Συχνές Ερωτήσεις Αρχική σελίδα Forum Αναζήτηση Νέες Δημοσιεύσεις Κατάλογος Μελών Προφίλ
 Κανόνες λειτουργίας του Νίκος Γκούμας B.B. Ομάδες Μελών Εγγραφή  
 Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας Σύνδεση
AIFC- Ανακοινώσεις
A.E.K. Internet Fan Club - A.E.K. Without Frontiers - Since 1994

Ο Ewald Lienen στην Α.Ε.Κ Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή
Συγγραφέας Μήνυμα
Nikos C
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 1599
Τον ευχαρίστησαν 2026 φορές σε 1305 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 11, 2012 22:48 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

kosmic έγραψε:
Νίκο για να απλοποιησουμε ακομη περισσοτερο την κουβεντα για πες μου μια ομαδα με ΠΑΙΚΤΑΡΑΔΕΣ που επαιξε καλη μπαλα με μετριο προπονητη???

Επειδη εγω δεν ξερω καμια, να σου πω εκ των προτερων οτι ομαδαρες με ΜΕΤΡΙΟΥΣ παικτες κ ΚΑΛΟ κοουτς εχω να σου πω καμια 20αρια στα γρηγορα..

Επισης δεδομενα ΠΟΛΛΑ παραδειγματα υπαρχουν σε περιπτωσεις που η ιδια ομαδα με αλλαγη κοουτς ενω σερνεται ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΕΙ στην συνεχεια..

Δεν μπαίνω στην λούμπα της επιλεκτικής ανεκδοτολογίας και της υποκειμενικής κρίσης των ομάδων. Αυτά είναι για το καλλιτεχνικό πατινάζ. Αυτό που μετριέται, είναι συγκρίσιμο και ο καλύτερος -παρόλο που είναι ατελής- δείκτης της ικανότητας μιας ομάδας είναι οι βαθμοί στο τέλος ενός πρωταθλήματος.

kosmic
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 3438
Τον ευχαρίστησαν 462 φορές σε 372 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 11, 2012 22:54 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Για αυτο μιλαω Νικο κ μονον για αυτο..Για τους βαθμους στο τελος του πρωταθληματος..

υγ.επισης θα ηθελες να μου εξηγησεις τον ορο επιλεκτικη ανεκδοτολογια??Διοτι μου μοιαζει προσβλητικος..Αν οχι σου ζηταω συγνωμη..
Για την ιστορια ειναι τοσο αυτονοητο οτι ο προπονητης στο συγχρονο ποδοσφαιρο ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος κ ο καθοριστικοτερος παραγοντας διαμορφωσης ομαδων κ αποτελεσματων αυτων που απορω με τον εαυτο μου πως εχω μπει σε τετοια κουβεντα..
Εν παση περιπτωση η πορεια της ΑΕΚαρας με τον Λινεν με το ιδιο υλικο θα ειναι αρκετα φρεσκο παραδειγμα για να πεισει κ απιστους..

Έχει επεξεργασθεί από τον/την kosmic στις Πεμ Οκτ 11, 2012 23:03 pm, 1 φορά

ashton
Basketball Manager
Basketball Manager

Ευχαριστώ: 930
Τον ευχαρίστησαν 3043 φορές σε 2071 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Agia Paraskevi, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 11, 2012 23:03 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

corto maltese έγραψε:
kosmic έγραψε:
Νίκο για να απλοποιησουμε ακομη περισσοτερο την κουβεντα για πες μου μια ομαδα με ΠΑΙΚΤΑΡΑΔΕΣ που επαιξε καλη μπαλα με μετριο προπονητη???

..

μια πρόχειρη που μου έρχεται στο μυαλό
η ΑΕΚ του Ραβούση

όχι και μέτριος ο Πετράν ..

ΑΕΚ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ
AEK QUEEN OF EUROPE
http://vasilissa.blogspot.com

bratitsis
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 696
Τον ευχαρίστησαν 880 φορές σε 696 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Φλώρινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 11, 2012 23:12 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

hd

bratitsis
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 696
Τον ευχαρίστησαν 880 φορές σε 696 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Φλώρινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 11, 2012 23:13 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

hd

Nikos C
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 11, 2012 23:18 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

kosmic έγραψε:
Για αυτο μιλαω Νικο κ μονον για αυτο..Για τους βαθμους στο τελος του πρωταθληματος..

υγ.επισης θα ηθελες να μου εξηγησεις τον ορο επιλεκτικη ανεκδοτολογια??Διοτι μου μοιαζει προσβλητικος..Αν οχι σου ζηταω συγνωμη..
Για την ιστορια ειναι τοσο αυτονοητο οτι ο προπονητης στο συγχρονο ποδοσφαιρο ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος κ ο καθοριστικοτερος παραγοντας διαμορφωσης ομαδων κ αποτελεσματων αυτων που απορω με τον εαυτο μου πως εχω μπει σε τετοια κουβεντα..
Εν παση περιπτωση η πορεια της ΑΕΚαρας με τον Λινεν με το ιδιο υλικο θα ειναι αρκετα φρεσκο παραδειγμα για να πεισει κ απιστους..

Δεν τον χρησιμοποίησα προσβλητικά, σόρρυ αν σε πείραξε.

Αυτό που λέω είναι ότι θα μου γράψεις 5 ομάδες που θεωρείς ότι επιβεβαιώνουν την γνώμη σου, θα σου γράψω εγώ άλλες 5 ομάδες που επιβεβαιώνουν την γνώμη μου, μετά θα αρχίσουμε να τσακωνόμαστε για τον αν καλώς επιλέξαμε τις ομάδες που επιλέξαμε και αν πράγματι υποστηρίζουν αυτό που λέμε, μετά θα τσακωνόμαστε αν οι προπονητές έφτιαξαν την ομάδα ή οι ομάδες τον προπονητή, θα αρχίσουμε να συζητάμε για ματς που είδαμε και άκρη δεν θα βγάλουμε διότι δεν αν θες να το ψάξεις σοβαρά, δεν μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο τις ομάδες που θυμάσαι και συνάδουν με τη γνώμη σου, αλλά όλες τις ομάδες που έχουν αλλάξει προπονητή με ένα συστηματικό, μεθοδικό, συγκρίσιμο τρόπο. Και αυτός δεν υπάρχει σε μια τέτοια κουβέντα.

Ακριβώς δε επειδή και για σένα και για την συντριπτική πλειοψηφία εδώ πέρα είναι αυτονόητο αυτό που λες και εγώ είμαι μειοψηφική αίρεση, τα γράφω αυτά. Αν η ιδέα σου είναι σωστή, δεν έχει να χάσει τίποτα απο το να τεσταριστεί. Εαν είναι λάθος όμως, κερδίζεις γιατί στο τέλος θα δεις τα πράγματα με μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση.

Nikos C
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 11, 2012 23:18 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Και να μην ξεχνάμε ποιό είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε:

Link

Deminho
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 845
Τον ευχαρίστησαν 2523 φορές σε 1335 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νo man's land

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 00:34 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos C έγραψε:

Θα εμμείνω σε αυτό. Δεν είναι μπακαλίστικο να σου ζητώ να δώσεις ένα ποσοστό επιρροής του προπονητή. Είναι ένας τρόπος για να απλοποιήσουμε και οι δυο μας αυτό που έχουμε στο μυαλό μας και να το βάλουμε σε μια κοινή, συγκρίσιμη διάσταση. Αλλιώς ανταλλάσσουμε σεντόνια και φέρνουμε παραδείγματα και αντιπαραδείγματα της αρκούδας, χανόμαστε και δεν βγάζουμε άκρη. Δεν σημαίνει ότι το ποσοστό που δίνει ο καθένας το σκαλίζουμε σε πλάκες ως την τελική απάντηση, απλά είναι χρήσιμο εργαλείο για να καταλαβουμε πόσο διαφωνούμε.

Επαναλαμβάνω ότι δεν μπορώ να σου απαντήσω σε κάτι τόσο αυθαίρετο. Αν θες πες μου ποιοι είναι οι άλλοι παράγοντες για σενα, οπότε να στα ιεραρχήσω.

Nikos C έγραψε:
Με συγχωρείς. Τα τρία πράγματα που έγραψα δεν μπορούν να συμβαίνουν εν μέρει ταυτόχρονα.

Η ομάδα με τους συγκεκριμένους παίκτες έχει μια συγκεκριμένη αγωνιστική αξία. Δεν την γνωρίζουμε επακριβώς.

Είτε η πραγματική της αγωνιστική αξία αυτή τη στιγμή είναι για να τερματίσει στις τελευταίες θέσεις όμως, είτε -όπως ελπίζουμε- είναι εξαιρετικά άτυχη και είναι για τη μέση του βαθμολογικού πίνακα σωζώμενη άνετα, είτε είναι στο μεταίχμιο της σωτηρίας.

Η διαφωνία μας είναι ότι ενώ συμφωνούμε ότι ο προπονητής παίζει ρόλο στο πόσο καλύτερα μπορεί να πάει η ομάδα, εγώ λέω -ακριβώς γιατί πιστεύω ότι οι προπονητές δεν κάνουν μεγάλη διαφορά- ότι μόνο αν ισχύει το τρίτο σενάριο θα κάνει διαφορά μεταξύ σωτηρίας και υποβιβασμου ο προπονητής. Το υπόλοιπο φόρουμ -και από ό,τι καταλαβαίνω και εσύ- πιστεύει ότι ακόμα και αν η αγωνιστική αξία της ομάδας αυτή τη στιγμή είναι για υποβιβασμό, ο προπονητής μπορεί να μας σώσει.

Για αυτό για μένα είναι σημαντικό να πει ο καθένας πόσο επηρεάζει ο κάθε προπονητής και με τί ποσοστό.

Η "πραγματική αξία" δεν είναι μια δεδομένη τιμή, δεν είναι ένα μετρήσιμο μέγεθος. Για μένα η ομάδα ανήκει μαζί με αρκετές άλλες σε ένα γκρουπ χαμηλής δυναμικότητας που είναι από την μέση και κάτω. Το πού θα τερματίσουν τελικά είναι ένας συνδυασμός παραγόντων.
Στο δεύτερο σκέλος όσων λες όχι δεν κατάλαβες καλά. Δεν πιστεύω ότι υπολείπεται τόσο πολύ αγωνιστικά η ομάδα ώστε να είναι για υποβιβασμό (όπως είπα ανήκει σε ένα γκρουπ ομάδων παρεμφερούς δυναμικότητας) και να σώζεται μόνο με έναν προπονητή.
Η βαθμολογική θέση όμως ναι είναι τραγική αυτή τη στιγμή και ένας προπονητής καλύτερος είναι αναγκαία συνθήκη για να γλιτώσουμε.

Nikos C έγραψε:
Ως προς το πρώτο σκέλος, για μένα όσα αντιπαραδείγματα και να μου φέρεις, αυτό που μου λέει η λογική και η (επιλεκτική) μου μνήμη είναι ότι κατά κανόνα οι προπονητές απολύονται μετά από ατυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Οι απολύσεις Λίνεν σε Πανιώνιο/Ολυμπιακό, η απόλυση Χιμένεθ είναι μειοψηφία.

Αυτό δεν σημαίνει ότι η έρευνα είναι σωστή. Μπορεί πχ οι μισές ομάδες να πηγαίνουν καλύτερα και οι άλλες μισές χειρότερα βγάζοντας οτι κατά μέσο όρο όλες μένουν το ίδιο. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια πρέπει να ερευνήσεις αν οι μισές που πάνε καλύτερα, το κάνουν συστηματικά και ότι υπάρχει ποιοτικός παράγοντας που παίζει ρόλο και όχι απλά συντυχαιότητα. Εν πάσει περιπτώσει, συμφωνώ ότι αυτό που έβαλα δεν είναι η τελική λέξη και θέλει παραπάνω ψάξιμο.

Ναι, κατά κανόνα αυτό συμβαίνει. Απλά σου εξηγώ ότι υπάρχουν κι άλλες αιτίες.

Nikos C έγραψε:
Ως προς το δεύτερο σκέλος, λες:
Παράθεση:

Ο προπονητής ήταν και είναι (όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά στις περισσότερες χώρες όπου παίζει το ποδόσφαιρο) ο πιο εύκολος παράγοντας που μπορεί να αλλαχθεί. Όπως λένε και οι πρόεδροι, δεν γίνεται να αλλάξεις 11 παίκτες, αλλά ακόμα και ο Αμπράμοβιτς να είσαι μπορείς να το κάνεις μια φορά τον χρόνο επί της ουσίας τον Γενάρη. Προπονητή αλλάζεις και κάθε μέρα.

Για μένα ο λόγος που είναι τόσο οι προπονητές είναι πιο αναλώσιμοι από πιτσαράδες στο Κόμπτον είναι ακριβώς γιατί ταυτόχρονα είναι τόσο υπερτιμημένοι από τον κόσμο και κάνουν τόσο λίγο διαφορά στην πράξη. Είναι εύκολος τρόπος να αποσυμπιεστεί η κοινή γνώμη της ομάδας χωρίς να κάνεις ζημιά στην ομάδα και χωρίς να αρχίσουν να τα ρίχνουν αλλού.

Τώρα όμως που η συγκυρία είναι κρίσιμη, θέλεις τη διοίκηση να πάρει και τις καλύτερες αποφάσεις. Και ο πιο συνετός δρόμος αυτή τη στιγμή είναι όσο μπορούν να ενισχύσουν την ομάδα με ποδοσφαιριστές τον Δεκέμβρη.

Φυσικά και δεν είναι αυτός ο λόγος. Αν ήταν έτσι θα άλλαζαν π.χ. οι πρόεδροι γλάστρες από τους ιδιοκτήτες ανά τον κόσμο. Ο κάθε φίλαθλος-οπαδός δεν μπορεί να πει εύκολα "Έλα ρε Ρίκκα, εγώ τρέχω πιο πολύ", αλλά μπορεί να πει "Τι κάνεις ρε Βλάχο, βάλε χαφ τον τρεχαλατζή ταχυδύναμο" είτε είναι 12 χρονών και πηγαίνει στο σχολείο, είτε 80 και συνταξιούχος. Ο φίλαθλος στο μυαλό του υποκαθιστά πολύ εύκολα τον προπονητή και σίγουρα θα διαφωνήσει σε κάτι. Από την εντεκάδα και τις αλλαγές (το πιο απλό), μέχρι το γενικότερο "πόσο πιο χάλια θα πηγαίναμε αν έφευγε ο Βλάχος".
Έτσι λοιπόν δέχεται την μεγαλύτερη κρίση από τους οπαδούς γιατί είναι το "κεφάλι" της ομάδας.
Αυτό σε συνδυασμό με όσα έγραψα πριν (ευκολία να φύγει ο ένας αντί για τους 11) τον κάνουν να βρίσκεται σε τόσο δυσχερή θέση.
Αυτά όμως δεν συμβαίνουν επειδή είναι υπερτιμημένος ο ρόλος του προπονητή, αλλά ακριβώς επειδή είναι ιδιαίτερα σημαντικός και υπεύθυνος για τα όσα γίνονται στο χορτάρι.

Η τακτική παίζει τεράστιο ρόλο στο ποδόσφαιρο και οι μεγαλύτερες ομάδες του κόσμου, αυτές που άλλαξαν το παιχνίδι, το έκαναν κατά κύριο λόγο φέρνοντας κάτι καινούριο στο παιχνίδι τους τακτικά, κάτι που το έφερε κάποιος ιδιοφυής προπονητής.
Οι υπόλοιπες επιτυχημένες ήταν αυτές που το διαπίστωσαν γρήγορα και μπόρεσαν να το πάρουν κι αυτές και να το κάνουν κτήμα τους και πάλι εξαιτίας κάποιου καλού προπονητή.
Είχα την εντύπωση ότι είχες διαβάσει το Inverting the Pyramid, αν δεν το έχεις κάνει διάβασέ το και θα καταλάβεις πόσο τεράστια ήταν η συμβολή των προπονητών στο να φτάσουμε από το 1-4-5 στο σημερινό ποδόσφαιρο.

T-H-Eagle
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 573
Τον ευχαρίστησαν 625 φορές σε 315 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νέα Φιλαδέλφεια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 07:33 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

edit λάθος τοπικ.... Embarassed

kosmic
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 08:40 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos C έγραψε:
kosmic έγραψε:

Δεν τον χρησιμοποίησα προσβλητικά, σόρρυ αν σε πείραξε.

Αυτό που λέω είναι ότι θα μου γράψεις 5 ομάδες που θεωρείς ότι επιβεβαιώνουν την γνώμη σου, θα σου γράψω εγώ άλλες 5 ομάδες που επιβεβαιώνουν την γνώμη μου, μετά θα αρχίσουμε να τσακωνόμαστε για τον αν καλώς επιλέξαμε τις ομάδες που επιλέξαμε και αν πράγματι υποστηρίζουν αυτό που λέμε, μετά θα τσακωνόμαστε αν οι προπονητές έφτιαξαν την ομάδα ή οι ομάδες τον προπονητή, θα αρχίσουμε να συζητάμε για ματς που είδαμε και άκρη δεν θα βγάλουμε διότι δεν αν θες να το ψάξεις σοβαρά, δεν μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο τις ομάδες που θυμάσαι και συνάδουν με τη γνώμη σου, αλλά όλες τις ομάδες που έχουν αλλάξει προπονητή με ένα συστηματικό, μεθοδικό, συγκρίσιμο τρόπο. Και αυτός δεν υπάρχει σε μια τέτοια κουβέντα.

Ακριβώς δε επειδή και για σένα και για την συντριπτική πλειοψηφία εδώ πέρα είναι αυτονόητο αυτό που λες και εγώ είμαι μειοψηφική αίρεση, τα γράφω αυτά. Αν η ιδέα σου είναι σωστή, δεν έχει να χάσει τίποτα απο το να τεσταριστεί. Εαν είναι λάθος όμως, κερδίζεις γιατί στο τέλος θα δεις τα πράγματα με μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση.
Mα γιαυτο ρωταω ρε συ..Με εχεις ''ξεστραβωσει'' απειρες φορες σε πολλα θεματα..
Μα στο συγκεκριμενο υπαρχει το μεγεθος των βαθμων οπως πολυ σωστα ειπες..
Ας χρησιμοποιησουμε αυτο..Δεν ειναι κακο να διαφωνισουμε στο τελος..
Μονο να σου τονισω οτι η ομορφια του ποδοσφαιρου,αυτο που το κανει μοναδικο ειναι οτι-ακριβως επειδη αποτελει παραγωγο μιξης 20-30 διαφορετικων προσωπικοτητων-δεν ''αποτυπωνεται'' στα ορια μαθηματικων προσεγγισεων..
Φυσικα τα μαθηματικα κ η επιστημη γενικοτερα εχουν βοηθησει τα μεγιστα να εξελιχθει-που εισαι peris-κ να φτασει στο συγκλονιστικα υψηλο επιπεδο των ημερων μας,αλλα στο τελος της ημερας ο καταλυτης ειναι-σημερα περισσοτερο απο ποτε-ο κοουτς κ το τιμ που κουβαλαει μαζι του..

kosmic
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 08:48 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos C έγραψε:
Και να μην ξεχνάμε ποιό είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε:

Link
Βtw συγκλονιστικο εργο..Τεραστιος Μπραντ Πιτ..
Υγ.Ελπιζω να μην αποδειχθει οτι η στατιστικη παιζει τοσο εξεχοντα ρολο κ στο σοκερ οσο στο Μπειζμπολ οποτε μετα απο 20 χρονια κοιταζοντας πισω να μοιαζω σαν τους γερους τις ταινιας που κοροιδευαν τον Πιτ.. Mr. Green

Lord
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 2585
Τον ευχαρίστησαν 2440 φορές σε 1259 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 08:52 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

kosmic έγραψε:
Βtw συγκλονιστικο εργο..Τεραστιος Μπραντ Πιτ..

Image

kosmic
Platinum member
Platinum member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 08:59 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΚΛΑΙΩΩΩΩΩΩ..

Οπως κι εσυ φανταζομαι..LOL

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Lord
Deminho
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 845
Τον ευχαρίστησαν 2523 φορές σε 1335 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νo man's land

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 10:55 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Η ιστορία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά το έργο ήταν απίστευτα βαρετό και οι χαρακτήρες αδιάφοροι.
Μόνο για το στόρυ το είδα (που και πάλι έπρεπε να ψάξω μετά στο Ίντερνετ για να καταλάβω τι έγινε).

jonnie21r
Member
Member

Ευχαριστώ: 25
Τον ευχαρίστησαν 29 φορές σε 18 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Cyprus

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 10:59 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Welcome kai kali arxi

Nikos21r
Site Admin
Site Admin

Ευχαριστώ: 48
Τον ευχαρίστησαν 2440 φορές σε 1470 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 11:49 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Η παρουσίαση του Έβαλντ Λίνεν

Image

(η φοτο ειναι απο το contra.gr με λινκ απο sport24.gr lol)

Links

http://www.contra.gr/Soccer/Hellas/Superleague/AEK/h-paroysiash-toy-evalnt-linen.1966384.html

http://www.gazzetta.gr/podosfairo/article/333838-paroysiazetai-o-linen

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid=10523&subid=2&pubid=129178174

http://www.sport24.gr/LiveMatches/interviews_live/epishmh_paroysiash_evalnt_linen_live.1966265.html

http://www.onsports.gr/Podosfairo/Super-League/item/259566-LIVE-h-paroysiash-toy-Linen

http://www.aek365.com/a-224796/o-ebalnt-linen-live.htm

http://www.novasports.gr/news.aspx?a_id=257714&Sport=1&Season=115137&Team=16817&Competition=1713&Round=290561&Country=82

http://www.sport-fm.gr/article/585751

http://www.AEK-enosis.gr

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : ryl24
Daniel
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 502
Τον ευχαρίστησαν 270 φορές σε 198 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 12:02 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

η γνωμη μου...

κινηση 1
αμεση αλλαγη νοοτροπιας απο το "ΑΕΚ εισαι, σε ολα τα ματς πας να νικησεις" στο "φετος παμε με νυχια και με δοντια να μαζεψουμε ποντακια, να βαλουμε δυο ομαδες απο κατω μας και να σωθουμε". σε αυτη την κινηση θα πρεπει να συμβαλλει και η διοικηση.

κινηση 2
σοβαρο συστημα που να ταιριαζει στο ροστερ (π.χ. 4-3-1-2) ή καποιο που θα κρινει ο προπονητης και σιγουρα οχι π.χ. συστηματα που να στηριζονται σε πλαγιους που δεν εχουμε

κινηση 3
καποιοι παιχτες που δεν μπορουν καθολου δεν πρεπει να παιζουν σχεδον ποτε βασικοι (π.χ. Αρκουδας, Μπουγαιδης) και καποιοι παιχτες που μπορουν πρεπει να καταλαβουμε οτι φετος πρεπει να παιζουν συνεχως (π.χ. ο Γκερειρο-αρκει φυσικα να μην ειναι αδιαφορος, ο Λαγος, ο Κοντοες, πιθανοτατα και ο Κορδερο φαινεται οτι πρεπει να παιζει συνεχως βασικος, λογικα και ο Κατιδης, αρκει να ακουει τον προπονητη του).

κινηση 4
οι παιχτες να παιζουν στην θεση τους (π.χ. Φουντας, Κατιδης, Γιαγκο)

κινηση 5
"τραβηγμα αυτιων" μερικες φορες, σε πιτσιρικαδες που εχουν μεν ταλεντο, αλλα κανουν του κεφαλιου τους (Κατιδης, Γροντης, Φουντας ας πουμε καποια παραδειγματα).

απο εναν εμπειρο προπονητη σαν τον Λινεν περιμενω ολα τα παραπανω και πιστευω οτι, (αν καταφερουμε και δεν απογοητευτουμε απο τα πιθανως αρνητικοτατα αποτελεσματα στα επομενα δυσκολα ματς που ερχονται), θα βρεθει η δρομος προς την σωτηρια...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Daniel στις Παρ Οκτ 12, 2012 12:11 pm, 3 φορές συνολικά

ryl24
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 1976
Τον ευχαρίστησαν 3450 φορές σε 1818 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ν. Ιωνία, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 12:04 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Daniel έγραψε:
η γνωμη μου...

κινηση 1
αμεση αλλαγη νοοτροπιας απο το "ΑΕΚ εισαι, σε ολα τα ματς πας να νικησεις" στο "φετος παμε με νυχια και με δοντια να μαζεψουμε ποντακια, να βαλουμε δυο ομαδες απο κατω μας και να σωθουμε". σε αυτη την κινηση θα πρεπει να συμβαλλει και η διοικηση.

Η διοίκηση αυτή τη στιγμή είναι τόσο άσχετη με τα ποδοσφαιρικά που καλά θα κάνει να κρατηθεί εντελώς μακριά από το τμήμα. Να φροντίσει να διευκολύνει όσο μπορεί με τα οικονομικά και τα άλλα να τα αφήσει στον Λίνεν. & -

Daniel
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 502
Τον ευχαρίστησαν 270 φορές σε 198 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 12:08 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ryl24 έγραψε:
Daniel έγραψε:
η γνωμη μου...

κινηση 1

Η διοίκηση αυτή τη στιγμή είναι τόσο άσχετη με τα ποδοσφαιρικά που καλά θα κάνει να κρατηθεί εντελώς μακριά από το τμήμα. Να φροντίσει να διευκολύνει όσο μπορεί με τα οικονομικά και τα άλλα να τα αφήσει στον Λίνεν. & -

ε, εννοω π.χ.οτι ο καθε Κωστης (υπαρχει ακομα? δεν ξερω) ή ο καθε Δημητρελος να κοψει τις βλακειες του στυλ "ΑΕΚ ειμαστε" κλπ, δεν ειπα για καμια σοβαρη συμμετοχη γιατι ως γνωστον δεν το εχουν. μια μικρη συμμετοχη δυστυχως θα την εχουν αναγκαστικα καποιοι φανταζομαι.

Nikos21r
Site Admin
Site Admin

Ευχαριστώ: 48
Τον ευχαρίστησαν 2440 φορές σε 1470 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 13:26 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

New entry μεταφραστρια; (2 βδομαδες χωρις επισημο αγωνα θα λαλησω...)

Image

Image

εδω βιντεακια http://www.sport24.gr/football/omades/AEK/linen_na_fugoyme_apo_thn_teleytaia_thesh.1966455.html

http://www.AEK-enosis.gr

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nikos21r στις Παρ Οκτ 12, 2012 13:37 pm, 2 φορές συνολικά

Lord
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 2585
Τον ευχαρίστησαν 2440 φορές σε 1259 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 13:32 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

MLK O LINEN TI KANEI STH PHOTO? KSORKI?

Kornilios
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 3728
Τον ευχαρίστησαν 1484 φορές σε 897 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 13:34 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ωραία αγγλικά μιλάει ο Λίνεν, ειδικά για Γερμανός.

aaaeeekkk
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 1244
Τον ευχαρίστησαν 472 φορές σε 360 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νου Που

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 14:07 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Καλή σου (μας) επιτυχία, Γερμανέ!

dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

Ευχαριστώ: 778
Τον ευχαρίστησαν 3362 φορές σε 1852 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 14:10 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Lord έγραψε:

δειχνει ποσα θα φαμε στο α ημιχρονο και μετα στο β

ειναι σαφης η βελτωση στο β ημιχρονο

tornado
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 237
Τον ευχαρίστησαν 617 φορές σε 192 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 14:23 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

μα καλα ποσο τρομπες ειναι? γιατι δεν του φερνουν του ανθρωπου μια γερμανιδα μεταφραστρια? εκτος κ αν η κοπελα δουλευει και σαν γραμματεας στην ΠΑΕ και θα κανει 2 δουλειες για να γλιτωσουμε κανα ψιλο

lampRos
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 572
Τον ευχαρίστησαν 510 φορές σε 360 Δημοσιεύσεις

Τόπος: athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 14:29 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

tornado έγραψε:
μα καλα ποσο τρομπες ειναι? γιατι δεν του φερνουν του ανθρωπου μια γερμανιδα μεταφραστρια? εκτος κ αν η κοπελα δουλευει και σαν γραμματεας στην ΠΑΕ και θα κανει 2 δουλειες για να γλιτωσουμε κανα ψιλο

εχουμε κανει προταση στην Heidi Klum αλλα ζηταει και λεφτα η ξεδιαντροπη LOL

kouk
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 3029
Τον ευχαρίστησαν 1927 φορές σε 1340 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθήνα-ΟΑΚΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 14:35 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

tornado έγραψε:

Δεν αντιλαμβάνομαι! Μια χαρά είναι η κοπέλλα! Θα ανοίξει και λίγο το μάτι μας!Mr. Green

Racing
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 3033
Τον ευχαρίστησαν 1195 φορές σε 949 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Βουλιαγμένη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 14:54 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

kouk έγραψε:
tornado έγραψε:

Δεν αντιλαμβάνομαι! Μια χαρά είναι η κοπέλλα! Θα ανοίξει και λίγο το μάτι μας!Mr. Green
Respect Respect Respect

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Racing στις Παρ Οκτ 12, 2012 15:02 pm, 1 φορά

AZ
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 868
Τον ευχαρίστησαν 387 φορές σε 268 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens,Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 14:55 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Αν δεν έρθει κι ο μεταφραστής του Χιμένεθ (που κάπου νομίζω είδα χθες ότι ξέρει και γερμανικά και μπορεί να έρθει; ) να τους εξηγεί το όνειρο (εχμ τις οδηγίες εννοούσα) μαζί με τον Πήδουλα, προκοπή δεν βλέπουμε

IronMan
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 833
Τον ευχαρίστησαν 585 φορές σε 386 Δημοσιεύσεις

Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 15:03 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Πάντως ρε παίδες μου αρέσει ο Λίνεν. Νομίζω ότι ταιριάζει στην ομάδα στην παρούσα φάση....

ip21
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 996
Τον ευχαρίστησαν 756 φορές σε 573 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Paris - London - EMEIA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 15:49 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Kornilios έγραψε:

Οι Γερμανοί πάντα μιλάνε πολύ καλά αγγλικά.

lampRos
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 572
Τον ευχαρίστησαν 510 φορές σε 360 Δημοσιεύσεις

Τόπος: athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 16:03 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Link
LOL

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : ryl24
Kornilios
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 3728
Τον ευχαρίστησαν 1484 φορές σε 897 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 16:29 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ip21 έγραψε:
Kornilios έγραψε:

Οι Γερμανοί πάντα μιλάνε πολύ καλά αγγλικά.

Από την εμπειρία μου σε τουριστικές περιοχές εδώ κάτω, όχι.

asgan
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 1374
Τον ευχαρίστησαν 1806 φορές σε 911 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ν. Ιωνία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 16:40 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Λίνεν: "Να φύγουμε από την τελευταία θέση"

Κόουτς....πρέπει να φύγουμε και από την προ-τελευταία....

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : IronMan
dark_side
Best topik starter
Best  topik starter

Ευχαριστώ: 778
Τον ευχαρίστησαν 3362 φορές σε 1852 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 17:15 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

στηριζουμε Λενιν... εεε Λινεν

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : IronMan
Γρηγόρης
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 198
Τον ευχαρίστησαν 75 φορές σε 56 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Olney, MD, USA & Ηλιούπολη, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 17:27 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

dark_side έγραψε:
στηριζουμε Λενιν... εεε Λινεν

Respect LOL LOL LOL

να μήν υπάρχει ειδική πλακέτα για LORD & dark_side στο φόρουμ ρε μαμώτο... (εντωμεταξύ LORD & DARK_SIDE απο μόνα τους...'ντάξ...τυχαίοwink

Claus
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 743
Τον ευχαρίστησαν 714 φορές σε 524 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Στα τείχη της

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 17:48 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

kouk έγραψε:
tornado έγραψε:

ThumbsUp

ip21
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 996
Τον ευχαρίστησαν 756 φορές σε 573 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Paris - London - EMEIA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 17:48 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

AXAXAXAXAXAXAXA

thiroros
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 620
Τον ευχαρίστησαν 964 φορές σε 468 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 19:56 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Nikos21r έγραψε:

Image

Lord έγραψε:

Εισαι μικρος και δεν θυμασαι ΤΟ χτυπημα.

Image

thiroros
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 620
Τον ευχαρίστησαν 964 φορές σε 468 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2012 20:34 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ειπε ο Λινεν

Παράθεση:

Η ΑΕΚ είναι κάτι ξεχωριστό. Έχει τεράστια ιστορία που είναι γνωστή στην Ευρώπη. Αν εμφανιζόταν κάποια άλλη ομάδα με δύο βαθμούς θα είχα αρνηθεί. Όταν ήμουν στον Πανιώνιο η ΑΕΚ είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα.

ΜΙλαμε ο Τσακιρης θα εχει βγαλει καντηλες.... LOL

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή

Μετάβαση στη:   

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης