Συχνές Ερωτήσεις Αρχική σελίδα Forum Αναζήτηση Νέες Δημοσιεύσεις Κατάλογος Μελών Προφίλ
 Κανόνες λειτουργίας του Νίκος Γκούμας B.B. Ομάδες Μελών Εγγραφή  
 Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας Σύνδεση
AIFC- Ανακοινώσεις
A.E.K. Internet Fan Club - A.E.K. Without Frontiers - Since 1994

Εις την Πολιν... Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα
Συγγραφέας Μήνυμα
Rounder
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 924
Τον ευχαρίστησαν 2319 φορές σε 1477 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 08:21 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ετοιμαζω ταξιδι (μοναχά για πάρτη της) στην Κωνσταντινοπουλη αρχες Μαρτίου. Και επειδη σκυλοβαριεμαι να γκουκλάρω ψαχνοντας Shocked, σκεφτηκα αυτες τις Αγιες Μερες, να ζητησω απο τους εκπληκτικους συμφορουμίτες LOL, να με βοηθησουν...

-θελει διαβατηριο ή κανει και η (καινουργιου τυπου) ταυτοτητα?

-αν ναι, τοτε θελει και βίζα?

-αν ναι, τοτε πού-πώς-πότε πρεπει να κινηθεί η διαδικασία της βίζας? ειναι χρονοβορα? προλαβαινω σε δυο μηνες?

-ειναι ευκολο για εναν τουριστα που δεν ξερει τουρκικα να κινηθει μονος του? θελω να πω, ειναι ευκολες οι συγκοινωνιες, μαζεμενα σε περιοχες τα αξιοθεατα, κλπ? ρωταω διοτι δεν γουσταρω να υποχρεωθω να παω σε γκρουπακι, προτιμω να το οργανωσω μονος μου

-απο'κει και περα, καθε προταση για ξενοδοχειο διαμονης/αξιοθεατα/ατραξιον/εκρομες/ΦΑΓΗΤΟ LOL, κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη.

Ισως ειναι λιγο νωρις Embarassed αλλα ειμαι οργανωτικος τυπος Shocked

Dimitris
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 502
Τον ευχαρίστησαν 548 φορές σε 355 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Καλαμάκι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 09:08 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Rounder έγραψε:
Ετοιμαζω ταξιδι (μοναχά για πάρτη της) στην Κωνσταντινοπουλη αρχες Μαρτίου. Και επειδη σκυλοβαριεμαι να γκουκλάρω ψαχνοντας Shocked, σκεφτηκα αυτες τις Αγιες Μερες, να ζητησω απο τους εκπληκτικους συμφορουμίτες LOL, να με βοηθησουν...

-θελει διαβατηριο ή κανει και η (καινουργιου τυπου) ταυτοτητα?

-αν ναι, τοτε θελει και βίζα?

-αν ναι, τοτε πού-πώς-πότε πρεπει να κινηθεί η διαδικασία της βίζας? ειναι χρονοβορα? προλαβαινω σε δυο μηνες?

-ειναι ευκολο για εναν τουριστα που δεν ξερει τουρκικα να κινηθει μονος του? θελω να πω, ειναι ευκολες οι συγκοινωνιες, μαζεμενα σε περιοχες τα αξιοθεατα, κλπ? ρωταω διοτι δεν γουσταρω να υποχρεωθω να παω σε γκρουπακι, προτιμω να το οργανωσω μονος μου

-απο'κει και περα, καθε προταση για ξενοδοχειο διαμονης/αξιοθεατα/ατραξιον/εκρομες/ΦΑΓΗΤΟ LOL, κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη.

Ισως ειναι λιγο νωρις Embarassed αλλα ειμαι οργανωτικος τυπος Shocked

Εϊναι ιδέα μου, ή τα μισά τόπικ για ταξίδια τα βάζεις εσύ?? Sarcastic

Έκανες σοφή επιλογή Λάμπη, κάθε Έλληνας και ειδικά ΑΕΚτζής πρέπει να πάει θεωρώ

Ταυτότητα προφανώς δεν κάνει, είναι εκτός Ε.Ε. άρα και εκτός Σενγκεν

Διαβατήριο θέλεις, αν δεν ήσουν Έλληνας θα ήθελε και βίζα, αλλά επειδή έχουν πολύ τουρισμό από Ελλάδα, παράλια κλπ, απολαμβάνουμε ειδικό καθεστώς LOL

Οπότε μην αγχώνεσαι

Από εκεί και πέρα, δεν χάνεις:

1) Αγία Σοφία
2) Τοπ Καπί
3) Υδραγωγεία (πολλοί δεν πάνε, αλλά πραγματικά αξίζει)
4) Grand Bazaar
5) Μπλε Τζαμί (εμένα δεν με ενθουσίασε, αλλά οκ, για να δεις πως είναι απλώς)
6) Μονή Σωτήρος, τρελή εκκλησία με απίστευτα ψηφιδωτά (λίγο εκτός κέντρου, πας με ταξί)
7) Πριγκηπονήσια για μένα αξίζει, αλλά έχει σχέση και με τις μέρες που θα πας, γιατί είναι μια μέρα γεμάτη
8) για μένα αξίζει και η βαρκάδα στον Βόσπορο, είναι μιαμιση ώρα μόνο και είναι πολύ όμορφα

Εγώ λόγω τρέλας με ιστορία είχα πάει και στο ανάκτορο των Βλαχερνών (δεν σώζεται και τίποτα ιδιαίτερο, αλλά βασικά για να πάω να δω τα Θεοφύλακτα τείχη. Αξίζει, μόνο αν σου αρέσει η ιστορία και νοιώθεις πως θες να πας, αλλιώς δεν έχει νόημα.

Τώρα επίσης, το αν θες να πας στο Πατριαρχείο ή στην Μεγάλη του Γέννους Σχολή είναι υποκειμενικό. Η Μεγάλη του Γέννους Σχολή πάντως μόνο και μόνο σαν κτίριο είναι τρομερό. Και βλέπεις και τις λιγότερο τουριστικές περιοχές της Πόλης

Προφανώς θα κάνεις και βόλτα προς Ταξιμ-Ιστικλαλ (εμπορικός πεζόδρομος) και στο Πέρα (από την πάνω πλευρά του Κεράτιου, αν δεις ένα χάρτη θα καταλάβεις). Το Πέρα είναι πολύ όμορφη συνοικία.

Και γενικά περπάτημα σε Βόσπορο (και προς την Γέφυρα Ευρώπης-Ασίας, περάσεις και από το Ντολμά Μπαχτσέ, το ανάκτορο που φαλήρισε το κράτος όπως λένε) και Κεράτιο. Μαγικές εικόνες

Το που θα μείνεις είναι σχετικό, τα περισσότερα αξιοθέατα είναι κάτω από τον Κεράτιο, στην Παλιά Πόλη. Το βράδυ για βόλτες πιο πολύ είναι προς Ταξίμ όμως. Άρα εξαρτάται από το τι τύπου τουρισμό κάνεις. Πάντως, δες το χάρτη και σκέψου πως Ταξιμ-Αγία Σοφία είναι κάνα 45λεπτο με τα πόδια, δεν μιλάμε και για τίποτα τρελές αποστάσεις.

Ξενοδοχεία έχει ΠΑΡΑ πολλά, όρεξη να έχεις να ψάχνεις. Εγώ εκεί που είχα μείνει ήταν πάρα πολύ ωραία, αλλά το είχα βρει σε προσφορά, κανονική τιμή είχε κάνα 150ευρω, που το θεωρώ πολύ ακριβό. Αλλά έχει από φτηνά (κυρίως προς Παλιά Πολη) μέχρι ότι γουστάρεις

Από αεροδρόμιο μην παίξεις με ταξί, έχει κάτι λεωφορείο με πολύ πυκνά δρομολόγια, με καλή τιμή και σε αφήνουν πλατεία Ταξίμ (πιο κέντρο δεν πάει)

Γενικά εκεί όμως, εμείς βασικά περπατούσαμε. Λεωφορεία δεν έβγαλα ποτέ άκρη...Γενικά ΜΜΜ ήταν πολύ μέτρια, δεν ξέρω αν άλλος έχει άλλη εικόνα

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Rounder
Torch Song
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 618
Τον ευχαρίστησαν 400 φορές σε 259 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ξάνθη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 09:29 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Νομίζω ότι πας και με ταυτότητα νέου τύπου, απλά σου δίνουν ένα έγγραφο μπαίνοντας που πρέπει να το δείξεις βγαίνοντας.

Bagus
Veteran Member
Veteran Member

Ευχαριστώ: 1784
Τον ευχαρίστησαν 1624 φορές σε 1204 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 09:47 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Eιχα γραψει το παρακατω σε παλαιοτερο ποστ σχετικα με τη Κωνσταντινουπολη:

Οπωσδηποτε να πας σε:

Αγια Σοφια,Πατριαρχειο-ταφους Πατριαρχων,Τοπ Καπι,μπλε τζαμι,την αγορα,το αρχαιολογικο μουσειο της Κων/πολης,το Φαναρι.

Το μονο που δεν ειδα κ εχω μετανοιωσει,ειναι η Βασιλικη δεξαμενη Sad

Οπωσδηποτε να δοκιμασεις τοπικες σπεσιαλιτε και τα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γλυκα τους.

Εχουν καλα ξενοδοχεια κ δεν θα δυσκολευτειτε να βρειτε κατι καλο..

sam
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 141
Τον ευχαρίστησαν 293 φορές σε 181 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 11:51 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

είχε πάει ενας συνάδελφος και μου είχε πει για 2 πραγματα

1) τον πιο παλιό λουκουματζή που εδινε και στην αυλή του σουλτάνου. Ειχε φερει ενα κουτι στο γραφείο. Απλά σα να έτρωγες σύννεφο με ζάχαρη ενα τετοιο πραγμα
2) του είπαν πηγε έφγε και μας είπε οτι αλλαξοπίστησε αναφορικά με τα κεμπαπ.

ξερω ότι δε βοηθώ αλλα γιορ κουέστ πρεπει να συμπεριλάβει την αέναη αντρική αναζήτηση για το τελειο λουκούμι και το τοπ κεμπαπ.
εκκλησίες και αξιοθέατα προαιρετικά.

konspir
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 778
Τον ευχαρίστησαν 1003 φορές σε 662 Δημοσιεύσεις

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 12:23 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Ποοοοοοολυυυυυυύ κρύο η Πόλη φίλε

Torch Song
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 618
Τον ευχαρίστησαν 400 φορές σε 259 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ξάνθη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 13:04 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

konspir έγραψε:
Ποοοοοοολυυυυυυύ κρύο η Πόλη φίλε

Και Μάρτη μήνα κιόλας!

PMAEK
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 31
Τον ευχαρίστησαν 226 φορές σε 167 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Dubai, United Arab Emirates

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 13:57 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Καλό ταξίδι καρχαρία. Αυτή η ανατριχίλα που νιώθεις όταν μπεις στην Αγία Σοφία δεν την θα την αισθανθείς ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού. Μόνο όταν πατήσεις στο κατώφλι θα καταλάβεις τι σου λέω.

PMAEK
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 13:57 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Εκεί κάπου στο τέλος Απριλίου θα είμαι κι εγώ εκεί για 5η φορά

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 15:14 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

PMAEK έγραψε:
εκεί για 5η φορά

PM περιμενω τη βοηθεια σου ως βετερανου για tips! LOL

aaaeeekkk
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 1241
Τον ευχαρίστησαν 472 φορές σε 360 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νου Που

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 16:23 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Rounda, τσάκο αυτό, έχω γράψει κι εγώ κάποια πραγματάκια.

http://AEK.com/phpBB2/viewtopic.php?t=13807&highlight=hilton

PMAEK
Silver member
Silver member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 16:41 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Rounder έγραψε:
PMAEK έγραψε:
εκεί για 5η φορά

PM περιμενω τη βοηθεια σου ως βετερανου για tips! LOL

Διάβασε το link του AAAAEEEEEKKK. Τα αξιοθέατα γνωστά, αν δεν έχεις χρόνο και πρέπει να δεις μόνο ένα ξέρεις ποιό είναι αυτό wink
Θα είσαι μόνος ή έχεις κονέ με τούρκο; Πάντως ψαράκι στο Βόσπορο είναι must, γλυκάκι σιροπιαστό κι ας είναι λίγο βαρύ. Προτιμότερος ο μπακλαβάς, το κανταιφι το ξεροψήνουν αρκετά, και του βάζουν πολύ παγωτό καϊμάκι πάνω για να μαλακώσει, μην φας είναι χάλια Teas

Claus
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 743
Τον ευχαρίστησαν 714 φορές σε 524 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Στα τείχη της

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 17:00 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

3 φορές έχω πάει (μόνο) και φυσικά δε χορταίνω να πηγαίνω στην Πόλη της Α.Ε.Κ. και των παππούδων και γονιών μου. Με καλύψανε οι συμφορουμίτες με αυτά που σου είπαν, πραγματικά μη χάσεις τον Ναό της Αγίας Σοφίας είναι εμπειρία ζωής να μπεις μέσα και must για έναν Ενωσίτη η φωτογραφία με κασκολ και μπλουζα της ΑΕΚάρας μας έξω από την είσοδό της. Γενικότερα θα σου έλεγα να πας και στην Παναγία των Βλαχερνών,το Μπαλουκλί και την Αγία Τριάδα στο Πέρα.Φυσικά το Πατριαρχείο με τον μαρμάρινο Δικέφαλο να δεσπόζει..Σε τζαμιά πέρασα μόνο απ'έξω δεν μπήκα μέσα (ούτε στο μπλε). Στη λεγόμενη "ασιατική" πλευρά της Βασιλεύουσας δεν έχω πάει αλλά όλοι μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για τη Χαλκηδόνα. Μη χάσεις τα πριγκηπόνησα και το "γύρο του Βοσπόρου" με το καραβάκι...Πραγματικά μαγευτικά, ελπίζω να μη φυσάει πολύ γιατί το καραβάκι που κάνει το γύρο κουνάει κομμάτι...

Αν πας - που θα πας- στον πεζόδρομο της "λεωφόρου ανεξαρτησίας" στο Πέρα (τη λεγόμενη "ιστικλαλ τσαντεσί") να φας οπωσδήποτε στο "Σαράι" γλυκό το οποίο να συνοδεύσεις με καιμάκι(παγωτό ή "ζεστό"). Δεν ξέρω αν είσαι φαν της Πολίτικης κουζίνας και σου αρέσει το λαχματζούν, εγώ το ωραιότερο το έφαγα έξω από την κλειστή αγορά.Και επειδή πιάσαμε το φαγητό εγώ στις 3 φορές που βρέθηκα στην Πόλη, μόνο μια αντιμετώπισα θέμα με ένα ορεκτικό που ήταν ξαναζεσταμένο και πείραξε όλο το γκρουπ.

Θα μπορούσα να γράφω ατελείωτα για την αγαπημένη μου Κωνσταντινούπολη αλλά θα κλείσω με το ξενοδοχείο που μου άρεσε περισσότερο από πλευράς χώρων, καθαριότητας, εξυπηρέτησης, θέσης(κοντά στην πλατεία ταξίμ) κλπ. Είναι το ξενοδοχείο "green park hotel".

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να περάσεις τέλεια...

Υ.Γ.: Αν θες να φας κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει στο παρελθόν , αξίζει να φάς το γνήσιο "Κιουνεφέ". Γλυκό είναι...Θα με θυμηθείς!

ROWMAN
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 70
Τον ευχαρίστησαν 199 φορές σε 133 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Mυτιληνη - Λεσβος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 24, 2011 17:59 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Γραφετε γραφετε, κανα μπαρακι καλο δεν ειδατε ρε τοσες φορες που πηγατε?.....μεσα θα τον κλεισετε τον αθρωπο?

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 00:16 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Τοπικ, εγέρθητι LOL

Λοιπον επειδή πλησιάζει η μερα των αποφασεων θελω τη βοηθεια/γνωμη σας

Καταρχας κατεληξα οτι δεν εχω τα κουράγια και το χρονο να ασχοληθώ ο ίδιος με την οργάνωση του ταξιδιού, προτιμώ φέτος να πάω με γκρούπ, αν και γενικώς το αποφεύγω. Κατι η γλώσσα, κατι τα κακά ΜΜΜ της Πόλης, λεω αισταδιαλα, ας αράξω μια φορα κι εγω σε ενα πούλμαν να με πανε αυτοί οπου ειναι να με πάνε, κι αν λειπει κατι απο το προγραμμά τους θα το χτυπησω σε μια ελευθερη μερα.

Οπότε αν και εκτιμώ ιδιαιτέρως τις προτάσεις για τα ξενοδοχεία (ειδικά αυτο το Green Park φαίνεται πολύ ωραίο) τελικά θα επιλέξω ανάμεσα στις επιλογές που δινουν τα δυο ταξιδιωτικα γραφεία στα οποία κατέληξα.

Λοιπόν, εχουμε και λέμε:

- Πακέτο 350 γιούρο για το FERONYA, ενα μέτριο 4άστερο ξενοδοχείο με το πλεονεκτημα οτι ειναι στην Ταξίμ

- Πακέτο 365 γιούρο για το Conrad (αυτο δεν ειναι το μικρο hilton στο μπεσίκτας που ελεγε ο PM?)

- Πακέτο 410 γιούρο για το Innpera, ενα υποτίθεται καλύτερο 4άστερο στην Ταξίμ

- Και τέλος, πακέτο 495 γιούρο για το Carlton Ritz, που απο ο,τι κατάλαβα μαμάει και δέρνει και ειναι 10 λεπτα με τα ποδια απο την Ταξίμ

Βασικά επειδή θέλουμε θέα στο Βόσπορο (δεν πας και καθε μερα στην Πόλη) εχω ψιλοκάψει τα Feronya-Innpera κλπ και παίζω ανάμεσα στα δυο πεντάστερα που εχουν θέα στο Βόσπορο. Το βασικό μου ερώτημα λοιπον ειναι το εξής: ειναι τοσο δυσκολη η μετακίνηση (με ΜΜΜ ή ταξί) απο το Besiktas στην Ταξίμ, που να δικαιολογεί να δωσω 130 γιούρο παραπάνω το άτομο για το Ritz? Διότι απο πλευράς πολυτέλειας ΟΚ, με καλύπτει το Conrad, ακομα κι αν το Ritz ειναι καλύτερο. Απλά δεν ξέρω αν το πλεονέκτημα του να είναι walking distance απο την Ταξίμ ειναι πια τοσο σημαντικό που να μας κοστίσει 130χ2 = 260 γιούρο παραπάνω για 4 μέρες. Θελω να πω, με αυτα τα λεφτά οχι μονο παίρνω καθημερινά ταξί για την Ταξίμ και πίσω, αλλά μεχρι και τον Ερντογάν @@@@@ αμα λάχει.

Εσείς (οσοι ξερετε την πολη) τι θα επιλέγατε, για 3 νυχτες - 4 μερες? 365 εουρο στο Conrad-Hilton στο Besiktas, ή 495 έουρο στο Ritz δίπλα στην Ταξίμ?

Οι υπολοιπες προτασεις για αξιοθεατα, γλυκα και φαγιά ειναι ΟΚ...ε καλα αν δωσετε και καμια προταση ακομα ειδικα για φαγητο δε θα με χαλάσει LOL LOL LOL

Ioannis46
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 381
Τον ευχαρίστησαν 619 φορές σε 416 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Ν.Ηράκλειο - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 00:42 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν έχω κάποιο tip να σου δώσω γιατί απλούστατα δεν έχω πάει.
Είναι ένα όνειρο που θέλω πολύ κάποια στιγμή να εκπληρώσω.
Απλά να σου ευχηθώ να περάσεις καλά...

Claus
Gold member
Gold member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 00:48 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

H απόσταση των δύο σημείων ταξίμ και μπεσίκτας είναι σχεδόν 3 χλμ ( 2,9 χλμ για την ακρίβεια). Το θέμα είναι ότι η κίνηση που ζει και βασιλεύει στην τουρκία θα σου σπάσει τα νεύρα. Και τις 3 φορές που πήγα, ειδικά στο σημείο του μπεσίκτας, αποστάσεις πολύ μικρές τις διανύαμε σε πολλαπλάσιο χρονικό διάστημα με το πούλμαν.Θα σου πρότεινα να μείνεις στο ξενοδοχείο του ταξίμ που όπως και να έχει είναι πιο κεντρικό σημείο για τις εξορμήσεις σου. Αποφεύγεις έτσι και τα ταξί που θα χρειαζόσουν αν θα έμενες στο μπεσίκτας οι οδηγοί των οποίων κοιτάνε να σου φάνε τα χρήματά σου είτε παζαρεύοντας να κλείσουν "φιξ" την τιμή για τον προορισμό που θα πηγαίνεις δίχως να ανοίξουν το ταξίμετρο, είτε οδηγώντας από σημεία στα οποία έχει απίστευτη κίνηση. Φυσικά με την πρώτη απειλή ότι θα φωνάξεις αστυνομία συμορφώνονται.Επίσης θα ήθελα να σου πω ότι γενικά η γειτονιά του μπεσίκτας θεωρείται από τις κακόφημες στην Πόλη. Ελπίζω να σε βοήθησα, όσο για τα φαγητά τι να σου λέω τώρα...Τα ξέρεις λίγο πολύ, πέραν των γνωστών κεμπαπ,λαχματζούν κλπ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το "χουνκιαρ μπεγιεντι"..Δε σου λεω τι ακριβώς είναι, ανακάλυψέ το! Και αν και χειμώνας δοκίμασε και το γνήσιο καιμάκι παγωτό.Επιβάλλεται!

Πάνω από όλα να περάσεις τέλεια, πας σε μέρος μαγικό και ονειρεμένο... ThumbsUp

nimblex
Addicted member
Addicted member

Ευχαριστώ: 213
Τον ευχαρίστησαν 169 φορές σε 120 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 01:18 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

απο τη μια φορα που εχω παει:

-Zubeyir Ocakbasi σε καθετο της Ιστικλαλ. Για κεμπαπ/παιδακια/αρνισια σουβλακια λενε οτι ειναι απο τους καλους στο κεντρο, εγω επαθα πλακα. Απο το Χαμντι (που σιγουρα θα σου προτεινουν) σκαλες ανωτερο
-Antiochia ( http://www.antiochiaconcept.com/ ) μικρο/στριμωκωλο - επεζε χαρουλα ολη νυχτα (!!!) - το φαι παντως απιστευτο ειδικα αν τρως (τα παντα) καυτερα
-Για μπακλαβα πας στο ναο: Gulluoglu στο Karaköy. Νομιζω δεν εχει αλλο μαγαζι και υπαρχουν πολλοι "μαιμου" (!!!)
-Λουκουμια παγκοσμιου κλασης απο Haci Bekir (εχει μαγαζι και στην Ιστικλαλ) αλλα και απο Hafiz Mustafa Sekerlemeleri που εχει και αλλα πολυ καλα γλυκα (http://www.hafizmustafa.com )
-Αν εχεις ψηλα στανταρ στα γλυκα ανατολης, το Saray muhallebicisi που ολοι προτεινουν ασ το καλυτερα για τις μεταμεσονυχτιες υπογλυκαιμιες (σωζει ζωες μετα τις 12 λεμε)

εντιτ:

- αξιζει να φας απο το γκραν μπαζαρ ντουρουμ (πιτα) με ντονερ που ψηνεται σε καρβουνο! το φιαχνει ενας, αν το πετυχεις χτυπα το !! http://www.istanbul-pics.com/photo/charcoal-doner-kebab-22406.htm

- αν εισαι τολμηρος/μερακλης/μεθυσμενος χτυπας wet hamburger (islak hamburger) http://www.eatandletdie.com/wet-hamburger

- απο το γκραν μπαζαρ δε ψωνιζεις ουτε καρφιτσα
- απο το αιγυπτιακο παζαρι (αγορα μπαχαρικων) μπορεις να παρεις κορυφαιο παστουρμα και κατι πεντανοστιμα ξερα βερυκοκκα που ειναι καφε και πιο ακριβα απο τα απλα

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 07:41 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Claus με εβαλες σε σκεψεις τώρα...κανείς άλλος που να εχει μείνει πρόσφατα στην περιοχή Ματσκα/Μπεσικτας, να δωσει γνωμη? Το θεμα ειναι οτι δε θελω να μείνω στα "φτηνά" της Ταξίμ γιατι θελουμε να βλεπουμε βόσπορο...αλλά τα 495 του Ριτζ ειναι πολυ περισσοτερα απο τα 365 του Κονραντ ρε φουστη μου...

Επισης, ευχαριστω πολυ για τις προτασεις για φαγητο, να πω ομως οτι με παππού απο την Μάδυτο (Αν.Θράκη) και γιαγια απο το Φανάρι, μάλλον ξερω τι ειναι το κιουνεφέ και το χουνκιάρ μπεγιεντί LOL Αν και η απόλυτη αδυναμία μου απο αυτα τα γλυκά, ειναι το σεκέρ παρέ...

Παρακαλούνται οι κυριοι PM και aeeeeeeeekkkkk να παρουν θεση στο δίλημμα Conrad στη Μάτσκα με 365 ή Ritz κοντα στην Ταξίμ με 495 ΑΜΕΣΑ pirate

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 10:21 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Eπίσης (επειδή οπως καταλάβατε ο ενδοιασμός μου ειναι η μεταφορά, και απο ο,τι βλεπω δεν υπάρχει ουτε μετρο ουτε τραμ κοντά στην Ματσκα/Μπεσικτας), ποσο κανει ρε παιδι μου ενα ταξι απο εκει μεχρι την Ταξίμ? Και ποση ωρα θα θελαμε για αυτη τη διαδρομη, των 3χλμ, με το ταξί?

Dimitris
Gold member
Gold member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 10:36 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Το να μείνεις Μπεσίκτας σε απομακρύνει περισσότερο από την Παλιά Πόλη

Αν ζυγίζεις τόσο την θέα βέβαια, τότε πάσο

Νομίζω πως από ένα σημείο και μετά είναι καθαρά προσωπικό, δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο

Για μένα το Πέρα σαν σημείο είναι το καλύτερο, κοντά σε όλα και με τα πόδια, αν είσαι του ποδαρόδρομου. Εγώ είμαι πολύ ας πούμε. Παντού με πόδια πήγαινα

Αλλά από το να μείνεις στα περιξ της Ταξιμ, ε καλύτερα πήγαινε εκεί που έχεις και θέα

Θα σου μείνει περισσότερο σαν ανάμνηση, από την ταλαιπωρία των εξτρα 2-3 χλμ

Σαν απόσταση, το στάδιο της Μπεσίκτας, εγώ δεν θυμάμαι να είναι πάνω από 10-15 λεπτά με τα πόδια από Ταξιμ (ανηφόρα βέβαια)

Nickpes21
Empire Member
Empire Member

Ευχαριστώ: 972
Τον ευχαρίστησαν 738 φορές σε 473 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Μπανανία ...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 10:50 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Καλά τώρα το είδα το τοπικ. Εχουν αναφερθει τα περισσότερα αλλά εγώ θα στα έλεγα πιο γλαφυρά (ο Δημητρης ξέρει) να εχει και ενα νοημα η υπόθεση Mr. Green

Αλλα στη Πολη με group δεν λεει, συγγνωμη κιόλας. Το ποσο ευχαριστήθηκα τις ατελειωτες ώρες περπατήματος δεν λέγεται (έχω περπατήσει κατα μήκος περίπου το 60% από τα τοιχη, ξεκινώντας από τη Χρυση Πύλη με κατευθυνση προς Βορρα πχ που δεν το κάνει group). Βρισκεις κρυμμενους θησαυρους.

Anyway , καλα θα περασεις, στην Πολη δεν υπάρχει περίπτωση να μην περάσεις ωραία. Να φας manti και gozleme, kazan tipi αλλά θα τα ξέρεις και αυτά λογικά απο οτι καταλαβα.

Και ένα tip, αμα δεν έχει μαυρη συνεφιά, θα πας στο Eminonu ή στο Kabatas απογευμα, αρκετα πριν το δηλινό, και θα πάρεις καραβάκι να κατέβεις απέναντι στο Hamam, είναι πριν το Kadikoy (ετσι λενε τους σταθμους). 10' λεπτά είναι το πολυ με το καραβακι. Θα κατσεις εκεί λοιπόν και θα κοιτάς τον ήλιο να δύει πίσω από την Αγια Σοφιά με τον ουρανό να ματώνει ... δεν υπάρχει ομορφότερη εικόνα σε όλη τη γή.

ip21
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 990
Τον ευχαρίστησαν 756 φορές σε 573 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Paris - London - EMEIA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 10:59 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Καρχαρία, οι Έλληνες δε χρειάζονται βίζα για την Τουρκία (είναι από τις κλασσικές πλάκες που κάνω στους συναδέλφους μου που πληρώνουν κανονικά τη βίζα στο αεροδρόμιο...).

Από κει και πέρα ένα σε συμβουλεύω:
Κανόνισε να σου κάνει ξενάγηση ο Ιχσάν, ο καλύτερος ταξιτζής του κόσμου:
http://www.besttaxidriver.com/
Μιλάμε ο τύπος είναι απίστευτο τρελοκομείο, αλλά θα σε πάει στα καλύτερα μέρη της Πόλης.

Πέρα από την παλιά πόλη πέριξ της Σουλταναχμέτ, μου αρέσει ιδιαίτερα το Μπαχτσεσεχίρ. Έχει κάτι πολύ ωραίες καφετέριες πάνω στο Βόσπορο, σκέτη μαγεία.

Θα είμαι στην Πόλη από Δευτέρα βράδυ (που θα φάω το κρύο της αρκούδας).
Και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω η κίνηση στην Πόλη είναι κάτι που δεν το βρίσκεις ούτε στις μαγαλούπολεις της Ινδίας. Και είναι λογικό όταν μια πόλη 25 εκατομυρίων χωρίζεται στη μέση από ένα φυσικό κανάλι και υπάρχουν μόλις 2 γέφυρες που ενώνουν τα δύο κομμάτια. Πριν από 4 μήνες είχα την φρικτή εμπειρία να περάσω 4 ώρες σε ραντεβού, 1 ώρα σε γεύμα και 9 (εννέα) ώρες συνολικά μέσα στο αυτοκίνητο! Ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που φρίκαρα κυριολεκτικά με κίνηση.

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 11:36 am Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Dimitris έγραψε:
Για μένα το Πέρα σαν σημείο είναι το καλύτερο, κοντά σε όλα και με τα πόδια, αν είσαι του ποδαρόδρομου. Εγώ είμαι πολύ ας πούμε. Παντού με πόδια πήγαινα

Αλλά από το να μείνεις στα περιξ της Ταξιμ, ε καλύτερα πήγαινε εκεί που έχεις και θέα

Eιχα μεινει με την εντυπωση οτι η Ταξίμ και το Πέρα ειναι κοντά, αποσταση περπατήματος

Γενικώς ειναι ασφαλής εκεί η περιοχή για περπάτημα το βράδυ? Το λέω επειδή τελικά μάλλον κλίνουμε στο να μην τσιγκουνευτούμε τα έξτρα γιούρο και να πάμε στο Ρίτζ που είναι 10΄περπάτημα απο την Ταξίμ.

YΓ. Περιμένω τους φανατικούς οπαδούς του Conrad (όλοι που στο άλλο τοπικ λεγατε "να μεινεις στο μικρο Χιλτον στη Μάτσκα) να ποστάρουν μπας και μου αλλάξουν νγώμη και γλιτώσουμε τα 260 γιούρα LOL

Dimitris
Gold member
Gold member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 12:16 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Rounder έγραψε:
Dimitris έγραψε:

Eιχα μεινει με την εντυπωση οτι η Ταξίμ και το Πέρα ειναι κοντά, αποσταση περπατήματος

Γενικώς ειναι ασφαλής εκεί η περιοχή για περπάτημα το βράδυ? Το λέω επειδή τελικά μάλλον κλίνουμε στο να μην τσιγκουνευτούμε τα έξτρα γιούρο και να πάμε στο Ρίτζ που είναι 10΄περπάτημα απο την Ταξίμ.

YΓ. Περιμένω τους φανατικούς οπαδούς του Conrad (όλοι που στο άλλο τοπικ λεγατε "να μεινεις στο μικρο Χιλτον στη Μάτσκα) να ποστάρουν μπας και μου αλλάξουν νγώμη και γλιτώσουμε τα 260 γιούρα LOL

Οχι, για μένα όλα κοντά είναι σου λέω

Μπεσίκτας 15 λεπτά από Ταξιμ, Πέρα-Ταξίμ άλλα 10 πες, δηλαδή δεν είναι και τίποτα σημαντικές αποστάσεις

Για αυτό σου λέω, ίσως μην κολλήσεις τόσο στο να μετράς τα χλμ, πήγαινε όπου νομίζεις πως θα γουστάρεις την θέα ίσως

Μια χαρά ασφαλή είναι και βράδυ, έχει πολύ κόσμο και τουρίστες γενικώς, εγώ ποτέ δεν ένοιωσα άβολα

Nickpes21
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 12:22 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Taksim και Istiklal ,όπως και οι πρωτοι δυο παραλληλοι πάνω και κάτω είναι άψογα και ασφαλέστατα. Πιο πέρα όμως όχι αλλά δεν έχεις λόγο και να πας.

Επίσης μια χαρά για νύχτα είναι και Sultanahmet (Αγια Σοφια κλπ)

nimblex
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 13:17 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Νικος Πεσματζογλου έγραψε:
Taksim και Istiklal ,όπως και οι πρωτοι δυο παραλληλοι πάνω και κάτω είναι άψογα και ασφαλέστατα. Πιο πέρα όμως όχι αλλά δεν έχεις λόγο και να πας.

!!!!!!

εχει φοβερες γειτονιες και δεν ειδα απολυτως τιποτα "περιεργο" στη περιοχη γυρω απο την ιστικλαλ... και γυριζα μερα νυχτα με τα ποδια

ειδικα εκει στην περιοχη του ελληνικου προξενειου εχει παλαιοπωλεια και μικρα καφε ( αν καταλαβα καλα ειναι καπως arty η περιοχη)

στο Sultanahmet μετα τις 6-7 ηταν σχεδον αδειο και ειχε μονο αγγλους και αμερικανους μεσοκοπους τουριστες

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 13:32 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

nimblex έγραψε:
δεν ειδα απολυτως τιποτα "περιεργο" στη περιοχη γυρω απο την ιστικλαλ... και γυριζα μερα νυχτα με τα ποδια

στο Sultanahmet μετα τις 6-7 ηταν σχεδον αδειο και ειχε μονο αγγλους και αμερικανους μεσοκοπους τουριστες

LOL LOL LOL LOL

Ολο και καλυτερα το πάτε...δύση λέει ο ένας, ανατολή λέει ο άλλος...κι ενω το αίσθημα με ψήνει να δώσουμε παραπάνω για να πάμε στο Ρίτζ, εγώ ακόμα ελπιζω να μπει ο PM ή κανενας άλλος και να μου πανε να πάω στο Κόνραντ γιατί ειναι ευκολο να πας απο εκεί στην Ταξίμ

Ειναι ξεκαθαρη η κατασταση, θα παω Βουδαπεστη Shocked LOL

nimblex
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 13:54 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

δεν ειναι ευκολο και η κινηση πραγματικα δε παλευεται

θα χασεις πολυτιμο χρονο, στην τελικη με την ομιχλη που θα εχει ποια θεα ... LOL

Nickpes21
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 14:14 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

nimblex έγραψε:

!!!!!!

εχει φοβερες γειτονιες και δεν ειδα απολυτως τιποτα "περιεργο" στη περιοχη γυρω απο την ιστικλαλ... και γυριζα μερα νυχτα με τα ποδια

ειδικα εκει στην περιοχη του ελληνικου προξενειου εχει παλαιοπωλεια και μικρα καφε ( αν καταλαβα καλα ειναι καπως arty η περιοχη)

ε το Ελληνικό προξενείο πάνω στην Istiklal είναι, εκεί είναι μια χαρά 24/7, όπως και οι πρώτες παράλληλοι με τα μπαράκια και τα εστιατόρια. Αντε να περπατήσεις δεξιά από το πύργο του Γαλατα όμως (οχι προς Βόσπορο, από την άλλη) και θα δεις τι ωραία που είναι 2 το πρωί Mr. Green

εμεις Μάρτιο που είχαμε πάει sultanahmet μέχρι και 3 το πρωί κόσμο είχε και ανοιχτά τα πάντα για φαγητό και ποτό στη γύρω περιοχή

nimblex
Addicted member
Addicted member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2012 15:50 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

σορυ εχει 3 κτηρια και δεν ειπα ποιο Razz

αυτο πισω απο το Ζωγραφειο λυκειο λεω (για να δωσω στιγμα για τα παλιατζηδικα)

παντως μετα τις 2 βεβαια αν εχεις φροντισει να πιεις αρκετα δε φοβασαι χαρο wink

aaaeeekkk
Gold member
Gold member

Ευχαριστώ: 1241
Τον ευχαρίστησαν 472 φορές σε 360 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Νου Που

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 03, 2012 15:09 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Στη Μάτσκα (μικρό Χίλτον που έμενα εγώ) έχει φοβερή θέα προς Βόσπορο και είναι λίγο πιο αποκεντρωμένα.

Αν θες τη "μυρωδιά" του κέντρου ίσως να προτιμήσεις Ταξίμ.

Για τα συγκεκριμένα ξενοδοχεία, δεν έχω άποψη.

Όπου και να πας, καλά θα είναι, γιατί είναι η Πόλη. wink

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 28, 2012 12:43 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Eίναι τελικά το ταξίδι των ταξιδιών. Παρίσια, Ρώμες, Βιέννες, Πράγες σας τα χαρίζω. Το άρωμα της Ανατολής συνδυασμένο με το μεγαλείο της μετακομισμένης Δύσης δε συγκρίνεται με τίποτα.

Σουπερ χάι λάιτς η κρουαζιέρα στο Βόσπορο (δεν παίζεται), το γνήσιο τουρκικό χαμάμ (εμείς κάναμε σε αυτό που υπαγόταν στο συγκρότημα του Suleymaniye Cami), και οι μυρωδιές οταν μπαίνεις στην Αιγυπτιακή αγορά.

Για την Αγιά Σοφιά δεν εχω λογια. Ακομα κι αν βγαλεις εξω το θρησκευτικο/συναισθηματικο κομμάτι, ειναι πραγματικά ενα ανεπανάληπτο αρχιτεκτονικό δημιούργημα. Είναι σα να μην πατάει στη γη, σα να την κρατάει ο Θεός με ενα σκοινι κρεμασμένη απο τον ουρανό. Απόκοσμο θέαμα, ανόμοιο και ανώτερο απο οποιαδήποτε αλλη "δυτική" εκκλησία.

Σπέσιαλ θενκς στον nimblex για την φοβερή πρόταση του Ζubeyir Ocakbasi που ηταν οντως σκαλες ανώτερο απο τα "κυριλέ" κεμπαπτζίδικα που μας έστειλαν. Απίστευτο κι ομως αληθινό, στο απέναντι τραπέζι ετρωγε ο ξανθος ομορφάντρας που κανει τον Μπεκλούλ στον "Πειρασμό" (εγω δεν το ηξερα, μου το ειπαν οι γυναικες της παρεας που τρελαθηκαν, κι αυτος ευγενεστατος εβγαλε φωτο με ολες και μας κερασε τα γλυκα!!!!!!!!!!!!)

Τοπ φαγητό το αρνί σουβλάκι (sis kuzu) στο Zubeyir, το καταίφι με φυστικι και καιμακι στο Σαραυ, και το σεκερ παρε σε ενα παρακμιακο καφε διπλα στην κλειστη αγορα, ενα σεκερ παρε που δεν το φτιαχνει ουτε το ακριβοτερο πολιτικο στην Αθηνα.

Υπομονη μεχρι να ξαναπαω...

ΥΓ. Τι αναπτυξη ειναι αυτη που εχουν οι Τουρκαλαδες ρε Shocked Τρελαθηκα με αυτα που ειδα...εμεις πεθαινουμε και αυτοι μεγαλουργουν. Σε 40-50 χρονια το πολυ θα μας εχουν καταπιει ζωντανους, δυστυχως. Αν κρινω απο αυτα που ειδα, η Ελλαδα την εχει πολυ ασχημα, αν δεν σοβαρευτει πολυ συντομα και αν δεν προστατευτει απο τους "συμμαχους" της...

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : Baldrick
Nickpes21
Empire Member
Empire Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 28, 2012 12:47 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Rounder έγραψε:

ΥΓ. Τι αναπτυξη ειναι αυτη που εχουν οι Τουρκαλαδες ρε Shocked Τρελαθηκα με αυτα που ειδα...εμεις πεθαινουμε και αυτοι μεγαλουργουν. Σε 40-50 χρονια το πολυ θα μας εχουν καταπιει ζωντανους, δυστυχως. Αν κρινω απο αυτα που ειδα, η Ελλαδα την εχει πολυ ασχημα, αν δεν σοβαρευτει πολυ συντομα και αν δεν προστατευτει απο τους "συμμαχους" της...

και που να κάνεις βόλτα στα παράλια της Μικράς Ασίας

Claus
Gold member
Gold member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 28, 2012 18:34 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Η ωραιότερη Πόλη του κόσμου...Αχ Σαράι αθάνατο καιμάκι παγωτό με καταίφι τίγκα στο φυστίκι...Τι με θύμησες τώρα γιαβρί μου!! LOL

ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΝΩΛΑΣ
Platinum member
Platinum member

Ευχαριστώ: 2366
Τον ευχαρίστησαν 2256 φορές σε 1336 Δημοσιεύσεις

Τόπος: AEK-land

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 28, 2012 18:48 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Rolling Eyes Δεν είδα αν απαντήθηκε παραπάνω, αλλά για να πάει κάποιος στην Πόλη
θέλει Παλιά Ταυτότητα, Νέα Ταυτότητα μόνο ή και Διαβατήριο ?????

Claus, πολύ ωραίο το νέο avatar! ThumbsUp

Claus
Gold member
Gold member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 28, 2012 18:53 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΝΩΛΑΣ έγραψε:
Rolling Eyes Δεν είδα αν απαντήθηκε παραπάνω, αλλά για να πάει κάποιος στην Πόλη
θέλει Παλιά Ταυτότητα, Νέα Ταυτότητα μόνο ή και Διαβατήριο ?????

Claus, πολύ ωραίο το νέο avatar! ThumbsUp

Σε ευχαριστώ φίλε μου!

Λοιπόν για να πας στη Βασιλεύουσα είτε πας με την νέα ταυτότητα , είτε αν έχεις την παλιά χρειάζεσαι διαβατήριο.
Εγώ πάω με διαβατήριο + παλιά ταυτότητα...

Οι ακόλουθοι χρήστες σας ευχαριστούν για αυτή τη δημοσίευση : ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΝΩΛΑΣ
Shadow
Silver member
Silver member

Ευχαριστώ: 384
Τον ευχαρίστησαν 689 φορές σε 494 Δημοσιεύσεις

Τόπος: LCA,CYPRUS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 28, 2012 19:54 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Rounder έγραψε:

GIA LEGE...

ip21
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ: 990
Τον ευχαρίστησαν 756 φορές σε 573 Δημοσιεύσεις

Τόπος: Paris - London - EMEIA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 28, 2012 21:31 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Rounder έγραψε:

Και πού να επισκεφτείς τα σχολεία ή τα δημόσια πανεπιστήμιά τους... Εκεί είναι που θα βάλεις τα κλάματα με τη σύγκριση.

Rounder
Veteran Member
Veteran Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 28, 2012 22:06 pm Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΕπιστροφή στην κορυφή

Τα κλάματα απο την σύγκριση τα έβαλα βλέποντας την εργατικότητα και την τιμιότητά τους.

Ο ταξιτζής μου έδωσε πίσω ένα εικοσάευρο που του έδωσα κατα λάθος αντί για είκοσι λίρες.

Ένας κεμπαμπτζής στην Τακσίμ με κυνηγούσε σε ολη την πλατεία να μου δώσει ενα μικρό μπουκαλάκι νερό γιατί στο ενα ευρώ που του έδωσα αντιστοιχούσαν τρία μπουκαλάκια και οχι δύο που πήρα (απο συνήθεια)

Οι σερβιτόροι στην σκεπαστή αγορά μας είπαν να μην πάρουμε εξτρα πατάτες και σαλάτες διοτι η γαρνιτούρα απο τα κεμπάπ τα είχε ολα αυτά και ήταν αρκετή.

Πείτε μου αν θα τα έκαναν πολλοί αυτά στην Ελλάδα, αντιμετωπίζοντας ξενους τουρίστες.

Αντίθετα εδώ ο κλειδούχος του ΟΣΕ "αγανακτεί" γιατί του κοπηκε o μισθός και το επίδομα ξυσίματος περιγεννητικής περιοχής και ετσι θα παίρνει το απάνθρωπο ποσόν 50 χιλιάρικα το χρονο αντι για ογδόντα που επαιρνε (ως αποφοιτος γυμνασίου)

Ξαναλέω οτι αν συνεχίσουμε έτσι, σύντομα θα μας φάνε ζωντανούς για πλάκα...πράγμα που θα είχαν κάνει ήδη αν δεν είχαν το αγγούρι των 25 εκατ. Κούρδων στην πλάτη τους...

Τελος παντων...ας το αφησουμε γιατι πονάει...

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα

Μετάβαση στη:   

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης