτοιους σκόπελους.

Λυπάμαι παίδες, αλλά ένα τόσο ακριβό έργο, δεν ξεκινά ποτέ εάν είναι τόσο εύθραυστο.

Εδώ έχουν γίνει προσφυγές από την ερασιτεχνική, τί να λέμε τώρα.

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 19:52 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

konspir έγραψε:
Νίκο, πιστεύω ότι η ΝΦ δεν θέλει το γήπεδο και θα φανεί σε όσες εκλογικές αναμετρήσεις και αν γίνουν. Εκτίμηση είναι αυτή.

Το ζήτημα είναι εάν είναι τελικά εφικτό να γίνει γήπεδο στο οικόπεδό μας, χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό νομικό κώλυμα και -συνεπώς- χωρίς μα φοβόμαστε τον κάθε πικραμένο που πιθανώς θα κάνει προσφυγή.

Ξεπεράσαμε τον πρώτο σκόπελο του ΣτΕ, μόνο για να διαπιστώσουμε ότι θα έχουμε κι άλλους (πόσους; ) τέτοιους σκόπελους.

Λυπάμαι παίδες, αλλά ένα τόσο ακριβό έργο, δεν ξεκινά ποτέ εάν είναι τόσο εύθραυστο.

ο Χαριδημος φταιει που δεν ενεδωσε στους εκβιασμους

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

zEr0c0oL
Member
Member

Ευχαριστώ: 93
Τον ευχαρίστησαν 54 φορές σε 31 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Κορυδαλλός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 20:10 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω , χωρίς να είμαι μηχανικος ή κάτι τέτοιο. Η περιφέρεια δεν χρειάζεται ούτε μπορεί να πληρώσει για να κάνει ολοκληρωμένη μελέτη υπογειοποίησης αν δεν βγει η άδεια για το γήπεδο. Γιατί αν για κάποιον λόγο (πχ δεν έχει τα λεφτά ο Μελ) δεν ξεκινήσει το γήπεδο, η μελέτη της υπογειοποίησης θα έχει γίνει τζάμπα. Όποτε η περιφέρεια και η πολεοδομία βγάζουν την αδεια οικοδόμησης και μετά πρέπει να τρέξει το θέμα της υπογειοποίησης. Το λέει αν θυμάμαι καλά και στην περιγραφή του έργου ότι η υπογειοποίηση ξεκινά στη δεύτερη φάση του έργου. Γι'αυτο και π Ανδρικόπουλος είπε ότι η υπογειοποιηση απαιτείται για την άδεια λειτουργίας και όχι για την άδεια κατασκευης του γηπέδου. Ο ΑΒ ζητά την τελική μελέτη για ένα σύνοδο έργο, χωρίς να έχει εξασφαλιστεί (με άδεια και χρηματοδότηση) το κύριο έργο. Αυτό καταλαβαίνω και για την -μετά την άδεια ανέγερσης διαδικασία- ανησυχώ...

placebo effect
Dedicated member
Dedicated member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 20:18 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

konspir έγραψε:

Μην εξετάζεις τα νομικά κολλήματα. Τις προθέσεις των άλλων να κοιτάς. Το δίκιο σου θα το βρεις μετά από χρόνια. Άλλωστε ο δήμαρχος το δήλωσε στα ίσα. Θα αγωνιστεί να αλλάξει το νόμο . Το δίκαιο δεν τον απασχολεί. Αν και βασικός τους στόχος είναι να μας φάνε το οικόπεδο. Ούτε ανταλλαγή μπορούμε να κάνουμε . Αν ο Γρανίτσας ήθελε εκτέλεση , αυτός που θα το δρομολογήσει αυτό χρειάζεται τα βασανιστήρια της ιερής εξέτασης

konspir
Academy Member
Academy Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 20:22 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

dark_side έγραψε:
konspir έγραψε:

Ποιούς εκβιασμούς;

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 20:39 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

konspir έγραψε:
dark_side έγραψε:
konspir έγραψε:

Ποιούς εκβιασμούς;

Θες απαντηση τωρα; Κριμα ειναι Mr. Green

ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ! ΑΥΤΟΣ!

3-0

Koukoglou
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 6148
Τον ευχαρίστησαν 3488 φορές σε 2393 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθήνα- Γήπεδο ΑΕΚ Αγια Σοφιά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 21:00 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

zEr0c0oL έγραψε:
Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω , χωρίς να είμαι μηχανικος ή κάτι τέτοιο. Η περιφέρεια δεν χρειάζεται ούτε μπορεί να πληρώσει για να κάνει ολοκληρωμένη μελέτη υπογειοποίησης αν δεν βγει η άδεια για το γήπεδο. Γιατί αν για κάποιον λόγο (πχ δεν έχει τα λεφτά ο Μελ) δεν ξεκινήσει το γήπεδο, η μελέτη της υπογειοποίησης θα έχει γίνει τζάμπα. Όποτε η περιφέρεια και η πολεοδομία βγάζουν την αδεια οικοδόμησης και μετά πρέπει να τρέξει το θέμα της υπογειοποίησης. Το λέει αν θυμάμαι καλά και στην περιγραφή του έργου ότι η υπογειοποίηση ξεκινά στη δεύτερη φάση του έργου. Γι'αυτο και π Ανδρικόπουλος είπε ότι η υπογειοποιηση απαιτείται για την άδεια λειτουργίας και όχι για την άδεια κατασκευης του γηπέδου. Ο ΑΒ ζητά την τελική μελέτη για ένα σύνοδο έργο, χωρίς να έχει εξασφαλιστεί (με άδεια και χρηματοδότηση) το κύριο έργο. Αυτό καταλαβαίνω και για την -μετά την άδεια ανέγερσης διαδικασία- ανησυχώ...

Μα, αν έχει κτιστει το γήπεδο, λες να μην μας δώσουν άδεια λειτουργίας επειδή δεν θα έχουν κάνει την υπογειοποίηση; 😁

Σε κάθε περίπτωση, όπως τα λες είναι. Απειλεί με καθυστερήσεις. Ας το καταλάβουμε. Δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο γιατί όλα τα άλλα τα έχουμε κάνει.

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : iatros21
Didirock
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 4065
Τον ευχαρίστησαν 2555 φορές σε 1816 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Διδυμότειχο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2017 21:12 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

καλως η κακως αγωγη/καταγγελια μπορει να κανει οποισδηποτε εχει εννομο συμφερον,
γειτονας, κομμωτής σουβλατζής μπετατζής, δεν χρειαζεται να ειναι δημαρχος
στη κριση του δικαστη ειναι να την κανει δεκτη ή να την βαλει στο συρταρι,
ακομη κι αυτο ομως θελει χρονο, μπορει να αποφασισει σε 1 βδομαδα / 1 μηνα / ενα χρονο
οποτε θελει, κανεις δεν θα του πει κατι, δυστυχως ετσι λειτουργει το νομικο συστημα στην Ελλαδα,
δεν εξεταζεται αρχης εξ αρχης επι της ουσιας αν οι καταγγελιες ειναι βασιμες και ουσιαστικές,
τα κριτηρια κυρίως ειναι αλλα..
Εδω συγκεκριμενα εχουμε και τον Δημο απεναντι οποτε ακομη και να'χει δικιο η ΑΕΚ,
αυτη η ιστορια μπορει να παει σε βαθος χρόνου/χρονων,
φυσικα ολα τα εμποδια μπορουν να ξεπεραστουν στην Ελλάδα,
αρκει να υπαρχει διαθεση και ο τροπος -η διαδικασια- μεσω της οποιας θα βρεθειι η λυση.

Antonis
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 01:48 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

konspir έγραψε:
Antonis έγραψε:
konspir έγραψε:
Black Mamba έγραψε:
konspir έγραψε:

Εχει και παραεχει Σπυρο

Είναι ουτοπικό να πιστεύουμε ότι θα ξεκινήσουν ουσιαστικά έργα με έστω και την παραμικρή λεπτομέρεια του πρότζεκτ να είναι σε θολό τοπίο. Πόσο μάλλον ένα τόσο σημαντικό κομμάτι του έργου, όπως η υπογειοποίηση.

Μιλάμε για εκατομμύρια τα οποία κανένας δεν θα πάρει απόφαση να τα ρίξει σε ένα έργο που υπάρχει περίπτωση, σοβαρότατη κιόλας, να μην ολοκληρωθεί ποτέ.

Η άδεια είναι κενή περιεχομένου υπό αυτές τις συνθήκες.

Άντε να περιφράξουμε το οικόπεδο. Μέχρι εκεί. Κι αυτό χλωμό.

Βασικά εγώ έχω αποφασίσει να πιστεύω ότι ο Μελισσανίδης καταβάλει ειλικρινή προσπάθεια να κάνει το γήπεδο.
Δε ξέρω τι όφελος και σε ποιο επίπεδο θα έχει από αυτό, αλλά πιστεύω ότι θέλει να το κάνει.
Είτε γιατί θα βγάλει λεφτά από αυτό είτε γιατί θα αφήσει το όνομά του στην ιστορία με αυτό είτε γιατί θα ανοίξουν οι δουλειές του. Από κάπου θα "εισπράξει"... Δε με απασχολεί όμως αυτό...
Και έχω αποφασίσει να το πιστεύω αυτό γιατί μου το υπαγορεύει η κοινή λογική.
Θα μπορούσε να παραιτηθεί από την κατασκευή πατώντας πάνω σε 100 αφορμές.
Εδώ έχουμε φτάσει στην άδεια και πολλοί πιστεύουν (και ίσως να είναι τελικά έτσι) ότι γήπεδο δεν μπορεί να φτιαχτεί εκεί.
Θα έπαιρνε μερικούς από τους λόγους που αναφέρουν τα παιδιά, θα τους φτιασίδωνε και λίγο και θα είχε μια πολύ πιστευτή δικαιολογία για να κάνει πίσω.
Μπορεί όχι απόλυτα πιστευτή αλλά αρκετά πιστευτή για να μη μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος ότι είναι πρόφαση. (εκτός βέβαια από αυτούς που θα ...χαρούν να το δουν έτσι)
Εφόσον έχω πείσει λοιπόν τον εαυτό μου ότι η προσπάθεια είναι ειλικρινής, δεν έχω την βαθύτερη ανάγκη να σηκώνω κάθε πέτρα για το αν θα βρω στραβούς χειρισμούς στο θέμα.
Σίγουρα θα γίνουν και στραβές. Πάντα γίνονται...
Δε μπορώ όμως να θεωρήσω τον εαυτό μου πιο γάτα από τον Μελ που ξέρει να κινείτε επιχειρηματικά και σε πολιτικό επίπεδο.
Δύο κυβερνήσεις με διαφορετική φιλοσοφία, έχουν γίνει και οι δύο αρωγοί στη κατασκευή του γηπέδου.
Η δεύτερη κυβέρνηση δε έχει για πρωθυπουργό τον Mr. Kormoranos. Αυτό από μόνο του λέει κάτι.
Ούτε μπορώ να θεωρήσω τον εαυτό μου πιο γνώστη των θεμάτων από τον Ανδριόπουλο.
Τον συγκεκριμένο μάλιστα τον θεωρώ ιδιαίτερα οξυδερκή άνθρωπο και ήρεμη δύναμη, πέρα από καλό επαγγελματία.
Πολλά από αυτά που διαβάζαμε σε "αντίπαλα" blogs, ένα ένα κατέπεσαν.
Θα υπάρξουν και στραβές. Το ποσοστό αυτών που οφείλονται σε παραλείψεις από την πλευρά μας - λόγω του επαγγελματισμού του Ανδριόπουλου - πιστεύω ότι θα είναι συνολικά ελάχιστες.
Τα περισσότερα εμπόδια μπορεί να τα προβλέψαμε αλλά να μη μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για αυτά.
Ίσως ίσως ακόμα και να στηρίζεται η κατασκευή του έργου στην πίεση του κόσμου όπως αυτή θα βγει στη Ν.Φ.
Δε ξέρω...
Μπορεί να το πηγαίνουν αργά μέχρι τώρα αλλά το πηγαίνουν καλά.
Ο Ανδριόπουλος είπε ότι η άδεια θα βγει και αυτό από μόνο του είναι πολύ σημαντικό.
Αν θα είναι αρκετό, θα το δούμε...
Προχωράμε βήμα βήμα και προσωπικά είμαι βέβαιος ότι υπάρχει η θέληση να βάλλουν όλα τα μέσα που πρέπει για να το κάνουν.
Και ας φωνάζουν κάποιο για τις κρατικές επιχορηγήσεις για την παράκαμψη του (μη χέσ@) νομοταγή Δημάρχου κλπ...
Και το γήπεδο που από μικροί πηγαίναμε είχε πάρει ένα σωρό λεφτά από το κράτος σε όλες σχεδόν τις φάσεις κατασκευής του.
Και το οικόπεδο, παραχώρηση ήταν. Όχι αγορά...
Ας αφήσουμε τα πράγματα να πάρουν τον δρόμο τους λοιπόν χωρίς γκρίνιες ή ας εγκατασταθούμε μόνιμα στο ΟΑΚΑ να τελειώνει.
Προσωπικά με βολεύει πααααρα πολύ το ΟΑΚΑ σε σχέση με τη Ν.Φ....

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή

Μετάβαση στη:   

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης